Komentarz do numerycznych prognoz pogody (28.02.2022)

  • Post author:
  • Post published:28 lutego 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Analiza sytuacji meteorologicznej

Aktualna sytuacja synoptyczna

Nad Anglią w dalszym ciągu znajduje się wyż, którego centrum 1040,9 hPa znajduje się nad Hebrydami, wyż się umocnił i rozbudował się na wschód sięgając klinem nad Europę Centralną obejmując swym zasięgiem Polskę. Niż znad Morza Barentsa przemieścił się na wschód i centrum 977,1 hPa zalega nad północno zachodnią Rosją. Niż jest w trzecim stadium rozwoju, okluduje i pogłębia się. Układ frontów znajdujących się w zatokach związanych z ww. niżem zalega nad Europą północno wschodnią, Skandynawią oraz Morzem Norweskim. Niż znad północno zachodniej Rosji przemieścił się na wschód i jest poza zasięgiem dolnej mapy synoptycznej, jedynie front z nim związany rozciąga się nad Europą wschodnią i południową aż po Grecję. Nad Morzem Śródziemnym zalega płytki niż z ciśnieniem w centrum 1000 hPa. Niż z centrum 970 hPa z rejonu Grenlandii przemieścił się kierunku NNW i znajduje się ostatnim stadium rozwoju, wypełnia się. Nad Atlantykiem zalegają kolejne dwa układy niskiego ciśnienia. Głębokość jednego z nich to 980 hPa zaś drugiego to 985 hPa.

Analiza pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

Od dłuższego czasu wyż znad Anglii w wyniku wcześniejszego procesu rozwoju rozbudowała się w pionie i jest bardzo dobrze widoczny na wyższych poziomach izobarycznych. Na osi wyżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 160 gpdam na wysokości 1,5km, 316 gpdam na wysokości 3km, 572 gpdam na wysokości 5,5 km, 920 gpdam na wysokości 9km. Na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa wyż się również umocnił. Na wyższych poziomach wysokość powierzchni 500 hPa oraz 300 hPa nie uległa zmianie. Płytki niż znad Morza Śródziemnego rozbudował się w pionie i również jest widoczny w środkowej i górnej troposferze. Na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 144 gpdam na wysokości 1,5km, 292 gpdam na wysokości 3km, 544 gpdam na wysokości 5,5 km, 896 gpdam na wysokości 9km. Niż znad zachodniej Rosji także w wyniku wcześniejszego procesu rozwoju rozbudował się do wyższych poziomów w troposferze i jest widoczny na wysokości 9km. Z numerycznej prognozy na godzinę 6 UTC (www.wetter3.de) wynika, że na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra: 108 gpdam na wysokości 1,5km, 496 gpdam na wysokości 5,5 km, 833 gpdam na wysokości 9km.

Nad Skandynawią i nad zachodnią Rosją znajduje się obszar dużego zagęszczenia izohips oraz izoterm. Obszar ten również otacza od wschodu, północy oraz zachodu wyż znad Anglii. W obszarze tym należy spodziewać się zwiększonej prędkości wiatru. Wokół niżu znad Morza Śródziemnego również rozciąga się obszar zwiększonej prędkości wiatru. Z analizy profilu pionowego pola prędkości wiatru wynika, że nad Skandynawią i Europą północno wschodnią oraz w południowym i częściowo południowo zachodnim i północnym obszarze wiru cyklonalnego na południu Europy powinny znajdować się prądy strumieniowe, co potwierdza prognoza pola wiatru na godzinę 06 UTC (significant europejski). Nad Atlantykiem również występuje obszar zwiększonych gradientów termicznych i zwiększonego zagęszczenia izohips co też wskazuje na występowanie w tym rejonie prądów strumieniowych.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

W ciągu najbliższych 24 godzin wyż znad Anglii przesunie w kierunku NNW i jego centrum 1040 hPa powinno zalegać nad Atlantykiem, zaś klinem nadal będzie sięgał nad Europę zachodnią i centralną w tym i Polskę. Na froncie znajdującym się nad Skandynawią i Morzem Norweskim dojdzie do cyklogenezy i powstania nowego wiru cyklonalnego, który szybko będzie się pogłębiał. Jutro niż powinien wejść w stadium okludowania, a jego centrum powinno przemieścić się w rejon Morza Grenlandzkiego, a układ jego frontów zalegać będzie nad Skandynawią. W nocy łuk frontu chłodnego związanego z niżem znad północno zachodnie Rosji, który płynnie przechodzi we front ciepły nowego układu niżowego zbliży się w rejon Litwy i swym zasięgiem zacznie oddziaływać na północno wschodnie rejony Polski. Jutro front chłodny zostanie wyparty przez klina wysokiego ciśnienia i znajdzie się już nad Ukrainą. Płytki niż znad Morza Śródziemnego przesunie się nas Sardynię. Jutro nad Atlantykiem znajdować się będzie niż, który będzie w stadium pogłębiania się i okludowania.

Analiza prognostycznego pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

W pionowym profilu w troposferze nadał pięknie rozbudowany wyż nad Anglią. Na osi niżu w kierunku pionowym rozłożone będą następujące centra: 164 gpdam na wysokości 1,5km, 574 gpdam na wysokości 5,5 km, 924 gpdam na wysokości 9km. Wyż w warstwie przyziemnej już nie umocni się, ale proces jego umacniania postępować będzie w pionie, co widać, po wznoszeniu się powierzchni izobarycznych. Niż nad zachodnią Rosją wypełniać się będzie aż do poziomu 500 hPa. Natomiast na wysokości 300 hPa będzie jeszcze się pogłębiał. Wysokości powierzchni izobarycznej obniży z 833 gpdam do 831 gpdam. Proces wypełniania niżu znad Sardynii dotrze także do wyższych poziomów izobarycznych. Niż nad Atlantykiem nadal będzie się pogłębiał na wszystkich poziomach w troposferze.

Prognostyczna analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze.

W ciągu dnia w pionowym profilu atmosfery sucho. Jedynie miejscami w południowej części kraju większa wilgotność na poziomie 60-80% (1,5km oraz 3km), 80-95% na wyższych wysokościach. Na wysokości 1,5 km oraz 9 km większa wilgotność 60-80% w północno wschodniej Polsce.

W nocy na wysokości 3 km oraz 5,5 km nadal sucho. Wilgotność na poziomie 10-30%. Na wysokości 1,5 km w obszarze północno wschodnim wzrost wilgotności do 60-95% oraz 60-80% na krańcach częściowo południowych i południowo wschodniej Polski. Na wysokości 9 km od północy aż po równoleżnik przebiegający przez centrum wzrost wilgotności do 60-99%.

Sytuacja meteorologiczna w Polsce

Nad Polska zalega klina wysokiego ciśnienia, związany z wyżem nad Anglią. Na diagramach aerologicznych widać piękną inwersję na wysokościach od 900 metrów w Legionowie i 1500 metrów we Wrocławiu. Tam, gdzie w nocy występowało zachmurzenie to były chmury podinwersyjne typu Stratocumulus. W środkowej troposferze wystąpił wzrost wilgotności i można było obserwować chmury Altocumulus perlucidus lub translucidus. W górnej troposferze również obserwowano większą wilgotność oraz chmury Cirrus fibratus oraz Cirrus spissatus.

Nad obszarem Polski izotermy odchylają się naprawo od izohips co wskazuje, na adwekcję ciepła.

Height/Temp. 500 hPa GFS wto. 28.02.2023 12 UTC Height/Temp. 500 hPa GFS śro. 01.03.2023 12 UTC

Z analizy prognostycznego pola temperatury w horyzoncie 24 godzin wynika wzrost temperatury powietrza na wysokości 5,5 km.

Theta-W 850hPa GFS wto. 28.02.2023 12 UTC

Z analizy pola barycznego wynika, że do Polski płynie powietrze po wschodniej stronie antycyklonu, z północy i północnego wschodu. W nocy od północy zaznaczy się klin cieplejszego powietrza.

 

Prognoza meteorologiczna w kontekście prognoz numerycznych

Temperatura powietrza w dzień od -2°C w Toruniu i -5°C w Zakopanem do 2°C w Opolu i na zachodzie kraju. W nocy od -9°C w Zakopanem do 1°C na Pobrzeżu.

Temperatura odczuwalna w dzień od -9°C w Zakopanem do 2°C w Gorzowie Wielkopolskim. W nocy od -2°C w Suwałkach do -15°C w Zakopanem.

Wilgotność powietrza w dzień 67-91%. W nocy 75-99%.

W dzień wiatr zachodni w dzielnicach północnych, wschodnich i północno wschodnich oraz wschodni i północno wschodni w rejonach południowych. Na pozostałym obszarze zmienny. Prędkość wiatru 2-14 km/h, w porywach do 25km/h w Suwałkach. W nocy wiatr zachodni na północy, wschodzie i północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze północno zachodni lub zmienny. Prędkość wiatru w nocy od 3 km/h do 16 km/h. W porywach do 35 km/h w Suwałkach.

W dzień bez opadów. Do rejonów północnych i północno wschodnich zbliży się front atmosferyczny. Na północy kraju należy spodziewać się symbolicznego słabego opadu mieszanego, deszczu ze śniegiem. W północno wschodnich rejonach głównie słabego symbolicznego śniegu.

Prognostyczne sondaże dla kilku miejscowości (1 III 2023 roku, godzina 03UTC)

Prognoza pola zachmurzenia

W dzień zachmurzenie ogólne duże na południu kraju oraz na północy kraju. Małe i umiarkowane w dzielnicach centralnych. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. W nocy wzrost zachmurzenie do dużego i całkowitego od rejonów północnych po równoleżnik przebiegający przez centrum.

W dzień głównie zachmurzenie chmurami Cumulus. Miejscami Stratocumulus. Po południu i pod wieczór przekształcanie chmur Cumulus w Stratocumulus cumulogenitus. W nocy od zachodu wzrost zachmurzenie od północy po dzielnice centralne. Na niebie Stratus oraz Stratocumulus.

W ciągu dnia lokalnie na południu i w centrum chmury Altocumulus perlucidus lokalnie translucidus. W nocy brak chmur piętra średniego lub pojedyncze chmury Altocumulus.

W dzień na niebie Cirrus fibratus, Cirrus spissatus. Na południu kraju Cirrostratus fibratus. W nocy w dzielnicach północnych aż po centralne chmury Cirrus fibratus oraz Cirrostratus fibratus.

W nocy na północy oraz w rejonach południowych zamglenia ograniczające widzialności do 5-7 km. Lokalnie do 1-2km.