Komentarz do numerycznych prognoz pogody (05/06.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:5 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 4 VI 2023 roku

Nad Atlantykiem zalega wyż z ośrodkiem 1029,4 hPa. Nad Europą środkową i wschodnią znajduje się klin wysokiego ciśnienia. Klin wysokiego ciśnienia obejmuje także obszar aż po Bałkany. Nad Francją i Płw. Iberyjskim występuje płytka zatoka niskiego ciśnienia. W rejonie Morza Białego i Płw. Kanin zalega płytki niż, z ośrodkiem 1000 hPa, który jest w stadium okludowania. Nad Morzem Norweskim występuje płytki niż z ośrodkiem 1005 hPa. Na WNW od Islandii zalega płytki niż z ośrodkiem 1015 hPa, który jest w stadium okludowania. Nad Atlantykiem występuje kolejny płytki niż z ośrodkiem 1005 hPa.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 4 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Nad Atlantykiem zalegający układ wysokiego ciśnienia nadal jest układem wysokim. Zalegający niż w rejonie Morza Białego i Płw. Kanin jest średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 400 hPa. Zalegający układ niskiego ciśnienia nad Morzem Norweskim jest układem średnim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 400 hPa. Zalegający nad Atlantykiem układ niskiego ciśnienia jest układ wysokim. Do wysokości 850 hPa nad Europą środkową i wschodnią zalega klin. Wyżej występuje zatoka.

Na poziomie strumienia sterującego napływ mas powietrza z północnego zachodu.

Analiza górnego pola wiatru, 4 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Morzem Norweskim znajduje się Jet Stream na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Nad Atlantykiem i północną zachodnią Afryką występuje prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS nie. 04.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS nie. 04.06.2023 18 UTC

Nad Morzem Norweskim, Skandynawią i Europą wschodnią zalega powietrza arktyczne. Pozostały obszar kontynentu obejmuje powietrze polarno-morskie.

Nad Morzem Białym zalega obszar chłodu. Izohipsy względne TW pokrywają się z izohipsami TB. Na wysokości 500 hPa zalegają zamknięte izotermy -28 st. C. Centrum chłodu nie pokrywa się z centrum wiru cyklonicznego, co wskazuje na asymetrię termiczną układu. Nad Europą wschodnią występuje zatoka chłodu.

Nad północno wschodnią Polską zalega zatoka chłodu. Na zachodzie średnia temperatura warstwy powietrza o grubości 500 hPa jest wyższa.

Nad Polską zalega powietrze dość suche. W dolnej troposferze na poziomie 800-850 hPa występuje nieco więcej wilgotności. Na niebie pojawiały się chmury Cumulus humilis oraz Cumulus mediocris. W środkowej troposferze powietrze jest suche. W górnej troposferze miejscami występowało więcej wilgoci. Na niebie występowały chmury Cirrus.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Nad Atlantykiem i Wielką Brytanią nadal zalegać będzie wyż. Europa środkowa, w tym i Polska, oraz Europa wschodnia w zasięgu klina wyżowego. Niż znad Morza Białego oraz Płw. Kanin przemieści się nad Morzem Barentsa i się pogłębi. W drugiej części doby niż powinien wejść w stadium wypełniania. W rejonie Islandii zalegać będzie płytki niż, który będzie przemieszczał się na wschód i znajdzie się nad Morzem Norweskim. Na zachód od Płw. Iberyjskiego występować będzie rodzina niżów. Nad Europą południową oraz Morzem Śródziemnym występować będą na przemian zatoka niskiego ciśnienia oraz klina wysokiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż z rejonu Morza Barentsa będzie się wypełniał na poziomie 850 hPa. Na wyższych poziomach będzie się pogłębiał. Nad Skandynawią na poziomie 500 hPa powstanie zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Ośrodek będzie objęty jedną izohipsą zamknięta związana z niżem znad Morza Barentsa. W nocy 5/6 VI na wysokości 300 hPa będzie już widoczna zamknięta cykloniczna. Nad Atlantykiem nadal zalegać będzie wysoki układ baryczny wysokiego ciśnienia. Na zachód od Europy występować będzie wysoki układ niskiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Morzem Norweskim, Skandynawią oraz nad Zatoką Botnicka znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Europą północno wschodnią występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem i Płw. Iberyjskim oraz nad Morzem Śródziemnym i północno zachodnią Afryką zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pon. 05.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS wto. 06.06.2023 12 UTC

Nad Płw. Iberyjskim rozmyje się strefa dużych prędkości wiatru. Na pozostałym obszarze rozkład pola wiatru nie ulegnie istotnym zmianom.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL350. W rejonie Cieśniny Bonifacio znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL340).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 05.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 06.06.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby rozkład mas powietrze nad Europą zostanie zachowany.

Na północy kraju napływać będzie powietrze z północnego zachodu. Na południu kraju napływa powietrze z południa. Na południu kraju średnia temperatura warstwy będzie wyższa. Na północy kraju zalegać będzie powietrze o niższej średniej temperaturze warstwy o grubości 500 hPa.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa wilgotność będzie umiarkowana. W nocy w południowo zachodniej części kraju wilgotność będzie umiarkowana i duża.

W dzień na wysokości 500 hPa na południu kraju wilgotność duża. Na pozostałym obszarze sucho. W nocy strefa umiarkowanej i dużej wilgotności przemieści się w kierunku północnym.

W dzień na wysokości 300 hPa na południu i częściowo w centrum kraju wilgotność duża. Na pozostałym obszarze sucho. W nocy strefa umiarkowanej i dużej wilgotności przemieści się w kierunku północnym. W północno wschodniej części wilgotność umiarkowana.

Prognoza zachmurzenia

W dzień na południu kraju zachmurzenie ogólna umiarkowane i duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie ogólne małe lub brak. W nocy w południowo zachodniej i częściowo w centralnej części kraju zachmurzeni ogólne duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe a na północy kraju brak.

W ciągu dnia chmury Cumulus. Na krańcach południowo zachodniej części kraju mogą rozwijać się chmury Cumulus congestus lub/oraz Cumulonimbus. W nocy Stratocumulus, lokalnie na krańcach SW części Polski Cumulus congestus.

W piętrze średnim występować będą chmury Altocumulus.

W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus. Miejscami Cirrostratus fibratus.

Prognoza opadów

Popołudniu, wieczorem oraz w nocy, w południowo zachodniej części kraju niewykluczone opady przelotne deszczu.

Prognoza widzialności

W południowo zachodniej części kraju możliwe ograniczenie widzialności do 5km. Lokalnie do 3,5 km.