Komentarz do numerycznych prognoz pogody (30/31.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:30 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 29 V 2023 roku

Nad Atlantykiem nadal zalega wyż z ośrodkiem 1032,5 hPa. Północne rejony tego układu otoczone są układem frontów atmosferycznych związanych z płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia z centrum 1003,2 hPa znajdującym się w pobliżu Grenlandii. Z ośrodkiem tym związana jest zatoka, która zalega nad Morzem Norweski, Skandynawią i Zatoką Botnicką, w której znajduje się front atmosferyczny. Druga zatoka z frontem występuje nad Atlantykiem. Przez Polskę przemieszczał się mało aktywny front chłodny związany z ośrodkiem 995 hPa znad Morza Norweskiego. Nad północno zachodnią Rosją znajdują się dwa płytkie wiry cykloniczne. Nad Płw. Iberyjskim i Morzem Adriatyckim występują dwa płytkie niże termiczne. Nad północnymi Włochami i południową Francją ukształtowały się słabe układy wysokiego ciśnienia. Nad Płw. Azji Mniejszej zalega zatoka niskiego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 29 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Wyż zalegający nad Atlantykiem jest wysokim układem wysokiego ciśnienia. Znajdujący się nad Morzem Norweskim niż jest średnim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną, wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Na zachód od Płw. Iberyjskiego występuje wysoki układ niskiego ciśnienia, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do 200 hPa. Zalegający nad Płw. Azji Mniejszej niż jest średnim układem niskiego ciśnienia, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru, 29 V 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim i Skandynawią znajduje się Jet Stream na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-70 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL210/400. Nad południowo zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL350. Nad północnym obszarem Wysp Brytyjskich znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL440). Nad północnymi Włochami znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL320).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 29.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 29.05.2023 18 UTC

Nad Europą wschodnią zalega powietrze polarno-kontynentalne. Nad Morzem Norweskim i Skandynawią występuje powietrze arktyczne. Pozostały obszar kontynentu w zasięgi powietrza polarno-morskiego. Nad północną Skandynawią występuje zamknięty obszar chłodu (zamknięta izoterma -30 st. C, na wysokości 500 hPa). Nad Skandynawią, Bałtykiem i częściowo nad Polską oraz nad Europą wschodnią i północno wschodnią Polską izotermy są gięte na kształt zatoki chłodu.

Nad Polską zalega zatoka chłodu. Średnia temperatura warstwy powietrza o grubości 500 hPa wzrasta w kierunku południowym.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Nad Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi zalegać będzie układ wysokiego ciśnienia. Nad Morzem Norweskim występować będzie płytki niż, który będzie przemieszczał się na wschód i już w nocy z wtorku na środę występować będzie nad Skandynawią układ frontów atmosferycznych. Nad Europą wschodnią występować będą zatoki niskiego ciśnienia w których występować będą fronty atmosferyczne. Nad Morzem Śródziemnym występować będzie obszar obniżonego ciśnienia. Na południe od Płw. Azji Mniejszej zalegać będzie słaby wyż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Zalegający nas Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi układ wysokiego ciśnienia nadal będzie układem wysokim, który nieco osłabnie. Wysokość powierzchni izobarycznych obniży się. Występujący na zachód od Płw. Iberyjskiego niż, również będzie wysokim układem barycznym. Niż się będzie pogłębiał. Zalegająca nad Skandynawią zatoka przemieści się na wschód.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Islandią, Morzem Norweskim, Skandynawią znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL240/370. Nad Skandynawią, Zatoką Botnicką, Estonią i Łotwą zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Europą północno wschodnią występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS wto. 30.05.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 31.05.2023 12 UTC

W ciągu najbliższych 24 godzin rozkład pola wiatru na wysokości 9 km nie ulegnie istotnym zmianom.

We wtorek rano, nad zachodnią Polską, na wysokości 300 hPa, występować będzie obszar zwiększonej prędkości wiatru, która z upływem czasu będzie zmniejszała się.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL400. Nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL440). Na południowy zachód od Cypru znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL330).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 30.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 31.05.2023 12 UTC

We wtorek nad Skandynawią zalegać będzie w dalszym ciągu zatoka chłodu. Izohipsy na mapie TB pokrywają się z izohipsami względnymi TW. Zatoka chłodu będzie przemieszczała się na wschód. Nad Płw. Iberyjski i częściowo nad Morze Śródziemne nasunie się zatoka chłodu. Nad Wyspami Brytyjskimi występować będzie zamknięty obszar ciepła. Nad Morzem Norweskim i w obszarze zatoki chłodu występować będzie powietrze arktyczne. W środę nad Morzem Norweskim zalegać będzie zamknięty obszar chłodu. W Europie wschodniej nadal występować będzie powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały obszar Europy pozostanie w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

We wtorek, nad Polską zalegać będzie oś zatoki chłodu. Od zachodu nasuwać się będzie klin ciepła.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W ciągu dnia na wysokości 850 hPa wilgotność wyniesie 60-80%, lokalnie do 90-95%. W nocy na północy kraju wilgotność będzie niska, 10-30%. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 50-80%.

W dzień na wysokości 500 hPa w południowo wschodniej części kraju wilgotność wyniesie 60-95%. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 20-50%. W nocy wilgotność będzie niska, 20-30%.

W ciągu dnia na wysokości 9 km w południowo wschodniej Polsce wilgotność wyniesie 60-99%. W północno zachodniej części wilgotność wyniesie 60-80%. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 30-50%. W nocy wilgotność wyniesie 50-80%.

Prognoza pola zachmurzenia

Do południa w południowo wschodniej Polsce i częściowo na południu i wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, lokalnie duże. W północno wschodniej części kraju zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. W dzień w południowo wschodniej i częściowo południowej części kraju zachmurzenie umiarkowane i lokalnie duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. W nocy zachmurzenie małe lub brak.

Na niebie chmury Cumulus, popołudniu Stratocumulus cumulogenitus. W południowo wschodniej części kraju chmury Cumulus congestus oraz możliwy Cumulonimbus z wierzchołkami do 9,5-10 km.

Ponadto na niebie chmury Altocumulus.

W piętrze chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.

Prognoza opadów

Z symulacji numerycznych pola opadu modelem ICON, ALARO oraz GFS wyłaniają się dwa scenariusze. Według modelu GFS wynika, że w południowo wschodniej części kraju występować mogą opady przelotne deszczu. Wyniki z pozostałych modelu numerycznych sugerują brak opadu lub symboliczne opady przelotne w południowo wschodniej części kraju.

Prognoza wyładowań

W południowo wschodniej Polsce CAPE osiągnie wartość 200-500 J/kg. Rozbudowywać się będą pojedyncze chmury Cb. Wierzchołki chmur Cb osiągną wysokość do 7-10 km. Temperatura wierzchołków osiągnie wartość
-10/-40°C. Na południu i w południowo wschodniej części kraju wystąpią sprzyjające warunku do elektryzacji chmur i wytworzone pole elektryczne sprzyjać będzie inicjacji wyładowań iskrowych.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 40-50 km/h w północno wschodniej części kraju.

Prognoza widzialności

W nocy z wtorku na środę na północy kraju zamglenia, możliwość wystąpienia mgieł.

Prognoza przymrozków

W nocy, na północy kraju, temperatura powierzchni gruntu może obniżyć się do 2 st. C. Lokalnie temperatura może obniżyć się do 0 st. C.