Komentarz do numerycznych prognoz pogody (10/11.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:10 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 9 V 2023 roku

Nad Europą wschodnią, w głąb Rosji, zalega rozległy układ wysokiego ciśnienia. Wyż swym zasięgiem obejmuje także Polskę. Nad Atlantykiem znajduje się drugi układ wysokiego ciśnienia. Między tymi dwoma układami barycznymi ukształtowała się bruzda niskiego ciśnienia, w której zalega pofalowany front atmosferyczny związany z płytkim niżem z ośrodkiem 1000 hPa nad Atlantykiem. Front przebiega od Atlantyku, przez Islandię, Morze Norweskie i Północne, Holandię, Belgię, Francję, Płw. Iberyjski i ponownie Atlantyk. Nad Niemcami występuje linia konwergencji. Nad Morzem Tyrreńskim zalega wyż, zaś nad południowym rejonem Płw. Iberyjskiego znajduje się płytki niż termiczny. W rejonie Cieśn. Karskie Wrota znajduje się płytki niż z ośrodkiem 1009,9 hPa. Z niżem tym związany jest front atmosferyczny rozciągający się nad Skandynawią aż po Morze Barentsa.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 9 V 2023 roku, godzina 12/18 UTC

Wyż znad wschodniej Europy jest niskim układem barycznym. Zamknięta cyrkulacja antycykloniczna zaznaczona jest aż do poziomu 700 hPa. Oś układu pochylona w kierunku zachodnim. Od poziomu 500 hPa izohipsy gięte na kształt klina przesunięte nad Polskę, Skandynawię. Na północ od Morza Czarnego od wysokości 700 hPa aż do 300 hPa zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Izohipsy TW oraz izohipsy TB biegną prawie równolegle do siebie. Nad wirem cyklonicznym pięknie zaznaczone centrum chłodu. Zalegający na południe od Islandii wir cykloniczny jest w stadium wypełniania. Jest układem wysokim z zaznaczoną zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 300 hPa. Chłodne masy powietrza zalegają nad środkową częścią układu. Znajdujący się nad Atlantykiem układ wysokiego ciśnienia jest układem prawdopodobnie średnim, izobary do wysokości 500 hPa prawdopodobnie tworzą zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną. Na wyższych poziomach w tym także nad południowo zachodnią Europą izohipsy gięte na kształt klina.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Morzem Północnym znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością wiatru w osi prądy 45 m/s. Nad Morzem Czarnym zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Zatoką Biskajską występuje prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądy 45 m/s. Nad Płw. Iberyjskim oraz nad Atlantykiem znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL250/400.

Tropopauza

Nad Europą wschodnią znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280). Wysokość tropopauzy nad Polską FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 09.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 09.05.2023 18 UTC

Morze Barentsa oraz Europa wschodnia w zasięgu powietrza arktycznego. W Europie południowo wschodniej zalega powietrze polarno-kontynentalne. Nad Morzem Śródziemnym oraz nad Płw. Iberyjskim znajduje się powietrze zwrotnikowe. Na pozostałym obszarze Europy zalega powietrze polarno-morskie. Nad Europą wschodnią dobrze zaznaczony obszar chłodu.

Nad wschodnią Polską zalega chłodne powietrze. Na zachodzie średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa jest wyższa.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Wyż znad wschodniej Europy nadal się będzie utrzymywał. Ośrodek będzie prawie stacjonarny. Front zalegający nad Europą zachodnią, Morzem Norweskim oraz Północnym ulegnie frontolizie. Wyż znad Atlantyku połączy się z wyżem znam wschodniej Rosji i powstanie rozległy układ wysokiego ciśnienia. W rejonie Płw. Kanin rozbuduje się wyż. Między wyżem z rejonu Płw. Kanin i wschodniej Europy powstanie bruzda niskiego ciśnienia, w której zalegać będzie front atmosferyczny, który obejmie obszar Płw. Kolskiego i północno zachodniej Rosji. Front ulegnie deformacji falowej i nastąpi cyklogeneza. Na szczycie fali utworzy się wir cykloniczny, który będzie przemieszczał się na wschód. W rejonie Morza Tyrreńskiego znajdować się będzie płytki niż z ośrodkiem 1010 hPa.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż znad Europy wschodniej, który przemieści się nad Białoruś, nadal będzie układem niskim. Zamknięta cyrkulacja antycykloniczna występować będzie na wysokości 850 hPa. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt klina przesuniętego na zachód, nad Bałtyk, Polskę oraz częściowo Skandynawię. Nad osią klina znajdować się będzie zamknięty, wyodrębniony obszar cieplejszego powietrza. Na północ od Morza Czarnego zalegać będzie cyrkulacja cykloniczna na poziomie 850 hPa, 500 hPa oraz 300 hPa. Na wysokości 300 hPa wir nieznacznie się pogłębi. Powierzchnia 300 hPa obniży się o 1 gpdam. Wir widoczny na południe od Islandii rozbudowany ku górze. Będzie to układ średni z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Głębokość wiru zmniejszy się na wszystkich poziomach, czyli proces wypełniania dotrze do górnej troposfery.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Morzem Północnym i Norweskim znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Od Atlantyku przez Płw. Iberyjski aż po północną Afrykę zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350 z maksymalną prędkością w osi prądy 45-55 m/s.

Prąd strumieniowy GFS czw. 11.05.2023 00 UTC Prąd strumieniowy GFS czw. 11.05.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby nad Morzem Czarnym i zachodnią Rosją utworzy się strefa zwiększonej prędkości wiatru na wysokości 300 hPa. Również północna Skandynawia będzie w zasięgu prądu strumieniowego.

Tropopauza

Nad Polską zalegać będzie wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL390).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 10.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 11.05.2023 12 UTC

Zasadniczych zmian w rozkładzie mas powietrza nad Europą nie należy się spodziewać.

Rozkład pola termicznego masy powietrza nad Polską również nie ulegnie zmianie.

Rozwój pola wilgotności w troposferze

Zawartość pary wodnej na wysokości 850 hPa będzie na poziomie umiarkowanym. W ciągu dnie w południowo zachodniej Polsce oraz lokalnie na pozostałym obszarze wilgotność wzrośnie do 60%. W nocy jedynie na zachodzie kraju zaznaczy się większa wilgotność, 60%.

Na wysokości 500 hPa wilgotność wahać się będzie od 10 % do 60%. Zarówno w dzień jak i w nocy w południowo wschodniej Polsce należy się spodziewać więcej pary wodnej.

Na wysokości 9 km na zachodzie i na południu Polski niska zawartość pary wodnej, 10-30 %. Na pozostałym obszarze, lokalnie do 50-55 %.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne w dzień oraz w nocy na ogół małe. Lokalnie zachmurzenie zwiększy się do umiarkowanego i dużego (w południowo wschodniej Polsce w dzień oraz na południu i na zachodzie wieczorem).

W ciągu dnia należy spodziewać się chmur Cumulus humilis, fractus. Mogą sporadycznie wystąpić chmury Stratocumulus cumulogenitus. Z symulacji numerycznych wynika, że w nocy ze środy na czwartek, na południu kraju mogą wystąpił ławice chmur Stratocumulus.

W ciągu dnia, w szczególności w południowo zachodnim i zachodnim obszarze kraju możliwe ławice chmur Altocumulus perlucidus/translucidus. W nocy na zachodzie kraju i północno wschodnim rejonie Polski możliwe ławice chmur Altocumulus perlucidus.

Na niebie niewykluczone także chmury Cirrus fibratus/spissatus.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru, do 50-60 km/h na zachodzie Polski. W Sudetach również mogą występować porywy wiatru do 70 km/h. W nocy porywy wiatru do 36 km/h w północno zachodniej Polsce. W Sudetach do 50-60 km/h.

Komentarz sporządzono o godzinie 02:00, 10 V 2023 roku.