Komentarz do numerycznych prognoz pogody (17/18.04.2023)

  • Post author:
  • Post published:17 kwietnia 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 17 i noc 17/18 IV 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 16 IV 2023 roku

W ciągu dnia nad Polską zalegał front okluzji, który w drugiej połowie dnia rozmył się i już w godzinach wieczornych nie był widoczny na dolnych mapach synoptycznych (według DWD). W Europie północno wschodniej znajduje się układ wysokiego ciśnienia, który słabnie. W jego obrębie znajduje się ośrodek wtórny, którego centrum 1030,4 hPa, zalega nad Norwegią. Wyż klinem sięga nad Morze Północne, Wyspy Brytyjskie oraz Francję. Nad Atlantykiem zalega głęboki układ niskiego ciśnienia z centrum 975 hPa, który jest w stadium okludowania i wypełniania. Nad Morzem Barentsa zalega zatoka, w której znajduje się front okluzji. Nad Morzem Śródziemnym znajduje się płytki niż z centrum 1005 hPa nad południowymi Włochami i frontem zalegającym nad Morzami Jońskim i Śródziemnym. Nad Grenlandią zalega układ wysokiego ciśnienia.

Według mapy synoptycznej z MetOffice wynika, że w rejonie od Estonii przez Polskę aż po Niemcy niedoszło do rozmycia zatoki, w której zalega front okluzji. Obserwacje potwierdzają występowanie frontu.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 16 IV 2023 roku.

Wyż znad Europy północno wschodniej rozbudowany ku górze. Na wysokości 850 hPa widoczna zamknięta cyrkulacja antycykloniczna. Na wyższych poziomach izohipsy się prostują i są gięte na kształt klina. Niż znad południowych Włoch rozbudowany ku górze i zamknięta cyrkulacja cykloniczna zaznaczona na wszystkich poziomach aż do 300 hPa. Niż praktycznie utracił asymetrię termiczną i jego oś jest praktycznie pionowa. Niż nad Atlantykiem rozbudowany w pionie i aż do 9 km występuje zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa niż jest w stadium pogłębiania. Powierzchnie izobaryczne obniżyły się. Na pozostałych poziomach wysokość powierzchni nie zmieniła się. Na wysokości powyżej 500 hPa nad Morzem Norweskim izohipsy gięte na kształt zatoki. Od Atlantyku, aż po Wyspy Brytyjskie izohipsy gięte na kształt klina. W pobliżu Płw. Iberyjskiego rozbudowana zamknięta cyrkulacja antycykloniczna. Nad Polską na wszystkich poziomach izobarycznych zalega zatoka.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem zalega prąd strumieniowy na wysokości FL290 (8839 metrów), z maksymalną prędkością wiatru w osi prądu 65 m/s. Na Morzem Śródziemnym zalega drugi prąd strumieniowy na wysokości FL320 (9754 metrów), z maksymalną prędkością w osi prądu 55m/s.

Tropopauza

Nad Łotwą zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje obniżenie do poziomu FL280 (8534 metrów).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS nie. 16.04.2023 21 UTC Theta-W 850hPa GFS nie. 16.04.2023 21 UTC

W Europie zalega polarno-morska masa powietrza o zróżnicowanych właściwościach termicznych. Po wschodnim/północno wschodnim obszarze wyżu zalegającym nad krańcami północno wschodniej Europą zalega zatoka chłodnego powietrza arktycznego. Od Morza Norweskiego przez Skandynawię w kierunku południowym, aż po Morze Jońskie zalega zatoka chłodnego powietrza. Nad Morzem Norweskim masa powietrza wykazuje najniższą średnią temperaturę. Nad Płw. Iberyjskim zalega klina ciepłego powietrza.

Do Polski napływa z południa powietrze polarno-morskie. W południowo wschodniej Polsce zalega masa powietrza o najwyższej średniej temperaturze. Na północny i na zachodzie kraju zalega chłodniejsza masa powietrza. Na krańcach zachodnich zalega cieplejsza masa powietrza.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 36 godzin

Nad Skandynawią umocni się układ wysokiego ciśnienia. W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek ciśnienie w centrum nad Skandynawią wzrośnie do 1040 hPa. W punkcie zwarcia frontów (w punkcie okluzji) dojdzie do utworzenia wiru cyklonicznego, który będzie przemieszczał się w kierunku NE i już w nocy z poniedziałku na wtorek ośrodek przesunie się w rejon Morza Grenlandzkiego i Wysp Niedźwiedzia. Ośrodek cykloniczny nad Atlantykiem będzie się wypełniał. Niż znad południowych Włoch będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim i już we wtorek ośrodek zalegać będzie nad Płw. Bałkańskim.

Według modelu MetOffice wynika, że w poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek, nad północno zachodnią Polską zalegać będzie front okluzji. Na południu kraju zaznaczy się linia zbieżności, wzdłuż której będą rozwijały się chmury Cb oraz lokalnie mogą występować burze.

Analiza górnego pola ciśnienia w horyzoncie 36 godzin

Wyż znad Skandynawii będzie rozbudowywał się w pionie i już we wtorek w południe na wszystkich poziomach wyodrębniona będzie zamknięta cyrkulacja antycykloniczna i będzie się umacniał. Niż znad południowej Europy rozbudowany w pionie, będzie zaznaczony na wszystkich poziomach z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną. Proces wypełniania obejmie całą troposferę. Niż nad Atlantykiem rozbudowany w pionie z zaznaczoną cyrkulacją cykloniczną na wszystkich poziomach. Proces wypełniania dotrze do poziomu 9 km. Utworzony wir cykloniczny w punkcie zwarcia również rozbuduje się w pionie i już we wtorek, w rejonie Morza Grenlandzkiego, na poziomie 850 hPa zaznaczy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na wyższych poziomach izohipsy będą gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru w horyzoncie 36 godzin

W poniedziałek, nad Atlantykiem, zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmie obszar FL180/400. Nad północną Skandynawią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Morzem Śródziemnym, aż po Morze Egejskie, zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. W ciągu najbliższych 24 godzin rozkład maksymalnych prędkości wiatru nie ulegnie zasadniczym zmianom. We wtorek nad Skandynawią oraz nad Zatoką Botnicką występować będzie prawdopodobnie prąd strumieniowy. Zwiększoną prędkość wiatru wystąpi prawdopodobnie na krańcach zachodnich Francji oraz w rejonie Pirenejów.

Analiza termiczna troposfery w horyzoncie 36 godzin

Thck 500-1000hPa GFS pon. 17.04.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 18.04.2023 12 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 17.04.2023 12 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 18.04.2023 12 UTC

W poniedziałek rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie zasadniczym zmianom. We wtorek, w rejonie Płw. Kolskiego, Finlandii aż po północną Estonię nasunie się zatoka chłodnego powietrza.

W poniedziałek nad południowo wschodnią Polską zalegać będzie cieplejsza masa powietrza. W kierunku zachodnim średnia temperatura obniży się. W ciągu 24 godzin obszar ciepłego powietrza obejmie większą powierzchnię naszego kraju. We wtorek, północne rejony kraju, będą w zasięgu nieco chłodniejszej masy powietrza.

Na wysokości 5,5 km nad zachodnią częścią kraju zalegać będzie wyodrębnione centrum chłodniejszego powietrza. Obszar chłodu będzie przemieszczał się na zachód. We wtorek w północno wschodniej części domeny obliczeniowej zaznaczy się chłodniejsze powietrze, o czym wspomniano wyżej.

Analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

Na wysokości 850 hPa zalegać będzie duża ilość pary wodnej. Wilgotność powietrza na wysokości1,5 km osiągać będzie wartość 80-99 %. W nocy 17/18 IV, na krańcach południowo wschodnich, wilgotność powietrza obniży się do poziomu 30%.

Na wysokości 500 hPa zalegać będzie również duża zawartość pary wodnej. Wilgotność powietrza na tym poziomie wahać się będzie od 60 do 99%.

Na wysokości 9 km, w ciągu dnia, wilgotność wysoka na poziomie 80-99 %. Na zachodzie wilgotność będzie niższa, 10-30 %. W nocy na przeważającym obszarze kraju, wilgotność na poziomie 60-99%.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów

Temperatura w dzień od 8 st. C i 9 st. C w woj. pomorskim oraz zachodniopomorskim do 14 st. C w pasie Polski centralnej (od woj. mazowieckiego przez woj. łódzkie i kujawsko-pomorskie po woj. wielkopolskie). W nocy od 2 st. C w Koszalinie do 9 st. C na południu Polski oraz w woj. łódzkim.

Prognoza wilgotności

W ciągu dnia wilgotność wynosić będzie 50-88 % oraz 86-99 % w rejonie południowo wschodniej części kraju. W nocy wilgotność duża, 90-99%.

Prognoza wiatru

W ciągu dnia wiatr północno wschodni, a na zachodzie NNE i północny, 7-19 km/h. W porywach do 35 km/h. W nocy wiatr północno wschodni, 8-17 km/h. W porywach do 40 km/h. W drugiej połowie nocy, w Sudetach, w porywach do 80 km/h.

Prognoza opadów

W ciągu dnia i nocy spodziewane opadu przelotnego deszczu o zmiennej intensywności oraz opady ciągłe deszczu lokalnie mżawka. Rozkład pola opadu na mapach https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7963.

Prognoza prawdopodobieństwa przekroczenia opadu o wysokości 5 mm

Prognoza prawdopodobieństwa przekroczenia opadu o wysokości 10 mm

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Miejscami rozpogodzenia.

Rozkład pola zachmurzenia piętra niskiego oraz konwekcyjnego na załączonych mapach. Na niebie należy spodziewać się chmur Stratocumulus, Cumulus oraz Cumulonimbus. W szczególności w obszarze Polski południowo wschodniej, południowej, centralnej należy spodziewać się chmur Cumulus congestus oraz Cumulonimbus. W strefie opadów mogą występować chmury Stratus. W godzinach popołudniowych i wieczornych oraz nocnych należy spodziewać się chmur Stratus. Wierzchołki chmur Cumulonimbus mogą osiągać wysokość 9-9,5 km.

W ciągu dnia oraz nocy należy spodziewać się chmur Altocumulus oraz Altostratus. Rozkład pola zachmurzenia piętra średniego zgodnie z załączonymi mapami. W strefie chmur Cb mogą powstawać w wyniku transformacji chmury Altocumulus cumulonimbogenitus/cumulogenitus.

W ciągu dnia występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus. W rejonie chmur Cb występować mogą chmury Cirrus spissatus cumulonimbogenitus. Od wschodu nasunie się strefa chmur Cirrostratus fibratus.

Prognoza widzialności

W ciągu dnia w strefie opadów należy spodziewać się ograniczenie widzialności do 3-5 km.

Prognoza prawdopodobieństwa ograniczenia widzialności poniżej 5 km

Prognoza wyładowań atmosferycznych

W godzinach popołudniowych w woj. opolskim oraz w godzinach późno popołudniowych i wieczornych w woj. dolnośląskim możliwe wyładowania atmosferyczne.