Komentarz do numerycznych prognoz pogody (19/20.04.2023)

  • Post author:
  • Post published:19 kwietnia 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 19 i noc 19/20 IV 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 18 IV 2023 roku

Nad Norwegią zalega układ wysokiego ciśnienia z centrum 1041,2 hPa. Wyż nieznacznie się umocnił. Na zachód od Wyspy Niedźwiedzia znajduje się centrum niżu z ośrodkiem 1000 hPa. Z jego centrum przez Morze Norweskie, Islandię aż po Atlantyk zalega rozległa zatoka, w której znajduje się front atmosferyczny z wyodrębnionym ciepłym i chłodnym odcinkiem. Na północ od Skandynawii zalega ciepły sektor niżu. Według mapy z MetOffice front ciepły zalega nad Skandynawią. W pobliżu Grenlandii znajduje się płytki niż z centrum 1010 hPa z zatoką, w której znajduje się front okluzji. Nad Atlantykiem zalega kolejny płytki niż z centrum 1007,5 hPa. Nad północno zachodnią Rosją rozciąga się front atmosferyczny, a na wschód od niego zalega wyż z centrum 1037,2 hPa. Nad Rumunią znajduje się płytki niż z centrum 1014,2 hPa. Nad północnymi Włochami znajduje się kolejny płytki niż z centrum 1014,9 hPa. Zgodnie z mapą MetOffice oraz mapą synoptyczną IMGW pogodę nad południową Polską kształtuje front okluzji. Analiza danych pomiarowych oraz aktualnej sytuacji synoptycznej sugeruje, że ta wersja jest prawidłowa.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 18 IV 2023 roku

Wyż znad Skandynawii rozbudowany w pionie z wyodrębnianą zamkniętą cyrkulacją antycyklonalną. Proces umacniania antycyklonu dotarł do poziomu 700 hPa. Powierzchnie izobaryczne zwiększyły swoją wysokość. Powyżej tego poziomu wysokość powierzchni izobarycznych nieuległa zmianie. Niż zalegąjący w pobliżu Grenlandii rozbudowany ku górze i do poziomu 300 hPa – wyodrębniona zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Proces wypełniania dotarł do wyższych poziomów w troposferze. Drugi wir cykloniczny zalegający nad Atlantykiem rozbudowany ku górze z wyodrębnioną cyrkulacją cykloniczną do poziomu 850 hPa. Powyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad Bałkanami zamknięta cyrkulacja cykloniczna na poziomie 700 hPa.

Analiza górnego pola wiatru

Od Skandynawii przez Bałtyk i Morze Północne aż po Wyspy Brytyjskie zalega prąd strumieniowy znajdujący się na wysokości FL300 (9144 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad cieśniną Duńską, Islandią i nad Atlantykiem zalega kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL300 (9144 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Prawdopodobnie oba prądy stanowią jeden i ten sam prąd strumieniowy. Nad Morzem Śródziemnym znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL350 (10668 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.

Tropopauza

Nad Kanałem La Manche zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje obniżenie do poziomu FL240 (7315 metrów). Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL350 (10668 metrów).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 18.04.2023 21 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 18.04.2023 21 UTC

Nad przeważającym obszarem Europy zalega powietrze polarno-morskie o zróżnicowanych właściwościach termicznych. Nad Płw. Iberyjskim zalega ciepła masa powietrza polarno-morskiego. Nad wschodnią Skandynawią aż po Bałtyk zalega chłodna masa powietrza arktyczno morskiego, która uległa transformacji. W obszarze tym występuje duże zagęszczenie izoterm oraz izohips wskazujące na wzrost prędkości wiatru. Obszar ten pokrywa się z zalegającym prądem strumieniowym.

Zatoka chłodu sięga aż po północno wschodnie rejony kraju. Izohipsy geopotencjału względnego oraz izotermy na wysokości 500 hPa gięte na kształt zatoki.

Kierunek przepływu mas powietrza na mapie powierzchniowej oraz na wysokości 700 hPa. Symulacje pola przepływu powietrza na godzinę 01 dnia 19 IV 2023 roku. Źródło: www.windy.com.

Do naszego kraju napływa powietrze z północnego wschodu. Nad Polską zalega powietrze polarno-morskie a nad północno wschodnimi rejonami zimne powietrze PPm.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 36 godzin

Wyż znad Skandynawii zacznie powoli słabnąć a jego ośrodek przemieści się w rejon Morza Norweskiego. Niż z rejonu Wyspy Niedźwiedzia przemieści się na wschód i zajdzie się nad Morzem Barentsa. Na pogodę w północnym i północno wschodnim sektorze wyżu wpływ będzie miał układ frontów atmosferycznych związanych z ww. układem cyklonicznym. Front zalegającym nad Morzem Norweskim ulegnie deformacji i utworzy się zamknięta bardzo płytka cyrkulacja cykloniczna. Zalegające nad Europą południową układy niżowe wypełnią się i na dolnej mapie synoptycznie nie będzie występowała zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Morzem Śródziemnym oraz nad Azorami powstanie obszar podwyższonego ciśnienia. Nad południową Europą pojawiać się będą płytkie wiry cykloniczne o bardzo krótkim czasie życia.

Pole baryczne na mapie przyziemnej. Godzina 18, 19 IV 2023 roku. Źródło: www.windy.com.

Nad Atlantykiem nadal zalegać będzie wir cykloniczny dość płytki, który zacznie się pogłębić.

Pole baryczne na mapie przyziemnej. Godzina 7, 20, 19 IV 2023 roku oraz 6, 20 IV 2023 roku. Źródło: www.windy.com.

W środę pogodę w Polsce powinien kształtować front okluzji znajdujący się w zatoce.

Analiza górnego pola ciśnienia w horyzoncie 36 godzin

Wyż znad Norwegii nadal rozbudowany ku górze z wyodrębnioną zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną. W godzinach popołudniowych w środę do poziomu 850 hPa dotrze proces słabnięcia wyżu. Na pozostałych poziomach izobarycznych bez zmian. Niż znad Wyspy Niedźwiedzia, który będzie się przemieszczał na wschód, jest rozbudowany ku górze. Na poziomie 850 hPa proces pogłębiania będzie przebiegał w środę, w czwartek zacznie się wypełniać. Na poziomie 500 hPa proces pogłębiania będzie przebiegał w środę i w czwartek. Na wyższym poziomie ośrodek poza domeną obliczeniową. Niż z rejonu Grenlandii wypełni się na wszystkich poziomach. Niż znad Atlantyku rozbudowany ku górze z wyodrębnioną cyrkulacją cykloniczną. Proces pogłębiania będzie przebiegał w całym rozpatrywanym okresie. Na poziomie 850 hPa w rejonie Litwy i Polski utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna przemieszczająca się w SW. Niż będzie rozbudowywał się ku górze i w całym profilu troposfery utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Proces pogłębiania dotrze do wyższych poziomów.

Nad Morzem Czarnym również utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Niż będzie się rozbudowywał ku górze i będzie tworzyć się zamknięta cyrkulacja cykloniczna.

Analiza górnego pola wiatru w horyzoncie 36 godzin

Od Skandynawii przez Bałtyk aż po Niemcy zalegać będzie prąd strumieniowy znajdujący się na wysokości FL320 (9754 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Morzem Tyrreńskim przez Morze Śródziemne aż po Morze Czarne znajdować się będzie kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL340 (10363 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Od Wysp Brytyjskich przez Atlantyk po Morze Norweskie zalegać będzie trzeci prąd strumieniowy na wysokości FL340 (10363 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-50 m/s.

Z symulacji numerycznych wynika, że jutro nad południowo zachodnią Polską zalegać będzie zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Wysokość powierzchni izobarycznej 300 hPa na wysokości 9 km wyniesie 892 gpdam. W północnym sektorze wiru cyklonicznego zaznaczy się zwiększony gradient geopotencjału oraz temperatury. W obszarze tym należy spodziewać się zwiększonej prędkości wiatru. W północno zachodnim rejonie kraju, na wysokości 300 hPa, występować będzie wiatr o prędkości 47,5 m/s. W obszarze tym zaznaczy się wpływ prądu strumieniowego.

Tropopauza

Nad Morzem Północnym zalegać będzie wyż tropopauzy (tropopauza wykaże podwyższenie do poziomu FL420 (12802 metrów). Nad Polską tropopauza zalegać będzie na wysokości FL350 (10668 metrów).

Analiza termiczna troposfery w ciągu najbliższych 36 godzin

Thck 700-1000 hPa GFS śro. 19.04.2023 12 UTC Thck 700-1000 hPa GFS czw. 20.04.2023 00 UTC

Theta-W 850hPa GFS śro. 19.04.2023 15 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 20.04.2023 00 UTC

Jutro w dzień i w nocy 19-20 IV nad Skandynawią i Europą środkową zalegać będzie zatoka chłodu. Napłynie zimne powietrze. W nocy masa powietrza ulegnie częściowej transformacji i obszar chłodu zostanie odizolowany. Obszar chłodu pokrywać będzie się ośrodkiem cyklonicznym. Na pozostałym obszarze zalegać będzie powietrze polarno-morskie o zróżnicowanym rozkładzie temperatury. Rozkład temperatury w Europie będzie miał charakter w przybliżeniu równoleżnikowy. Im niższa szerokość geograficzna tym wyższa temperatura.

Nad ranem obszar chłodu zalegać będzie nad Polską zachodnią. W miarę upływu czasu od wschodu nasuwać się będzie cieplejsza masa powietrza. Rozkład temperatury będzie miał w przybliżeniu charakter południkowy. W kierunku wschodnim będzie obniżać się średnia temperatura powietrza o grubości 5,5 km.

Z analizy symulacji pola temperatury powietrza na wysokości 500 hPa wynika adwekcja ciepła ze wschodu.

Analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze w ciągu 36 godzin

Na wysokości 850 hPa w ciągu całego analizowanego okresu będzie utrzymywać się wysoka zawartość pary wodnej.

Na wysokości 500 hPa nad obszarem Polski przeplatać się będzie obszar zwiększonej zawartości pary wodnej z obszarem o mniejszej wilgotności powietrza.

W ciągu dnia na wysokości 300 hPa wschodnie i południowe rejonie w zasięgu dużej wilgotności. Pozostały obszar charakteryzować się będzie zmniejszoną wilgotnością 10-30%. W nocy jedynie zachodnie rejony charakteryzować się będą zmniejszoną wilgotnością.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne zmienne. Od umiarkowanego, z lokalnymi rozpogodzeniami, do całkowitego.

Należy spodziewać się zachmurzenia, chmurami piętra niskiego i konwekcyjnego, dużego i całkowitego z lokalnymi rozpogodzeniami. Na niebie Stratus, Stratocumulus, Cumulus i Cumulonimbus.

Zachmurzenie piętra średniego umiarkowane i duże. Lokalnie rozpogodzenia. Na niebie Altocumulus i Altostratus.

Zachmurzenie piętra wysokiego w dzień małe i umiarkowane. Na wschodzie i w północno zachodniej części kraju zachmurzenie duże. Na niebie Cirrus i Cirrostratus. W nocy zwiększy się obszar zachmurzenia chmurami piętra wysokiego.

Prognoza opadów

W ciągu dnia występować będą opady deszczu o charakterze przelotnym o zmiennej intensywności. Miejscami wystąpią opady ciągłe deszczu. Strefa opadów będzie przemieszczać się na wschód (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7963).

Prognoza wyładowań

W oparciu o obecne symulacje numeryczne wnioskować można, że jutro należy spodziewać się wyładowań atmosferycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych wynosi na poziomie 20-40 %. We wskazanych obszarach mogą występować chmury Cb, których wierzchołek osiągnie wysokość powyżej izotermy -23 st. C co wskazuje, że wystąpią warunki do elektryzacji i separacji ładunku elektrycznego.

Prognoza pola wiatru

W dzień wiatr zachodni na wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze wiatr NE lub N. W dzielnicach centralnych zmienny, 6-28 km/h. W nocy wiatr NE/ENE, 5-14 km/h. W woj. dolnośląskim i małopolskim wiatr zmienny.

W porywach na Bałtyku do 80-100 km/h. W ciągu dnia w porywach wiatr może osiągać prędkość do 60 km/h w dzielnicach północnych i północno zachodnich oraz w woj. mazowieckim. https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7950.

Prognoza widzialności

W ciągu dnia w pasie przebiegającym przez dzielnice centralnej ograniczenie widzialności do 6-7 km. W woj. małopolskim ograniczenie widzialności do 3-5 km. Wieczorem w dzielnicach centralnych i zachodnich ograniczenie widzialności do 2,5-5 km. W nocy 19/20 IV ograniczenie widzialności w całym kraju. W dzielnicach południowych możliwe mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.

Prognoza numeryczna pozostałych pól meteorologicznych pod adresem www.cmm.imgw.pl

Komentarz przygotowano o godzinie 333.