Komentarz do numerycznych prognoz pogody (14/15.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:14 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 13 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, atlas, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Pogodę w Polsce kształtował znajdujący się na południu i południowym wschodzie kraju front atmosferyczny, związany jest z ośrodkiem (1000 hPa) niżowym znajdującym się nad Morzem Norweskim, w pobliżu Islandii. Układ jest w stadium okludowania. Front znajduje się na peryferiach układu. Nad Europą północno wschodnią zalega niż z ośrodkiem 1004,2 hPa. Niż jest w stadium okludowania i wypełniania. Nad Zatoką Biskajską utworzy się zamknięta cyrkulacja antycykloniczna z centrum 1020,8 hPa. Na zachód od kontynentu nad Atlantykiem pogodę kształtuje płytki niż. Nad Płw. Iberyjskim zalega płytki niż. Sardynia, Korsyka, północne Włochy w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia. Pozostały obszar Morza Śródziemnego w zasięgu podwyższonego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 12 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Zalegający nad Morzem Norweskim wir cykloniczny jest nadal wysokim układem barycznym. Na poziomie 700 hPa głębokość wiru się nieznacznie pogłębiła. Na poziomie 300 hPa głębokość wiru zmniejszyła się. Na pozostałych poziomach głębokość wiru nie zmieniła się. Niż znad Europy północno wschodniej jest wysokim układem barycznym. Nad Morzem Barentsa nadal występuje zamknięta cyrkulacja antycyklonalna na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Za wschodnią granicą Polski zalega klin.

Analiza górnego pola wiatru, 13 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Wyspami Brytyjskimi i Holandią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Atlantykiem na zachód od Zatoki Biskajskiej występuje prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Polską, Obwodem Królewieckim, Łotwą i Estonią utrzymuje się prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/400. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/380.

Tropopauza

W rejonie Sztokholmu zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). W rejonie Islandii (na wschód) ukształtował się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). Nad zachodnią Rosją występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 13.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 13.07.2023 18 UTC

Nad Islandią, Morzem Północnym i Norweskim, Skandynawią, Bałtykiem, północno wschodnią Francją, Belgią, Holandią, północną i centralnymi Niemcami oraz północno zachodnią Polską występuje obszar chłodu. Nad północną wschodnią Europą występuje wyodrębniony obszar chłodu. Pomiędzy dwoma obszarami chłody zalega klin ciepła. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepłych mas powietrza. Nad Płw. Iberyjskim, Morzem Śródziemnym, południowymi Włochami oraz nad Bałkanami występuje powietrze zwrotnikowe. W rejonie Islandii zalega powietrza arktyczne. Pozostały obszar kontynentu obejmuje powietrza polarno-morskie.

Północno zachodnie rejony kraju znajdują się na skraju obszaru chłodu. Napływa powietrze z południowego zachodu. Nad Polską występuje dodatni kąt adwekcji co wskazuje na adwekcje chłodu. Na zachód od Polski i na południu Europy (Bałkany) izotermy są gięte na kształt zatoki. Na wschód od Polski izotermy gięte na kształt klina (aż po Skandynawię i Płw. Azji Mniejszej).

Zalegająca masa powietrza na Polską jest dość wilgotną masą powietrza. Zapas wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 wynosi od 24 mm na zachodzie kraju do 44 mm na wschodzie kraju.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, atlas, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Polska dostanie się pod wpływ klina wysokiego ciśnienia. Klin obejmować będzie obszar Europy południowej i centralnej sięgając po południową Skandynawię. We wschodniej Europie na pofalowanym froncie dojdzie do deformacji i na szczycie fali utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Wir cykloniczny pogłębi się. W nocy 14/15 VII układ baryczny będzie już w stadium okludowania. Nad Irlandią znajdzie się centrum niżu o głębokości 995 hPa. Niż będzie się pogłębiał, a front atmosferyczny nasunie się nad Francją, Zatoką Biskajską oraz północną Hiszpanią. Nad Morzem Norweskim, na wschód od Islandii, znajdować się będzie niż, który będzie się wypełniał i przemieszczał w kierunku ENE. Z niżem związany jest front atmosferyczny zalegający nad Morzem Norweskim oraz Skandynawią. Rozbudowujący się klin wysokiego ciśnienia spowoduje, że front będzie przemieszczać się w rejon Płw. Kolskiego. Wschodnie rejony Morza Śródziemnego występować będzie układ obniżonego ciśnienia. Nad północno zachodnią Rosją występować będzie klin wysokiego ciśnienia.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż z rejonu Wysp Brytyjskich będzie wysokim układem barycznym, który pogłębi się na wszystkich poziomach izobarycznych. Układ na wysokości 500 hPa oraz 300 hPa będzie układem dwucentrowym. W sobotę nad ranem jedynie na wysokości 300 hPa układ będzie nadal dwucentrowym układem barycznym. Nad Europą centralną zalegać będzie klin. Początkowo na wysokości 500 hPa i 300 hPa izohipsy będą bardziej wyprostowane, które z czasem będą deformować się i będą gięte na kształt klina. Nad Europą wschodnią izohipsy będą gięte na kształt zatoki. Nad północno wschodnią Europą, na wysokości 500 hPa, będzie występować dobrze zakreślona zamknięta cyrkulacja antycykloniczna.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad północną Anglią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Atlantykiem, aż po Londyn występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340/360, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-70 m/s. Nad Atlantykiem pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL200/440. Nad Atlantykiem, Zatoką Biskajską, Francją i Szwajcarią ukształtuje się prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Danią, Polską, zachodnią Ukrainą zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5m/s. Nad zachodnią Rosją występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad południowo zachodnią Rosją występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL400, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad północną Skandynawią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. W obszarze przerywanej linii [1,2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/360. W obszarze przerywanej linii [3] okazjonalnie występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/400.

Nad Polską zalegać będzie prąd strumieniowy (NW->SE). Oś prądu przemieszczać się będzie na wschód. W sobotę rano oś prądu strumieniowego opuści nasz kraj.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pt. 14.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS so. 15.07.2023 12 UTC

Północna Anglia, Islandia, Morze Północne i Norweskie, Skandynawia, Bałtyk, Północna i centralna Polska, Dania, północne Niemcy pozostanie w zasięgu chłodu. Nad północno wschodnią Europą występować będzie zamknięty obszar chłodu, który przemieści się na południe. Oba obszary oddzielone klinem ciepła. W wyniku transformacji pola termicznego troposfery już w sobotę oba obszary chłodu zleją się. Klin ciepła nad Europą zachodnią będą wypierać chłód znad północnych Niemiec, Polski, Danii.

W piątek północne rejony kraju na skraju zatoki chłodu. Napływać będzie powietrze z zachodu, WNW. W skutek nasuwania się klina wysokiego ciśnienia nastąpi zmiana kierunku napływu masy powietrza. Napływ występował będzie z południowego zachodu. Nad Polską występować będzie ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcję ciepła. Już w sobotę Polska znajdzie się na skraju klina ciepła. Zacznie napływać powietrze zwrotnikowe.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa, w ciągu dnia, zalegać będzie wilgotna masa powietrza. Z upływem czasu wilgotność będzie zmniejszała się.

Na wysokości 500 hPa, w ciągu dnia, występować będzie dość sucha masa powietrza. Od zachodu/południowego zachodu przemieszczać się będzie strefa zwiększonej wilgotność w kierunku północno wschodnim.

Na wysokości 9 km wilgotność będzie niska. Lokalnie występować będą obszary większej wilgotności.

W ciągu dnia zapas wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 (TPW) będzie wynosił od 16 mm na północy kraju do 36 mm na wschodzie kraju i 28 mm na zachodzie kraju. W nocy z zachodu nasunie się strefa zwiększonego zapasu wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2. TPW osiągnie wartość 32 mm na zachodzie kraju. W sobotę w dzień jedynie w północno wschodnim rejonie kraju TPW będzie niższe i wyniesie 24 mm.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane. Wielkość pokrycie sklepienia niebieskiego będzie się zmniejszała. W nocy na zachodzie wzrost zachmurzenie ogólnego.

W ciągu dnia występować będą chmury Cumulus (humilis, mediocris). W północno wschodniej i na wschodzie kraju możliwe chmury Cumulus congestus i Cumulonimbus. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość na poziomie 9,5-10 km. W północno wschodniej Polsce wierzchołki chmur Cb osiągną izotermę -40°C. Na pozostałym obszarze wierzchołki chmur Cb na poziomie izotermy -10°C/-15°C. Popołudniu i pod wieczór mogą tworzyć się chmury Stratocumulus cumulogenitus. Z czasem i te chmury ulegną dyssypacji. W nocy lokalnie mogą pojawić się wąskie ławice chmur Stratocumulus perlucidus.

W ciągu dnia mogą występować ławice chmur Altocumulus (vertebratus/radiatus/undulatus/lenticularis). Wielkość zachmurzenia tymi chmurami będzie się zmniejszał wieczorem i w nocy. W nocy od zachodu zacznie nasuwać się strefa chmur piętra średniego.

W piętrze chmur wysokich spodziewać się należy chmur Cirrus fibratus/spissatus/radiatus, Cirrostratus fibratus/undulatus. Możliwe chmury Cirrocumulus (undulatus, lenticularis).

Prognoza opadów

Na wschodzie kraju możliwe opady przelotne deszczu. Czas trwania opadu będzie raczej dość krótki.

Prognoza burz

MUCAPE wyniesie 800-1600 J/kg. Wierzchołki chmur Cb osiągną wysokość 9,5-10 km. Jedynie na wschodzie i północnym wschodzie kraju wierzchołki chmur osiągną izotermę -40°C. Na pozostałym obszarze temperatura wierzchołków nie osiągnie -20°C. W południowo wschodniej i wschodniej cześci kraju wystąpią dogodne warunki do elekryzacji chmury w wyniku której utworzone pole elektryczne osiągnie wartośc wystarczającą do inicjalizacji wyładowań iskrowych. Należy podkreślić, że zakreślone pole wskazuje na potencjał do powstania burz.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru, do 50 km/h na wschodzie kraju. Po południu rozpocznie się zanik porywów wiatru.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W nocy na północy, północnym zachodzie oraz w południowo wschodniej Polsce zmniejszy się deficyt punktu rosy co spowoduje, że powstawać mogą zamglenia ograniczające widzialność do 2,5-3 km. Lokalnie mogą powstawać mgły lub mgły przyziemne.