Komentarz do numerycznych prognoz pogody (26/27.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:26 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 25 VI 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Pogodę w Polsce kształtował rozległy klin wysokiego ciśnienia związanego z wyżem, którego ośrodek 1023,6 hPa zalegał nad północną Norwegią. Klin wysokiego ciśnienia sięga aż po Europę południową. Nad Morzem Barentsa zalega zatoka z frontem atmosferycznym. Nad wschodnią Ukrainą znajduje się front atmosferyczny. Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Norweskim, Morzem Północnym, Wielką Brytanią aż po Zatoką Biskajską rozciąga się rozległy pofalowany front atmosferyczny związany z ośrodkiem cyklonicznym w rejonie Islandii. Nad Płw. Iberyjskim występuje płytki niż.

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Z analizy dolnej mapy synoptycznej wynika, że nad Europą północno wschodnia i wschodnią występuje pofalowany front okluzji.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 25 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Wir cykloniczny z rejonu Islandii jest układem wysokim z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 300 hPa. Nad Europą zachodnią i częściowo centralną, w tym także i nad Polską, i nad Skandynawią izohipsy gięte na kształt klina. Wyż znad północnej Norwegii jest niskim układem barycznym. Nad Europą wschodnią i nad Bałkanami zalega zatoka. W rejonie Zatoki Fińskiej występuje średni układ niskiego ciśnienia.

Analiza górnego pola wiatru, 25 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem oraz Islandią i Wielką Brytania występuje duże zagęszczenie izoterm oraz izohips. W tym rejonie należy spodziewać się prądu strumieniowego na wysokości FL330/320 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-75 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/370. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/410.

W północno wschodniej części kraju, na wysokości 300 hPa, zalega strefa dużych prędkości wiatru 37,5m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL400. W rejonie Łotwy występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270). Nad Atlantykiem, na południe od Islandii, znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL220). Nad zachodnią Rosją, w pobliżu równoleżnika 60° znajduje się trzeci niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS nie. 25.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS nie. 25.06.2023 18 UTC

Obraz zawierający szkic, rysowanie, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający szkic, rysowanie, wzór

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Wielką Brytanie sięga zatoka chłodu. Nad Litwę, Łotwę w tym także i północną wschodnią Polskę sięga zatoka chłodu. Nad Morze Północe i częściowo Norweskie sięga klin ciepła. Płw. Iberyjski, Morze Śródziemne, Płw. Azji Mniejszej w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Europa wschodnia w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Do Polski napływa powietrze z północnego zachodu, polarno-morskie. Nad Litwą widoczna oś zatoki chłodu. Nad Polską występuje dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcję chłodu.

Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Zalegająca na Polską masa powietrza charakteryzowała się umiarkowaną zawartością pary wodnej. Na wschodzie kraju była bardziej wilgotna.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Wyż znad północnej Norwegii przemieści się na północ, nad Morze Norweskie. Wyż będzie słabł. Front atmosferyczny zalegający nad Islandią oraz Wielką Brytanią będzie przemieścił się na wschód. Front będzie zalegał nad Morzem Norweskim, południową Skandynawią, Niemcami i Francją aż po Zatokę Biskajską. Z poniedziałku na wtorek front chłodny dotrze do centralnej Polski. Front występujący nad Atlantykiem będzie podlegał deformacji. Utworzony wir cykloniczne będzie się pogłębiał. Niż występujący na północ od Morza Czarnego będzie się pogłębiał i okludował. Wyż znad Atlantyku klinem sięgnie aż po zachodnią Francją.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż nad Atlantykiem będzie układem wysokim. Na poziomie 850 hPa niż będzie się pogłębiał. Na wyższych poziomach wysokość powierzchni izobarycznych zwiększy się. W północno zachodniej Rosji i w rejonie Morza Białego występujący układ niskiego ciśnienia będzie niskim układem barycznym. Nad wschodnią Rosją wir cykloniczny rozbuduje się ku górze i stanie się wysokim układem barycznym. W rejonie Morza Norweskiego i Grenlandzkiego występujący układ wysokiego ciśnienia będzie układem średnim. Nad Europą zachodnią, Morzem Północnym i Wielką Brytanią izohipsy będą gięte na kształt klina. Zalegający nad Polską klin przemieści się na wschód.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalegać będą trzy prądy strumieniowe na wysokości FL300/310/340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego zalegającego nad Islandią, Morzem Norweskim obejmuje obszar FL260/330. Pionowy zasięg prądu strumieniowego występującego nad Atlantykiem i Wielką Brytanią obejmuje obszar FL250/350. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/300. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/360. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL180/360. W obszarze przerywanej linii [6] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/300. W obszarze przerywanej linii [7] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/410. W obszarze przerywanej linii [8] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/340. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/350. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/350. Nad północną Francją aż po Danię zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pon. 26.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS wto. 27.06.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby strefa zwiększonej prędkości wiatru na wysokości 300 hPa nasunie się nas Polskę. Strefa dużych prędkości nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym oraz Wielką Brytanią rozmyje się. Obszar zwiększonej prędkości zalegająca nad Litwą przesunie się nad Ukrainę.

Początkowo strefa zwiększonej prędkości wiatru nad północno wschodnią Polską osłabnie, później prędkość wiatru zwiększy, która z upływem czasu opuści nasz kraj. W nocy z poniedziałku na wtorek nasunie się od zachodu nasunie się kolejna strefa dużych prędkości wiatru, 45-50 m/s.

Rozwój tropopauzy

Nad północną Skandynawią znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL310). Nad Morzem Norweskim znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL320). Nad Morzem Czarnym znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL340). Nad Norwegią znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL400). Wysokość tropopauzy nad Polską FL400.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 27.06.2023 00 UTC

Zatoka chłodu znad Wielkiej Brytanii i Morza Północnego przemieści się na wschód. We wtorek zachodni rejon kraju znajdzie się na skraju powyższej zatoki. Europa wschodnia nadal w zasięgu zatoki chłodu. Północno wschodnie rejony kraju na skraju zatoki. Centralne obszary Polski w zasięgu klina ciepła. Rozkład mas powietrza nad Europą zostanie zachowany.

W ciągu najbliższej doby nad Polską będzie przemieszczał się klin ciepła. We wtorek oś klina znajdzie poza wschodnimi granicami kraju. Od zachodu nasunie się zatoka chłodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W ciągu dnia w dolnej troposferze będzie zawarta większa ilość pary wodnej. Na wyższych poziomach zalegająca masa powietrza będzie sucha. Popołudniu od zachodu nasunie się strefa zwiększonej wilgotności pokrywająca się z powierzchnią frontową przemieszczającą się z zachodu na wschód.

Prognoza zachmurzenia

Początkowo zachmurzenie ogólne małe. W godzinach popołudniowych od zachodu wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego. Strefa zachmurzenia będzie przemieszczała się na wschód i w nocy, i nad ranem obejmie cały kraj.

Na niebie występować będą początkowo chmury Cumulus, lokalnie Stratocumulus. Od zachodu nasunie się strefa chmur Cumulus congestus oraz Cumulonimbus. W strefie opadów przelotnych chmurą Cb mogą towarzyszyć chmury Stratus fractus. Za linią frontu atmosferycznego możliwe także chmury Stratocumulus.

W piętrze chmur średnich na niebie występować będą chmury Altocumulus.

W ciągu dnia chmury Cirrus fibratus/spissatus. Od zachodu dołączą także chmury Cirrostratus fibratus/undulatus. Występować będą także Cirrus fibratus/spissatus/vertebratus/radiatus. Lokalnie możliwe Cirrocumulus stratiformis/undulatus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia lokalnie symboliczne opady przelotne. W godzinach wieczornych nasunie się strefa opadów przelotnych związanych z frontem atmosferycznych, które będzie się przemieszczała na wschód. Opady mogą charakteryzować się znaczną intensywnością.

Prognoza gradu

Możliwe opady gradu.

Prognoza wyładowań

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

MUCAPE wyniesie 800-2500 J/kg. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość 12 km. Temperatura wierzchołków chmur wyniesie -30/-50 st. C. W nocy temperatura wierzchołków chmur Cb będzie już wyższa i wyniesie -10/-40 st. C. W godzinach popołudniowych na zachodzie kraju należy spodziewać się burz. Lokalnie mogą być intensywne. Strefa burz będzie się przemieszczała na wschód. Intensywność oraz częstotliwość wyładowań będzie malała.

Prognoza pola wiatru

W dzień na wschodzie kraju porywy wiatru do 50-60 km/h. Wraz z frontem nasunie się strefa porywów wiatrów. Lokalnie do 70-90 km/h.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, numer

Opis wygenerowany automatycznie

W strefie intensywnych opadów deszczu ograniczenie widzialności do 2,5-5 km.