Komentarz do numerycznych prognoz pogody (02/03.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:2 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 1 VI 2023 roku

Nad Atlantykiem zalega rozległy układ wysokiego ciśnienia, dwucentrowy. Na północ od Islandii znajduje się płytki niż z układem frontów atmosferycznych. Nad Morzem Norweskim i Morzem Grenlandzkim występuje klin wysokiego ciśnienia. Nad północno zachodnia i zachodnią Rosją, nad Białorusią, północną Polską, nad Dania i Morzem Północnym rozciąga się zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Nad Białorusią utworzyła się zamknięta cyrkulacja cykloniczna.

Na wschód od tego frontu, nad zachodnią Rosją znajduje się kolejny front atmosferyczny. Nad Płw. Iberyjskim zalega płytki niż termiczny. Nad Morzem Czarnym słaby wyż. W rejonie Rodos ukształtował się płytki niż z centrum 1009,9 hPa. Nad zachodnią Austrią występuje słaby wyż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 1 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Zalegający wyż nad Atlantykiem nadal jest układem wysokim. Na wysokości 850 hPa występują jeszcze dwa centra objęte jedną izohipsą zamkniętą. Wyżej zalega już jednocentrowy układ. Nad Islandią, Morzem Norweskim izohipsy gięte na kształt klina. W rejonie Finlandii występuje górny układ niskiego ciśnienia, na wysokości 700-300 hPa występuje zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Morzem Północnym, Skandynawią i północno zachodnią Rosją występuje duży gradient geopotencjału.

Analiza górnego pola wiatru, 1 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Morzem Norweskim i Północnym oraz nad Skandynawią znajduje się Jet Stream na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Morzem Norweskim i Skandynawią występuje prąd strumieniowy na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Estonią i północną zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL400. Nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich, znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL430). Nad Wyspami Brytyjskimi, znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL440). W rejonie Islandii znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL330). Nad Pojezierzem Fińskim znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL180).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 01.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 01.06.2023 18 UTC

Nad Pojezierzem Fińskim zalega wyodrębniony ośrodek chłodu. Izohipsy względne TW pokrywają się z izotermami na wysokości 700 hPa, 500 hPa i 300 hPa. Na wyżej ww. wysokościach izotermy są zamknięte potwierdzające występowanie izolowanego obszaru chłodu. Izotermy nad Islandią i Morzem Północnym pokrywają z izohipsami względnymi TW, które gną się na kształt klina ciepła. Nad Wyspami Brytyjskimi, w górnej troposferze, występują zamknięte izotermy -2 st. C, -14 st. C oraz -44 st. C. Nad Europą wschodnią zalega zatoka chłodu. Nad Skandynawią występuje powietrze arktyczne. Pozostały obszar w zasięgu powietrza polarno-morskiego o zróżnicowanych właściwościach termicznych.

Polska jest w zasięgu zatoki chłodu. Na północy kraju występuje najniższa średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa. Południe kraju znajduje się na peryferiach klina ciepła.

Na północy kraju, w dolnej troposferze, zalegało wilgotne powietrze. Wyżej powietrze charakteryzowało się niższą wilgotnością. Na pozostałym obszarze kraju zalegało powietrze bardziej suche. Jedynie w górnej troposferze zalegało więcej wilgoci i występowały chmury pierzaste.

Z analizy rozkładu pola barycznego nad Europą, na wysokości 700 hPa i 500 hPa wynika, że nad Polskę występował przepływ mas powietrza z północnego zachodu.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Nad Atlantykiem nadal zalegać będzie wyż, który będzie rozbudowywał się na wschód. W sobotę Polska powinna być w zasięgu klina wysokiego ciśnienia. Nad Morzem Norweskim będzie przemieszczał się układ niskiego ciśnienia w kierunku ESE. Niż będzie się okludował i w sobotę nad Skandynawią zalegać będzie front okluzji. Nad Morzem Norweskim i dalej nad Atlantykiem występować będzie zatoka, w której występować będzie pofalowany front. Nad Bałtykiem, Zatoką Fińską oraz Pojezierzem Pomorskim występować będzie linia zbieżności. Nad Europą wschodnią występować będzie zatoka, w której znajdować się będzie front atmosferyczny. Znajdujący się nad Białorusią płytki niż przemieści się nad zachodnią Rosję. Na wschód od zatoki występować będzie kolejna zatoka z pofalowanym frontem. W piątek nad Płw. Azji Mniejszej występować będzie słaby wyż, a w sobotę płytki niż termiczny. W sobotę nad obszarem centralnym Morza Śródziemnego występować będzie klin wyżowy. Płw. Iberyjski będzie w zasięgu obniżonego ciśnienia.

Jutro południowa Polska w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż zalegający nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich, jest układem wysokim. W ciągu najbliższej doby na poziomie 850 hPa wysokość powierzchni izobarycznej nieznacznie obniży się, co oznacza, że wyż nieznacznie osłabnie. Na dolnej mapie synoptycznej również wyż osłabnie. Przemieszczający się nad Morzem Północny wir cykloniczny jest układem niskim. Niż znajdujący się nad północno zachodnią Rosją rozbuduje się ku górze i utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna na poziomie 850 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. W sobotę, nad Płw. Iberyjskim oraz zachodnim obszarem Morza Śródziemnego występować będzie górny układ baryczny niskiego ciśnienia. Na poziomie 300 hPa zalegać będzie zamknięta cyrkulacja cykloniczna.

Rozwój górnego pola wiatru

W północno zachodniej Rosji, na granicy domeny mapy, znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pt. 02.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS so. 03.06.2023 12 UTC

Z symulacji numerycznych wynika, że na wysokości 300 hPa zalegać będzie strefa dużej prędkości. W północno zachodniej części kraju prędkość osiągnie wartość 40 m/s. Strefa będzie przemieszczała się w kierunku ESE. W piątek wieczorem strefa dużej prędkości zalegać będzie nad woj. lubelskim. W sobotę strefa odsunie się na wschód i opuści nasz kraju.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL300. Nad Irlandią znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL430). Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL320).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pt. 02.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS so. 03.06.2023 12 UTC

Wyodrębniony obszar chłodu zalegać będzie na granicy Finlandii i NW Rosji i przemieszczać się będzie w kierunku NE. Powietrze arktyczne obejmować będzie Skandynawię. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego o różnych właściwościach termicznych.

W piątek nad Polska zalegać będzie oś zatoki chłodu. Oś będzie przemieszczała się na wschód. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa będzie najwyższa na południu Polski. Najniższa na północy kraju.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa, w ciągu dnia, strefa wilgotności 60-70 % będzie pokrywała się ze strefa frontu atmosferycznego. W nocy powietrze będzie suche. Jedynie w północno wschodniej części kraju będzie zalegać powietrze wilgotne.

Na wysokości 5,5 km zalegać będzie powietrze suche.

W ciągu dnia na wysokości 9 km na południu kraju występować będzie powietrze wilgotne. Na pozostałym obszarze zalegać będzie powietrze suche. W nocy również będzie występować będzie powietrze suche.

Prognoza pola zachmurzenia

W pasie od dzielnic centralnych w kierunku południowym zachmurzenie od umiarkowanego do całkowitego. Na północy kraju zachmurzenie małe, lokalnie duże. Wieczorem zachmurzenie znikome lub brak. Początkowo wieczorem w SE Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże. W nocy zachmurzenie znikome lub brak.

Na niebie Cumulus i Stratocumulus. Mogą również lokalnie rozbudować się chmury Cumulus congestus lub Cumulonimbus.

W dzień Altocumulus. Lokalnie Altocumulus lenticularis. W nocy brak chmur piętra średniego

Ponadto na niebie chmury Cirrus fibratus/spissatus. W dzień możliwy Cirrostratus fibratus. W nocy lokalnie Cirrus fibratus. Lokalnie Cirrocumulus.

Prognoza opadów

Lokalnie symboliczne opady przelotne deszczu.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia pory wiatru na północny wschodzie, wschodzie, w centrum i południowym wschodzie. Porywy wiatru osiągnąć mogą prędkość o wartości 70 km/h. Na pozostałym obszarze do 40-50 km/h.

Prognoza przymrozków

Na północy kraju, w woj. pomorskim, występować mogą przygruntowe przymrozki. W wyniku wypromieniowania radiacyjnego i dobrej przejrzystości powietrza, temperatura może obniżyć się przy gruncie do -1/-2 st. C.