Komentarz do numerycznych prognoz pogody (29/30.03.2023)

  • Post author:
  • Post published:29 marca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 29 III oraz noc 29/30 III 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 06 UTC, 29 III 2023 roku

Nad Europą wschodnią, od Skandynawii aż po Morze Śródziemne, zalega w zatoce pofalowany front atmosferyczny. Na pofalowanym froncie utworzyły się trzy wiry, każdy z zamknięta cyrkulacją cykloniczną (występuje jedna zamknięta izobara). Jeden wir, z centrum 998,3 hPa, zalega na zachodnią Rosją, przy granicy z Białorusią. Drugi, z centrum 1005 hPa, w rejonie Kaukazu. Trzeci ośrodek, 1005 hPa, zalega nad Płw. Azji Mniejszej. Nad północno zachodnią Rosją znajduje się układ wysokiego ciśnienia, z centrum 1029,6 hPa, który rozciąga się aż po Morze Barentsa, Morze Norweskie i Skandynawię oraz wschodnią Grenlandię. Nad Europą południową rozpościera się układ podwyższonego ciśnienia, który klinem sięga nad Polskę. Nad Atlantykiem znajduje się głęboki układ niskiego ciśnienia, z ośrodkiem 975 hPa, który swym frontem sięga aż po Morze Północne. W obrębie tego układu jest jeszcze jeden układ będący w fazie okludowania. Front ciepły tego układu obejmuje swym zasięgiem Wyspy Brytyjskie. Nad południową Szwecją oraz Niemcami zalega front ciepły.

Analiza górnego pola ciśnienia

Mapy topografii barycznej bezwzględnej TB z godziny 00 UTC

Wyż znad północno zachodniej Rosji rozbudował się ku górze. Na wysokości 850 hPa występują zamknięta cyrkulacja antycyklonalna. Na wyższych poziomach izohipsy się prostują i są gięte na kształt klina i zbliżają się kształtem do izohips geopotencjału względnego. Wir cykloniczny nad zachodnią Rosją również rozbudował się ku górze i na wysokości 850 hPa widoczna jest zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na wysokości 700 hPa wir zlewa się z cyrkulacją cykloniczną znad Skandynawii. Powyżej izohipsy się prostują i są gięte na kształt zatoki. Nad Skandynawią występuje jeszcze cyrkulacja cykloniczna zamknięta i jest ona związana z niżem znad Bałtyku, który praktycznie rozmył się i nie jest już widoczny na dolnej mapie synoptycznej. Ta zamknięta cyrkulacja cykloniczna sięga aż do wysokości 400 hPa. Powyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad Europą południową izohipsy gięte na kształt klina. Nad Atlantykiem wir cykloniczny rozbudowany ku górze i aż do poziomu 300 hPa występuje zamknięta cyrkulacja cykloniczna.

Analiza górnego pola wiatru

Dzisiaj nad Polską centralną przebiega oś prądu strumieniowego. W godzinach rannych, w jego rejonie, można było obserwować chmury Cirrus fibratus radiatus, Cirrus fibratus vertebratus oraz lokalnie chmury Cirrocumulus. Oś prądu strumieniowego zalega na wysokości FL290 (8839 metrów) z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Na zachód od tego prądu strumieniowego zalegają dwa prądy strumieniowe znajduje się na wysokości FL320 (9754 metrów) oraz FL340 (10363 metrów), z prędkościami w osi prądu odpowiednio 50 m/s oraz 45-65 m/s. Nad Finlandią na wysokości FL250 (7620 metrów) zalega kolejny prąd strumieniowy z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad zachodnią Rosją również zalega prąd strumieniowy na wysokości FL310 (9449 metrów) z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Tropopauza

Nad Skandynawią znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje obniżenie do poziomu FL180 (5486 metrów).

Przy wschodniej granicy Polski (nad Ukrainą, Białorusią, Litwą) oraz nad Łotwą, Estonią aż po Skandynawię i nad Bałtykiem oraz nad Rumunią, Mołdawią występuje ugięcie tropopauzy.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

Oś klina wysokiego ciśnienia, który zalega nad Polską przemieszczać się będzie na wschód. Już jutro znajdzie poza wschodnimi granicami Polski. Do Europy zachodniej nasunie się układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku, który będzie przemieszczał się na wschód. Jutro swym zasięgiem obejmie Polskę. W godzinach południowych front ciepły powinien dotrzeć do Polski centralnej. Front okluzji objęty deformacją falową zalegać będzie nad Morzem Północnym, Morzem Norweskim aż po Islandię. Nad Atlantykiem przemieszczać się będzie kolejny niż, będący w stadium okludowania. Na południe od atlantyckiego wiru cyklonicznego znajdować się będzie wyż. Nad Europą południową zalegać będzie obszar podwyższonego ciśnienia, z którym związany jest ww. klin kształtującym pogodę w Polsce. Nad Europą wschodnią w dalszym ciągu będzie pofalowany front atmosferyczny. Nad północno zachodnią Rosja znajdować się będzie wyż, który będzie się umacniał.

Analiza górnego pola ciśnienia w horyzoncie 24 godzin

Ośrodek niżowy, który przemieści znad zachodniej Rosji (tuż przy granicy z Białorusią) nad Skandynawię, rozbuduje się ku górze. Już jutro na wszystkich poziomach będzie zaznaczona zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Europą południową i centralną, a później także na wschód od Polski, izohipsy gięte będą na kształt klina. Niż nad Atlantykiem, który wtargnie do Europy będzie dobrze widoczny na wszystkich górnych poziomach w postaci zamkniętej cyrkulacji cyklonicznej. Jednie na poziomie 300 hPa izohipsy będą się prostować i przyjmą kształt zatoki. Z analizy geopotencjału wynika, że proces wypełniania wiru cyklonicznego obejmie całą troposferę. Wir cykloniczny znajdujący się w obrębie niżu znad Atlantyku również będzie się rozbudowywał ku górze i już jutro na wysokości 850 hPa wyodrębniona będzie zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Wyżej izohipsy się będą prostować i widoczne będą izohipsy wygięte na kształt zatoki. W rejonie Morza Czarnego na wysokości 500 hPa oraz 300 hPa widoczna wyodrębniona zamknięta cyrkulacja cykloniczna, która się wypełnia. Na niższym poziomie występuje jedynie ugięcie cykloniczne.

Analiza górnego pola wiatru w horyzoncie 24 godzin

Prąd strumieniowy znad Polski będzie przemieszczał się na wschód. A do zachodnich granic naszego kraju zbliży się kolejny prąd strumieniowy zalegający na wysokości FL320, którego wysokości nieco się obniży do poziomu FL310. Maksymalna prędkość wiatru w osi prądu osiągnie wartość 45 m/s. Nad Skandynawią zalegać będą dwa prądy strumieniowe na wysokości FL250 i FL320. Ich wysokość się zmieni. Oś prądu znad centralnej Skandynawii podniesie się do FL260 zaś oś prądu znad południowo wschodniej Skandynawii obniży się do FL310. Maksymalna prędkość wiatru w osi prądu wyniesie odpowiednia 47,5 m/s oraz 45 m/s. Nad zachodnią Rosją w dalszym ciągu zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL290 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi również znajdować się będą prądy strumieniowe.

Tropopauza

W nocy nad Skandynawią zalegać będzie niż tropopauzy (tropopauza wykaże obniżenie do poziomu FL180 (5486 metrów).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 29.03.2023 15 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 30.03.2023 03 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 29.03.2023 15 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 30.03.2023 03 UTC

Nad Morzem Norweskim, Morzem Barentsa, nad Skandynawią i nad Bałtykiem a także nad Polską, Litwą, Łotwą, Białorusią, Ukrainą aż po Morze Czarne zalega powietrze arktyczno morskie. Na pozostałym obszarze zalega powietrze polarno-morskie o różnych właściwościach termicznych. W rejon Płw. Iberyjskiego zaczyna docierać powietrze zwrotnikowo morskie.

Nad Polską występuje ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcję ciepła. Od Morza Norweskiego przez Morze Północne oraz Europę centralną aż po Morze Śródziemne występuje strefa dużego zagęszczenia izoterm. Nad Skandynawią oraz nad Rumunią wyodrębnione są obszary chłodu. Z północnego zachodu do naszego kraju napływa powietrze arktyczno morskie.

Duży gradient temperatury oznacza szybki wzrost temperatury, co potwierdza prognoza temperatury na wysokości 500 hPa.

Z map topografii barycznej względnej widoczna ustępująca zatoka chłodnego powietrza. Od zachodu nasuwa się cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

Z zachodu na wschód, na wysokości 850 hPa, nasuwać się będzie strefa zwiększonej wilgotności powietrza, do 95-99%. W obszarze klina wysokiego ciśnienia, w ciągu dnia, we wschodnim sektorze kraju wilgotność niska.

Na wysokości 500 hPa zachodnia i centralna Polska w zasięgu strefy o bardzo dużej wilgotności, 80-99%. We wschodniej Polsce wilgotność niska, 10-30%. W nocy na krańcach wschodnich kraju wilgotność nieco wyższa, 60%.

W ciągu dnia na wysokości 300 hPa wilgotność niska i umiarkowana. Od zachodu nasuwać się będzie strefa dużej wilgotności osiągającej wartość 99%.

Aktualny sondaż aerologiczny

Symulacje pola wilgotności na godzinę 12 UTC wykazują bardzo dobrą zbieżność z sondażami aerologicznymi. Na zachodzie Polski występuje zwiększenie pola wilgotności. Jedynie w górnej troposferze wilgotność jest niska. W Polsce centralnej i wschodniej zwiększenie wilgotności na wysokości 480-440 hPa, w strefie 670-550 hPa oraz nieznacznie w obszarze 800-850 hPa.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia w centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie małe lub brak. Na zachodzie zachmurzenie duże. Strefa zachmurzenia będzie przemieszczała się powoli na wschód. Nad ranem jedynie w rejonie południowo wschodniej Polski zachmurzenie małe i umiarkowane.

Zachmurzenie piętra niskiego i konwekcyjnego, w ciągu dnia, małe. Na niebie chmury Cumulus humilis lub mediocris. Na zachodzie dodatkowo mogą pojawić się chmury Stratocumulus. W nocy chmury Stratocumulus, w strefie opadów możliwe chmury Stratus fractus.

W ciągu dnia na zachodzie kraju oraz w centrum chmury Altocumulus oraz Altocumulus lenticularis/undulatus/radiatus. Na północnym zachodzie możliwe także chmury Altostratus translucidus/radiatus/undulatus. Strefa chmur Altocumulus i Altostratus będzie przemieszczać się na wschód.

Zachmurzenie piętra wysokiego małe, w kierunku zachodnim zwiększające się do dużego. Strefa zwiększonego zachmurzenia będzie przemieszczała się na wschód. Na niebie Cirrus fibratus/spissatus/radiatus, Cirrocumulus w tym także możliwe Cirrocumulus lenticularis. Na zachodzie możliwe chmury Cirrostratus fibratus przemieszczające się na wschód.

Aktualna mikrofizyka chmur

Aktualna temperatura i wysokość wierzchołków chmur

Prognoza opadów

Z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa opadów deszczu, głównie rozproszonych. Dopiero w godzinach porannych, na zachodzie kraju, zaznaczy się wąska strefa opadów deszczu https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7963, związana z frontem ciepłym. W nocy, w woj. małopolskim możliwy krótkotrwały opad śniegu https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7968.

Prognoza porywów

Na wschodzie i na zachodzie możliwe porywy wiatru do 35-40 km/h. Wieczorem w Sudetach do 60-70 km/h. https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7950.

Nad ranem porywy wiatru w Sudetach do 80-90 km/h oraz do 70 km/h w Karpatach. Jutro od godzin porannych następować będzie intensyfikacja porywów ww. rejonie.

Prognoza widzialności

W strefie opadów deszczu ograniczenie widzialności do 7-8 km. W wypadku wystąpienia niskich chmur Stratus fractus widzialność może zostać ograniczona do 3-4 km.

Prognoza pozostałych pól meteorologicznych na stronie www.cmm.imgw.pl