Komentarz do numerycznych prognoz pogody (28/29.03.2023)

  • Post author:
  • Post published:28 marca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 28 III oraz noc 28/29 III 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 06 UTC, 28 III 2023 roku

Nad Europą zachodnią zalega układ wysokiego ciśnienia z centrum 1030,2 hPa przy granicy austriacko-niemieckiej. W ciągu ostatniej doby wyż się umocnił. Drugi układ wysokiego ciśnienia zalega nad Skandynawią, który na drodze ewolucji zlał się w jeden układ baryczny z wyżem zalegającym obecnie nad Europą zachodnią. Wczoraj w godzinach wieczornych, na froncie zalegającym w Europie wschodniej i związanym z niżem znad Bałtyku doszło do deformacji falowej i cyklogenezy. W rejonie Rumunii doszło do utworzenia nowego wiru cyklonicznego, który już jest w stadium okludowania i wypełniania. Obecnie centrum 995,8 hPa wiru cyklonicznego zalega nad Ukrainą. Niż nad Bałtykiem nadal zalega i się wypełnia. Utracił już asymetrię termiczną i praktycznie jest już stacjonarny. Nad północno zachodnią Rosją zalega kolejny układ niskiego ciśnienia z centrum 998 hPa. Centrum wiru znad NW Rosji i centrum wiru znad Bałtyku połączone zatoką, w której zalega pofalowany front okluzji. Nad Płw. Azji Mniejszej oraz nad Morzem Śródziemnym zalega linia zbieżności. Nad Atlantykiem występuje głęboki niż z centrum 975 hPa, który jest w stadium okludowania i pogłębiania. Nad Morzem Barentsa znajduje się front atmosferyczny z wyodrębnionym zokludowanym i chłodnym odcinkiem.

Analiza górnego pola ciśnienia

Mapy topografii barycznej bezwzględnej TB z godziny 00 UTC

Mapy topografii barycznej bezwzględnej TB z godziny 06 UTC

Niż znad Bałtyku w dalszym ciągu dobrze zaznaczony na wyższych poziomach. Do wysokości 400 hPa wyodrębniona zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Wir cykloniczny znad Ukrainy rozbudowany ku górze i na wysokości 850 hPa pojawia się zamknięta cyrkulacja cykloniczna a wyżej izohipsy gięte są na kształt zatoki i kształtem zbliżają się do izohips geopotencjału względnego. Nad wyżem znad Europy zachodniej izohipsy szybko się prostują i są gięte na kształt klina, a ich kształt również jest zbliżony do kształtu izohips geopotencjału względnego. Niż nad Atlantykiem rozbudowany ku górze z wyodrębnioną zamknięta cyrkulacją cykloniczną na wszystkich poziomach. Proces pogłębiania obejmuje cały przekrój troposfery. Niż znad NW Rosji rozbudowany ku górze. Na poziomie 850 hPa jest wyodrębniona zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Norweskim, Morzem Północnym, Europą zachodnią aż po Bałkany oraz nad Polską, Litwą, Łotwą, Estonią aż po Zatokę Fińską obszar zagęszczonych izoterm oraz izohips. W zakreślonych obszarach występować będzie zwiększona prędkość wiatru oraz prądy strumieniowe. Nad Polską zalegać będą dwa prądy strumieniowe. Jeden prąd zalegać będzie w rejonie Polski zachodniej na wysokości FL300 (9144 m), z maksymalną prędkością w osi prądu 65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL160/400 (4877m/12192m). Zasięg horyzontalny prądu strumieniowego pokrywa się z obszarem zagęszczonych izoterm i izohips. Drugi prąd strumieniowy zalega w rejonie Polski wschodniej, Litwy, Łotwy, Estonii aż po Zatokę Fińską, na wysokości FL290 (8839 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Atlantykiem, w zasięgu domeny, zalegają dwa prądy strumieniowe na wysokości FL300 i FL350 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Nad zachodnią Rosją zalega na wysokości FL330 kolejny prądy strumieniowy z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

Układ wysokiego ciśnienia nad Skandynawią rozbuduje się klinem na wschód obejmując obszar Morza Białego i NW Rosji. Wyż znad Europy zachodniej będzie przemieszczał się na wschód i już w nocy swym klinem obejmie Polskę. Na froncie zalegającym w zatoce nad Europą wschodnią dojdzie do deformacji falowej i cyklogenezy płytkiego wiru cyklonicznego, z centrum 1000 hPa. Niż nad Atlantykiem, w godzinach nocnych, zacznie się wypełniać.

Analiza górnego pola ciśnienia w horyzoncie 24 godzin

Proces wypełniania niżu znad Atlantyku obejmie obszar do 500 hPa. Głębokość wiru na poszczególnych poziomach będzie się zmniejszała, czyli powierzchnie izobaryczne będą się podnosiły. Na wysokości 9 km wysokość powierzchni izobarycznej 300 hPa nie ulegnie zmianie i pozostanie na wysokości 868 gpdam. Wyż znad Europy zachodniej, który będzie przemieszczał się na wschód, zaznaczony na wyższych poziomach w postaci izohips wygiętych na kształt klina. Płytki niż znad Europy wschodniej będzie rozbudowany w pionie. Na wysokości 850 hPa będzie już wyodrębniona zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Wyżej izohipsy się będą prostować i będą gięte na kształt zatoki i kształtem będą zbliżać się do izohips geopotencjału względnego.

Analiza górnego pola wiatru w horyzoncie 24 godzin

W ciągu najbliższych 12 godzin nadal nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Norweskim, Morzem Północnym, Europą zachodnią aż po Bałkany oraz nad Polską, Litwą, Łotwą, Estonią aż po Zatokę Fińską oraz Europą wschodnią obszar zagęszczonych izoterm oraz izohips. W zakreślonych obszarach występować będzie zwiększona prędkość wiatru oraz prądy strumieniowe. Nad Polską zalegać będzie oś prądu strumieniowego. W godzinach wieczornych wysokość osi Jet Stream nad zachodnią Polską wyniesie FL280 (8534m) z maksymalną prędkością w osi prądu 55 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmie obszar FL190/370 (5791m/11278m). W nocy oś prądu przesunie się na wschód, nad Polskę centralną. Oś prądu zalegać będzie na wysokości FL290 (8839 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 55-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmie obszar FL180/440 (5486m/13411 m). Kolejny prąd strumieniowy zalegać będzie w rejonie Łotwy, Estonii aż po Zatokę Fińską i Skandynawię na wysokości FL300 (9144 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Prąd strumieniowy przemieszczać się będzie na północ. Nad Atlantykiem, w zasięgu domeny, zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, który w godzinach nocnych podniesie się do wysokości FL310 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-60 m/s. Nad zachodnią Rosją zalegać będzie na wysokości FL320 kolejny prądy strumieniowy z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Z symulacji numerycznych wynika, że już w godzinach popołudniowych oś prądu strumieniowego zaznaczy się nad zachodnią Polską, z maksymalną prędkością 62 m/s, na wysokości 9km. Oś prądu będzie się przemieszczała na wschód i do godzin porannych dotrze nad Polskę centralną. Prędkość będzie powoli zmniejszała się i nad ranem w osi prądu maksymalna prędkość osiągnie wartość 47,5-55 m/s, na wysokości 9 km.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 28.03.2023 15 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 29.03.2023 03 UTC

Theta-W 850hPa GFS wto. 28.03.2023 15 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 29.03.2023 03 UTC

Morze Barentsa, Skandynawia, Morze Północne, Islandia w zasięgu powietrza arktycznego, które zatoką sięga po Europę centralną aż po Bałkany. Na pozostałym obszarze Europy zalega powietrza polarno-morskie o zróżnicowanych właściwościach termicznych.

Do Polski, z północnego zachodu napływa powietrze arktyczno morskie. Na wschodzie jeszcze dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcje chłodu. Na zachodzie i nad Niemcami ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcje ciepła.

Powyższe wnioski potwierdza numeryczna prognoza pola temperatury na wysokości 5,5 km.

Z analizy map topografii barycznej względnej wynika, że obecnie nad Polską zalega zatoka chłodu, a jej oś przebiega przez dzielnice centralne. Zatoka będzie się przemieszczać na wschód, a od zachodu nasz kraj zacznie się dostawać w zasięg cieplejszej masy powietrza.

Analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

W dzień na wysokości 850 hPa wilgotność duża, 60-95 %. Jedynie w woj. zachodniopomorskim mała, 10-30%. W nocy w pasie centralnym spodziewać należy się niskiej wilgotności od 10% do 30%. Na zachodzie i wschodzie wilgotność duża, 60-80%, a na wschodzie 95%.

Na wysokości 500 hPa, w ciągu dnia wilgotność niska od 10% do 30 %. Jedynie w wąskim pasie centralnym i na południu wilgotność, 60-80 %. W nocy zachodnie rejonie kraju w strefie bardzo wysokiej wilgotności od 80% do 99%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska, 10-30%.

Na wysokości 300 hPa, w ciągu dnia, wilgotność niska, 10-30%. W nocy zachodnie rejonie kraju w strefie dużej wilgotności, 60-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska od 10% do 30%.

Prognoza zachmurzenia

W dzień zachmurzenie duże i umiarkowane. W rejonie północno wschodnim rozpogodzenia. Wieczorem i w nocy na znacznym obszarze kraju rozpogodzenia. W nocy na krańcach zachodnich wzrost zachmurzenia do dużego i strefa zachmurzenie będzie przemieszczała się na wschód.

W ciągu dnia dominować będzie zachmurzenie chmurami Cumulus (znajdujące się w różnym stadium rozwoju) oraz Cumulonimbus. Możliwe także chmury Stratocumulus. W nocy chmury Stratocumulus oraz lokalnie Cumulus congestus.

W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane i duże na południu i południowo wschodniej Polsce. W nocy bezchmurnie w tym piętrze chmur, jedynie na zachodzie kraju zaznaczy się strefa chmur piętra średniego, które będą przemieszczały się na wschód. Na niebie w ciągu dnia Altocumulus oraz Altocumulus cumulogenitus/cumulonimbogenitus. Nad ranem nad zachodnimi rejonami mogą dodatkowo pojawić się chmury Altostratus translucidus.

Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego małe lub brak. W godzinach nocnych i nad ranem od zachodu zacznie nasuwać się strefa zachmurzenia piętra wysokiego. W dzień lokalnie Cirrus fibratus oraz Cirrus spissatus a także Cirrus spissatus cumulonimbogenitus. Nad ranem Cirrus fibratus oraz Cirrostratus fibratus.

Prognoza pola porywów wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru wystąpią w całym kraju do 40-70 km/h. Na południu kraju do 70-90 km/h. Strefa porywów przemieści się na wschód i do rana jedynie na wschodzie kraju występować będą porywy do 50-60 km/h. W Sudetach porywy do 120 km/h. W Tatrach do 90 km/h. Na Bałtyku do 80-90 km/h. W drugiej połowie nocy wiatr osłabnie.

Prognoza opadów

W ciągu dnia występować będą opadu przelotnego śniegu oraz krupy śnieżnej (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7968). Wieczorem i w nocy zanik opadów. Nad ranem w woj. zachodniopomorskim możliwe opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem i deszczu (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7968, https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7963). Opady o zmiennej intensywności od słabej po umiarkowane i intensywne.

Prognoza widzialności

W strefie intensywnych opadów śniegu oraz krupy śnieżnej ograniczenie widzialności do 500 metrów. Przy słabszym natężenie ograniczenie widzialności do 2-5 km.

Prognoza zjawisk

Przy wzrośnie prędkości wiatru możliwe lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.