Piękne chmury, słońce, wiatr, czasem deszcz; bywa, że śnieg…
Tak w bardzo uproszczony sposób można opisywać pogodę. Natomiast, jak słusznie zauważa redaktor Wiktor Niedzicki w pierwszych kadrach filmu – meteorologom to nie wystarcza, oni potrzebują ścisłych danych…
A wszystko po to by pełnić skuteczną osłonę meteorologiczną, czyli przewidywać występowanie zjawisk i zagrożeń z wyprzedzeniem oraz odpowiednio informować Odbiorców o lokalizacji ich występowania.
Wobec dużego zapotrzebowania na prognozy szczegółowe, czyli odnoszące się do dokładnego czasu i przestrzeni, a dodatkowo złożone z wielu zmiennych czy oceniające wpływy pogody, współczesna meteorologia stosowana wykorzystuje numeryczne modele pogody (NWP).
Modele (NWP) to złożone systemy programów komputerowych, przeznaczony do symulacji fizyki i dynamiki atmosfery w sposób ciągły, tj.z uwzględnieniem czasu, przestrzeni oraz zmienności stanu warunków początkowych badanego układu. Aby mogły działać sprawnie potrzebne jest grono specjalistów, którzy dbają o jakość wprowadzanych danych, korekty systemu, parametryzację procesów zbyt małych do uwzględnienia w ogólnych równaniach, transfer wyników, ich weryfikację i finalną ich wizualizację.
Modele mają odniesienie do współrzędnych geograficznych. Można więc wyobrazić je sobie jako cyfrowe bliźniaki Ziemi i otaczającej je warstwy atmosfery, gdzie jak w pogodowym laboratorium sprawdza się jak dane zjawisko wyglądać będzie w kolejnych krokach czasowych. Tak w ogromnym uproszczeniu powstają prognozy numeryczne.
W Centrum Modelowania Meteorologicznego wykorzystujemy kilka różnych modeli. A wyniki modelowych obliczeń zasilają nie tylko wspomniane wcześniej prognozy, ale służą również do zaopatrzenia analiz z wielu dziedzin gospodarki a nawet opracowywanych na potrzeby systemu ochrony zdrowia.
Sponsorem filmu „Nauka w służbie społeczeństwu. Od modelowania pogody po prognozy dla każdego” był Bank Millennium, który wspiera naukę i rozwój innowacyjnych rozwiązań.
Lektorzy: Patrycjusz Wyżga, Wiktor Niedzicki
Muzyka: Przemysław Rudź „Giant Leap For Mankind”
W nagraniu udział wzięli pracownicy IMGW-PIB (w kolejności występowania): Rafał Lewandowski, Artur Rutkowski, Mariusz Figurski, Gabriel Stachura, Tomasz Strzyżewski, Natalia Pilguj, Piotr Szuster, Bartłomiej Sobczyk, Adam Jaczewski, Joanna Wieczorek, Grzegorz Duniec.
— UDOSTĘPNIJ —