Komentarz do numerycznych prognoz pogody (27.02.2023)

  • Post author:
  • Post published:27 lutego 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Analiza

Sytuacja baryczna w Europie

W Europie zachodniej pogodę kształtuje układ wysokiego ciśnienia, którego centrum 1037,8 hPa zalega nad północną Anglią. Wyż się umacnia. Drugi wtórny ośrodek, w centrum którego ciśnienie wynosi 1035 hPa, utworzył się nad Norwegią. Wyż rozbudowuje się na wschód i klinem sięgnął w kierunku Europy środkowej obejmując Polskę. Nad północno zachodnią Rosją znajduje się układ niskiego ciśnienia z centrum 998,9 hPa. Niż się wypełnia. Układ jego frontów atmosferycznych rozciąga się nad Europą wschodnią aż po Grecję. Drugi układ niskiego ciśnienia z centrum 980 hPa nad Morzem Barentsa jest w stadium okludowania. Trzeci układ niskiego ciśnienia z centrum 955 hPa zalega nad Atlantykiem. Niż wszedł w czwarte stadium rozwoju i zaczął się wypełniać. Jego fronty zalegają po zachodniej stronie wyżu znad Anglii.

Wyż znad Anglii nadal dobrze widoczny na wyższych poziomach izobarycznych. Na osi wyżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 156 gpdam na wysokości 1,5km, 312 gpdam na wysokości 3km, 572 gpdam na wysokości 5,5 km. Na wyższych poziomach wyż również się umocnił. Niż znad Europy wschodniej jest jeszcze widoczny na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa. Na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 128 gpdam na wysokości 1,5km, 276 gpdam na wysokości 3km. Niż na wyższych poziomach również się wypełnia. Niż nad Europą południową jeszcze widoczny na wyższych poziomach. Na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 140 gpdam na wysokości 1,5km, 288 gpdam na wysokości 3km, 536 gpdam na wysokości 5,5km oraz 888 gpdam na wysokości 9 km.

W dzień jeszcze nad Polską zalega zatoka chłodniejszego powietrza, która będzie powoli wypierana znad Polski. W nocy zacznie nasuwać się cieplejsza masa powietrza. Nad ranem nad Polską powinna już zalegać cieplejsza masa powietrza.

W ciągu najbliższych 24 godzin, nad Anglią nadal zalegać będzie wyż, który będzie się umacniał. Jutro ciśnienie osiągnie wartość 1040 hPa. Wyż sięga klinem nad Europę centralną. Niż znad Morza Barentsa przemieszcza się w kierunku ESE i jutro powinien znaleźć się na północno zachodnią Rosją. Układ frontów atmosferycznych związanych z tym niżem obejmować będzie Europę wschodnią, Bałtyk oraz Skandynawię. Front ciepły zbliży się do Polski znad Bałtyku. Niż w rejonie Grenlandii przemieści się bardziej na północ i proces wypełniania będzie w dalszym ciągu postępował. Front okluzji związany z tym niżem zalegać powinien po zachodniej stronie wyżu. Jutro ciśnienie w centrum powinno wynieść około 985 hPa. Nad Atlantykiem pojawią się kolejne układy niskiego ciśnienia, znajdujące się w fazie okludowania i pogłębiania.

Na wysokości 1,5 km (TB850) widać głęboki wypełniający się niż w pobliżu Grenlandii o głębokości 103 gpdam. Głębokość wiru będzie malała do 112 gpdam (wysokość powierzchni izobarycznej wzrośnie). Nad Atlantykiem uwidocznione niże, które w wyniku procesu ewolucji rozbudowały się w pionie. Głębokość obu wirów to odpowiednio 120 gpdam i 115 gpdam. Wyż nad Anglią się umacnia i widać to także na mapach TB850. W horyzoncie 12 godzin w centrum wysokość powierzchni izobarycznej 850 hPa zmieni się ze 163 gpdam do 165 gpdam. Niż nad Morzem Śródziemnym również się wypełnia i jego głębokość zmniejsza się od 133 gpdam do 136 gpdam, czyli powierzchni 850 hPa podniesie się do góry zmniejszając głębokość wiru. Nad północno wschodnią Rosją zaznaczony jest niż, który w wyniku procesu rozwoju rozprzestrzenił się w kierunku wertykalnym. Niż na wysokości 1,5 km już zaczął się wypełniać. Jego głębokość zmniejszy się (w centrum powierzchnia izobaryczna podniesie się) ze 106 gpdam do 112 gpdam. Nad Polska raczej niewielka wilgotność na wysokości 3 km, za wyjątkiem obszarów południowo wschodnich.

W nocy, na poziomie 500 hPa (5,5 km), nadal dobrze zaznaczony będzie wyż znad Anglii. Wysokość powierzchni 500 hPa w jego centrum wyniesie 576 gpdam. W ciągu dnia nadal będzie się umacniał i wieczorem w jego centrum wysokość powierzchni izobarycznej wyniesie 577 gpdam. Na wysokości 500 hPa dobrze widać wypełniający się niż znad zachodniej Rosji. Wysokość powierzchni 500 hPa wzrośnie z 492 gpdam do 497 gpdam (jutro w południe). Proces wypełniania niżu z okolic Grenlandii już dotrze do wysokości 5,5 km. Jego głębokość zmaleje (wzrośnie wysokość powierzchni izobarycznej 500 hPa) z 500 gpdam do 507 gpdam w horyzoncie 12 godzin. Proces wypełniania niżu nad Morzem Śródziemnym dotrze także do powierzchni 500 hPa. Jego głębokość zmniejsza się z 537 gpdam do 540 gpdam, czyli powierzchni 500 hPa podniesie się do góry zmniejszając głębokość wiru. Do Polski napłynie powietrze z północnego wschodu.

Na powierzchni 300 hPa w dalszym ciągu dobrze wyrażony antycyklon znad Anglii. W ciągu 12 godzin wysokość powierzchni nie zmieni się i wyniesie 930 gpdam. Na wysokości 9 km widać wypełniający się cyklon nad północno zachodnią Rosją. Wysokość powierzchni wzrośnie (głębokość wiru zmaleje) z 833 gpdam do 834 gpdam. Proces wypełniania wiru cyklonalnego znad Morza Śródziemnego dotrze do powierzchni 300 hPa. Wysokość powierzchni izobarycznej 300 hPa wzrośnie z 888 gpdam do 889 gpdam. Obszar czerwony wskazuje zagęszczenie izohips i izoterm, jest to obszar dużych prędkości wiatru.

Z nocnych radiosondaży widać warstwę dużej wilgotności na poziomie około 1500 metrów, gdzie zalegały chmury Stratocumulus.

Profil wilgotności

W dzień na wysokości 1,5 km wilgotność powietrza duża (60-99%) na południu, na zachodzie, w centrum, lokalnie w północno wschodniej i w południowo wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze wilgotność niska. Na wysokości 3 km wilgotność niska na obszarze całego kraju (10-30%). Na wysokości 5,5 km wilgotność na poziomie 80-99% jednie w południowo wschodniej i częściowo w południowej Polsce. Na wysokości 9 km w sektorze południowo wschodniej Polski wilgotność duża.

W nocy na wysokości 1,5 km oraz 3 km sucho. Wilgotność powietrza na poziomie 10-30% lub niżej. Na wysokości 5,5 km jedynie na południu kraju wilgotność duża, 60-99%. Na pozostałym obszarze sucho. Na wysokości 9 km wilgotność umiarkowana i duża w sektorze południowo wschodniej Polski oraz w centrum i częściowo na południu i wschodzie kraju.

Prognoza

W dzień temperatura powietrza od -1°C w woj. podlaskim i -7°C w Zakopanem do 2°C na zachodzie i północnym zachodzie kraju. W nocy od -6°C w woj. podlaskim i -9°C w Zakopanem do -1°C w Szczecinie.

W dzień temperatura odczuwalna od -8°C w Suwałkach i -9°C w Zakopanem do -2°C na zachodzie kraju. W nocy od -14°C w woj. podlaskim i -20/-24°C na północy kraju do -8°C w Warszawie.

W dzień wilgotność powietrza 65-96%. W nocy 78-91%.

W dzień wiatr NNE, 3-11 km/h. W porywach do 25 km/h, a w Karpatach do 70 km/h. W nocy północno wschodni, w wielu rejonach zmienny. Prędkość wiatru w nocy od 2 km/h do 7 km/h.

tendencja GFS pon. 27.02.2023 15 UTC tendencja GFS pon. 27.02.2023 18 UTC tendencja GFS wto. 28.02.2023 00 UTC

Dodatnia tendencja barometryczna. Ciśnienie będzie wzrastać.

W ciągu dnia, w dzielnicach południowych, opady przelotne śniegu. Zanikające.

Zachmurzenie ogólnie duże, na południu duże i całkowite. W nocy w pasie od centrum w kierunku południowych zachmurzenie duże i umiarkowane. Na pozostałym obszarze bezchmurnie.

Zachmurzenie piętra niskiego początkowo w ciągu dnia duże, na północy i północnym wschodzie kraju małe i lokalnie umiarkowane. Na niebie, w obszarze pojawią się chmury ww. piętra, chmury Stratocumulus. W nocy zanik chmur piętra niskiego.

W dzień chmury Cumulus o podstawie niższej niż Stratocumulus oraz Cumulonimbus. W nocy lokalnie tylko chmury Cumulus.

Zachmurzenie piętra średniego duże w południowej i południowo wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze brak chmur ww. piętra. W ciągu dnia jedynie na północy kraju możliwe zachmurzenie małe chmurami pietra średniego. Na niebie chmury Altocumulus. Na południowym wschodzie Polski możliwy Altostratus.

Zachmurzenie piętra wysokiego jedynie w sektorze południowo wschodniej Polski, częściowo południowej i częściowo wschodniej. W nocy strefa chmur piętra wysokiego nieznacznie przesunie w kierunku północnym. Na pozostałym obszarze zachmurzenie piętra wysokiego brak lub pojedyncze włókna chmur Cirrus fibratus. Na niebie Cirrus fibratus oraz Cirrostratus fibratus.

W strefie opadów śniegu ograniczenie widzialności do 4-5 km.

Fog Stability Index

FSI: 2(T2m – T850) + 2(T2m – Td2m) + w850

T2m – Temperatura powierzchni, T850 – temperatura na 850 hPa, Td2m – temperatura punktu rosy przy powierzchni

w850 – prędkość wiatru na 850 hPa w węzłach

FSI Prawdopodobieństwo mgły radiacyjnej

FSI>55 niskie

31>FSI>55 średnie

FSI<31 wysokie

W nocy w wielu rejonach kraju wystąpią rozpogodzenia. Prognozowana prędkość wiatru również mała 2-5 km/h. Różnica między temperaturą powietrza oraz temperaturą punktu rosy również spadnie do 0,1°C. Zatem są to warunki sprzyjające powstaniu mgły radiacyjnej. W wyniku wypromieniowania radiacyjnego powierzchnia gruntu wychłodzi się. Gdy przylegające powietrza w warstwie przyziemnej ochłodzi się izobarycznie do temperatury poniżej temperatury punktu rosy wówczas rozpocznie się kondensacja pary wodnej i powstaną małe kropelki. Niewielki wzrost prędkości z wysokością sprzyjać będzie turbulencyjnemu transportowi kropel do góry. Proces mieszania będzie zwiększał grubość warstwy. Duża ilość kropelek (duża wodność) zacznie ograniczać widzialność poniżej 1 km. Czyli powstania mgła radiacyjna. Również w wielu rejonach wartość Fog Stability Index również jest niska. Zatem w nocy nie można wykluczyć powstania mgieł o charakterze marznącym lub silnych zamgleń w wielu rejonach Polski a w szczególności na północy, w północno zachodnim i północno wschodnim rejonie kraju.