Aktualizacja komentarza do numerycznych prognoz pogody (6/7.05.2023)

  • Post author:
  • Post published:6 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Komentarz dodatkowy do numerycznych prognoz meteorologicznych – 6 i 7 V 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Polsce z godziny 6 UTC, 6 V 2023 roku

Zachodni rejon Polski w zasięgu układu niskiego ciśnienia. Rano północno zachodni rejon kraju na skraju wyżu z ośrodkiem 1032,8 hPa na Bałtykiem. Do zachodnich granic kraju zbliża się front ciepły oraz punkt zwarcia frontów (punkt okluzji). W ciągu dnia nad Polską przemieszczać się będzie front atmosferyczny.

Rozwój sytuacji barycznej nad Polską

Wyż znad Bałtyku będzie przemieszczał się na wschód. Do jutra ośrodek 1030 hPa dotrze do Estonii. Wyż osłabnie. Południowe rejony kraju pozostaną prawdopodobnie pod wpływem frontu chłodnego. Północna Polska w zasięgu wyżu.

Prognostyczne diagramy aerologiczne

Szczecin

Suwałki

Wrocław

Rzeszów

Łódź

Prognoza zachmurzenia

W sobotę w ciągu dnia zachmurzenie całkowite i duże. W nocy na północy kraju zachmurzenie umiarkowane. Na południu i na zachodzie kraju lokalnie zachmurzenie umiarkowane. W niedzielę nad ranem oraz w ciągu dnia zachmurzenie małe na północy kraju. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże. Pod wieczór w północno wschodniej części kraju wzrost zachmurzenie do umiarkowanego i dużego.

Na niebie należy się spodziewać chmur piętra niskiego a mianowicie chmur Stratocumulus, Stratus fractus (St fra altostratogenitus/St fra cumulonimbogenitus na południu kraju). Na południu kraju możliwe chmury Cumulonimbus. W nocy głównie Stratocumulus oraz Stratus fractus lokalnie nebulosus. W niedzielę chmury Stratocumulus, Cumulus.

W dzień na niebie także Altocumulus stratiformis duplicatus, Altostratus opacus duplicatus. W strefie chmur Cb mogą powstawać chmury Altocumulus cumulonimbogenitus. Strefa zachmurzenia piętra średniego przemieszczać się będzie na wschód. Jutro w dzień głównie chmury Altocumulus perlucidus i/lub translucidus. W niedzielę wieczorem chmury Altocumulus. Na południu kraju możliwy Altocumulus lenticularis.

Oprócz chmur piętra średniego i niskiego na niebie występować będą także chmury piętra wysokiego: Cirrus fibratus/spissatus/duplicatus, Cirrostratus fibratus i/lub duplicatus. Lokalnie Cirrocumulus. Strefa chmur piętra wysokiego również będzie przemieszczała się na wschód. Jutro w niedzielę jeszcze na południowym wschodzie możliwy Cirrostratus fibratus. Na pozostałym obszarze Cirrus fibratus/spissatus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia w wielu miejscach intensywne opady ciągłe deszczu. Na południu kraju możliwe intensywne opady przelotne deszczu. Strefa będzie przemieszczała się na wschód. Jutro jedynie w południowo wschodniej Polsce opady deszczu, lokalnie o umiarkowanej intensywności.

Prognoza wyładowań

Zgodnie z wczorajszą prognozą w woj. małopolskim wystąpiły pojedyncze wyładowania doziemne. Prognoza zjawisk burzowych jest utrzymana w dalszym ciągu. Jedynie w rejonie południowo wschodniej Polski prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań ocenia się na 10%.

Aktualne prognostyczny obszar wystąpienia burz poniżej.

Z najnowszych symulacji wynika, że również w woj. świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim oraz lubelskim, niewykluczone pojedyncze wyładowania. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań oceniam na 5-10 %.

Na południu kraju wierzchołki chmur Cb osiągać mogą wysokość 10-11 km. Po południu i wieczorem w woj. świętokrzyskim również powinny pojawić się pojedyncze chmury Cb z wierzchołkiem do 7 km.

Temperatura wierzchołka na poziomie -20/-30st. C, zatem zaistnieją warunki do elektryzacji chmury, w wyniku której mogą być zainicjowane pojedyncze wyładowania.

Prognoza widzialności

W strefie opadów intensywnych lokalne ograniczenie widzialności do 2-5 km.

Prognoza przymrozków

Obraz zawierający tekst, mapa, woda

Opis wygenerowany automatycznie

W woj. podlaskim oraz warmińsko-mazurskim możliwe przygruntowe przymrozki do -1/-2 st. C.