Komórka pogodę przepowie

  • Post author:
  • Post published:26 czerwca 2024
  • Post category:Komentarz

Publikacja skupia się na temacie szacowania pola opadowego na podstawie danych o tłumieniu ośrodka pochodzących z sieci telefonii komórkowej (commercial microwave link – CML).

Perspektywa rutynowego wykorzystywania niekonwencjonalnych danych (CML i PWS – personal weather station) w celu szacowania pól opadu jest szeroko badana w Europie i innych krajach rozwiniętych na świecie. O ile wyniki takich analiz są dość zadowalające i otwierają nowe spojrzenie na temat różnych sposobów pozyskiwania informacji meteorologicznych, o tyle na drodze do osiągnięcia dobrych wyników, potrzebne są bardzo zaawansowane metody kalibracji oraz kontroli jakości danych z sieci CML. Jest to o tyle trudne, że na jakość sygnału mają wpływ różne zakłócenia nie tylko sam opad, ale również inne zjawiska, takie jak chociażby wilgotność powietrza, czy zawilgocenie/zaśnieżenie samej anteny (które pozostaje nawet kilka godzin po przejściu opadu).

Publikacja porusza temat weryfikacji przydatności danych CML dla terenu Polski na przykładzie danych sieci telefonii komórkowej z województwa opolskiego.

Przeprowadzona wstępna kontrola jakości oraz podjęte próby odtworzenia pola opadu na podstawie tłumienia sygnału, wskazują na duży potencjał danych z sieci komórkowych (CML) i rysują dobre perspektywy na zastosowanie ich w meteorologii i hydrologii. Więcej o szczegółach analiz i wyzwaniach związanych z próbami przystosowania tych danych do potrzeb meteorologicznych w publikacji:

Pasierb, M., Bałdysz, Z., Szturc, J., Nykiel, G., Jurczyk, A., Ośródka, K., Figurski, M., Wojtczak, M., & Wojtkowski, C. (2024). Application of commercial microwave links (CMLs) attenuation for quantitative estimation of precipitation. Meteorological Applications, 31(3), e2218. https://doi.org/10.1002/met.2218

Publikacja dostępna jest na stronie: https://rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/met.2218?af=R