Komentarz do numerycznych prognoz pogody (17/18.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:17 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 16 V 2023 roku

Pogodę w Polsce kształtuje chłodny front atmosferyczny przemieszczający się na wschód. Nad Skandynawią znajduje się płytki niż z centrum 1002 hPa. Nad Morzem Norweskim znajduje się kolejny płytki niż. Na mapie nie ma naniesionego frontu atmosferycznego, który powinien być położony nad Morzem Norweskim i Atlantykiem, na południe od Islandii. Nad Włochami nadal zalega płytki niż z ośrodkiem 998,4 hPa. Nad Europą wschodnią znajduje się wyż, który blokuje przemieszczanie się frontów na wschód. W pobliżu Irlandii znajduje się wyż z ośrodkiem 1030,3 hPa. Nad Płw. Iberyjskim zalega płytki niż termiczny. Nad Atlantykiem zalega kolejny układ wysokiego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 16 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Nad Europą wschodnią znajduje się niski wyż, z zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną aż do poziomu 700 hPa. Na północ od Morza Czarnego zamknięta cyrkulacja cykloniczna na poziomie 500-300 hPa. Niż znad Włoch jest układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa. Wyżej zalega zatoka. Nad Morzem Norweskim i Skandynawią izohipsy gięte na kształt zatoki. Wyż znajdujący się w pobliżu Irlandii jest układem niskim. Wyż znad Atlantyki również układem niskim, z zamknięta cyrkulacją antycykloniczną na 850 hPa oraz na poziomie 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Polską występuje prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL280/350.

Z symulacji numerycznych wynika, że oś prądu przebiega nad północno zachodnią Polską. Nad Morzem Norweskim oraz Północnym zalega prąd strumieniowy znajdujący się na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s. Nad Niemcami, Bałtykiem i Skandynawią znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Bałkanami znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Wielką Brytanią i nad Atlantykiem również zalega prąd strumieniowy, który zalega na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Europą wschodnią znajdują się dwa prądy strumieniowe. Oba prądy zalegają na tej samej wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-45 m/s. Nad Morzem Norweskim i północną Skandynawią także, na wysokości FL290, znajduje się Jet Stream, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s. Nad Płw. Iberyjskim i Morzem Śródziemnym, na wysokości FL330, zalega prąd strumieniowy, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 16.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 16.05.2023 18 UTC

Nad Morzem Norweskim znajduje się powietrze arktyczne. Europa wschodnia w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Nad pozostałym obszarem kontynentu zalega powietrze polarno-morskie. Nad Europą południowo wschodnią i wschodnią widoczny klin ciepła. Nad Morzem Norweskim i Północnym oraz Europą zachodnią znajduje się zatoka chłodu.

Wschodnie rejony kraju znajdują się jeszcze na skraju klina ciepła. Na zachodzie Polski znajduje się chłodniejsza masa powietrza, na skraju zatoki chłodu.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

W środę i czwartek wschodnie rejony kraju w zasięgu frontu ciepłego. Nad Skandynawią zalegać będzie płytki niż, który przemieści się w rejon Płw. Kolskiego i Morza Barentsa. Wyż z rejonu Irlandii rozbuduje się w kierunku Europy zachodniej. Nad Atlantykiem zalegający pofalowany front atmosferyczny ulegnie deformacji i na szczycie fali utworzy się wir cykloniczny, który będzie się pogłębiał i przemieszczał na wschód. W czwartek ośrodek dotrze do Islandii. Nad Morzem Norweskim znajdować się będzie płytki niż z układem frontów atmosferycznych. Nad Płw. Iberyjskim pogodę kształtować będzie niż termiczny. Nad Morzem Śródziemnym występować będzie wyż. Nad północno zachodnią Rosją zaznaczy się układ wysokiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Nad Skandynawią nadal niski niż. W ciągu najbliżej doby rozbuduje się ku górze i stanie się średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną na wysokości 500 hPa. Na poziomie 500 hPa jeszcze się pogłębi. Nad Atlantykiem wir cykloniczny początkowo będzie układem niskim, ale w wyniku rozbudowy ku górze stanie się układem średnim. Wyżej izohipsy będą gięte na kształt zatoki. W ciągu najbliżej doby proces pogłębiania dotrze do środkowej i górnej troposfery. Nad Włochami nadal utrzymywać się będzie wysoki układ cyklonalny. Nad północno zachodnią Rosja zalegający wyż będzie prawdopodobnie układem niskim. Nad Atlantykiem zalegający układ wyżowy będzie układem niskim. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina.

Rozwój górnego pola wiatru

Przez środkową Europę, Bałtyk, Polskę aż po Skandynawię rozciągać się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL220/370.

Z symulacji numerycznych wynika, że obszar maksymalnych wartości wiatru osiągane będą nad północną Polską oraz nad Bałtykiem. W ciągu kilku następnych godzin prędkość wiatru będzie słabła. Nad Wielką Brytanią i Atlantykiem na wysokości FL340 zalegać będzie Jet Stream, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-55 m/s. Nad Morzem Śródziemnym znajdzie się trzeci prąd strumieniowy, na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS czw. 18.05.2023 00 UTC

Ogólny rozkład pola wiatru nie ulegnie zasadniczym zmianom. Jedynie nad Płw. Iberyjskim i Zatoką Biskajską pojawi się prąd strumieniowy.

Rozwój tropopauzy

Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL300).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 17.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 18.05.2023 12 UTC

Rozkład mas powietrza w Europie nie ulegnie zmianie.

Aktualny rozkład średniej temperatury warstwy powietrza o grubości 500 hPa nad Polską będzie zachowany. Zatoka chłodu nieznacznie przemieści się na wschód. Pozostaniemy w polarno-morskiej masie powietrza.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W ciągu dnia wilgotność na poziomie 850 hPa wysoka. Największa w strefie frontu atmosferycznego, który będzie znajdował się we wschodniej Polsce. W nocy jedynie na południu i wschodzie kraju wilgotność duża. Na pozostałym obszarze- 30-50 %, lokalnie do 60 % na północy kraju.

Na wysokości 500 hPa w północno zachodniej Polsce wilgotność na poziomie 10-30%. Na pozostałym obszarze wilgotność wysoka.

Na wysokości 9 km w ciągu najbliżej doby wilgotność będzie wysoka. W ciągu dnia we wschodniej części kraju będzie umiarkowana, 30-50%.

Prognoza pola zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne duże i całkowite. W północno zachodniej Polsce możliwe rozpogodzenia.

Na niebie Stratus, Stratocumulus, Cumulus oraz Cumulonimbus w południowo wschodniej Polsce. Wierzchołki chmur Cb mogą rozbudowywać się do wysokości 11 km.

Na niebie zachmurzenie duże chmurami piętra średniego, z wyjątkiem regionów północno zachodniej Polski, gdzie zachmurzenie będzie małe lub brak. Na niebie Altostratus opacus/radiatus/duplicatus oraz Altocumulus stratiformis opacus/translucidus/perlucidus/radiatus/lokalnie lenticularis.

Na niebie także chmury piętra wysokiego Cirrus, Cirrostratus, możliwe chmury Cirrocumulus.

Prognoza opadów

Nadal opad deszczu zarówno o charakterze ciągłym oraz przelotnym. Opady będą charakteryzowały się zmienną intensywnością od opadów słabych do intensywnych. Miejscami może wystąpić opad mżawki.

Prognoza pola wiatru

Nad Bałtykiem porywy wiatru do 80 km/h. W Sudetach do 50-60 km/h. W północnej Polsce porywy mogą osiągać prędkość do 60 km/h. W nocy w południowo wschodniej Polsce porywy osiągać będą prędkość 50 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie opadów wystąpi ograniczenie widzialności do 2-4 km. Lokalnie zamglenia.

Prognoza wyładowań atmosferycznych

Nie można wykluczyć wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych na krańcach południowo wschodniej Polsce. Prawdopodobieństwo inicjacji wyładowań na poziomie 20-30%.