Wizyta prof. Adama Kochańskiego z San José State University w IMGW-PIB

W dniach 3-6.06.2024 w IMGW-PIB gościliśmy prof. Adama Kochańskiego z San José State University, który jest specjalistą w zakresie modelowania pożarów i analizy wpływu pożarów na warunki pogodowe i jakość powietrza. Wizyta eksperta pozwoliła pracownikom Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB nabyć wiedzy z zakresu wykorzystania modelu WRF-SFIRE, dzięki czemu możliwa będzie dalsza praca zespołu nad implementacją tego modelu w trybie operacyjnym dla obszaru Polski. Z dyskusji prowadzonych z prof. Kochańskim jasno wynika, że ze względu na rosnące ryzyko zagrożenia pożarowego będące efektem zmiany klimatu,  musimy posiadać narzędzia w postaci modeli i systemów wspartych sztuczną inteligencją, aby skutecznie identyfikować i przeciwdziałać powstawaniu ognisk pożarowych.

W ostatni dzień pobytu prof. Kochańskiego odbyło się otwarte seminarium naukowe CMM, podczas którego nasz gość wygłosił prezentację pt.: „Projekty grupy modelowania pożarowego WIRC na Uniwersytecie Stanowym San José”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, nie tylko pracowników IMGW-PIB, ale też gości reprezentujących inne instytucje, m.in. Komenda Główna PSP, Komendy Wojewódzkie PSP, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Akademia Pożarnicza, Lasy Państwowe. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób.

Tegoroczna wizyta prof. Kochańskiego w IMGW-PIB jest drugą z kolei. Pierwsza wizyta miała miejsce w 2023 roku, w ramach realizacji projektu „Development of fire modeling with the WRF-SFire” (program Fulbright Specialist). Wówczas odbyły się warsztaty naukowe „Modelowanie pożarowe”, do których materiały zostały udostępnione na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego: https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=30357.

Materiały do pobrania z seminarium naukowego CMM „Projekty grupy modelowania pożarowego WIRC na Uniwersytecie Stanowym San José”, prof. Adam Kochański, San José State University:

Udostępnij stronę