Komentarz do numerycznych prognoz pogody (09/10.03.2023)

  • Post author:
  • Post published:9 marca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju i Europie

Niż znad Bałtyku przemieścił się w kierunku NE i teraz jego ośrodek 983,9 hPa znajduje się nad północno zachodnią Rosją. Niż się wypełnia. Nad Atlantykiem, na zachód od Wielkiej Brytanii, zalega układ niskiego ciśnienia, z centrum 975,2 hPa. Oba wiry cykloniczne połączone są rozległą zatoką, w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Pogodę w Polsce kształtuje front ciepły znajdujący się nad południową Polską. Nad Morzem Barentsa zalega kolejny układ niskiego ciśnienia z centrum 972,1 hPa. W zatoce znajduje się front okluzji-ciepły-chłodny rozciągający się od Morza Barentsa, przez północny obszar Skandynawii po Morze Norweskie. Nad Atlantykiem, w zasięgu mapy synoptycznej, znajduje się kolejny głęboki układ niskiego ciśnienia, z centrum 960 hPa. Nad Azorami i północną Afryką dwa ośrodki antycykloniczne z centrum 1020 hPa oraz 1020,6 hPa.

Analiza pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

Z analizy górnego pola ciśnienia wynika, że niż znad północno zachodniej Rosji jest zaznaczony na wysokości 1,5 km. Głębokość wiru cyklonicznego wynosi 113 gpdam i znajduje się w obrębie wiru cyklonicznego znad Morza Barentsa, którego głębokość wynosi 104 gpdam. Na wyższych poziomach niż zaznaczony poprzez ugięte izohipsy w kształcie zatoki. Głębokość wiru cyklonicznego, znad Morza Barentsa, wynosi odpowiednio 473 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 812 gpdam na wysokości 9km. Głęboki niż znad Atlantyku rozbudowany jest w pionie i dobrze widoczny na wyższych poziomach izobarycznych. Niż znad Atlantyku, znajdujący się w pobliżu Anglii rozbudowany do poziomu 3 km. Jego głębokość na poszczególnych poziomach wynosi: 120 gpdam na wysokości 1,5 km, 272 gpdam na wysokości 3 km.

Nad Europą wschodnią, centralną (w tym i Polską), Europą zachodnią oraz nad Anglia występuje obszar dużych zagęszczeń izohips oraz izoterm, wskazujący na występowanie stref dużych prędkości oraz prądów strumieniowych. Nad Bałtykiem zalega oś prądu strumieniowego na wysokości FL290 (8839 m), z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W rejonie Oslo tropopauza wykazuje obniżenie do wysokości FL180 (5486 m) (tzw. niż tropopauzy).

Wysokość tropopauzy nad Polską wynosi FL300 (9144 m).

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

Niż znad północno zachodniej Rosji będzie wypełniał się i przemieszczał w kierunku północno wschodnim. Od północno zachodniej Rosji, przez Ukrainę, południową/centralną Polskę, Niemcy aż po Anglię rozciągał się będzie front atmosferyczny. Niż znad Anglii przemieści się na wschód i jutro centrum będzie zalegało nad Holandią. Niż będzie się wypełniał. Głęboki wir cykloniczny nad Atlantykiem nieznacznie się wypełni. Jego głębokość zmaleje z 960 hPa do 965 hPa. Nad Azorami zacznie umacniać się wyż. Jutro jego centrum, 1025 hPa, powinno dotrzeć do Portugalii. Wyż nad Grenlandią osłabnie. Nad Łotwą utworzy się wyż, którego centrum przemieści się nieznacznie na wschód. Front okluzji-ciepły-chłodny rozciągający się od Morza Barentsa, przez północny obszar Skandynawii po Morze Norweskie ulegnie frontolizie i zaniknie. Na froncie łączącym oba układy cyklonalne (znad NW Rosji i Anglii) dojdzie do cyklogenezy i utworzenia płytkiego niżu z centrum 995 hPa nad zachodnią Rosją. Niż pogłębi się, a jego centrum będzie poruszało się po łuku NE->N.

Analiza prognostycznego pola geopotencjału na wyższych poziomach izobarycznych w horyzoncie 24 godzin.

Niż z rejonu Irlandii rozbudowany w pionie. W ciągu najbliższych 24 godzin nadal będzie się wypełniał. Głębokość wiru cyklonicznego wzdłuż jego osi zmaleje ze 114 gpdam do 121 gpdam na wysokości 1,5km. Na wysokości 500 hPa, nad tylną częścią dolnego cyklonu, wystąpi gięcie izohips w kształcie zatoki oraz zagęszczenie izohips przesunięte na SW w kierunku cieplejszej części dolnego cyklonu. Wir cykloniczny znad Morza Barentsa widoczny na wyższych poziomach i będzie się wypełniał. Wysokość powierzchni izobarycznych będzie zwiększała się zmniejszając głębokość leju utworzonego przez wygięte powierzchnie izobaryczne ze 102 na 104 gpdam na wysokości 1,5 km, z 474 gpdam na 482 gpdam na wysokości 5,5 km oraz z 813 gpdam na 818 gpdam na wysokości 9km. Wir cykloniczny znad Atlantyku rozbudowany w pionie i dobrze widoczny na wyższych poziomach izobarycznych. Proces wypełniania obejmie dolny i środkowy poziom troposfery. W tym obszarze głębokość wiru cyklonicznego zacznie maleć z 97 gpdam na 105 gpdam na wysokości 1,5km oraz z 509 gpdam na 512 gpdam na wysokości 5,5 km. W górnych warstwach troposfery niż będzie się nadal pogłębiał i głębokość wiru wzrośnie (obniżą się powierzchnie izobaryczne) z 864 gpdam na 862 gpdam na wysokości 9 km.

Europa północno wschodnia, zachodnia, południowa oraz Atlantyk w obszarze zwiększonych gradientów geopotencjału oraz temperatury, zatem należy spodziewać się zwiększonej prędkości wiatru oraz prądów strumieniowych.

W godzinach południowych oraz późniejszych i nocnych nad północną Polską zalegać będzie oś prądu strumieniowego na wysokości FL290/280 (8839m/8534m). Pionowy zasięg prądu strumieniowego FL220/360 (6705m/10973m), w tej strefie występować będzie obszar dużych prędkości (powyżej 80 kt) oraz wystąpi turbulencja bezchmurnego nieba (CAT).

Z numerycznych obliczeń wynika, że nad północną Polską, w godzinach wieczornych na wysokości 9 km, prędkość wiatru osiągnie wartość 60 m/s. W godzinach nocnych strefa przemieści się na wschód, nad Litwę.

Na wysokości 5,5 km, w godzinach wieczornych, strefa dużych prędkości wiatru zaznaczy się na północy kraju, gdzie prędkość wiatru osiągać będzie wartość 42,5 m/s. W godzinach nocnych strefa przemieści na wschód i znajdować się będzie w rejonie Polski północno wschodniej.

Nad Morzem Jońskim tropopauza wykazywać będzie podwyższenie (wyż tropopauzy) i znajdzie się na wysokości FL440 (13411 m).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 09.03.2023 18 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 10.03.2023 06 UTC

Europa północno wschodnia, Skandynawia, północna część Wielkiej Brytanii, północne rejony Polski w zasięgu chłodniejszych mas powietrza. Islandia, Grenlandia, Morze Barentsa oraz Norweskie w zasięgu zimnego powietrza. Pozostały obszar Europy w zasięgu cieplejszych mas powietrza.

Do Polski napływa powietrza z zachodu, polarno-morskie. Na północy zalega chłodniejsza masa powietrza. W kierunku południowym coraz cieplejsza. W ciągu kilku godzin, zimniejsze powietrze zostanie wyparte i jedynie krańce północno wschodnie pozostaną w zasięgi chłodniejszej masy powietrza.

Prognostyczna analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

Wieczorem na wysokości 1,5 km wilgotność bardzo duża, 95-99 %. Na krańcach północno wschodnich wilgotność niska 10-30%. W nocy strefa dużej wilgotności obejmie cały kraj, z wyjątkiem krańców północno wschodnich, gdzie wilgotność będzie niska.

W dzień na wysokości 3 km wilgotność na poziomie 60-80%. Na północy i lokalnie w południowo zachodnim sektorze wilgotność na poziomie 90-99%. W nocy wilgotność na poziomie 80-99% na przeważającym obszarze kraju. Na południu Polski wilgotność powietrza osiągnie wartość 80%.

Na wysokości 5,5 km w ciągu dnia wilgotność duża na krańcach wschodnich oraz na zachodzie i częściowo w centrum. Na pozostałym obszarze mała. W nocy na znacznym obszarze kraju wilgotność bardzo duża 80-99%.

Na wysokości 9 km w dzień wilgotność na poziomie 80-99%. W nocy obszar zwiększonej wilgotności 95-99% zwiększy się.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne całkowite. W dzień lokalnie na północy umiarkowane. Nad ranem przejaśnienia na południu kraju.

W dzień zachmurzenie piętra niskiego całkowite, jedynie na północy kraju brak chmur ww. piętra. Na niebie Stratus fractus, Stratocumulus.

W dzień oraz wieczorem na niebie także chmury Cumulus oraz Cumulonimbus.

Zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite. Wieczorem i w nocy lokalnie na południu mogą wystąpić rozpogodzenia. W dzień na niebie Altostratus o znacznej grubości do 3-4 km, w południowo wschodnim i wschodnim sektorze kraju oraz w woj. mazowieckim. Na zachodzie chmury As o mniejszej grubości. Na północy Altocumulus.

W nocy na znacznym obszarze chmury Altocumulus oraz Altostratus o zwiększonej grubości, możliwe także Ac du oraz Ac un i radiatus.

Zachmurzenie piętra wysokiego duże. Lokalnie rozpogodzenia w tej warstwie chmur. Na niebie Cirrus fibratus, Cirrus radiatus, Cirrostratus fibratus. Cirrostratus undulatus. Lokalnie mogą wystąpić Cirrocumulus.

W dzień oraz w nocy należy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu a także miejscami deszczu marznącego o charakterze słabym, umiarkowanym oraz chwilami dość intensywnym. Opady o charakterze ciągłym i przelotnym charakteryzujące się zwiększonymi rozmiarami cząstek opadowych i zmienną intensywnością.

W strefie opadów mieszanych widzialność do 1,5-3 km. Wraz zwiększeniem intensywności opadów mieszanych widzialność spadnie do 500 metrów.

W dzień wiatr NE, E, SE, a na południu kraju W, 7-20 km/h. W porywach do 40-50 km/h w południowo wschodniej Polsce i do 100 km/h w Sudetach oraz do 120 km/h w Karpatach. W nocy wiatr ESE i E oraz S o SSW na południu kraju, 8-20 km/h. W porywach do 30-40 km/h na południu kraju, w Sudetach do 100 km/h natomiast w Karpatach do 70 km/h. Nad ranem porywy w Sudetach ponownie osiągną wartość 100-110 km/h a w Karpatach do 70-80 km/h. Na Bałtyku w porywach do 70 km/h.

Ze szczegółowym rozkładem prognostycznego pola temperatury powietrza, temperatury odczuwalnej, wilgotności oraz innych pól meteorologicznych, można zapoznać się pod adresem cmm.imgw.pl.