Komentarz do numerycznych prognoz pogody (01/02.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:1 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 31 V 2023 roku

Wyż z ośrodkiem 1035 hPa znajdujący się nad Atlantykiem umocnił się i klinem obejmuje także Polskę. Nad Morzem Barentsa zalega płytki niż, a w zatoce rozciągającej od Płw. Kolskiego do Litwy znajduje się front atmosferyczny. Nad zachodnią Rosją występuje pofalowany front atmosferyczny. Nad Szwajcarią zalega płytki niż. Nad Europą południową i Morzem Śródziemnym występuje obszar obniżonego ciśnienia. Nad Płw. Azji Mniejszej występuje obszar podwyższonego ciśnienia. Na zachód od Płw. Iberyjskim nad Atlantykiem zalega rodzina płytkich niżów.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 31 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Wyż znajdujący się nad Atlantykiem nadal jest układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną. Niż występujący nad Morzem Barentsa jest średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 400 hPa. Nad Europą wschodnią i północno wschodnią izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad Morzem Norweskim oraz nad Skandynawią duży gradient geopotencjału. Nad Sardynią na wysokości 700 hPa zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na zachód od Płw. Iberyjskiego występujący płytki niż jest układem wysokim.

Analiza górnego pola wiatru, 31 V 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Morzem Norweskim i Skandynawią znajduje się Jet Stream na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL200/360. Nad północną zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL400. Nad Irlandią znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL440).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 31.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 31.05.2023 18 UTC

Nad Morzem Norweskim i północną Skandynawią zalega obszar chłodu. Obszar ten jest w zasięgu powietrza arktycznego. Pozostały obszar Europy w zasięgu powietrza polarno-morskiego zróżnicowanego termicznie. Oś niżu znad Morza Barentsa nachylona w kierunku zachodnim, w kierunku chłodniejszej masy powietrza. W rejonie ośrodka zalegają zamknięte izotermy wskazujące na zaleganie chłodu. Nad Wyspami Brytyjskimi znajdują się zamknięte izotermy wskazujące na zalegający obszar ciepła. Obszar ten pokrywa się z ośrodkiem antycyklonalnym na wyższych poziomach w troposferze. Na niższych poziomach oba ośrodki nie pokrywają się co oznacza, że ośrodek jest układem asymetrycznym termicznie. Z map TW500 wynika, że nad Europą wschodnią izohipsy względne gięte są na kształt zatoki co wskazuje na zaleganie zatoki chłodu w tym rejonie. Izohipsy względne w tym rejonie pokrywają się z izotermami.

RH 0-300 m GFS śro. 31.05.2023 18 UTC RH 600-3000 m GFS śro. 31.05.2023 18 UTC RH 3000-6000 m GFS śro. 31.05.2023 18 UTC

Do Polski napływa powietrze z północnego zachodu i jest to dość sucha masa powietrza. Jednie w górnej troposferze występuje zwiększona wilgotność. Dzisiaj można było obserwować chmury Cirrus fibratus/spissatus/uncinus. Zachodnia część kraju charakteryzuje się wyższą średnią temperaturą warstwy o grubości 500 hPa. Wschodni obszar kraju znajduje się na skraju zatoki chłodu.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Nad Atlantykiem nadal utrzymywać się będzie wyż. W odgałęzieniu istniejącego już układu będzie powstawał nowy wyż. Bodźcem do jego rozwoju będzie napływające w ten obszar powietrze chłodniejsze. Następnie dojdzie do połączenia obu układów barycznych. Nad Grenlandią zalegać będzie wir cykloniczny, który będzie się pogłębiał i okludował, i będzie się przemieszczał na wschód. Już w piątek ośrodek znajdzie się nad Morzem Norweskim. W czwartek, nad południową Europą zalegać będzie obszar podwyższonego ciśnienia. W piątek ww. rejonie oraz nad Płw. Azji Mniejszej utworzą się linie zbieżności. Nad Płw. Kolskim występować będzie płytki niż, który będzie się przemieszczał w kierunku północno wschodnim. Nad Europą wschodnia/północną wschodnią występować będą trzy zatoki, w których znajdować się będą fronty atmosferyczne. Na zachód od Płw. Iberyjskiego występować będzie wypełniający się niż, który już w piątek rozmyje się i nie będzie widoczny na dolnej mapie synoptycznej.

Nad Polską będzie przemieszczał się mało aktywny, bezobjawowy, front atmosferyczny.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż nad Atlantykiem nadal będzie układem wysokim. Wysokość powierzchni izobarycznych zmniejszy się co wskazuje na słabnięcie wyżu. Nad Skandynawią zalegać będzie wysoki układ baryczny. Na wysokości 500 hPa oraz 300 hPa występuje zamknięta cyrkulacja cykloniczna. W czwartek na Płw. Kolskim, na wysokości 850 hPa występować będzie jeszcze zamknięta cyrkulacja cyklonicznej. W piątek występować już będzie tylko zatoka. Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajdować się będzie średni układ baryczny. W piątek stanie się układem wysokim. Występujący nad Morzem Norweskim wir cykloniczny rozbuduje się ku górze i w piątek stanie się układem niskim z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną na poziomie 850 hPa.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Morzem Norweskim znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Morzem Norweskim, Skandynawią, Zatoką Botnicką i Fińską zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s.

Prąd strumieniowy GFS czw. 01.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS pt. 02.06.2023 12 UTC

W piątek nad Polskę powinien nasunąć się prąd strumieniowy. Z symulacji numerycznych wynika, że w północnej zachodniej części Polski występować będzie strefa dużej prędkości wiatru, do 40 m/s.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL350/400. Nad Atlantykiem, na zachód od Irlandii, znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL430).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 01.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 02.06.2023 12 UTC

Nad Skandynawią zalegać będzie zamknięty obszar chłodu. Zatoka chłodu przemieści się na południe i obejmie Polskę. Rozkład mas powietrza nad kontynentem nie ulegnie zmianie.

Nad Bałtykiem zalegać będzie dodatni kąt adwekcji, co wskazuje na adwekcję chłodu. Z map TW wynika, że Polska dostanie się pod wpływ zatoki chłodu. Już w piątek najniższa średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa występować będzie na północy kraju, a najwyższa na południu Polski.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W dzień, na wysokości 850 hPa, obszar zwiększonej wilgotności występować będzie na północy kraju. Strefa będzie się powoli przemieszczała na południe.

Na poziomie 500 hPa wilgotność wynosić będzie 20-50%. Lokalnie 60%.

Na wysokości 9 km, w dzień w centrum i na południu kraju wilgotność wyniesie 60-80%. Z upływem czasu strefa dużej i umiarkowanej wilgotności zmniejszy się do 50 %.

Gdańsk Łódź

Kraków

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane lub duże na północnym zachodzie kraju oraz na południu Polski. Z upływem czasu zachmurzenie powinno maleć. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. Wieczorem i w nocy strefa zachmurzenia się będzie przemieszczać z północy na południe.

Na niebie chmury Cumulus, a na północy kraju Stratocumulus, który z czasem może przekształcać się w chmury Cumulus stratocumulomutatus. Lokalnie w godzinach popołudniowych i wieczornych, w rejonie Polski północnej lokalnie mogą utworzyć się chmury Stratus.

W dzień możliwe miejscami chmury Altocumulus oraz Altocumulus lenticularis/castellanus/floccus. W nocy również występować będą chmury Altocumulus.

Na niebie także chmury piętra wysokiego: Cirrus fibratus oraz możliwy Cirrostratus fibratus. Lokalnie utworzą się chmury Cirrocumulus undulatus oraz floccus. którym lokalnie może towarzyszyć virga (Cirrocumulus floccus virga).

Prognoza opadów

W dzień bez opadów. W nocy według modelu ICON, na północy kraju słabe opady deszczu.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 40-50 km/h. Na Bałtyku do 70 km/h. Wieczorem i w nocy porywy wiatru do 41-50 km/h w północno wschodniej części kraju. Na Bałtyku do 60-65 km/h. Nad ranem porywy na Bałtyku osłabną.

Prognoza widzialności

W północno zachodniej, zachodniej i południowej części kraju lokalne zamglenia ograniczające widzialność do 3-5 km. Lokalnie możliwe mgły.