Komentarz do numerycznych prognoz pogody (13/14.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:13 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 12 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, atlas, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Przez Polskę przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Front ciepły kształtuje pogodę w północno wschodniej Polsce. Przez centralny pas kraju przemieszcza się front chłodny. Punkt zwarcia obu powierzchni frontowych znajduje się nad Bałtykiem. Fronty związane są z niżem, którego ośrodek 997,4 hPa zalega nad Morze Północnym. Pofalowany front okluzji przemieścił się na północne peryferia niżu. Front chłodny znajdujący się nad Polską leży w zatoce, która rozciąga się aż po Hiszpanie. Front jest pofalowany. Nad północno wschodnią Europą pogodę kształtuje niż z ośrodkiem 993,8 hPa. Niż się pogłębił. Nad Atlantykiem zalega słaby wyż. Na zachód od niego występuje kolejny układ niskiego ciśnienia, który się okluduje i wypełnia. Zachodni rejon Morza Śródziemnego i Płw. Iberyjski w zasięgu niżu. Pozostały rejon Morza Śródziemnego i Morze Czarne pod wpływem wyżu.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 12 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający diagram, szkic, rysowanie, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający diagram, szkic, mapa, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Niż znad Morza Północnego jest wysokim układem barycznym. Na poziomie 850 hPa oraz 300 hPa pogłębił się. Pozostałym obszarze głębokość wiru nieuległa zmianie. Niż znad Europy północno wschodniej jest wysokim układem barycznym. Na poziomie 700 hPa kształt powierzchni izobarycznej między tymi dwoma niżami jest w postaci wału wysokiego ciśnienia. Wyżej i niżej izohipsy są gięte na kształt klina. Nad Morzem Barentsa zamknięta cyrkulacja antycyklonalna na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Nad Polską wschodnią i Bałtykiem oraz południową Europą zalegał klin. Występujący nad Atlantykiem niż jest średnim układem barycznym z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 700 hPa.

Analiza górnego pola wiatru, 12 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, szkic, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad południową Skandynawią i Morzem Norweskim zalega prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Atlantykiem i Płw. Iberyjskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Francją, południowymi Niemcami i południową Polską utrzymuje się prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Europą wschodnią występuje prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad północno zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Płw. Azji Mniejszej występuje prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/400. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/420. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/360. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/400.

Tropopauza

Wysokość tropopauzy nad Polską wynosi około FL360-380.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 12.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 12.07.2023 18 UTC

Nad Atlantykiem, Islandią, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Norweskim i Północnym, środkową i południową Skandynawią oraz północną Francją i Niemcami, Holandią, Belgią i Dania zalega obszar chłodu. Dugi obszar chłodu występuje nad północno wschodnią Europą. Te dwa obszary są połączone ze sobą. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu obszaru ciepła.

Nad Europą środkową, Skandynawią oraz południową izotermy są gięte na kształt klina. Nad Europą wschodnią na poziomie strumienia sterującego (500 hPa) izotermy są zamknięte, obszar chłodu, który nie pokrywa się centrum wiru cyklonicznego, co wskazuje, że układ baryczny jest układem asymetrycznym termicznie. Nad Islandią i Atlantykiem z rejonu Wysp Brytyjskich zalega powietrze arktyczne. Europa południowa i Morze Śródziemnie aż po ciepły sektor niżu przemieszczającego się nad Polską w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Północno zachodni rejon Rosji w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Pozostały obszar kontynentu pod wpływem powietrza polarno-morskiego.

Nad Polską zalega oś klina ciepła. Napływa powietrze z południowego zachodu. Występuje dodatni kąt adwekcji co wskazuje na adwekcje chłodu. Zalegająca masa powietrza na Polską jest dość wilgotną masą powietrza. Zapas wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 wynosi od 16 mm na zachodzie kraju do 44-52 mm na wschodzie kraju.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Układ frontów związanych z niżem znad Morza Norweskiego, zalegających nad Polską, przemieści się na wschód. Front zalegający w zatoce nad Europą południowo zachodnią przemieści się na wschód. W czwartek jego wpływ zaznaczy się nad południową Polską. W ciągu kilku godzin zatoka z frontem przemieści się na wschód i Polska dostanie się pod wpływ wyżu, którego ośrodek zalegać będzie nad południowymi Niemcami. W nocy 13/14 VII nad północną Polską zaznaczy się zatoka. Nad Rumunią i Bułgarią występować będzie prawdopodobnie linia konwergencji. Niż znad północno wschodniej Europy będzie się wypełniał i już w nocy z czwartku na piątek ciśnienie w jego centrum wyniesie 1005 hPa. Nad Europę zachodnią sięgnie klin wysokiego ciśnienia. Na zachód od Irlandii, nad Atlantykiem, zalega płytki niż. Na zachód od Zatoki Biskajskiej zalega kolejny układ niskiego ciśnienia, który jest w stadium okludowania. Morze Tyrreńskie, Baleary oraz zachodni rejon Morza Śródziemnego w zasięgu układu obniżonego ciśnienia. Morze Adriatyckie, Jońskie, Egejskie, pozostały obszar Morza Śródziemnego, Płw. Azji Mniejszej oraz Morze Czarne w zasięgu wyżu.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż znad Morza Norweskiego będzie układem wysokim. Na poziomie 850 hPa będzie się wypełniał, a na wysokości 300 hPa będzie się pogłębiał. Na pozostałym obszarze głębokość wiru nie zmieni się. Niż znad Europy północno wschodniej będzie wysokim układem barycznym. Na wschód od Polski zalegać będzie klin. W ciągu najbliższej doby dojdzie do antycyklogenezy nad Morze Barentsa i utworzy się średni układ antycyklonalny.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Irlandią i Wielką Brytanią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 40 m/s. Nad Atlantykiem, na zachód od Zatoki Biskajskiej, występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Polską, Bałtykiem i Łotwą ukształtuje się prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 55 m/s. Nad zachodnią Rosją zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Nad północno zachodnią Rosją występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

W czwartek nad północną Polską występować będzie strefa dużych prędkości wiatru, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Następnie strefa dużych prędkości rozmyje się. W piątek, od zachodu, nasunie się kolejna strefa zwiększonej prędkości wiatru obejmująca obszar Polski południowo zachodniej i zachodniej.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 13.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 14.07.2023 12 UTC

Nad Europą północno wschodnią nadal zalegać będzie wyodrębniony obszar chłodu. Drugi obszar chłodu obejmować będzie obszar nad Islandią, nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Norweskim i Północnym, północną Francją, Belgią, Holandią, północnymi Niemcami, Skandynawią. Pomiędzy tymi dwoma obszarami (Łotwa, Estonia, Finlandia, Płw. Kolski), występować będzie klin ciepła. Nad pozostałym obszarem kontynentu zalega ciepła masa powietrza.

Południowo wschodnie rejony kraju na skraju klina ciepła. Od zachodu Polska dostanie się na skraj zatoki chłodu. W czwartek napływać będzie powietrze z południowego zachodu. W nocy z czwartku na piątek zacznie napływać powietrze z zachodu. Nadal występować będzie dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcje chłodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa w ciągu dnia nadal utrzymywać się będzie duża wilgotność, w szczególności na południu kraju. W nocy wilgotność będzie nieco niższa.

Na wysokości 5,5 km, w ciągu dnia, w pasie od linie północny wschód-centrum-południowy zachód w kierunku wschodnim wilgotność wysoka. Na pozostałym obszarze niska. W nocy dość sucho, z wyjątkiem północno wschodniej Polski.

Na wysokości 9 km, w ciągu dnia, jedynie w północno zachodniej części kraju wilgotność niska i lokalnie w południowo wschodnim sektorze Polski. Na pozostałym obszarze wilgotność duża. W nocy jedynie we wschodniej części kraju i lokalnie na zachodzie wilgotność wysoka. Na pozostałym obszarze wilgotność niższa.

W ciągu dnia strefa dużego zapasu wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 będzie przemieszczała się z zachodu na wschód na południu i w centrum kraju. W ciągu dnia wyniesie od 20 mm w północno zachodniej Polsce do 52 mm w południowo wschodniej części kraju. W nocy zapas wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 20-36 mm. Najwyższe wartości zapasu wody występować będą na wschodzie kraju.

Prognoza zachmurzenia

Początkowo zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Jedynie na północnym zachodzi i lokalnie na wschodzie rozpogodzenia. Z upływem czasu strefa rozpogodzeń będzie przemieszczała się na wschód. W nocy jedynie na wschodzie kraju zachmurzenie duża. Na pozostałym obszarze wiele rozpogodzeń. Na północy i w południowo zachodniej części kraju możliwe zachmurzenie umiarkowane i duże.

W ciągu dnia występować będą chmury Cumulus, Stratocumulus oraz Cumulonimbus calvus/capillatus incus lokalnie na południu kraju możliwe Cb cap inc arc. W strefie opadów i chmur Cb mogą tworzyć się chmury pannus (Stratus fractus cumulonimbogenitus, Cumulus fractus cumulonimbogenitus).

W piętrze chmur średnich występować będą chmury Altocumulus perlucidus/translucidus/castellanus/floccus/radiatus/undulatus. W rejonie chmur Cb mogą tworzyć się chmury Altocumulus cumulonimbogenitus. Możliwe także chmury Altostratus.

W piętrze chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus/uncinus/radiatus/vertebratus, Cirrostratus fibratus/undulatus. Lokalnie możliwe Cirrocumulus undulatus/lenticularis.

Prognoza opadów

Należy spodziewać się opadów przelotnych deszczu i dużej intensywności. Lokalnie może wystąpić opad ciągły.

Prognoza gradu

Niewykluczony opad gradu.

Prognoza burz

MUCAPE osiągać będzie wartość 800-2000 J/kg.

Ścięcie wiatru w warstwie do 6 km osiągać będzie wartość 15 m/s.

Wierzchołki chmur Cumulonimbus osiągać będą wysokość 10-12 km. Temperatura wierzchołków spadnie do
-40°C.

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

W nocy z czwartku na piątek na północy kraju MUCAPE wyniesie do 800 J/kg.

W ciągu dnia na południu i dzielnicach centralnych kraju burze, na południowym wschodzie Polski zwiększona ilość wyładowań w jednostce czasu. Również na krańcach północno zachodnich kraju, możliwe słabe burze. Na załączonych rycinach przedstawiono obszar możliwych zdarzeń burzowych.

Prognoza porywów wiatru

W ciągu dnia występować będą porywy wiatru do 40 km/h. W obrębie chmur Cumulonimbus, opadające prądy zstępujące mogą skutkować wzrostem prędkości wiatru do 70 km/h. W nocy wiatr osłabnie. Jedynie w południowo wschodniej Polsce występować będą porywy wiatru do 25-30 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie intensywnych opadów ograniczenie widzialności do 1,5-3 km.

Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W nocy w wielu regionach kraju deficyt punktu rosy obniży się lokalnie do 0,1°C. Występować będą zamglenia ograniczające widzialność do 3-5 km. Lokalnie mogą powstać mgły ograniczające widzialność do 0,5 km.