Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 5 VII 2023 roku
Polska jest w zasięgu układu niskiego ciśnienia z centrum 1000,1 hPa nad Danią. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Przed frontem chłodnym ukształtowała się linia zbieżności wzdłuż, której rozbudowywały się chmury Cb, którym towarzyszyły opady przelotne oraz wyładowania atmosferyczne. Niż znajduje się w ostatnim stadium rozwoju – okluduje i wypełnia się. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż. Nad Atlantykiem zalega rozległy wyż. Na północnych wschodzie od niego znajduje się płytki niż z układem frontów atmosferycznych. W rejonie Wysp Brytyjskich znajduje się płytka zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Morzem Barentsa znajduje się płytki niż. Nad Europą wschodnią pogodę kształtuje układ wysokiego ciśnienia.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 5 VII 2023 roku, godzina 12 UTC
Niż znad Danii jest średnim układem barycznym. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna zaznaczona jest aż do wysokości 400 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Niż znajdujący się na północny zachód od Wysp Brytyjskim jest układem wysokim. Proces wypełniania obejmuje całą troposferę. Niż znad Morza Barentsa jest średnim układem barycznym i przemieścił znad Skandynawii. Występujący nad Atlantykiem wyż jest niskim układem barycznym. Nad Europą południową izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad SSW częścią Europy izohipsy gięte na kształt klina.
Analiza górnego pola wiatru, 5 VII 2023 roku, godzina 18 UTC
Nad Europą północno wschodnią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Nad Atlantykiem, zachodnią Francją aż po Włochy występuje prąd strumieniowy na wysokości FL370, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Płw. Azji Mniejszej, Morzem Czarnym i południowo zachodnią Rosją obserwuje się prąd strumieniowy na wysokości FL370, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/340. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/360.
Tropopauza
Nad południową Finlandią występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). Na zachód od Płw. Iberyjskiego występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL330). Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL350.
Analiza termiczna troposfery
Wielka Brytania, Morze Północne, Norweskie oraz Białe i Barentsa a także Skandynawia, Francja, Niemcy, Estonia, północna Łotwa i północno zachodnia Rosja w zasięgu chłodu. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w ciepłych masach powietrza. Centrum chłodu z rejonu Islandii pokrywa się z centrum zamkniętych izohips względnych TW oraz z ośrodkiem zamkniętych izohips bezwzględnych TB. Islandia i Atlantyk z rejony Islandii w zasięgu powietrza arktycznego. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się powietrze zwrotnikowe. Nad zachodnią Rosją zalega powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały kontynent w zasięgu powietrza polarno-morskiego o różnych właściwościach termicznych.
Polska wschodnia jest w zasięgu ciepłej masy powietrza. Zachodnie rejony kraju znajdują się na skraju obszaru chłodu. Nad zachodnią Polską występuje dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcje chłodu. Napływa powietrze polarno-morskie z południowego zachodu.
Za frontem chłodnym napłynęła suchsza masa powietrza. Przed linią frontu masa powietrza charakteryzuje się dość dużą wilgotnością. W ciągu dnia, na południu Polski, zgromadzona była duża ilość pary wodnej.
Rozwój sytuacji barycznej nad Europą
Niż znad Danii przemieści się w kierunku NNE i jutro ośrodek 1010 hPa znajdzie się nad południową Szwecją. Wschodnie rejony Polski nadal pozostaną w zasięgu frontu chłodnego. Od zachodu Polska zacznie dostawać się w zasięg słabego wyżu. Nad ENE Europy nadal zalega wyż. Nad Morzem Barentsa pogodę kształtować będzie płytki niż, który będzie przemieszczać się na wschód. Nad Atlantykiem i Irlandią występuje rodzina niżów. Na południe od tej rodziny niżów, na zachód od Płw. Iberyjskiego, zalegać będzie wyż.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Na południowym wschodzie od Islandii zalegający układ niskiego ciśnienia będzie wysokim układem barycznym. Do poziomu 500 hPa niż będzie się pogłębiał. Niż znad południowej Szwecji będzie wysokim układem barycznym. Układ będzie się wypełniał na wszystkich poziomach izobarycznych. Niż zalegający nad Morzem Barentsa będzie układem wysokim i będzie się wypełniał. Wyż występujący nad wschodnią Europą będzie układem niskim. Układ nieznacznie osłabnie.
Rozwój górnego pola wiatru
Na zachód od Wysp Brytyjskich zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Bałtykiem występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad północno wschodnią Europą występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s. Nad Atlantykiem, Płw. Iberyjskim, nad północnymi Włochami, aż po Morze Adriatyckie występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL400/380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/350. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/350. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/420. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/380. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/350.
Strefa dużej prędkości, na wysokości 9 km, przemieści się znad Bałtyku nad północno wschodnią Europę. Pozostały rozkład pola wiatru nie ulegnie istotnym zmianom.
W ciągu dnia nad Polską zalegać będzie wąska strefa zwiększonej prędkości wiatru, z maksymalną prędkością w osi 32,5-35 m/s. Strefa będzie przemieszczać się na wschód. W nocy, z czwartku na piątek, w północno wschodniej Polsce występować będzie strefa dużej prędkości z maksymalną prędkości w osi 37,5 m/s.
Rozwój warunków termicznych troposfery
W ciągu najbliższej doby rozbuduje się klin ciepła i obszar Wielkiej Brytanii, Morza Północnego oraz Francji, Niemiec, Belgii, Holandii znajdą w zasięgu ciepłej masy powietrza. Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie zmianie.
Klin ciepła zalegający jeszcze w czwartek na wschodzie kraju będzie przemieszczał się na wschód. Północne rejony kraju będą w zasięgu zatoki chłodu. W czwartek jeszcze napływać będzie powietrze z południowego zachodu. W piątek do Polski zacznie napływać powietrze z północnego zachodu.
Ewolucja pola wilgotności w troposferze
Na wysokości 850 hPa, w ciągu dnia, największa ilość pary wodnej znajdować będzie na wschodzie kraju. Na zachodzie kraju wilgotność będzie nieco niższa. W nocy w południowo wschodniej Polsce występować będzie wysoka wilgotność. Na północy wilgotność będzie duża. Na pozostałym obszarze wilgotność umiarkowana i miejscami niższa.
Na wysokości 500 hPa wschodnie i początkowo centralne rejony kraju wilgotność wysoka. W nocy strefa wysokiej wilgotności przemieści się na wschód. Pozostały obszar kraju wilgotność niska.
Na wysokości 9 km wschodnie rejony wilgotność duża. Zachodnie rejony Polski wilgotność niska.
Prognoza zachmurzenia
W strefie frontu zachmurzenie ogólne duże i całkowite. W zachodnim rejonie kraju zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże. W nocy jedynie na wschodzie kraju zachmurzenie duże. Pozostały obszar kraju zachmurzenie ogólne małe, miejscami bezchmurnie.
W ciągu dnia na niebie występować będą chmury Cumulus i Stratocumulus na dwóch różnych poziomach. Lokalnie Cumulus congestus. Na wschodzie kraju Cumulonimbus. Na pozostałym obszarze również możliwe pojedyncze chmury Cumulonimbus.
Na wschodzie kraju chmury Altocumulus i Altostratus. Na pozostałym obszarze kraju Altocumulus.
W piętrze chmur wysokich na sklepieniu niebieskim występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus. Lokalnie mogą występować chmury Cirrocumulus.
Prognoza opadów
Jutro należy spodziewać się opadów przelotnych. Opady mogą być miejscami intensywniejsze.
Prognoza gradu
Na wschodzie kraju mogą występować opady gradu.
Prognoza burz
Jutro MUCAPE wyniesie od 800 do 2500 J/kg. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą na wschodzie kraju wysokość 11-12 km, a ich temperatura osiągnie wartość -50/-60 st. C.
Ścięcie wiatru w warstwie 6 km wyniesie około 15 m/s. BRN wyniesie 15-40. Lokalnie w południowo wschodniej części kraju wyniesie 60.
Jutro możliwe burze w południowo wschodniej Polsce. We wschodnim obszarze kraju niższe prawdopodobieństwo burz.
Prognoza pola wiatru
W ciągu dnia występować będą porywy wiatru do 30-45 km/h.
Prognoza widzialności
W strefie opadów ograniczenie widzialności do 3-5 km. W nocy możliwe lokalnie zamglenia ograniczające widzialność do 3-6 km.