Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 15 V 2023 roku
Dzisiaj Polska była w zasięgu płytkiego niżu, z ośrodkiem 1004,9 hPa nad Polską. Niż się jeszcze nieznacznie pogłębi i przemieszczać się będzie na północ. Na zafalowanym froncie doszło do deformacji falowej i nad Włochami utworzył się płytki niż, z centrum 997,1 hPa.
Nad Morzem Norweskim zalega umiarkowanie głęboki wir cykloniczny z ośrodkiem 993,4hPa. Z niżem tym związane są rozległe zatoki, w których zalegają fronty atmosferyczne. Na południe od ośrodka, nad Morzem Norweskim, usytuowany jest kolejny płytki układ niskiego ciśnienia, z ośrodkiem 1005 hPa. Na zachód od Wysp Brytyjskich znajduje się słaby wyż z ośrodkiem 1029,7 hPa. Nad ENE Europą zalega słaby wyż z ośrodkiem 1022,8 hPa.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 15 V 2023 roku, godzina 12 UTC
Ośrodek cykloniczny znad Polski oraz Włoch rozbudowany ku górze. Są to ośrodki niskie. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna aż do 700 hPa. Wyż znad ENE Europy jest układem średnim, zamknięta cyrkulacja antycykloniczna sięga, aż do 400 hPa. Wyżej nad Europą wschodnią zalega klin. Na SE od tego ośrodka antycyklonicznego, na wysokości od 500 hPa wzwyż, znajduje się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Morzem Norweskim zalegający układ niskiego ciśnienia jest układem niskim, z zamknięta cyrkulacją antycykloniczną do 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Ośrodek niżowy zalegający na południu od powyższego układu, na dolnych mapach synoptyczny, jest układem bardzo niskim. Na żadnym poziomie nie ma wyodrębnionej cyrkulacji cyklonicznej. Nad wyżem znad Atlantykiem izohipsy gięte na kształt klina.
Analiza górnego pola wiatru
Od Atlantyku, przez Płw. Iberyjski, przez północną Afrykę, Włochy, Europę Środkową, w tym i nad Polską oraz nad Europą wschodnią i południowo wschodnią zalega rozległy pofalowany prąd strumieniowy, na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-60 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL270/360.
W symulacjach numerycznych, ładnie widoczny, na wysokości 9 km, prąd strumieniowy, którego prędkości w osi zaczyna słabnąć.
Tropopauza
Nad Morzem Północnym zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). W rejonie Jeziora Ładoga znajduje się drugi niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270). Nad Islandią znajduje się trzeci niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL200). Nad północno zachodnią Rosją znajdują się dwa wyże tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL 400 i FL390).
Analiza termiczna troposfery
Nad Europą wschodnią jeszcze utrzymuje się powietrze kontynentalne. Na pozostałym obszarze zalega powietrze polarno-morskie.
Klin ciepła znad Polski odsunął się na wschód. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa największa w południowo wschodniej Polsce. Średnia temperatura warstwy o grubości 150 hPa najniższa w północno zachodniej i zachodniej Polsce. Nad Polską występuję dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcję chłodu.
Rozwój sytuacji barycznej nad Europą
W ciągu najbliższej doby wir cykloniczny z rejonu północnej Polski będzie się przemieszczał na północ. W ciągu dnia wschodnie rejony kraju znajdą się w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Do zachodnich granic zbliży się kolejny front atmosferyczny. Znad Atlantyku w kierunku wschodnim będzie rozbudowywał się wyż. W północnym i północno zachodnim obszarze tego wyżu na pogodę wpływać będzie rodzina dwóch niżów oraz front ciepły. W środę jedynie wschodnie i centralne rejony Polski będą w zasięgu frontu atmosferycznego. Nad północno zachodnią Rosją zacznie umacniać się wyż, który klinem sięgnie w kierunku południowym. Płytki niż znad Płw. Apenińskiego będzie początkowo się pogłębiał i okludował, a następnie przejdzie w fazę wypełniania się.
Komentarz dotyczący Polski
Z południa w kierunku NNE/NE będzie przemieszczała się zatoka, w której zalegać będzie ciepły front atmosferyczny. Wraz z frontem z południa Polski nasunie się strefa opadów deszczu.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Niż znad Skandynawii będzie układem niskim. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna występować będzie na poziomie 850 hPa, wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Niż znad Włoch będzie układem średnim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa, wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Wyż znad Atlantyku będzie układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 850 hPa. Wyżej zalega klin. Wyż znad północno zachodniej Rosji będzie prawdopodobnie układem niskim z zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną na wysokości 850 hPa. Nad południowo wschodnią i wschodnią Europą, na wysokości 300 hPa, zalegać będzie zatoka.
Rozwój górnego pola wiatru
Nad Polską aż po Bałkany rozciągać się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Skandynawią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Morzem Północnym występować będą dwa prądy strumieniowe na wysokości FL280 oraz FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s i 50 m/s odpowiednio. Na zachód od tych Jet Stream zalegać będzie kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad Atlantykiem znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Na wschodzie Europy występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.
Pas zwiększonej prędkości wiatru będzie się intensyfikował nad północną Polską, na wysokości 300 hPa, który będzie przemieszczał się na północ.
Tropopauza
Nad północno zachodnią Rosją znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL400).
Rozwój warunków termicznych troposfery
Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie zasadniczym zmianom. Jedynie w rejon Morza Norweskiego i częściowo Północnego sięgnie zatoka chłodu.
Zachodnie rejony kraju obejmować będzie chłodniejsza masa powietrza. Na krańcach zachodnich i północno zachodnich średnie temperatura warstwy 500 hPa będzie najniższa. Średnia temperatura warstwy o grubości 150 hPa będzie najniższa na zachodzie kraju.
Ewolucja pola wilgotności w troposferze
Na wysokości 1,5km wilgotność będzie wysoka na terenie całego kraju. W nocy w północno zachodniej Polsce wilgotność obniży się do 50-60 %.
Na wysokości 5,5 km, w ciągu dnia, wilgotność wysoka w południowych rejonach kraju. W północno wschodniej części kraju wilgotność rzędu 10%. Z upływem czasu strefa dużej wilgotności, wraz z frontem, będzie nasuwała się z południa na północ. W nocy, za wyjątkiem północno zachodniej Polsce, wilgotność wysoka.
W ciągu dnia na wysokości 300 hPa wilgotność duża i wysoka, za wyjątkiem rejonów północnych kraju. W nocy na terenie całego kraju wilgotność wysoka.
Prognoza zachmurzenia
W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane, duże i całkowite. Pod wieczór w północno zachodniej części kraju występować będą rozpogodzenia. W nocy zachmurzenie duże, jednie w północno zachodnie części kraju występować mogą lokalnie rozpogodzenia.
Przemyśl Warszawa
Łódź Gdańsk
Na niebie występować będą chmury Stratocumulus. W nocy z wtorku na środę, na południu i w centrum kraju występować będą chmury Stratus fractus.
We wtorek nad ranem, miejscami, możliwe chmury Stratus fractus/nebulosus.
W ciągu dnia możliwe także chmury Cumulus, lokalnie Cumulus congestus lub Cumulonimbus. Rozkład pola zachmurzenia konwekcyjnego na załączonych mapach.
W ciągu dnia mogą występować chmur Altocumulus. Wieczorem i w nocy Altocumulus i Altostratus. Lokalnie mogą występować chmury Altocumulus lenticularis, Altocumulus radiatus, Altostratus radiatus.
Ponadto na niebie występować będą chmury piętra wysokiego: Cirrus, Cirrostratus, lokalnie Cirrocumulus.
Prognoza opadów
Rano, lokalnie na północy kraju, możliwy symboliczny opad deszczu. W ciągu dnia na ogół be opadów. W godzinach popołudniowych, od południa, zacznie nasuwać się strefa opadów deszczu. Lokalnie o charakterze umiarkowanym i intensywnym. Rozkład pola opadów na załączonych mapach.
Prognoza pola wiatru
W ciągu dnia porywy wiatry do 30-50 km/h. W nocy w Sudetach do 100 km/h. Po południu na Bałtyku wzrost porywów wiatru. W nocy osiągać mogą prędkość 60-80 km/h.
Na północy kraju porywy będą większe, a to ze względu na to, że w tym rejonie występować będzie zwiększony horyzontalny gradient ciśnienia.
Prognoza widzialności
W strefie opadów ograniczenie widzialności do 3-5 km.