Komentarz do numerycznych prognoz pogody (08/09.03.2023)

  • Post author:
  • Post published:8 marca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju i Europie

Polska jest nadal pod wpływem cyrkulacji cyklonicznej zachodniej. Niż znad Danii przemieścił się na wschód i centrum 980 hPa zalega nad Morzem Bałtyckim. Niż wszedł w ostatnie stadium, okluduje i wypełnia się. Polska południowa w zasięgu frontu atmosferycznego związanego z ww. układem niskiego ciśnienia. Na pofalowanym froncie zalegającym w zatoce, na wschód od niżu, zaszła cyklogeneza i utworzył się młody niż. Odcinek frontu chłodnego młodego niżu płynnie przechodził we front ciepły związany z niżem znad Danii. W wyniku ewolucji w obszarze zwarcia frontu chłodnego i ciepłego doszło do frontolizy i oba układy niskiego ciśnienia rozdzieliły się. Obecnie centrum 1007,4 hPa, tego niżu, zalega nad zachodnią Rosją i wypełnia się. Nad Francją zalega układ frontów atmosferycznych związanych z niżem, którego centrum 975 hPa zalega nad Atlantykiem. Od punktu zwarcia frontu ciepłego i chłodnego (punktu okluzji) w kierunku zachodnim rozciąga rozległa zatoka niskiego ciśnienia w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny z wyodrębnionym odcinkiem ciepłym i chłodnym. Nad Atlantykiem zalega linia konwergencji. Nad północno zachodnią Rosją rozbudował się wyż z centrum 1016,5 hPa i umacnia się. Nad Grenlandią nadal króluje układ wysokiego ciśnienia z centrum 1040 hPa. Nad północną Skandynawią rozbudował się klin wysokiego ciśnienia.

Analiza pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

Niż znad Morza Bałtyckiego rozbudowany w pionie do wyższych poziomów w troposferze. Jego głębokość na poszczególnych poziomach wynosi: 120 gpdam na wysokości 1,5 km, 264 gpdam na wysokości 3 km, 500 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 832 gpdam na wysokości 9 km. Oś niżu pochylona w kierunku NNW, w stronę chłodniejszej masy powietrza. Z analizy pola geopotencjału wynika, że nad Europą wschodnią, centralną (w tym i Polską), Europą zachodnią oraz nad Anglia i Islandią występuje obszar dużych zagęszczeń izohips oraz izoterm, wskazujący na występowanie stref dużych prędkości oraz prądów strumieniowych.

Nad południową Polską zalega prąd strumieniowy, na wysokości FL300 (9144 m), z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Wczorajszy prąd strumieniowy znajduje się już nad Ukrainą i Rosją.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

W Europie nadal dominować będzie cyrkulacja cykloniczna zachodnia. Niż znad Bałtyku będzie się przemieszczał w kierunku północno wschodnim i będzie się wypełniał. Prawdopodobnie fronty niżu znad Morza Bałtyckiego i znad Atlantyku połączą się. Nad Polską południową, na pofalowanym froncie, dojdzie do cyklogenezy i utworzy się niż, z centrum 995 hPa. Ośrodek wiru cyklonalnego nad Atlantykiem przemieszczać się będzie na wschód i jutro dotrze w okolice Irlandii. Niż się będzie wypełniał. Nad Atlantykiem pojawi się kolejny głęboki układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 965 hPa, który będzie w stadium okludowania. Nad Azorami jutro rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia. Nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Nad Bałtykiem rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia.

Według modelu COSMO niż znad Morza Bałtyckiego powinien przemieszczać się w kierunku ENE.

Według modelu ALARO niż znad Bałtyku powinien przemieszczać się w kierunku NE.

Analiza prognostycznego pola geopotencjału na wyższych poziomach izobarycznych w horyzoncie 24 godzin

Niż z rejonu Irlandii rozbudował się do poziomu około 2 km. W ciągu najbliższych 24 godzin głębokość wiru zmaleje, a więc proces wypełniania dotarł do poziomu 850 hPa. Drugi układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku rozbudowany w pionie i będzie dobrze widoczny na wszystkich poziomach. Głębokość wiru wzdłuż jego osi wyniesie: 98 gpdam na wysokości 1,5km, 510 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 864 gpdam na wysokości 9km. Niż się będzie pogłębiał na wszystkich poziomach w troposferze. Niż znad Morza Bałtyckiego rozbudowany w pionie i również będzie dobrze widoczny na wyższych poziomach. O północy głębokość niżu wzdłuż jego osi wyniesie: 111 gpdam na wysokości 1,5km, 497 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 832 gpdam na wysokości 9km. W górnej troposferze nadal będzie się pogłębiał. Niż nad Morzem Barentsa również rozbudowany w pionie i głębokość niżu wzdłuż jego osi wyniesie: 105 gpdam na wysokości 1,5km, 473 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 812 gpdam na wysokości 9km.

Nad Atlantykiem, nad Europą zachodnią, centralną, w tym i Polską, a jutro także i nad wschodnią i południową Europą zagęszczenie izohips i izoterm co wskazuje na zwiększenie prędkości wiatru oraz występowanie prądów strumieniowych. Wysokość tropopauzy nad Europą zachodnią wyniesie około 9144 m. Nad Europą wschodnią 10668 m oraz 12192 metrów na południu Europy.

Nad Polską północną zalegać będzie oś prądu strumieniowego na wysokości FL280 (8534 m) z maksymalną prędkością w osi prądu 55 m/s.

Z numerycznych obliczeń wynika, że nad Polską północną, na wysokości 9km, zalegać będzie strefa dużych prędkości wiatru. Prędkość wiatru osiągnie wartość 57,5 m/s (o godzinie 16, 8 III). W ciągu dnia na południu kraju również zaznaczy się strefa większych prędkości wiatru, 45 m/s.

W godzinach wieczornych strefa dużych prędkości na wysokości 5,5 km odsunie się na wschód. Popołudniu prędkość wiatru, w północno wschodniej i częściowo centralnej, Polsce, osiągać będzie prędkość 45 m/s.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 08.03.2023 15 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 09.03.2023 03 UTC

Europa północno wschodnia, północna Anglia, Morza Norweskie, Barentsa oraz Północne, północne rejony Polski, Dania, Białoruś w chłodniejszej masie powietrza. Na pozostałym obszarze Europy zalega cieplejsza masa powietrza. Nad Skandynawią zalega obszar zimnego powietrza.

Nad Polską izotermy odchylają się na prawo od izohips (ujemny kąt adwekcji) – adwekcja ciepła. Temperatura na wysokości 5,5 km w horyzoncie 24 godzin wzrośnie.

Height/Temp. 500 hPa GFS śro. 08.03.2023 12 UTC Height/Temp. 500 hPa GFS czw. 09.03.2023 12 UTC

Do Polski napłynęło i nadal będzie napływać powietrze z zachodu, polarno-morskie. Na północy kraju zalega chłodniejsza masa powietrza, natomiast na południu cieplejsza.

Prognostyczna analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

W dzień na wysokości 1,5 km duża wilgotność powietrza. W nocy, w północnych rejonach kraju, wilgotność obniży się do 10-30%.

W dzień na wysokości 3 km, wilgotność duża, za wyjątkiem rejonów północno wschodnich. W nocy wilgotność 80-90%. Na północy kraju 10-30%.

W dzień na wysokość 5,5 km wilgotność powyżej 95%. Jedynie północno wschodnie rejony z niską wilgotnością. W nocy, w całym kraju, na wysokości 5,5 km wilgotność powyżej 90-95%.

W dzień na wysokości 9 km wilgotność 60-99%. W nocy zwiększy się obszar z wilgotnością powyżej 95%.

W dzień zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Na północy rozpogodzenia. W nocy zachmurzenie duże i całkowite.

W dzień zachmurzenie piętra niskiego oraz konwekcyjnego umiarkowane i duże. W nocy na północy kraju bezchmurnie ww. piętrze chmur. Na niebie Cumulus, Cumulonimbus, Stratocumulus, a w strefie opadów Stratus fractus.

Zachmurzenie chmurami piętra średniego duże i całkowite. Lokalnie rozpogodzenia w ww. piętrze chmur, w szczególności, w ciągu dnia, na północy i północnym wschodzie Polski. Na niebie Altocumulus oraz Altostratus.

Zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie całkowite, miejscami rozpogodzenia w ww. piętrze chmur. Na niebie Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.

Z południowego zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa opadów deszczu obejmująca rejony południowe. Na Pojezierzach wystąpią opady śniegu. W pasie przebiegającym z zachodu na wschód przez dzielnice centralne (w nocy pas opadów nieznacznie przesunie się na północ) opady mieszane deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Opady będą miały charakter przelotny oraz ciągły, słabe i umiarkowane.

W strefie opadu mieszanego oraz śniegu ograniczenie widzialności do 1,5-3 km.

W dzień wiatr z różnych kierunków, SSW i SSE na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Południowy w centrum. SW i WSW na pozostałym obszarze kraju, 7-22 km/h. W porywach do 45 km/h w północno wschodniej Polsce. W Sudetach i Karpatach do 100 km/h. Na Bałtyku do 70-100 km/h. W nocy E i ENE na północy, w centrum oraz w woj. dolnośląskim. SW i SSW na południu kraju, 3-23 km/h. W porywach do 50-60 km/h na południu kraju. W Karpatach do 120 km/h. W Sudetach do 90 km/h.

Ze szczegółowym rozkładem prognostycznego pola temperatury powietrza, temperatury odczuwalnej, wilgotności oraz innych pól meteorologicznych, można zapoznać się pod adresem cmm.imgw.pl.