Komentarz do numerycznych prognoz pogody (07/08.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:7 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 6 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Nad południową Norwegią zalega płytki niż z ośrodkiem 1008,1 hPa. Niż się wypełnia. Front związany niżem zalega w płytkiej bruździe niskiego ciśnienia. Po prawej strony osi bruzdy nad zachodnią Rosją występuje słaby wyż. Z lewej strony, nad Europą zachodnią, zalega układ podwyższonego ciśnienia. W pobliżu Wysp Brytyjskich i nad Atlantykiem występuje rozległa rodzina niżów. Jeden z ośrodków niżowych zbliżył się do Wysp Brytyjskich. Ośrodek z centrum 995 hPa jest w stadium pogłębiania i okludowania. Na południe od rodziny niżów, nad Atlantykiem występuje wyż. Nad Grenlandią zalega drugi wyż. Front atmosferyczny związany z ww. rodziną zalega w bruździe niskiego ciśnienia. Nad Morzem Barentsa pogodę kształtuje płytki niż. Nad Płw. Iberyjskim zalega płytki niż. Nad Włochami ukształtował się również płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 6 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający diagram, tekst, mapa, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający diagram, rysowanie, szkic, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający szkic, rysowanie, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Zalegający z rejonu Wysp Brytyjskich jest wysokim układem barycznym. Na poziomie 850 hPa nastąpiło pogłębienie wiru. Na wyższych poziomach wysokość powierzchni izobarycznych nie uległa zmianie. Niż znad Morza Barentsa jest prawdopodobnie wysokim układem barycznym. Wyż znad Atlantyku jest niskim układem barycznych. Zamknięta cyrkulacja antycyklonalna jedynie na wysokości 850 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Wyż znad zachodniej Rosji również jest niskim układem barycznym.

Analiza górnego pola wiatru, 06 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, szkic, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Europą północno wschodnią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 50m/s. Nad Atlantykiem, Płw. Iberyjskim, Morzem Śródziemnym aż po Włochy występuje prąd strumieniowy na wysokości FL410, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem i Irlandią obserwuje się prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Płw. Azji Mniejszej i Morzem Czarnym zalega prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/350. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL270/370. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL270/390.

Tropopauza

Nad południową Szwecją występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 06.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 06.07.2023 18 UTC

Wielka Brytania, Morze Północne, Norweskie oraz Białe i Barentsa a także Skandynawia, Niemcy, częściowo Polska, zachodnia Litwa, Łotwa i Estonia w zasięgu chłodu. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w ciepłych masach powietrza. Zamknięte izotermy wskazujące na centrum chłodu, na południe od Islandii, pokrywają się z centrum zamkniętych izohips względnych TW. Islandia w zasięgu powietrza arktycznego. Nad Płw. Iberyjskim, Morzem Śródziemnym i Płw. Azji Mniejszej znajduje się powietrze zwrotnikowe. Nad zachodnią Rosją zalega powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały kontynent w zasięgu powietrza polarno-morskiego o różnych właściwościach termicznych.

Nad Polską występuje dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcję chłodu. Polska północno zachodnia na skraju zatoki chłodu. Do Polski napływa powietrze z zachodu.

Nad południowo wschodnią Polską zalega dość wilgotna masa powietrza. Nad pozostałym obszarem kraju występuje dość sucha masa powietrza.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Pogodę w Polsce będzie kształtował układ wysokiego ciśnienia. Niż znad południowej Norwegii będzie przemieszczał się w kierunku NNE i w piątek ośrodek zalegać będzie nad Zatoką Botnicką. Wyż znad zachodniej Rosji osłabnie. Nad Morzem Barentsa i Norweskim występować będzie układ podwyższonego ciśnienia. Wyż występujący nad Europą przyblokuje tranzyt rodziny niżów znad Atlantyku w kierunku wschodnim. Ośrodek z rejonu Irlandii nieznacznie przemieścił się w kierunku NNW. Głębokość wiru cyklonicznego nie ulegnie zmianie. Drugi ośrodek rodziny niżów przemieści się na wschód i zbliży się w rejon Wysp Brytyjskich. Nad Płw. Iberyjskim i Zatoką Biskajską utworzy się linia konwergencji. W nocy z piątku na sobotę nad Wielką Brytanią i Francją zalegać będzie front ciepły.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż zalegający nad Atlantykiem, na południu od Islandii, będzie wysokim układem barycznym. Niż będzie się wypełniał w całej troposferze. Wyż znad zachodniej Rosji osłabnie i rozmyje się na dolnej mapie synoptycznej. Na wysokości 850 hPa występować będzie jeszcze zamknięta cyrkulacja antycykloniczna. Niż znad Zatoki Botnickiej będzie wysokim układem barycznym. Na poziomie 850/500/300 hPa dojdzie początkowo do wypełnia a następnie wir cykloniczny będzie ponownie pogłębiał. Nad Europą centralną i zachodnią izohipsy gięte na kształt klina.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, szkic, rysowanie, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalegać będą trzy prądy strumieniowe na wysokości FL320/380, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-60m/s. Pionowy zasięg jednego z nich obejmuje obszar FL220/380. Nad północną wschodnią Europą występować będą dwa prądy strumieniowe na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad Płw. Iberyjskim, Włochami aż po Grecje występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL400, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Płw. Azji Mniejszej występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5m/s. W obszarze przerywanej linii [1,9] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/400. W obszarze przerywanej linii [2,3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/380. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL300/420. W obszarze przerywanej linii [5,6] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/360. W obszarze przerywanej linii [7,8] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/320.

Prąd strumieniowy GFS pt. 07.07.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS so. 08.07.2023 12 UTC

Strefa zwiększonej prędkości wiatru nasunie znad Atlantyku nad Zatokę Biskajską i Wielką Brytanię. Prąd strumieniowy zalegający nad Europą południową przemieści się nad Bałkany i Płw. Azji Mniejszej. Nad północno zachodnią Rosją zwiększy się prędkość wiatru.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pt. 07.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS so. 08.07.2023 12 UTC

Zatoka chłodu zalegająca nad Skandynawią i północną Polską będzie przemieszczała się na wschód. Nad zachodnie rejony Wielkiej Brytanii nasunie się zatoka chłodu. Nad Morzem Śródziemnym występować będzie klin ciepła. Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie istotnym zmianom.

W piątek nad północną Polską przemieszczać się będzie oś zatoki chłodu. Już w nocy z piątku na sobotę do Polski nasunie się klin ciepła.

Do Polski napływać będzie powietrze z północnego zachodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Najwięcej pary wodnej zalegać będzie w górnym obszarze warstwy granicznej atmosfery. W nocy w tej warstwie WGA obszar ze zwiększoną ilością pary zmniejszy się i występować będzie na północy i na wschodzie kraju. Na wysokości 5,5 km największa wilgotność występować będzie na północy kraju. Na pozostałym obszarze wilgotność niska. Na wysokości 9 km, w południowo wschodniej części kraju, wilgotność będzie wysoka. Na pozostałym obszarze wilgotność będzie niska. Woda w pionowym słupie atmosfery będzie niska. Jedynie w nocy, na północy kraju, nastąpi wzrost wody w pionowym słupie atmosfery.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia w południowo wschodniej części kraju i lokalnie na północy kraju zachmurzenie ogólne duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i małe. W nocy na przeważającym obszarze będzie bezchmurnie. Na północy i w południowo wschodniej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże.

W ciągu dnia chmury Cumulus humilis/mediocris o podstawie 1500-1800 metrów. Po południu mogą lokalnie powstawać chmury Stratocumulus cumulogenitus. W nocy na północy kraju lokalnie Stratocumulus perlucidus.

W ciągu dnia na niebie możliwe chmury Altocumulus, o podstawie 4000-4500 metrów. W nocy brak chmur w tym piętrze chmur. Jedynie na północy kraju możliwe wąskie ławice chmur Altocumulus.

W ciągu dnia możliwe chmury Cirrus fibratus/spissatus o podstawach na wysokości 7,5 km i wyżej. W południowo wschodniej Polsce możliwe chmury Cirrostratus fibratus. W nocy w południowo wschodniej i północnej części kraju występować będą chmury Cirrus i Cirrostratus o podstawach powyżej 8,5 km.

Brak istotnych zjawisk.

Prognoza pozostałych pól meteorologicznych dostępne na stronie www.cmm.imgw.pl .