Komentarz do numerycznych prognoz pogody (12/13.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:12 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Komentarz do numerycznych prognoz meteorologicznych – 12/13 V 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 11 V 2023 roku

Polska nadal w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem 1025,2 hPa nad Estonią. Od Skandynawii, przez Danię, Niemcy oraz Austrię nadal zalega zatoka z frontem okluzji. Nad Włochami i częściowo nad Bałkanami nadal utrzymuje się płytki niż z frontem okluzji. Nad Morzem Norweskim oraz Barentsa a także nad północno zachodnią Rosją zalegają fronty atmosferyczne. Nad Atlantykiem umocnił się wyż z ośrodkiem 1030,1 hPa. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż termiczny. Nad Morzem Śródziemnym występuje obszar podwyższonego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 11 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Wyż znad Estonii nadal jest układem średnim. Zamknięta cyrkulacja antycykloniczna występuje aż do poziomu 400 hPa. Na wysokości 850 hPa wyż się umocnił. Wyżej zalega klin. Na północ od Morza Czarnego znajduje się zamknięta cyrkulacja cyklonicznego w całym przekroju troposfery. Nad Atlantykiem znajdujący się wyż jest niskim układem. Układ rozbudował się ku górze i zamknięta cyrkulacja cykloniczna sięga do TB700 hPa. Wyżej izohipsy są gięte na kształt klina. Wczoraj nad Wielką Brytanią zalegał płytki niż. Układ się rozmył i nie jest już widoczny na dolnych mapach synoptycznych, ale jest widoczny na poziomie 700-300 hPa w postaci zamkniętej cyrkulacji cyklonicznej.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem, Irlandią oraz Płw. Iberyjskim znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL180/380. Na północ od Morza Czarnego znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL320/300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Tropopauza

Nad Europą wschodnią znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). Nad Finlandią znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL390). Wysokość tropopauzy nad Polską FL340.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 11.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 11.05.2023 18 UTC

Na wschód od Skandynawii znajduje się powietrze arktyczne. Południowo wschodnia część Europy w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Nad Morzem Śródziemnym i nad południowym rejonem Płw. Iberyjskiego znajduje się powietrze zwrotnikowe. Na pozostałym obszarze występuje powietrze polarno-morskie o różnych właściwościach termicznych.

Na wschodzie kraju nadal znajduje się powietrze chłodniejsze o niższej średniej temperaturze warstwy o grubości 500 hPa. W kierunku zachodnim średnia temperatura warstwy wzrasta.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

W ciągu najbliższej doby nastąpi frontoliza i front znajdujący się nad Europą zachodnią rozmyje się. Wyż znad Estonii połączy się z wyżem znad Atlantyku. Polska nadal pozostanie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia. Na północ od wyżu znajdować się będzie pofalowany front. Z piątku na sobotę w Europie północno wschodniej zalegać będzie front atmosferyczny. W sobotę nad północną Afryką i Morzem Śródziemnym utworzy się front atmosferyczny.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Na wysokości 850 hPa również zajdzie połączenie się obu układów antycyklonalnych. Nad Morzem Norweskim, na wysokości 500 hPa i 300 hPa izohipsy będą gięte na kształt klina. Nad Zatoką Fińską i Estonią zalegać będzie wir antycyklonalny. Nad południowo zachodnią Europą zalegać będzie cyrkulacja cykloniczna.

Rozwój górnego pola wiatru

W piątek nad Atlantykiem, nad Płw. Iberyjskim oraz Morzem Śródziemnym i Tyrreńskim i Włochami zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-60 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL190/380. Nad Skandynawią znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem i Islandią występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad północną Afryką oraz Morzem Śródziemnym występować będzie kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS so. 13.05.2023 00 UTC

Z piątku na sobotę rozkład pola prędkości nie ulegnie istotnym zmianom.

Tropopauza

Nad Estonią znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL400). Wysokość tropopauzy nad Polską FL350.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pt. 12.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS so. 13.05.2023 00 UTC

Rozkład mas powietrza w ciągu najbliższej doby nie ulegnie istotnym zmianom. Zalegające masy powietrza będą podlegały dalszym transformacjom.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Katowice

Szczecin

Łódź

Suwałki

W rozkładzie pola wilgotności również nie należy się spodziewać istotnych zmian. W warstwie 850-700 hPa będzie większa zawartość pary wodnej. Na wyższych poziomach bardziej sucho, z wyjątkiem obszarów północnych i południowych kraju.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne małe, lokalnie umiarkowane. Na południu kraju umiarkowane i duże. W nocy jedynie na południu kraju i lokalnie na zachodzie Polski zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. W północno wschodniej Polsce też chmury na niebie mogą się pojawić. Na pozostałym obszarze powinno być bezchmurnie.

W ciągu dnia chmury Cumulus humilis/fractus. Lokalnie Cumulus mediocris. Po południu mogą tworzyć się chmury Stratocumulus cumulogenitus. Na południu kraju w ciągu dnia również możliwy Stratocumulus oraz pojedyncze chmury Cumulonimbus z wierzchołkiem do 6-7 km lub Cumulus congestus.

W ciągu dnia także chmury Altocumulus. Na południu kraju możliwe również chmury Altostratus.

Na południu kraju wystąpią chmury Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus. Na północy Polski możliwe także chmury Cirrus fibratus.

Prognoza opadów

Na południu i południowym zachodzie Polski opady przelotne deszczu.

Prognoza wyładowań

Z symulacji numerycznych wynika, że niewykluczone są w rejonach południowych i południowo zachodnich kraju punktowe wyładowania. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 10-20%.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 50-70 km/h.

Komentarz opracowano o godzinie 03:20, 12 V 2023 roku