Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 10 V 2023 roku
Dzisiaj Polska pozostawała w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia z centrum 1025,4 hPa nad Białorusią. Do zachodnich granic kraju przybliżył się front okluzji. Pofalowany front okluzji rozciąga się od Morza Norweskiego przez Morza Północne, Danię oraz Niemcy. Nad Włochami zalega płytki niż z centrum 1009 hPa z frontem okluzji. W pobliżu Wysp Brytyjskich znajduje się płytki niż z ośrodkiem 1005 hPa. Na mapie nie ma naniesionego frontu atmosferycznego, który znajduje się nad Wielką Brytanią. Nad północną zachodnią Rosją rozbudował się wyż z ośrodkiem 1025,9 hPa. Między wyżem znad Białorusi i wyżem znad NW Rosji utworzyła się bruzda niskiego ciśnienia, w której zalega front atmosferyczny. Nad Atlantykiem zalega wyż. Nad Płw. Iberyjskim utworzył się bardzo termiczny płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1012,7 hPa.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 10 V 2023 roku, godzina 12/18 UTC
Wyż znad Białorusi jest układem barycznym średnim. Zamknięta cyrkulacja antycyklonalna występuje, aż do poziomu 400 hPa. Powyżej zalega klin przesunięty w kierunku zachodnim, w stronię cieplejszej masy powietrza. Izohipsy gięte na kształt klina TB praktycznie pokrywają się z izohipsami TW. Na północ od Morza Czarnego zalega wir cykloniczny z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną na mapach TB850, TB700, TB500, TB300. Nad ośrodkiem zalega obszar chłodu. Niż zalegający w rejonie Wielkiej Brytanii jest rozbudowany ku górze, z zamknięta cyrkulacją cykloniczną, aż do poziomu 300 hPa. Nad północno zachodnią Rosją izohipsy są gięte na kształt zatoki.
Analiza górnego pola wiatru
Nad Atlantykiem i Zatoką Biskajską znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Płw. Iberyjskim oraz Morzem Śródziemnym znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Morzem Północnym oraz Morzem Norweskim zalega trzeci prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.
Tropopauza
Nad Europą wschodnią znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). W rejonie Wielkiej Brytanii wschodnią znajduje się kolejny niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270). Nad Szwecją znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL380). Wysokość tropopauzy nad Polską FL340.
Analiza termiczna troposfery
Nad Europą wschodnią i północno wschodnią zalega powietrze arktyczne. Południowo wschodnie część Europy w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Nad Morzem Śródziemnym znajduje się powietrze zwrotnikowe. Na pozostałym obszarze występuje powietrze polarno-morskie o różnych właściwościach termicznych.
We wschodniej części kraju zalega jeszcze zatoka chłodu. Zachodni rejon kraju w zasięgu klina cieplejszego powietrza.
Rozwój sytuacji barycznej nad Europą
Wyż znad Białorusi przemieści się na niewielką odległość na zachód. Front okluzji znajdujący się w pobliżu zachodniej granicy naszego kraju zostanie przyblokowany i zmieni kierunek przemieszczania na zachód. Nad Morzem Barentsa, Morze Norweskim oraz nad północno zachodnią Rosją zalegać będzie pofalowany front, który będzie podlegał dalszej deformacji i nad Morzem Barentsa utworzy się płytki wir cykloniczny. Nad północno zachodnią Rosją front nadal zalegać będzie w bruździe niskiego ciśnienia. Nad Europą południową nadal znajdować się będzie płytki niż z frontem atmosferycznym. Nad Atlantykiem znajdzie się wyż, który, z czwartku na piątek, klinem sięgnie po Morze Norweskie. Nad Wielką Brytanią zalegający niż rozmyje się. Jedynie w zatoce zalegać będzie jeszcze front okluzji, który częściowo ulegnie frontolizie.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Wyż znad Białorusi stał się układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną, aż do poziomu 300 hPa. Oś układy będzie nieznacznie pochylony w kierunku zachodnim, w stronę cieplejszej masy powietrza. Nad Atlantykiem zalegać będzie niskim układem barycznym (zamknięta cyrkulacja antycykloniczna na poziomie 850 hPa). Wyżej zalegać będzie klin sięgający w kierunku Morza Norweskiego. Na północ od Morza Czarnego znajdować się będzie wir cykloniczny, który będzie układem wysokim, i pogłębiającym się na wysokości 850 hPa oraz 500 hPa. Nad NW Rosji zalegać będzie zatoka. Nad Wielką Brytanią niż jeszcze widoczny w średniej i wysokiej troposferze, który w ciągu najbliższej doby wypełni się. Nad Europą zachodnią zalegać będzie cyrkulacja cykloniczna.
Rozwój górnego pola wiatru
W czwartek nad Atlantykiem zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310-350, z maksymalną prędkością w osi prądu 60-70 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmować będzie obszar FL180/400. Nad Morzem Norweskim znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad północna Hiszpanią, Morzem Śródziemnym oraz Sardynią występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Morzem Czarnym, na wysokości FL310, występować będzie prąd strumieniowy, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.
W ciągu najbliższej doby, prąd strumieniowy znad Morza Czarnego przemieści się na północ. Prąd strumieniowy zalegający nad Morzem Norweskim nasunie się nas Skandynawię. Rozkład pola prędkości na wysokości 300 hPa na pozostałym obszarze nie ulegnie znaczącej zmianie.
Tropopauza
Nad Europą wschodnią znajdować się będzie nadal niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL280). Nad Wielką Brytanią znajdować się będzie nadal niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL280). Nad Finlandią znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL390). Wysokość tropopauzy nad Polską FL340.
Rozwój warunków termicznych troposfery
W ciągu najbliższej doby rozkład mas powietrza w Europie nie ulegnie znaczącym zmianom.
Wyż znad Białorusi przemieści się na zachód w związku z tym do Polski napłynie chłodniejsze powietrze. Cieplejsza masa powietrza zalegająca na zachodzie zostanie wyparta znad Polski. Jedynie w południowo zachodniej Polsce zalegać będzie cieplejsza masa powietrza.
Adwekcję chłodu również widać na wysokości 500 hPa. Od zachodu nasunie się masa powietrza, której temperatura będzie niższa.
Rozwój pola wilgotności w troposferze
W ciągu dnia, na wysokości 850 hPa, zalegać będzie wilgotna masa powietrza. W nocy wilgotność nieco się zmniejszy.
Na wysokości 500 hPa, w ciągu najbliższej doby, wilgotność zmniejszy się.
Na wysokości 9 km, na północy i wschodzie kraju i na skraju południowo zachodniej Polski wilgotność wynosić będzie 60-80 %. W nocy jedynie na krańcach południowo zachodniej Polski wilgotność duża. Na pozostałym obszarze wilgotność na poziomie 40-50%.
Prognoza zachmurzenia
Na zachodzie, na południu, na wschodzie oraz lokalnie w centrum kraju zachmurzenie ogólne małe, lokalnie umiarkowane. Prawdopodobnie, na zachodzie kraju, lokalnie zachmurzenie duże. W nocy zachmurzenie małe na południu i na zachodzie kraju lub bezchmurnie.
W ciągu dnia na niebie Cumulus humilis, Cumulus fractus. Po południu możliwy Stratocumulus cumulogenitus.
Na niebie występować mogą ławice chmur Altocumulus perlucidus/translucidus.
Na niebie także chmury Cirrus fibratus/spissatus. W nocy brak chmur pietra wysokiego, za wyjątkiem południowych krańców kraju.
Prognoza pola wiatru
W ciągu dnia porywy wiatru do 50 km/h, natomiast w nocy do 30 km/h.
Prognoza pozostałych pól meteorologicznych na stronie www.cmm.imgw.pl
Komentarz sporządzono o godzinie 02:00, 11 V 2023 roku.