Komentarz do numerycznych prognoz pogody (05/06.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:5 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 4 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Skandynawią, Zatoką Botnicką, Płw. Kolskim, Morzem Barentsa oraz nad zachodnią Rosją rozciąga się zatoka niskiego ciśnienia, w której zalega front atmosferyczny, złożony głównie z pofalowanego frontu okluzji i frontu chłodnego nad zachodnią Rosją. Na pofalowanym froncie okluzji, nad Zatoką Botnicką, znajduje się zamknięta cyrkulacja cykloniczna, z ośrodkiem 994,6 hPa. W obrębie izobary 1000 hPa występują dodatkowe dwa centra znajdujące się na froncie okluzji, z ośrodkami nad południową Norwegią oraz na wschód od Płw. Kanin. Czwarty ośrodek zalega nad Szwecją. Nad Europą wschodnią oraz południową i nad Polską zalegał układ wysokiego ciśnienia. Nad Płw. Iberyjskim zalega płytki niż. Nad Morzem Śródziemnym znajduje się słaby wyż. Nad Europą zachodnią i Atlantykiem zalega rodzina niżów. Pierwszy ośrodek zalega nad północną Francją. Drugo ośrodek znajduje się nad Atlantykiem. Na zachód od Płw. Iberyjskiego nad Atlantykiem występuje wyż. Nad Morzem Barentsa oraz Norweskim występuje zatoka niskiego ciśnienia, w której występuje front okluzji. Nad Grenlandią zalegają dwa ośrodki wyżowe.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 4 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający szkic, rysowanie, Grafika liniowa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Układ baryczny nad Skandynawią jest rozbudowany ku górze. Na wszystkich poziomach, co jest niezwykłą rzadkością, układ jest wielocentrowy. Nad Atlantykiem zalegający układ wysokiego ciśnienia jest układem niskim, z cyrkulacją antycyklonalną do poziomu 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru, 04 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Wielką Brytanią, Morzem Północnym, Danią, Bałtykiem, Łotwą, aż po północno zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad Atlantykiem i zachodnią Francją występuje prąd strumieniowy na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem, Płw. Iberyjskim aż po Morze Śródziemne obserwuje się prąd strumieniowy na wysokości FL390 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL320/430. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/360. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL330/440. W obszarze przerywanej linii [4] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/370.

Z symulacji numerycznych wynika, że o godzinie 18 UTC oś prądu strumieniowego powinna przebiegać nad Bałtykiem i północną Polską. Maksymalna prędkość w osi prądu powinna wynosić 55 m/s.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 04.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 04.07.2023 18 UTC

Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Północnym, Norweskim i Bałtykiem, nad Skandynawią, Płw. Kolskim, północną Francją, Niemcami, Danią oraz północną Polską zalega obszar chłodu. Centrum obszaru chłodu występuje na wschód od Islandii. Płw. Iberyjski w zasięgu klina ciepła. Rejon Islandii i okolic w zasięgu powietrza arktycznego. Płw. Iberyjski objęty powietrzem zwrotnikowym. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Nad Polską występuje dodatni kąt adwekcji co wskazuje na adwekcję chłodu. Północna Polska na skraju zatoki chłodu. Na krańcach południowo wschodniej Polski średnia temperatura warstwy powietrza o grubości 500 hPa jest najwyższa.

Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

W pasie południowo wschodnim i północno zachodnim znajdowała się większa zawartość pary wodnej. Na pozostałym obszarze kraju masa powietrza była umiarkowanie s ucha.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, atlas, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad wschodnią Europą zalegać będzie rozległy układ wysokiego ciśnienia. Nad Danią występować będzie wir cykloniczny z centrum 995 hPa. Niż będzie w stadium okludowania i wypełniania. Jutro pogodę w Polsce kształtować będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczających się z zachodu na wschód. Wyż znad Atlantyku będzie się rozbudowywał na wschód i po przejściu frontu chłodnego zachodnie rejony Europy dostaną się pod wpływ klina wyżowego. Na zachód od Wielkiej Brytanii znajdować się będzie pofalowany front atmosferyczny. Na południowy wschód występować będzie płytki niż. Nad północno zachodnią Rosją znajdować się będzie front atmosferyczne. W rejonie Płw. Kolskiego zalegać będzie płytki niż z frontem okluzji nad Morzem Barentsa.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż występujący na południowy wschód od Islandii jest układem wysokim z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 300 hPa. Niż z rejonu Płw. Kolskiego i Morza Barentsa będzie układem wysokim. Niż rejonu Dani początkowo będzie układem średnim rozbudowującym się ku górze. W nocy 5/6 VII będzie już to układ wysoki. Wyż znad zachodniej Rosji będzie układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją antycyklonalną na poziomie 850 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad północno wschodnią Europą zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Francją występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem, Francją, aż po Korsykę występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/410. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/350. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie okazjonalnie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/320. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/350. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/380.

Prąd strumieniowy GFS śro. 05.07.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS czw. 06.07.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby strefa zwiększonej prędkości wiatru nasunie się nad Bałtyk i północną Polską. Nad północną Anglią zaznaczy się strefa zwiększonej prędkości wiatru.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 05.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 06.07.2023 12 UTC

Rozkład pola ciepła o chłodu oraz mas powietrza nad kontynentem nie ulegnie znaczącym zmianom.

W środę nad Polską zalegać będzie oś klina ciepłą. Strefa wyższych średnich temperatur warstwy o grubości 500 hPa będzie przemieszczać się na wschód. Od zachodu nasunie się zatoka chłodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W ciągu dnia na wysokości 850 hPa, na zachodzie kraju, występować będzie wilgotna masa powietrza. Na zachodzie wilgotność będzie niższa. W nocy, z wyłączeniem pasa centralnego, masa powietrza powinna być wilgotna.

W na wysokości 500 hPa z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa zwiększonej wilgotności. W nocy zachodnie rejony będą w zasięgu suchej masy powietrza.

Na wysokości 9 km w ciągu dnia wysoka wilgotność, z wyjątkiem rejonów południowych, gdzie wilgotność będzie niska. W nocy na zachodzi i na południu kraju wilgotność niska, na pozostałym obszarze wilgotność wysoka.

Prognoza zachmurzenia

Z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa dużego zachmurzenia. W nocy i nad ranem w czwartek w zachodnich rejonach kraju wystąpią rozpogodzenia.

Na niebie należy spodziewać się chmur Cumulus, Cumulonimbus cap inc arc, Stratocumulus. W strefie intensywnych opadów mogą pojawić się poniżej podstawy Cb chmury pannus (Stratus fractus cumulonimbogenitus, Cumulus fractus cumulonimbogenitus).

W piętrze chmur średnich występować będą chmury Altocumulus i Altostratus. Altocumulus castellanus/floccus/lenticularis. W obszarze chmur Cb mogą powstawać chmury Altocumulus cumulonimbogenitus, Altostratus cumulonimbogenitus.

W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus/uncinus, Cirrostratus fibratus. W obszarze chmur Cb mogą występować chmury Cirrus spissatus cumulonimbogenitus, Cirrostratus fibratus cumulonimbogenitus. Lokalnie możliwy Cirrocumulus, w tym także Cirrocumulus undulatus.

Prognoza opadów

Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów przelotnych. Opady będą o zmiennej intensywności i większych rozmiarach kropel.

Prognoza gradu

Należy spodziewać się opadu gradu. Lokalnie gradziny mogą osiągać rozmiary 1-2,5 cm. Maksymalne rozmiary gradzin mogą osiągać rozmiary 5-7 cm.

Prognoza wyładowań

MUCAPE osiągać będzie lokalnie wartość 3000-3500 J/kg (silna i bardzo silna intensywność konwekcji). Lifted indeks osiągnie wartość lokalnie nawet -9K (silna niestabilność). K-indeks osiągać będzie wartość do 40 K (liczne burze i intensywny deszcz). Wierzchołki Cb osiągnąć będą wysokość 12 km. Temperatura wierzchołków wyniesie nawet -30/-60 st. C. Wystąpią sprzyjające warunki do elektryzacji chmur w wyniku której powstałe pole elektryczne będzie wystarczające do inicjacji wyładowań iskrowych, zarówno wewnątrzchmurowych jak i doziemnych.

Deep layer shear (0-6km) GFS śro. 05.07.2023 15 UTC

Warstwie 0-6 km występować będą ścięcia wiatru do 15 m/s. DLS osiągnie wartość 15-22/23 m/s. Różnica między LFC i LCL osiągać będą wartość poniżej 200 metrów co wskazuje na możliwość występowania groźnych burz.

Universal Tornadic Index osiągać będzie wartość lokalnie powyżej 2.

Bulk Richardson Number osiągać będzie wartość powyżej 80 co wskazuje na możliwość występowania burz wielokomórkowych.

RH 0-300 m GFS śro. 05.07.2023 15 UTC

RH 0-300 m GFS śro. 05.07.2023 18 UTC

Z powyższego wynika, że jutro należy spodziewać się burz, które mogą być intensywne. Mogą mieć charakter burz wielokomórkowych, którym mogą towarzyszyć intensywne opady oraz grad. Burze wielokomórkowe są silniejsze i czas trwania jest dłuższy. Chmury Cb mogą osiągać wysokość 12 km, mogą dochodzić do tropopauzy, lokalnie mogą ją przebijać. W centrum i w południowo zachodniej oraz południowej części kraju niskie wartości LCL (poniżej 200/400 metrów) oraz duża zawartość pary wodnej wskazywać może na możliwość wystąpienia groźnych i niebezpiecznych burz. W godzinach wieczornych i nocnych intensywność burz będzie się zmniejszała. Należy śledzić komunikaty, które będą opracowywane i korygowane w ciągu dnia, jeśli zajdzie taka przesłanka.

Prognoza pola wiatru

Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa porywów wiatru, która mogą osiągać prędkość 80-95 km/h. Na Bałtyku również występować będą porywy, które osiągać będą prędkość 80-90 km/h.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W strefie opadów ograniczenie widzialności do 1-4 km. W nocy, za strefą frontową mogą wystąpić zamglenia ograniczające widzialność do 3 km.