Komentarz do numerycznych prognoz pogody (9/10.05.2023)

  • Post author:
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 8 V 2023 roku

Polska jest na skraju wyżu z ośrodkiem 1033,1 hPa nad zachodnią Rosją. Ośrodek jest praktycznie stacjonarny. Nad Morzem Barentsa zalega płytki niż z ośrodkiem 1005 hPa. Nad Skandynawią i Morzem Norweskim zalega w zatoce front atmosferyczny. Nad Atlantykiem zalega średniej głębokości wir cykloniczny, który się wypełnia. Front atmosferyczny przesunął się już na krańce cyklonu. Wielka Brytania jest w zasięgu frontu okluzji. Morze Północne oraz Europa zachodnia również w zasięgu frontu okluzji. Nad Atlantykiem znajduje się także układ wysokiego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 8 V 2023 roku, godzina 00/18 UTC

Nad Atlantykiem zalegający wir cykloniczny jest układem wysokim. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna sięga aż do 300 hPa. Niż znad Morza Barentsa rozbudowany ku górze z zamkniętą cyrkulacja cykloniczną aż do poziomu 400 hPa. Górny ośrodek poza domeną mapy. Wyż znad zachodniej Rosji jest niskim układem barycznym z zamkniętą cyrkulacją wyrażoną na wysokości 850 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Oś pochylona w kierunku zachodnim. Wyż znajdujący się nad Atlantykiem rozbudował się ku górze. Zamknięta cyrkulacja antycykloniczna aż do poziomu 700 hPa. Nad Europą zachodnią izohipsy gięte na kształt klina. Na południu Europy izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad zachodnią Rosją izohipsy gięte na kształt zatoki i jest dobrze zaznaczona w średniej i górnej troposferze.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem i zachodnią Europą zalega prąd strumieniowy na wysokości FL340 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-75 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL180/460. Nad Morzem Śródziemnym znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Bałkanami i Morzem Egejskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL350 z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s.

Tropopauza

Nad północną zachodnią Rosją (60° szerokości geograficznej) zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL240). Wysokość tropopauzy nad Polską FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 08.05.2023 21 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 08.05.2023 21 UTC

Powietrze arktyczne obejmuje obszar Morza Barentsa oraz Białego i zatoką sięga aż po Polskę, izotermy pięknie gięte na kształt zatoki chłodu. Nad Płw. Iberyjskim i Morzem Śródziemnym zalega powietrza zwrotnikowe. Nad Morzem śródziemnym powietrze zwrotnikowe rozdzielone zatoką chłodniejszego powietrza polarno-morskiego ciepłego.

Polska nadal w zasięgu powietrza arktycznego.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

W ciągu najbliżej doby wyż znad zachodniej Rosji praktycznie niezmienni swojego położenia. Nieznacznie osłabnie. Nad Morzem Barentsa nasunie się kolejny układ wysokiego ciśnienia, a w bruździe niskiego ciśnienia zalegać będzie front atmosferyczny. Od Islandii przez Morze Norweskie, Morze Północne, Niemcy, Francję, Hiszpanię, północną Portugalię i Atlantyk znajdować się będzie zatoka, w której będzie front atmosferyczny. Wyż zalegający nad zachodnią Rosją będzie blokował ruch zatoki z frontem, która będzie przemieszczała się powoli na wschód. Jutro na Morzem Śródziemnym utworzy się wyż, który bardzo szybko osłabnie i rozmyje się, jego miejsce zostanie zajęte przez południowy odcinek frontu.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Height/Temp. 500 hPa GFS wto. 09.05.2023 18 UTC Height/Temp. 500 hPa GFS śro. 10.05.2023 06 UTC

Wyż znad zachodniej Rosji nadal będzie układem niskim z zamkniętą cyrkulacją antycyklonalną. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt klina. Wysokość powierzchni izobarycznej 850 hPa zmniejszy się. Nad wschodnią Ukrainą, na poziomie 850 hPa/500 hPa/300 hPa, zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Atlantykiem zalegać będzie niski układ antycyklonalny z zamkniętą cyrkulacją aż do poziomu 850 hPa. Ośrodek niżowy z rejonu Islandii dobrze zaznaczony na wyższych poziomach w troposferze. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna aż do 300 hPa. Proces wypełniania dotrze do wyższych poziomów. Nad ośrodkiem wyodrębniony obszar chłodu w górnej troposferze.

Rozwój górnego pola wiatru

Prąd strumieniowy GFS wto. 09.05.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 10.05.2023 00 UTC

W ciągu najbliższej doby nad Atlantykiem i Europą zachodnią zalegać będzie prąd strumieniowy. Z wtorku na środę nad Morzem Północnym nastąpi wzrost prędkości wiatru do 30-40 m/s. We wtorek nad wschodnią Rumunią i Morzem Czarnym występować będzie obszar zwiększonej prędkości wiatru. Strefa zwiększonej prędkości będzie przemieszczała się na wschód.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 09.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 10.05.2023 00 UTC

Nad Morzem Barentsa aż po Europę wschodnią zalegać będzie powietrze arktyczne. Nad południowym rejonem Płw. Iberyjskiego znajdować się będzie powietrze zwrotnikowe. Pozostały obszar pozostanie w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Nad wschodnią i centralną częścią Polski zalegać będzie chłodniejsza masa powietrza arktycznego. Na zachodzie kraju średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa będzie wyższa.

Rozwój pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

W ciągu dnia wilgotność na poziomie 850 hPa będzie umiarkowana, 60-80%. W nocy obszar zwiększonej wilgotności znajdować się będzie w północno wschodniej i południowo wschodniej Polsce oraz w południowo zachodniej i zachodniej części kraju.

Na wysokości 500 hPa wilgotność niska i umiarkowana, 10-50%.

W ciągu dnia, na wysokości 9 km, w północno wschodniej i centralnej Polsce oraz w nocy w południowo wschodniej i północno wschodniej Polsce wilgotność na poziomie 60-80 %. W woj. podlaskim, w nocy, wilgotność wysoka 95 %.

Prognostyczne diagramy

Szczecin

Suwałki

Wrocław

Rzeszów

Łódź

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne małe. Po południu na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, lokalnie duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe. Na zachodnie zachmurzenia brak lub pojedyncze chmury. W nocy, na wschodzie kraju, zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe a na zachodzie zachmurzenia brak. Nad ranem na zachodzie kraju zachmurzenie małe lub pojedyncze chmury. Na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane.

Na niebie występować będą chmury Stratocumulus, Cumulus humilis, a pod wieczór lokalnie Stratocumulus cumulogenitus.

W środę nad ranem, w woj. podlaskim, pojawi się ławica chmur Altocumulus.

W ciągu dnia chmury Cirrus fibratus. Nad ranem w środę we wschodniej części kraju mogą pojawić się chmury Cirrostratus fibratus.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru. Na zachodzie do 60 km/h. W nocy, z wtorku na środę, w Sudetach porywy wiatru osiągną prędkość wiatru 90-110 km/h.

Komentarz sporządzono o godzinie 02:06, 9 V 2023 roku.