Komentarz do numerycznych prognoz pogody (29/30.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:29 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 28 V 2023 roku

Nad Atlantykiem znajduje się układ wysokiego ciśnienia, który swym zasięgiem obejmuje Polskę. W jego obrębie znajduje się ośrodek wtórny, z centrum 1020,8 hPa nad Rosją przy granicy z Białorusią. Na północ i zachód od wyżu występuje układ frontów atmosferycznych. Na zachód od ośrodka wyżowego, w wyniku deformacji falowej, na szczycie fali powstał wir cykloniczny. Na SW od wyżu utworzył się płytki niż. Nad północno zachodnią Rosją zalega płytki ośrodek niżowy z centrum 1008 hPa. Na wschód od frontu chłodnego, utworzyła się linia zbieżności. Nad Morzem Norweskim znajduje się niż z ośrodkiem 997,2 hPa. Nad Morzem Śródziemnym zalega obszar obniżonego ciśnienia. Nad wschodnim obszarem Morza Śródziemnego znajduje się płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 28 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Nad Atlantykiem zalegający układ wysokiego ciśnienia jest wysokim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 300 hPa. Na SSW od wyżu znad Atlantyku znajdujący się płytki niż jest układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 200 hPa. Niż nad Morzem Norweskim jest średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa. Występujący nad Płw. Azji Mniejszej i wschodnim obszarem Morza Śródziemnego układ niskiego ciśnienia jest średnim układem barycznym niskiego ciśnienia, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną. Występujący nad północno zachodnią Rosją niż jest układem wysokim z zamknięta cyrkulacją aż do poziomu 300 hPa.

Analiza górnego pola wiatru, 28 V 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim i Północnym znajduje się Jet Stream na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-70 m/s. Nad Morzem Norweskim zalega prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Płw. Kolskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL350. Nad Białorusią znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL390). Nad Atlantykiem znajdują się trzy wyże tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL430/430/420).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS nie. 28.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS nie. 28.05.2023 18 UTC

Europa wschodnia w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Nad Morzem Norweskim zalega powietrze arktyczne. Na pozostałym obszarze występuje powietrze polarno-morskie.

Nad Polską zalega powietrze polarno-morskie. Na południu zalega cieplejsze powietrza. Na północy zalega powietrze chłodniejsze.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Wyż znajdujący się nad Atlantykiem przemieści się na wschód i zalegać będzie nad Wyspami Brytyjskimi. Na północ od Islandii przemieszczać się będzie układ niskiego ciśnienia. W poniedziałek Islandia znajdzie się w ciepłym sektorze układu niskiego ciśnienia. Nad Morzem Norweskim występować będzie płytki niż, a w zatoce rozciągającej się od Morza Barentsa przez Płw. Kolski aż po Polskę zalegać będzie front atmosferyczny. Nad zachodnią Rosją znajdować się będzie niż z układem frontów atmosferycznych. Nad Płw. Azji Mniejszej zalegać będzie płytki niż termiczny.

Polska znajdzie się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Wyż znad Wysp Brytyjskich będzie rozbudowywał się na wschód i we wtorek Polska znajdzie się na skraju układu antycyklonalnego.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż znad Atlantyku będzie nadal wysokim układem barycznym i będzie się umacniał. Niż zalegający nad Atlantykiem również będzie wysokim układem barycznym, który będzie się wypełniał. Niż znad Morza Norweskiego będzie średnim układem barycznym i będzie się wypełniał. Nad Skandynawią, na wysokości 500 hPa oraz 300 hPa, będzie wyraźnie zaznaczona zatoka. Nad północno zachodnią Rosją zalegać będzie niski układ baryczny niskiego ciśnienia. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad Płw. Azji Mniejszej, a później nad Morzem Czarnym, zalegać będzie niski układ baryczny niskiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim, Skandynawią, Bałtykiem, znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-70 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL220/400. Nad Łotwą, Estonią oraz północno zachodnią Rosją zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pon. 29.05.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS wto. 30.05.2023 12 UTC

Nad północno zachodnią Rosją strefa silniejszych wiatrów osłabnie. W poniedziałek wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek, nad Polskę, nasunie się prawdopodobnie strefa prądu strumieniowego.

Z symulacji numerycznych wynika, że w północno zachodniej części kraju, na wysokości 300 hPa, prędkość wiatru osiągnie wartość 50-55 m/s. Strefa zwiększonej prędkości wiatru będzie przemieszczała się w kierunku SE/ESE, a wartość prędkości wiatru w osi prądu będzie się zmniejszała.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL350. Nad Morzem Północnym znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL440). Na północny wschód od Moskwy znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL380). Między Wiedniem a Monachium znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL330). Na zachód od Cypru znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL330).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 29.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 30.05.2023 12 UTC

Nad Morzem Norweskim i Skandynawią znajdować się będzie zatoka chłodu. Nad Wyspami Brytyjskimi, we wtorek, zalegać będzie wyodrębniony obszar ciepła. Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie istotnym zmianom.

Obszar ciepła zostanie wyparty znad Polski. Od północy Polska dostanie się pod wpływ południowego skraju zatoki chłodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 1,5 km zalegać będzie masa powietrza o umiarkowanej wilgotności 50-80 %. Na północy kraju wilgotność wyniesie 10-30%.

Na wysokości 500 hPa w ciągu dnia wilgotność wyniesie 20-60%. Bardzo wąska strefa o wilgotności 60-80%, w łukowatym pasie, przebiegać będzie z NE w SW. W nocy nastąpi wzrost wilgotności do 60-80%.

W dzień na wysokości 9 km wilgotność 60-80%, z wyjątkiem wąskiego obszaru, przebiegającego z NE na SW, gdzie wilgotność wyniesie 50%. W nocy, z wyjątkiem północy kraju, wilgotność na poziomie 80-90%. Na północy kraju wilgotność wyniesie 50%.

Prognoza zachmurzenia

Z analizy pola zachmurzenia otrzymanego w wyniku symulacji wynika, że z północnego zachodu w kierunku południowo wschodnim przemieszczać się strefa dużego zachmurzenia. Prawdopodobnie zachmurzenie będzie małe, miejscami umiarkowane. Modele numeryczne wykazują tendencję do przeszacowania zachmurzenia. W nocy w strefie frontu zachmurzenie umiarkowane. W wielu rejonach rozpogodzenia, a nawet bezchmurne niebo.

W ciągu dnia należy spodziewać się chmur Cumulus, możliwe także chmury Stratocumulus cumulogenitus. W południowo wschodniej części kraju możliwe chmury Cumulonimbus lub Cumulus congestus.

Na niebie należy się spodziewać chmur Altocumulus. Lokalnie możliwe także chmury Altocumulus lenticularis. Jeżeli rozbudują się chmury Cb wówczas w ich rejonie możliwe Altocumulus cumulonimbogenitus. Lokalnie możliwe Altocumulus castellanus/floccus. Lokalnie Altostratus translucidus cirrostratomutatus.

W strefie chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus, Cirrostratus fibratus oraz lokalnie możliwe Cirrocumulus.

W nocy w strefie frontu zachmurzenie umiarkowane, lokalnie duże i całkowite.

Prognoza opadów

W południowo wschodniej części kraju możliwe lokalne opady przelotne.

Prognoza wyładowań

W południowo wschodniej Polsce CAPE osiągnie wartość 400-800 J/kg, lokalnie do 1200-2000 J/kg. Rozbudowywać się będą chmury Cb. Wierzchołki chmur Cb osiągną wysokość do 10,5-11 km. Temperatura wierzchołków osiągnie wartość -40/-50°C. W południowo wschodniej części kraju wystąpią sprzyjające warunku do elektryzacji chmur i wytworzone pole elektryczne sprzyjać będzie inicjacji wyładowań iskrowych.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru, do 40 km/h na północy kraju.

Prognoza widzialności

W nocy z poniedziałku na wtorek widzialność dobra. Lokalnie występować będą zamglenia ograniczające widzialność do 5-9 km. Na północy kraju nie można wykluczyć mgieł.