Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Prognoza pola ciśnienia na dzień 22 grudnia 2023 roku.
Około 20 grudnia 2023 roku w rejonie Islandii dojdzie do cyklogenezy.
Zacznie rozwijać się układ niskiego ciśnienia. O godzinie 18 UTC, 20 grudnia 2023 roku, na ESE od Islandii występować będzie znaczna ujemna tendencja ciśnienia. Wir będzie bardzo szybko się pogłębiał i zacznie przemieszczać się w rejon Morza Północnego. W czwartek 21 grudnia 2023 roku, o godzinie 12 UTC, obszar największych spadków ciśnienia dotrze nad Bałtyk. A głębokość wiru cyklonicznego osiągnie wartość 965 hPa nad Morzem Północnym.
W piątek rano niż przemieści się nad Skandynawię, a ciśnienie obniży się do 964 hPa (według modelu WRF ciśnienie obniży się poniżej 960 hPa).
W piątek w południe centrum niżu dotrze do Zat. Fińskiej (WRF) lub nad Bałtyk (GEM). Ujemna tendencja ciśnienia na dolnych mapach zacznie się zmniejszać i już w godzinach południowych będzie dodatnia. Zatem niż wejdzie w stadium wypełniania i głębokość wiru cyklonicznego zacznie się bardzo powoli zmniejszać, co oznaczać będzie wzrost ciśnienia. Ponadto układ niskiego ciśnienia zacznie tracić asymetrię termiczną powodując, że ośrodek niżowy będzie nieznacznie się przemieszczał.
W niedzielę 24 grudnia 2023 roku ośrodek będzie zalegał nad Finlandią z ośrodkiem 971 hPa.
Nurkujący niż znad Islandii oraz wyż znad Atlantyku spowoduje cyrkulację cyklonalną zachodnią w Europie i w Polsce.
Zarówno w piątek jak i sobotę, i w niedzielę Polska pozostanie w obszarze wysokogradientowym. Należy spodziewać się znacznych prędkości wiatru.
W piątek kierunek wiatru zachodni. Średnia prędkość wiatru osiągać będzie wartość 20-60 km/h.
W porywach prędkość wiatru będzie osiągała wartość 90-110 km/h. Na Bałtyku sztorm.
Nad Polską będzie zalegał prąd strumieniowy. Na wysokości 9 km, oś prądu będzie przebiegała z NW na SE prędkość wiatru osiągać będzie prędkość 160 kt (80 m/s).
W sobotę wiatr nadal zachodni, 14-50 km/h. W porywach do 70 km/h i 100 km/h na południu kraju.
W nocy 23/24 grudnia 2023 roku nad Polską będzie występowała strefa dodatnich tendencji ciśnienia.
Będzie się zwiększał horyzontalny gradient ciśnienia nad Polską.
W niedzielę wiatr nadal zachodni, 20-45 km/h. W soboty na niedzielę nasunie się od zachodu strefa zwiększonych porywów wiatru do 70-90 km/h. Strefa będzie przemieszczała się na wschód.
W piątek Polska będzie w zasięgu zatoki chłodu.
W sobotę oraz w niedzielę nadal pozostaniemy w zasięgu zatoki chłodu.
W piątek będzie ciepło, od 2 st. C w Suwałkach do 7 st. C we Wrocławiu.
W sobotę nad ranem 1 st. C na wschodzie kraju do 6 st. C w Krakowie.
W sobotę w ciągu dnia chłodniej, od 1 st. C w Suwałkach do 4 st. C w woj. pomorskim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim.
W niedzielę rano od -1 st. C w Suwałkach do 6 st. C w Krakowie.
W niedzielę w południe od 0 st. C w woj. podlaskim do 4 st. C we Wrocławiu i Krakowie.
W piątek należy spodziewać się opadów deszczu, lokalnie dość intensywnych. Na północnym wschodzie możliwy opad mieszany deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach możliwy opad śniegu.
W sobotę w nocy oraz w ciągu dnia nadal opady deszczu, deszczu ze śniegiem a na wschodzie możliwy śnieg.
W nocy z soboty na niedzielę opad deszczu, możliwy deszcz ze śniegiem i lokalnie śnieg. W nocy i nad ranem opady mogą być intensywne. W ciągu dnia intensywność opadu będzie się zmniejszała.
25 i 26 XII 2023 roku
W poniedziałek, w pierwszy dzień świat, Polska pozostanie pod wpływem układu niskiego ciśnienia. Pod wieczór płytka zatoka niskiego ciśnienia, związana z płytkim niżem nad Bałtykiem, będzie przemieszczała się nad północną Polska i już w nocy oś zatoki dotrze do północno wschodniej części Polski. W nocy również zaznaczy się nad Polską ujemna tendencja ciśnienia. W drugi dzień świąt, od zachodu, zacznie się nasuwać klina wysokiego ciśnienia. Nad całą Polską występować będzie dodatnia tendencja ciśnienia.
W poniedziałek nad Polską zalegać będzie nadal zatoka chłodu. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa obniży się. Należy spodziewać się niższych temperatur powietrza.
We wtorek nadal będziemy na skraju klina ciepła. Nadal będzie występował ujemny kąt adwekcji i adwekcja ciepła.
W poniedziałek nad ranem od -2 st. C w Suwałkach i -9 st. C w Zakopanem do 1 st. C w Warszawie, Poznaniu, Koszalinie.
W ciągu dnia od -1 st. C w Suwałkach do 3 st. C we Wrocławiu i -4 st. C w Zakopanem.
We wtorek nad ranem od -4 st. C w woj. warmińsko-mazurskim do -8 st. C w Zakopanem i 0 st. C w Bydgoszczy, Rzeszowie i Koszalinie.
W drugi dzień świat od -5 st. C w Suwałkach do 1 st. C we Wrocławiu.
Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu, 17-22 km/h.
W porywach do 40 km/h.
We wtorek wiatr zachodni i północno zachodni, 14-35 km/h.
We wtorek w nocy wiatr w porywach do 30-70 km/h. W dzień wiatr w porywach osiągać będzie prędkość do 40-50 km/h na wschodzie kraju.
W poniedziałek nadal występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegiem.
We wtorek również należy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Strefa opadu będzie przemieszczała się na wschód.