Komentarz do numerycznych prognoz pogody (28/29.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:28 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 27 VI 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W rejonie Islandii zalega średnio głęboki układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 980 hPa. Niż jest w stadium pogłębiania i okludowania. Nad południową Norwegią, Szwecją, nad Bałtykiem, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Rumunią aż po północne Włochy występuje zatoka niskiego ciśnienia. W której zalega front atmosferyczny. Nad Bałtykiem występuje płytki wir cykloniczny. Nad zachodnią Rosją, przy granicy z Ukrainą, zalega centrum niżu z ośrodkiem 1003,9 hPa. Niż jest w stadium okludowania i pogłębiania się. Nad Morzem Norweskim i Barentsa zalega obszar podwyższonego ciśnienia. Północno zachodnia Rosja w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia. Nad Płw. Iberyjskim płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 27 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, rysowanie, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, rysowanie, szkic

Opis wygenerowany automatycznie

Wir cykloniczny zalegający na Atlantyku, na południe od Islandii, jest układem średnim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 400 hPa. Nad Wielką Brytanią izohipsy są gięte na kształt klina. Nad Bałtykiem do poziomu 300 hPa zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Oś układu nachylona w kierunku południowym w stronę chłodniejszej masy powietrza. Występujący na północ od Morza Czarnego układ niskiego jest średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa. Nad Atlantykiem, na zachód od Płw. Iberyjskiego, zalega układ wysokiego ciśnienia z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 700 hPa.

Analiza górnego pola wiatru, 27 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalega prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL220/370. Nad Morzem Północnym, nad Niemcami, Pragą, Wiedniem aż po Ukrainę występuje prąd strumieniowy na wysokości FL340 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Na północ od Morza Czarnego zalega prąd strumieniowy na wysokości FL290 z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL330/440. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/390. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL180/370. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/300. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL270/400.

Na wysokości 300 hPa ośrodek 911 gpdam wiru cyklonicznego zalega nad Polską. Po jego południowej stronie występuje strefa dużych prędkości wiatru (Jet Stream). Prędkość wiatru, na krańcach południowych i południowo wschodnich, osiąga wartość 45-47,5 m/s.

Tropopauza

Nad Morzem Norweskim występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL300). Na wschód od Kijowa występuje drugi niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL300.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 27.06.2023 15 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 27.06.2023 15 UTC

Wielka Brytania w zasięgu klina ciepła. Skandynawia, Europa północno wschodnia w zasięgi chłodniejszej masy powietrza, która klinem sięga nad Europę centralną. W obszarze chłodu pojedyncze wyodrębnione obszary ciepła. Półwysep Iberyjski w zasięgu klina ciepła. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepłej masy powietrza. Nad zachodnią Rosją zalega powietrze polarno-kontynentalne. Nad Płw. Iberyjskim i zachodnią częścią Morza Śródziemnego występuje powietrze zwrotnikowe. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Polska jest w zasięgi obszaru chłodu. Napływa powietrze polarno-morskie z północnego zachodu.

Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Polską zalegała masa powietrza, która była bardziej wilgotna na wschodzie kraju oraz na północy. Na pozostałym obszarze masa powietrza była umiarkowanie wilgotna.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Niż z rejonu Islandii będzie się początkowo pogłębiał i będzie w stadium okluzji, następnie rozpocznie się faza wypełniania niżu. Fronty atmosferyczne występować będą nad Morzem Północnym, Morzem Norweskim, Niemcami, Wielką Brytanię i Atlantyk. Płytki niż znad Bałtyku przemieści się na wschód i jego ośrodek występować będzie nad Białorusią.

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W środę północne rejony kraju powinny pozostać w zasięgu prawdopodobnie frontu okluzji. Pozostała zatoka z frontem rozciągać się będzie od zachodniej Rosji po Bałkany i północne Włochy. Nad Finlandią i północno zachodnią Rosją zalegać będzie zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Płw. Iberyjski nadal w zasięgu obszaru obniżonego ciśnienia. Morze Barentsa w zasięgu podwyższonego ciśnienia.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wir cykloniczny z rejonu Islandii będzie się wypełniał na wszystkich poziomach. Największe podniesie powierzchni izobarycznych nastąpi w dolnej troposferze. Niż zalegający nad Białorusią będzie się pogłębiał na wszystkich poziomach w troposferze. Nad Europą zachodnią i Skandynawią występować będzie klin.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, Plan

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Irlandią, Wielką Brytanią i Morzem Norweskim zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310-330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad południowo wschodnią Europą występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 55 m/s. Nad Niemcami na wysokości FL330 występować będzie prąd strumieniowy, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Na południu Polski występować będzie strefa turbulencji czystego nieba w obszarze do wysokości FL370 oraz poniżej poziomu FL250.

Prąd strumieniowy GFS śro. 28.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS czw. 29.06.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby nad Polskę nasunie się strefa zwiększonej prędkości wiatru (na wysokości 9km). Również nad Morzem Północnym i Norweskim występować będzie strefa zwiększonej prędkości wiatru. Nad Morzem Śródziemnym zwiększy się obszar zwiększonej prędkości wiatru (od wschodu).

W środę w godzinach popołudniowych od zachodu nasunie się, na wysokości 9 km, strefa zwiększonej prędkości wiatru. W obszarze prędkość będzie wzrastała. W czwartek o godzinie 17 dotrze do granic wschodnich Polski.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 28.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 29.06.2023 12 UTC

Strefa zatok chłodu i klinów ciepła będą przemieszczać się na wschód. Zatoka chłodu nasunie się w czwartek nad Wielką Brytanię. Zatoka chłodu znad Europy centralnej przemieści się nad Europę wschodnią. Pozostały rozkład pola ciepła i chłodu nie ulegnie istotnym zmianom.

Obszar chłodu będzie przemieszczać się na wschód. Od zachodu Polska zacznie dostawać się w zasięg klina ciepła. Wir cykloniczny na poziomie sterującym przemieści się nad Białoruś, a do Polski będzie napływało powietrze z północy. W czwartek będzie przepływ z kierunku NNW/NW.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W ciągu dnia na wysokości 1,5 km duża wilgotność. W nocy, jedynie na południu Polski wilgotność wysoka i duża. Na pozostałym obszarze umiarkowana, a lokalnie mała.

W ciągu dnia na wysokości 5,5 km w pasie od centrum po wschodnie rejony kraju wilgotność duża. Na pozostałym obszarze wilgotność umiarkowana i niska. W nocy w pasie wschodnim wilgotność duża. Na pozostałym obszarze sucho.

W górnej troposferze w ciągu dnia, w południowo wschodniej części kraju sucho. Na pozostałym obszarze wilgotność umiarkowana i lokalnie mała. W nocy wilgotność umiarkowana i mała.

Prognoza zachmurzenia

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W dzień zachmurzenie ogólne duże. Miejscami umiarkowane lub małe (rozkład pola zachmurzenia na załączonych symulacjach). Z upływem czasu wielkość pokrycia przez chmury sklepienia niebieskiego będzie się zmniejszała. W nocy zachmurzenie zmienne a miejscami małe lub brak chmur. Symulacje nocnego zachmurzenia przedstawiają różne scenariusze. Wynika to z zastosowania różnych parametryzacji procesów fizycznych zachodzących w chmurach, z zastosowania różnych schematów numerycznych oraz różnych siatek obliczeniowych. Model COSMO o rozdzielczości 2,8 km prognozuje zachmurzenie ogólne duże. Należy mieć na uwadze, że model ma tendencję do przeszacowywania zachmurzenia. Zachodzi zbyt wolne rozpraszanie zachmurzenia na wierzchołku warstwy granicznej atmosfery.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W piętrze chmur niskich należy spodziewać się chmur Stratocumulus, Cumulus w różnym stadium rozwoju oraz Cumulonimbus. W strefie opadów chmury Stratus fractus. Mogą powstawać Stratus nebulosus. Chmury Cb mogą wypiętrzać się do wysokości 7-10 km.

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W piętrze chmur średnich występować będą chmury Altocumulus. W strefie zwiększonej prędkości wiatru możliwe chmury Altocumulus undulatus/radiatus. W rejonie chmur Cb oraz Cumulus congestus możliwe chmury Altocumulus cumulogenitus/cumulonimbogenitus. Mogą powstawać chmury Altocumulus lenticularis.

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus oraz miejscami Cirrostratus fibratus. W rejonie chmur Cb mogą tworzyć się chmury Cirrus spissatus cumulonimbogenitus. Lokalnie chmury Cirrocumulus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia należy spodziewać się opadów przelotnych deszczu. Lokalnie mogą być intensywne.

Prognoza gradu

Możliwy opad gradu

Prognoza burzy

Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość 7-10km, a temperatura ich wierzchołków wyniesie -30/-40 st. C.

MUCAPE wyniesie 800-1200/1600 J/kg.

Lifted Index wyniesie od -1 K do -5 K.

K – indeks osiągnie wartość 22,5-32,5 K.

TT-indeks wynosić będzie 44-52 K.

Na terenie kraju możliwość wystąpienia pojedynczych incydentów burzowych.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia należy spodziewać się porywów wiatru do 50-70 km/h.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Podczas opadów deszczu może wystąpić lokalne ograniczenie widzialności do 5-8 km. W nocy w wielu rejonach mogą wystąpić zamglenia, lokalnie dość silne.