Komentarz do numerycznych prognoz pogody (02/03.03.2023)

  • Post author:
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju i Europie

Nad Atlantykiem nadal króluje układ wysokiego ciśnienia. Ciśnienie w centrum wynosiło 1034,9 hPa, wyż słabnie, jednak klinem sięga nadal nad zachodnią i środkową Europę obejmując także Polskę. Po zachodniej stronie wyżu znajduje się zatoka niskiego ciśnienia z rozległym frontem okluzji, punkt zwarcia frontu ciepłego i chłodnego znajduje się nad Atlantykiem na zachód półwyspu Iberyjskiego. Nad Morzem Tyrreńskim zalega płytki niż z centrum 1010 hPa i jego głębokość się nie zmieniła. Niż z centrum 990 hPa z rejonu Wysp Niedźwiedzia wypełnia się a zatoka niskiego ciśnienia, w której zalega front okluzji, rozciąga się od Morza Barentsa, przez półwysep Kolski, aż po Estonię.

Analiza pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

Wyż znad Atlantyku nadal dobrze widoczny na wyższych poziomach w troposferze. Na osi wyżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 139 gpdam (w centrum zamkniętej izohipsy 144 gpdam) na wysokości 1,5km, 296 gpdam na wysokości 3km, 568 gpdam (w centrum zamkniętej izohipsy 564 gpdam) na wysokości 5,5 km, 920 gpdam (w centrum niezamkniętej izohipsy 912 gpdam) na wysokości 9km. Wyż osłabł również w całym przekroju troposfery. Utracił asymetrię termiczną, oś wyżu praktycznie pionowa i jest prawie stacjonarny. Niż znad Morza Tyrreńskiego nadal dobrze zaznaczony na wyższych poziomach w troposferze. Na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 144 gpdam na wysokości 1,5km, 296 gpdam na wysokości 3km, 548 gpdam na wysokości 5,5 km, 896 gpdam na wysokości 9km. Powyżej załączono prognostyczne mapy TB300/500/850 na godzinę 06 UTC (www.wetter3.de) gdzie naniesione są prognostyczne wartości wysokości powierzchni izobarycznych na osi układów barycznych.

Nad wschodnią Europą, północno wschodnią, Skandynawią, w rejonie Islandii oraz nad Hiszpanią i północną Afryką, rozciąga się strefa dużych zagęszczeń izohips i izoterm. Jest to obszar występowania prądów strumieniowych (significant europejski, na godzinę 06UTC). Wysokość tropopauzy nad Polską obniża się z poziomu FL400 (40000 ft.), czyli około 12192 metrów na zachodzie kraju do poziomu FL350 (35000 ft.), czyli 10668 metrów nad Estonią.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

Niż nad południową Europą praktycznie nie zmieni swojego położenia. Nad Morzem Norweskim dojdzie do frontogenezy a na pofalowanym froncie do cyklogenezy. Niż zacznie się pogłębiać i jutro i jego ośrodek powinien dotrzeć w rejon Bałtyku. Nad Bałtykiem zalegać będzie w zatoce front ciepły, a nad Skandynawią i Morzem Norweskim front chłodny. Prawdopodobnie wpływ frontu ciepłego zaznaczy się w północnej Polsce. Nad Atlantykiem nadal aktywne wiry cyklonalne. Jeden z nich jest bardzo aktywny i szybko się pogłębia. Jutro powinien osiągnąć głębokość 967 hPa lub niżej, od jutra po południu zacznie się wypełniać. Nad Morzem Grenlandzkim lub Grenlandią utworzy się wyż, który zacznie się umacniać.

Analiza prognostycznego pola geopotencjału na wyższych poziomach izobarycznych

Wyż znad Atlantyku osłabnie już w całym przekroju troposfery. Aktywny niż nad Atlantykiem w procesie rozwoju rozbuduje się do wyższego poziomu w troposferze. Wysokość powierzchni izobarycznych zmaleje ze 118 gpdam na 104 gpdam na wysokości 1,5km, z 518 gpdam na 517 gpdam na wysokości 5,5 km. Do poziomu 6 km powierzchnie izobaryczne ugięły się w kierunku powierzchni ziemi, zwiększając głębokość wiru. Na wysokości 9 km izohipsy tworzą zatokę. Niż znad Europy południowej nadal dobrze zaznaczony w wyższych partiach atmosfery. Wysokość powierzchni izobarycznych wzrośnie ze 140 gpdam do 142 gpdam na wysokości 1,5km. Na pozostałych poziomach wysokość powierzchni izobarycznych pozostanie na niezmienionej wysokości a mianowicie 545 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 891 gpdam na wysokości 9km. Niż znad północno zachodniej Rosji, znajdujący się poza zasięgiem dolnej mapy synoptycznej zaznaczony jest na wyższych poziomach ze względu na pochylenie osi w kierunku zachodnim, w kierunku chłodniejszych mas powietrza. Proces wypełniania niżu obejmie już wyższe poziomy w troposferze. Wysokość powierzchni izobarycznych wzrośnie z 490 gpdam do 494 gpdam na wysokości 5,5km oraz z 822 gpdam do 825 gpdam na wysokości 9km.

Nad wschodnią i północno wschodnią Europą, nad Skandynawią, nad Atlantykiem oraz nad Hiszpanią i północną Afryką rozciąga się strefa dużych zagęszczeń izohips oraz izoterm. Będzie to obszar (kolory czerwone) zwiększonej prędkości wiatru oraz występujących prądów strumieniowych (significant europejski, na godzinę 00UTC, 3 III 2023 roku).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 02.03.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 03.03.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby, w kierunku południowo zachodnim, znad Europy północno wschodniej, nasunie się zatoka chłodniejszego powietrza. Jutro swym zasięgiem zacznie obejmować północno wschodnie rejony kraju. Nieco chłodniejsza masa powietrza zalega nad Morzem Śródziemnym i w południowo wschodnim obszarze półwyspu Iberyjskiego oraz nad Zatoką Biskajską i Atlantykiem. Zimne powietrze zalega nad Skandynawią. Jutro nad Morzem Norweskim zaznaczy się zatoka bardzo zimnego powietrza. Nad zachodnią Rosją i Niziną Zachodnio-syberyjską również zalega zimna masa powietrza.

Do Polski napływa powietrze z północy. Pozostajemy w zasięgu arktyczno-morskiej masy powietrza. Na mapie TB500 hPa ładnie zaznaczona adwekcja chłodu (izotermy odchylają się na lewo od izohips). Jak już wspomniano wyżej w ciągu 24 godzin do północno wschodniej Polski zbliży się zatoka chłodniejszego powietrza.

Potwierdza to także numeryczna prognoza pola temperatury na wysokości 5,5 km. Na terenie całego kraju obniży się temperatura powietrza na ww. poziomie. Na wschód i północny wschód od Polski widoczny znaczny spadek temperatury powietrza.

Analiza radiosondażu z godziny 00 UTC

Zarówno w Legionowie jak i w Łebie z diagramu aerologicznego wynikało, że w dolnej warstwie przyziemnej wilgotność była bardzo duża. Zatem w obszarze od Pobrzeża aż po dzielnice centralne i wschodnie należało się spodziewać powstających mgieł, zamgleń oraz chmur Stratus nebulosus. Na południu, jak wskazuje radiosondaż, wilgotność była niższa, zatem występowały zamglenia ograniczające widzialność. W średniej troposferze również wystąpił wzrost wilgotności, zatem należało się spodziewać na niebie chmur Altocumulus. Na południu kraju zwiększona wilgotność w górnej troposferze. Lokalnie obserwowane były chmury Cirrus fibratus.

Prognostyczna analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

W pionowym profilu pola wilgotności nadal sucho. Jednie w warstwie przyziemnej więcej pary wodnej, stąd w wielu miejscach zamglenia, mgły oraz niskie chmury Stratus nebulosus. Na wysokości 1,5 km nieco więcej pary wodnej w północno wschodniej Polsce. Na wysokości 5,5 km w rejonie Pobrzeża wilgotność na poziomie 60%. Na wysokości 9 km w rejonach wschodnich wilgotność duża, 60-99%.

W nocy profil pola wilgotności nie ulegnie znaczącej zmianie. Nadal dużo pary wodnej w warstwie przyziemnej. Jedynie na wysokości 9 km, na północy, na południu i południowym wschodzie, wilgotność na poziomie 60-90%.

W całym kraju w dolnej troposferze dużo pary wodnej. W wielu rejonach w nocy powstaną mgły lub silne zamglenia. Powstać mogą także chmury Stratus. W górnej troposferze również więcej pary wodnej i także należy spodziewać się zachmurzenia typu Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus. Szczegóły poniżej.

Szczegółowa prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne w dzień duże i całkowite. Na południu bezchmurnie. W sektorze północno zachodnim Polski rozpogodzenia. W nocy wzrost zachmurzenie do dużego i całkowitego na przeważającym obszarze kraju. W dzielnicach północnych a później centralnych rozpogodzenia.

W dzień w dzielnicach centralnych wzdłuż równoleżnika z zachodu na wschód oraz na wschodzie i na Pobrzeżu zachmurzenie duże i całkowite. Na niebie Stratus nebulosus, a w niektórych rejonach Stratocumulus stratomutatus. W dzień możliwy Cumulus, przekształcający się lokalnie w chmury Stratocumulus cumulogenitus. W nocy wzrost zachmurzenie, które wraz z upływem godzin będzie pokrywać coraz większy obszar kraju. W drugiej połowie nocy jedynie częściowo w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim rozpogodzenia.

W ciągu dnia na północy chmury Altocumulus. Strefa chmur średnich będzie przemieszczała się na południe kraju. W nocy należy się spodziewać chmur Altocumulus w dzielnicach centralnych, w północno wschodniej Polsce i lokalnie na południu kraju niewielkie ławice chmur Ac.

W dzień na północnym wschodzie, na północy, na wschodzie i lokalnie na południu kraju możliwe chmury Cirrus fibratus/spissatus. W nocy na północny, wschodzie, na południu (wąska strefa) Polski chmury Cirrus fibratus oraz Cirrostratus fibratus, w szczególności, w godzinach porannych na północy kraju.

Fog Stability Index

FSI: 2(T2m – T850) + 2(T2m – Td2m) + w850

T2m – Temperatura powierzchni, T850 – temperatura na 850 hPa, Td2m – temperatura punktu rosy przy powierzchni

w850 – prędkość wiatru na 850 hPa w węzłach

FSI Prawdopodobieństwo mgły radiacyjnej

FSI>55 niskie

31>FSI>55 średnie

FSI<31 wysokie

W dzień w pasie centralnym (z zachodu do centrum) zamglenia ograniczające widzialność do 3-6 km. W raz z upływem czasu następować będzie pogorszenie widzialności. Już wieczorem, w sektorze północno zachodnim Polski, możliwe silne zamglenia oraz lokalnie mogą tworzyć się mgły, które mogą obejmować coraz to większy rejon. W nocy i nad ranem utworzą się także mgły na południu Polski oraz na zachodzie kraju i w centrum. W całym kraju występować będą zamglenia ograniczające widzialność.

Temperatura powietrza w dzień od -1°C na zachodzie kraju do 5°C w Gdańsku. W nocy od -3°C w dzielnicach centralnych i -8°C w Zakopanem do 1°C na Pobrzeżu.

Temperatura odczuwalna w dzień od -2°C w woj. podlaskim do 3°C w Gorzowie Wielkopolskim. W nocy od -6°C w Suwałkach i -9°C w Zakopanem do 0°C w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim.

Wilgotność w dzień 68-98%. W nocy 81-99%.

W dzień wiatr zachodni w północno wschodnim sektorze. Północno zachodni i północny w południowo wschodnim sektorze. Na południu i południowym wschodzie północno wschodni. W centrum północny oraz NNE. Prędkość wiatru, 3-12 km/h. W nocy zachodni i północno zachodni, 3-18 km/h. W porywach do 35-40 km/h na północy i północnym wschodzie.

W dzień bez opadów. W nocy modele numeryczne sugerują wystąpienie opadów stałych. W wypadku wystąpienia opadu należy spodziewać się śniegu ziarnistego o intensywności słabej. Według modelu AROME obszary zagrożone opadem to dzielnice centralne oraz północne.