Komentarz do numerycznych prognoz pogody (29/30.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:29 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 28 VI 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Pogodę w Polsce kształtował front ciepły przemieszczający się z północy na południe. Front jest związany z płytkim niżem z ośrodkiem 1001,6 hPa nad Białorusią. Wir cykloniczny zalegający nad Białorusią nie powstał w wyniku procesu ewolucyjnego niżu zalegającego wcześniej nad Bałtykiem, jak zakładano wcześniej, a w wyniku deformacji powierzchni frontowej. Wir nie posiada asymetrii termicznej i jest układem prawie stacjonarnym, obserwuje się niewielkie przemieszczenie. W ośrodkiem tym związana jest rozległa zatoka, w której znajduje się front atmosferyczny przebiegającym przez Morze Czarne, Bałkany, aż po północne Włochy. Nad Europą zachodnią, północnymi Bałkanami zalega klin wysokiego ciśnienia. Niż z ośrodkiem 985,6 hPa zalegającym nad Islandią jest w ostatnim stadium rozwoju, wypełnia się. Niż ten również utracił asymetrię termiczną i praktycznie nie zmienia swojego położenia. Nad północno zachodnią Rosją i Morzem Barentsa zalega obszar podwyższonego ciśnienia. Nad zachodnią Rosją również zalega układ wysokiego ciśnienia. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi rozciąga się bruzda baryczna niskiego ciśnienia. Morze Śródziemne w zasięgu wyżu. Skandynawia w zasięgu obniżonego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 28 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający diagram, mapa, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Niż zalegający nad Islandią jest układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 300 hPa. Niż zalegający nad Białorusią rozbudował się ku górze i również stał się układem wysokim. Oś układu, ze względu na brak asymetrii termicznej prawie pionowa. Nad Europą zachodnią i Morzem Północnym oraz południową Skandynawią zalega klin. Pionowa oś klina pochylona na zachód.

Analiza górnego pola wiatru, 28 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, szkic, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Morzem Norweskim, Wielką Brytanią oraz Irlandią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem występuje prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Nad Europą wschodnią i północno wschodnią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/370.

Tropopauza

Na zachód od Irlandii występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 28.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 28.06.2023 18 UTC

Nad Islandią i Atlantykiem zalega obszar chłodu, który zatoką sięga, aż po północną Anglie i Irlandię. Finlandia oraz północno zachodnia Rosja w zasięgu chłodu, który zatoką sięga aż po Bałkany. Pomiędzy dwiema zatoka występuje klin ciepła. Pozostały obszar Europy w zasięgu ciepłych mas powietrza. Nad Płw. Iberyjskim zalega powietrze zwrotnikowe. Europę wschodnią obejmują polarno-kontynentalna masa powietrza. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Południowo wschodnie rejony kraju w zasięgu chłodniejszej masy powietrza. Północno zachodnie rejony Polska charakteryzują się najwyższą średnią temperaturą powietrza w warstwie o grubości 500 hPa.

Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Polską zalegała dość wilgotna masa powietrza. Jedynie na północy kraju zawartości pary wodnej było mniej.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Niż znad Białorusi nieznacznie przemieści się nad Rosję. Europa południowa będzie w zasięgu wyżu, a nad Polską zalegać będzie klin wysokiego ciśnienia. Polska znajdzie się na skraju klina wysokiego ciśnienia. W nocy oś klina nasunie się nad zachodnie rejony kraju. Nad Islandią niż nadal będzie się wypełniał. Nad Atlantykiem nadal pogodę kształtować będzie wyż. W piątek do zachodnich granic kraju zbliży się zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Nad Islandią zalegający układ niskiego ciśnienia będzie układem wysokim. Niż będzie się wypełniał. Niż zalegający nad Białorusią będzie układem wysokim, wir będzie się pogłębiał. Nad Europą zachodnią i centralną zalegać będzie klin. Nad Morzem Barentsa i Płw. Kolskim zalegać będzie zatoka.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Irlandią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL230/370. Nad Morzem Północnym występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad południowo wschodnimi rejonami kraju występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Europą wschodnią zalegać prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/370. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/370. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/350. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/380.

Prąd strumieniowy GFS czw. 29.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS pt. 30.06.2023 12 UTC

Strefa zwiększonej prędkości wiatru zalegający nad Polską przemieści na wschód i już w piątek występować będzie nad Białorusią, Ukrainą, Morzem Czarnym. Nad Morzem Norweskim będzie intensyfikowała się strefa dużych prędkości wiatru. Nad Morzem Północnym strefa dużych prędkości rozmyje się.

Nad wschodnią Polską zalegać będzie na wysokości 300 hPa wąska strefa dużych prędkości wiatru, która będzie powoli przemieszczała się na wschód.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 29.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 30.06.2023 00 UTC

Strefa chłodu nad Europą centralną przemieści się na wschód i zalegać będzie Litwą, Białorusią, Ukrainą. Strefa chłodu znad Atlantyku nasunie się na Wielką Brytanię oraz nad Morze Północne. Klin ciepła obejmie obszar Skandynawii, Bałtyku oraz Polskę. Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie zmianie.

Nad Polską występować będzie ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcję ciepła. W piątek występować będzie dodatni kąt adwekcji sugerujący adwekcję chłodu. Od zachodu nasunie się klin ciepła. Już w nocy 29/30 VI nad Polską nasunie się oś klina, który w piątek będzie przemieszczał się na wschód. W czwartek napływać będzie powietrze z północnego zachodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 1,5 km występować będzie wilgotna masa powietrza.

Na wysokości 5,5 km zalegająca masa powietrza będzie sucha. W nocy, od zachodu, nasuwać się zacznie strefa zwiększonej wilgotności.

Na poziomie 300 hPa w ciągu dnia występować będzie masa powietrza umiarkowanie wilgotna oraz sucha. Od wieczora nasunie się od zachodu strefa zwiększonej wilgotności.

Prognoza zachmurzenia

Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże. Z upływem czasu zachmurzenie ogólne będzie się zmniejszało do małego i lokalnie będzie bezchmurnie. Od zachodu nasunie się strefa zwiększonego zachmurzenia. W nocy na zachodzie i w centrum (nad ranem lub w drugiej części nocy) zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Na wschodzie Polski zachmurzenie zmienne od umiarkowanego do braku chmur. Na Suwalszczyźnie zachmurzenie umiarkowane i duże.

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Na niebie występować będą chmury Cumulus, Cumulonimbus, Stratocumulus (w godzinach popołudniowych będą tworzyły się chmury Stratocumulus cumulogenitus). Lokalnie chmury Stratus.

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W piętrze chmur średnich należy spodziewać się chmur Altocumulus. W strefie chmur Cb mogą tworzyć się chmury Altocumulus cumulonimbogenitus.

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W piętrze chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus. Wieczorem i w nocy nasunie się strefa chmur Cirrostratus fibratus/duplicatus.

Prognoza opadów

Po południu rozwijać się będą chmury Cb i występować będą opady przelotne deszczu, lokalnie dość intensywne. Wieczorem zanik opadów. Nad ranem do zachodnich granic kraju zbliży się strefa opadów deszczu.

Opady gradu

Na wschodzie kraju możliwe opady gradu.

Prognoza burz

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Jutro MUCAPE osiągać będzie wartość 800-1600 J/kg. Na wschodzie kraju występować będzie najwięcej wody w słupie powietrza. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość 10 km. Temperatura wierzchołków chmur wyniesie -30/-40 st. C. SWEAT wyniesie około 250-300. Wystąpią sprzyjające warunki do elektryzacji chmur i inicjalizacji wyładowań iskrowych.

W północno wschodniej i wschodniej części kraju możliwe słabe burze.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru, do 70 km/h na wschodzie kraju.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W strefie opadów ograniczenie widzialności do 3-7 km. W nocy mogą wystąpić zamglenia. Na wschodzie kraju możliwe zamglenia ograniczające widzialność do 1,5-3 km.