Komentarz do numerycznych prognoz pogody (26/27.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:26 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 25 V 2023 roku

Nad Morzem Norweskim zalega wypełniający się niż, z ośrodkiem 982 hPa, który przemieszczał się w kierunku północno wschodnim. W zatoce rozciągającej się od Morza Barentsa przez Płw. Kolski i Morze Białe, zachodnią Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę oraz Polskę znajduje się front atmosferyczny. Przez Polskę przemieszczał się front chłodny. Nad Atlantykiem nadal znajduje się wyż. Pogodę w jego północnej i północno zachodniej części kształtuje układ niskiego ciśnieni, który jest w fazie okludowania. Nad Morzem Śródziemnym zalega obszar podwyższonego ciśnienia. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż termiczny. W rejonie Morza Adriatyckiego utworzył się obszar nieznacznie obniżonego ciśnienia. Nad Grenlandią również ukształtował się wyż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 25 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Niż zalegający nad Morzem Norweskim jest wysokim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 200 hPa. Nad Islandią, Morzem Norweskim i Skandynawią oraz Morzem Barentsa występuje zagęszczenie izohips na wszystkich poziomach izobarycznych. Nad Atlantykiem zalega układ wysokiego ciśnienia jest wysokim układem barycznym. Zamknięta cyrkulacja antycykloniczna występuje do poziomu 200 hPa. W rejonie Pirenejów występuje górny układ cykloniczny. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna występuje od poziomu 700 hPa do poziomu 200 hPa. Nad Europą wschodnią znajduje się niski układ wysokiego ciśnienia z zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną na wysokości 850 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina.

Analiza górnego pola wiatru, 25 V 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Norweskim i Skandynawią znajduje się Jet Stream na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL180/380. Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim i Północnym zalega prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad Płw. Kolskim oraz Morzem Barentsa występuje prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Francją, Zatoką Biskajską oraz nad północnym obszarem Płw. Iberyjskiego zalega Jet Stream na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL400.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 25.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 25.05.2023 18 UTC

Na północ od Islandii znajduje się powietrza Arktyczne. Europa wschodnia w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Na pozostałym obszarze Europy zalega powietrze polarno-morskie.

Nad Polską zalega jednorodna termicznie masa powietrza. Jedynie na Pobrzeżu średnia temperatura warstwy powietrza o grubości 500 hPa jest nieznacznie niższa.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Wyż znad Atlantyku będzie rozbudowywał się na wschód. Polska dostanie się pod jego wpływ. Nad Islandią będzie pogłębiał się układ niskiego ciśnienia. Nad Morzem Norweskim i Skandynawią występować będzie zatoka z frontem atmosferycznym. Nad Europą północno wschodnią znajdować się będzie kolejna zatoka z frontem atmosferycznym, która będzie przemieszczała na wschód. Nad Płw. Iberyjskim znajdować się będzie płytki niż termiczny. Nad Grenlandią nadal zalegać będzie wyż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż nad Atlantykiem nadal będzie wysokim układem wysokiego ciśnienia. Nad Islandią będzie się rozbudowywał niż ku górze. W dzień będzie układ niskim, a następnie stanie się średnim układem barycznym, z zamknięta cyrkulacją cykloniczną na wysokości 500 hPa. Nad Islandią, Morzem Norweskim i Skandynawią nadal występować będzie duże zagęszczenie izohips. Nad Skandynawią i Bałtykiem izohipsy będą gięte na kształt zatoki. Na Atlantyku, na południe od wiru antycyklonalnego, zalegać będzie wysoki wir cykloniczny z zamknięta cyrkulacją do poziomu 300 hPa. W sobotę rano na północ od Morza Czarnego znajdować się średni układ niskiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Norweskim, Skandynawią, Bałtykiem, północno zachodnią Rosją i Morzem Barentsa znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL160/350. Nad Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pt. 26.05.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS so. 27.05.2023 12 UTC

W rozkładzie pola wiatru nie nastąpią istotne zmiany. Jedynie w rejonie Islandii zmniejszy się prędkość przepływu powietrza.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL400. Nad Bałkanami znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL330).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pt. 26.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS so. 27.05.2023 12 UTC

Nad Morzem Norweskim i Morzem Barentsa zalegać będzie powietrze arktyczne. Na wschodzie Europy znajdować się będzie powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały obszar kontynentu pozostanie w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Północne regiony kraju będą w zasięgu zatoki chłodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa na południu, wschodzie i południowy wschodzie kraju występować będzie duża zawartość pary wodnej. Należy spodziewać się wilgotności 80-99%. W dzień na północy kraju wilgotność niska, 10-30%. W nocy, w wąskim pasie od Suwalszczyzny przez centrum, zalegać będzie masa powietrza o wilgotności 20-30%. Na północy kraju wilgotność powietrza wyniesie 50-60%.

Na wysokości 500 hPa, w wąskim pasie na południu kraju, znajdować się będzie powietrze o wilgotności 80-99%. Strefa będzie przemieszczała się w kierunku SSE/SE. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 10-50%.

W dzień, na wysokości 300 hPa, na północy i południu kraju, znajdować się będzie strefa wysokiej wilgotności, 80-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 30-50%. W nocy na północy w centrum i na wschodzie Polski znajdować się będzie strefa wilgotności 80-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność wyniesie 30-50%.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże, miejscami bezchmurnie. W nocy wystąpi więcej rejonów z zachmurzeniem małym lub bezchmurnie.

W ciągu dnia należy się spodziewać chmur Stratocumulus, Cumulus, a w południowo wschodniej Polsce występować będzie także chmury Cumulonimbus. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość od 8 km do 10,5-11km.

Występować będą także chmury Altocumulus. W południowo wschodniej Polsce możliwe chmury Altocumulus castellanus/floccus oraz Altocumulus cumulonimbogenitus.

W piętrze chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus. Możliwe także chmury Cirrostratus fibratus/undulatus.

Prognoza opadów

W woj. małopolskim i w południowo wschodniej Polsce występować będą opady przelotne deszczu.

Prognoza gradu

Możliwy opad gradu, rozmiary gradzin 2-3mm.

Prognoza wyładowań

W południowo wschodniej Polsce CAPE osiągnie wartość 500-800 J/kg, lokalnie 1200-1600 J/kg. Rozbudowywać się będą chmury Cb. Wierzchołki chmur Cb osiągną wysokość od 8 km do 10,5-11 km. Temperatura wierzchołków osiągnie wartość -40/-50°C. W południowo wschodniej części kraju wystąpią sprzyjające warunku do elektryzacji chmur i wytworzone pole elektryczne sprzyjać będzie inicjacji wyładowań iskrowych.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru osiągać będą prędkość 30-50 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie opadów przelotnych ograniczenie widzialności do 3-6 km.

W nocy, na północy, północno wschodniej części kraju oraz na południu Polski możliwe zamglenia. W północno zachodniej, zachodniej części Polski oraz na południu kraju możliwe mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.