Komentarz do numerycznych prognoz pogody (18/19.04.2023)

  • Post author:
  • Post published:18 kwietnia 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 18 i noc 18/19 IV 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 17 IV 2023 roku

Nad Skandynawią zalega układ wysokiego ciśnienia z centrum 1037,2 hPa nad Norwegią, wyż się umocnił się. Nad Bałkanami zalega płytki niż z centrum 1009,5 hPa nad Bułgarią. Nad Majorką zalega układ wysokiego ciśnienia z centrum 1015,2 hPa. Wyż znad północno wschodniej Europy przemieścił się w głąb Rosji. Na granicy Morza Norweskiego i Grenlandzkiego znajduje się układ niskiego ciśnienia z rozległą zatoką nad Atlantykiem w której zalega pofalowany front atmosferyczny. Na południowy zachód od Islandii zalega kolejny układ niskiego ciśnienia z centrum 985 hPa. W północno zachodniej Rosji zalega płytki układ niskiego ciśnienia z centrum 1023,7 hPa. Według MetOffice nad południowo wschodnią Polską zalega pofalowany front okluzji. Obszar północno zachodniej Polski również zalega front okluzji.

Zgodnie z prognozą w godzinach popołudniowych w rejonie woj. dolnośląskiego wystąpiły pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 17 IV 2023 roku

Wyż znad Norwegii rozbudował się ku górze. Do wysokości 3 km wyodrębniona zamknięta cyrkulacja antycykloniczna. Powyżej izohipsy szybko się prostują i są gięte na kształt klina. Niż zalegający na południowym zachodzie od Islandii rozbudowany ku górze z wyodrębnioną zamknięta cyrkulacją cykloniczną na wszystkich poziomach. Niż znad Europy południowej również rozbudowany ku górze i z zaznaczoną zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 300 hPa.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu FL220/390. Nad Skandynawią zalega drugi prąd strumieniowy na wysokości FL290 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu FL230/340. Trzeci prąd strumieniowy zalega nad północna Afryką oraz nad Morzem Śródziemnym na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.

Tropopauza

Nad Morzem Śródziemnym zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje obniżenie do poziomu FL270. Nad Polską tropopauza zalega na wysokości FL350.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 17.04.2023 21 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 17.04.2023 21 UTC

Nad przeważającym obszarem Europy zalega polarno-morska masa powietrza o zróżnicowanych właściwościach termicznych. Nad północną Skandynawią i północno zachodnią Rosją zalega powietrze arktyczno morskie.

Polska jest w zasięgu powietrza polarno-morskiego. W południowo wschodnim sektorze zalega masa powietrza o najwyższej temperaturze. W kierunku zachodnim średnia temperatura powietrza obniża się.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 36 godzin

W ciągu najbliższej doby układ wysokiego ciśnienia znad Skandynawii nieznacznie się umocni. Nadal centrum zalegać będzie nad Norwegią. Wyż swym klinem obejmie Wyspy Brytyjskie oraz Europę zachodnią. Układ niskiego ciśnienia zalegający nad północno zachodnią Rosją, w wyniku przebudowy pola termobarycznego ulegnie rozmyciu i zaniknie na dolnej mapie synoptycznej. Niż z centrum zalegającym na granicy Mórz Norweskiego i Grenlandzkiego będzie przemieszczał się w kierunku NE/ENE i z wtorku na środę dotrze do Morza Barentsa. Północne rejony Skandynawii znajdą się w zasięgu frontów atmosferycznych. Front zalegać będzie w rozległej zatoce niskiego ciśnienia znajdującej się nad Morzem Norweskim, Islandią aż po Atlantyk. Front będzie pofalowany z wyodrębnionym ciepłym i chłodnym odcinkiem. Nad Bałkanami zalegać będzie płytki niż. Nad Morzem Śródziemnym zalegać będzie wyż, który słabnie i już w nocy nie będzie widoczny na dolnej mapie synoptycznej.

Analiza górnego pola ciśnienia w horyzoncie 36 godzin

Wyż znad Skandynawii nadal będzie widoczny na wszystkich poziomach z zaznaczoną zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną. Proces umacniania wyżu dotrze do poziomu 850 hPa. Niż znad południowej Europy rozbudowany w pionie i na wszystkich poziomach będzie nadal zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Oś cyklonu pochylona będzie w kierunku NW w kierunku chłodnej masy powietrza. Niż na wyższych poziomach pogłębi się. Przemieszczający się niż z rejonu Mórz Grenlandzkiego i Norweskiego w kierunku Morza Barentsa rozbudowany będzie ku górze. Na wysokości 850 hPa wyodrębniona będzie zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Proces pogłębiania dotrze do poziomu 850 hPa. Na wyższym poziomie ośrodek poza domeną obliczeniową co uniemożliwia ocenę przebiegu ewolucji układu cyklonicznego. Nad Atlantykiem zalega układ niskiego ciśnienia z wyodrębnioną cyrkulacją cykloniczna na wyższych poziomach. Wir cykloniczny będzie się wypełniać.

Tropopauza

Nad Morzem Norweskim zalegać będzie wyż tropopauzy (tropopauza wykazywać będzie podwyższenie do poziomu FL420. Wysokość tropopauzy nad Polska wyniesie FL350.

Analiza termiczna troposfery w ciągu najbliższych 36 godzin

Thck 500-1000hPa GFS wto. 18.04.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 19.04.2023 12 UTC

Theta-W 850hPa GFS wto. 18.04.2023 12 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 19.04.2023 12 UTC

Nad północno wschodnią Skandynawią aż po Łotwę zalegać będzie zimniejsze powietrze arktyczno morskie. Na pozostałym obszarze kontynentu znajdować będzie się powietrze polarno-morskie o zróżnicowanych własnościach termicznych. W środę praktycznie cała Europa będzie znajdować się w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

W ciągu dnia centralne i południowe obszary kraju obejmować będzie ciepła masa powietrza. Na północy znajdować się będzie nieco chłodniejsza masa powietrza. W nocy 18/19 IV nad północne obszary kraju nasunie się zatoka chłodnego powietrza. W środę, nad ranem, w północno zachodniej części kraju znajdować się będzie zamknięty obszar chłodu. Zatoka chłodu obejmie obszar Polski północno zachodniej, centralnej i zachodniej. Na krańcach południowo wschodniej Polski zalegać będzie cieplejsza masa powietrza.

Nasuwająca się zatoka chłodu z NE widoczna będzie w polu temperatury na wysokości 5,5 km.

Analiza górnego pola wiatru w horyzoncie 36 godzin

Nad Atlantykiem oraz nad Islandią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 60-65 m/s. Pionowy zasięg prądu FL190/390. Nad Skandynawią zalegać będzie drugi prąd strumieniowy na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Morzem Północnym zalegać będzie kolejny prąd strumieniowy, będący prawdopodobnie przedłużeniem prądu strumieniowego znad Skandynawii na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Kolejny prąd strumieniowy zalegać będzie nad Morzem Śródziemnym na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.

W nocy z wtorku na środę, na wysokości 5,5 km, w zachodnim sektorze obszaru chłodu wystąpi zwiększony gradientu geopotencjału co wskazywać będzie na wzrost prędkości wiatru, co jest związane z zalegającym nad Morzem Północnym prądem strumieniowym.

W północno zachodniej Polsce na wysokości 5,5 km nastąpi wzrost prędkości wiatru do 30 m/s.

Nad ranem w środę na wysokości 9 km, w północno zachodniej części kraju, nastąpi wzrost prędkości wiatru do 50 m/s.

Analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze w ciągu 36 godzin

W ciągu najbliżej doby na wysokości 850 hPa nadal będzie utrzymywała się spora ilość pary wodnej. Wilgotność powietrza wahać się będzie w granicach 80-99%. Jedynie w środę nad ranem, w NW części kraju, nastąpi zmniejszenie wilgotności do 30-60%.

W ciągu dnia na wysokości 5,5 km duża wilgotność powietrza w centrum i na południu kraju. W nocy jedynie na krańcach południowo wschodnich oraz w rejonie Suwalszczyzny wilgotność powietrza będzie utrzymywać się na poziomie 80-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność będzie niska.

W ciągu dnia na wysokości 9 km duża wilgotność powietrza w centrum i na południu kraju. W nocy jedynie na krańcach południowo wschodnich, południowych, południowo zachodnich oraz na krańcach NW wilgotność powietrza będzie utrzymywać się na poziomie 80-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność będzie niska.

Na wysokości 5,5 km oraz 9 km w obszarze zatoki chłodu zalegać będzie suchsze powietrze.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne duże i całkowite. W ciągu dnia w NE Polsce wystąpią rozpogodzenia. W nocy, w rejonie zatoki chłodu, zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite.

Zachmurzenie niskie i konwekcyjne (rozkład pola zachmurzenia na załączonych mapach). Zachmurzenie duże i umiarkowane. W wielu rejonach wystąpią rozpogodzenia. Na niebie Stratus fractus/nebulosus, Stratocumulus, Cumulus congestus oraz lokalnie Cumulonimbus.

W dzień zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite w obszarze od równoleżnika przebiegającego przez centrum w kierunku południowym. Zachmurzenie umiarkowane i małe na północy kraju. W nocy na południu i na wschodzie oraz w NE części kraju zachmurzenie duże i całkowite. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. Na niebie występować będą chmury Altocumulus oraz Altostratus (na południu i w centrum w ciągu dnia oraz na południu i na wschodzie w nocy).

W ciągu dnia zachmurzenie piętra wysokiego duże i całkowite od równoleżnika przebiegającego przez centrum w kierunku południowym. Zachmurzenie umiarkowane i małe na północy kraju. W nocy na południu i na SE części kraju zachmurzenie duże i całkowite. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. Na niebie występować będą chmury Cirrus oraz Cirrostratus (na południu i w centrum w ciągu dnia oraz na południu i na południowym wschodzie w nocy).

Prognoza opadów

W ciągu dnia miejscami wystąpią słabe opady deszczu, lokalnie mżawki (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7963). Po południu oraz w godzinach późniejszych opady obejmować będą większy obszar. Opady będą miały charakter przelotny oraz ciągły. W nocy miejscami opady mogą być intensywniejsze.

Prognoza wilgotności

W ciągu dnia wilgotność niska, jedynie w SW wilgotność duża, 40-95%. W nocy wilgotność duża. W obszarze chłodu wilgotność niższa.

Prędkość wiatru

W ciągu dnia wiatr północno wschodni, 11-19 km/h. W nocy wiatr północny i NNE/NE w sektorze Polski wschodniej, 6-19 km/h.

W ciągu dnia porywy wiatru osiągać będą prędkość do 60 km/h na północy kraju oraz do 80-90 km/h w Sudetach oraz do 70 km/h na Bałtyku (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7950). W nocy porywy wiatru osiągać będą wartość 40 km/h. Na Bałtyku wzrost prędkości do 70-80 km/h.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 2 metrów

W ciągu dnia temperatura powietrza od 8 st. C w Zakopanem do 16 st. C w Opolu, Katowicach i w Rzeszowie. Nad ranem w środę temperatura osiągnie wartość od 2 st. C w Gorzowie Wielkopolskim do 9 st. C na południu kraju.

Prognoza widzialności

W ciągu dnia widzialność dobra. Jedynie w woj. dolnośląskim i częściowo lubuskim mogą występować ograniczenia widzialności do 2-3 km. Wieczorem oraz w nocy zmniejszenie widzialności do 2-5 km na przeważającym obszarze kraju. W woj. kujawsko-pomorski, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim widzialność dobra.

Prognozę pozostałych pól meteorologicznych można sprawdzić na stronie cmm.imgw.pl

Komentarz przygotowano o godzinie 3:15, 18 IV 2023 roku.