Komentarz do numerycznych prognoz pogody (19/20.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:19 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 18 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Polska znajduje się w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia. Niż znad Morza Norweskiego przemieścił się nad Skandynawię i się wypełnia. Z niżem związany jest rozległy pofalowany front atmosferyczny, który zalega nad obszarem północnej Norwegii, zachodniej Rosji, południowej Europy aż po Zatokę Biskajską. Wyżej wymieniony niż jest układem dwucentrowym. Drugi ośrodek znajduje się nad północną Szwecją i związany jest z nim front okluzji zalegający nad Finlandią. Nad Morzem Norweskim zalega kolejny ośrodek niżowy z centrum 999,3 hPa. Front atmosferyczny związany z tym ośrodkiem znajduje się nad Morzem Norweskim i Barentsa i dalej powierzchnia frontowa prawdopodobnie wkroczyła nad kontynent. Nad ENE Europą zalega w dalszym ciągu płytki niż, w stadium okluzji. Nad Płw. Iberyjskim tradycyjnie zalega płytki niż. Nad Płw. Azji Mniejszej występuje płytki niż. Nad Wielką Brytania i Atlantykiem zalega niż z frontem atmosferycznym.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 18 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Zalegający nad północną Norwegią niż oraz niż znad Morza Norweskiego na wyższych poziomach zlewają się w jeden ośrodek cykloniczny zalegający nad Morzem Norweskim. Układ jest wysokim układem baryczny. Głębokość wiru cyklonicznego zmniejszyła się na wysokości 850 hPa oraz 700 hPa na pozostałych poziomach głębokość wiru nie zmieniła się. Występujący nad ENE Europą niż nadal jest wysokim układem barycznym. Pomiędzy tymi dwoma układami niskiego ciśnienia zalega klin. Nad Morzem Śródziemnym występuje średni układ wysokiego ciśnienia. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Nad Atlantykiem zalega pofalowany front, na którym utworzyła się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na wyższych poziomach izohipsy szybko się prostują i już na wysokości 850 hPa są gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru, 18 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, szkic, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie

Od południowej Irlandii i Anglii aż po północne Niemcy zalega prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Od Hiszpanii aż po Ukrainę występuje prąd strumieniowy na wysokości FL390, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad południowo wschodnią Europą utrzymuje się prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 40 m/s.

W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/320. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL290/410.

Nad południową Polską, na poziomie 300 hPa, występować powinna strefa zwiększonej prędkości wiatru 45-50 m/s.

Tropopauza

Nad północ od Kijowa, w zachodniej Rosji, zalega niż tropopauzy (powierzchnia izobaryczna wykazuje tendencja do obniżenia do wysokości FL280).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 18.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 18.07.2023 18 UTC

Nad Skandynawią, Morzem Norweskim, Północnym, Barentsa, Islandią, Wyspami Brytyjskimi, Płw. Kolskim, Holandią, Danią, północna Francją i Niemcami oraz północną Polską zalega obszar chłodu. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepła. Nad południową Europą zalega obszar bardzo ciepłej masy powietrza.

Islandia i Morze Norweskie w zasięgu powietrza arktycznego. Północno zachodni i zachodni obszar Rosji pod wpływem powietrza polarno-kontynentalnego. Europa południowa, Morze Śródziemne w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Najchłodniejsza masa powietrza zalega na północy, najcieplejsza na południu kraju. Do Polski napływa masa powietrza z zachodu.

Zapas wody w pionowym słupie powietrza o przekroju 1 m2 (TPW) wynosi 20-24 mm.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Europą centralną i południowo zachodnią zalega zatoka, w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Pogodę w Polsce w południowej kształtować będzie pofalowany front atmosferyczny. W ciągu najbliższej doby zatoka ulegnie wypełnieniu a front ulegnie frontolizie. Nad Europą wschodnią znajduje się kolejna zatoka, w której występować będzie pofalowany front z wyodrębnionym ciepłych i chłodnym odcinkiem. Front ulegać będzie dalszej deformacji i już w nocy niż będzie w stadium okludowania. Nad Morzem Norweskim znajduje się płytki niż z frontem okluzji, który ulegnie frontolizie a wir cykloniczny wypełni się. Na zachód od Zatoki Biskajskiej, nad Atlantykiem, występować będzie zatoka z frontem atmosferycznym. Na zachód od Wysp Brytyjskich, nad Atlantykiem, występować będzie słaby wyż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż zalegający nad Morzem Norweskim będzie wysokim układem barycznym. Poziom wypełniania dotrze do poziomu 500 hPa. Już w nocy ze środy na czwartek izohipsy wyprostują i zaniknie zamknięta cyrkulacja cykloniczna na poziomie 850 hPa oraz 500 hPa. Niż zalegający nad ENE Europy będzie się pogłębiał na wszystkich poziomach. Na wysokości 500 hPa oba ośrodki będą objęte izohipsą 552 gpdam. Nad Atlantykiem izohipsy będą gięte na kształt zatoki.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Francją, Niemcami, nad południową i centralną Polską oraz Ukrainą zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Przy granicy rosyjsko-fińskiej występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL270/380. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/360. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/420.

Rano w środę z zachodu zacznie nasuwać się strefa zwiększonej prędkości wiatru. Wieczorem strefa zalegać będzie w pasie Polski centralnej. Strefa następnie będzie przemieszczać się na wschód.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 19.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 20.07.2023 12 UTC

Strefa chłodu zwiększy się w kierunku wschodnim obejmując obszar północno wschodnią Europę. Obszar ciepła zalegać będzie Europą zachodnią, południową i południowo wschodnią. Rozkład mas nie ulegnie zasadniczym zmianom.

Właściwości termiczne zalegającej nad Polską masy powietrza nie ulegnie zmianie. Nadal napływać będzie powietrze z zachodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na wysokości 850 hPa, w ciągu dnia, na północy i na południu kraju wilgotność będzie wysoka. Na pozostałym obszarze wilgotność będzie niższa. W ciągu najbliższej doby zwiększy się obszar zwiększonej wilgotności.

Na wysokości 500 hPa, w ciągu dnia, na północy kraju wilgotność będzie wysoka. Na pozostałym obszarze sucho. W nocy na południu i północnym zachodzie wilgotność będzie wysoka. Na pozostałym obszarze sucho.

Na wysokości 9 km nad Polską obszar wysokiej wilgotności przeplatany obszarem niższej wilgotności. Z upływem czasu zwiększy się obszar wysokiej wilgotności.

W ciągu dnia zasób wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 12-28 mm. W nocy zawartości zasobu wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 12-32 mm.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże. Lokalnie całkowite.

W ciągu dnia możliwe chmury Stratocumulus, Cumulus oraz Cumulonimbus.

W piętrze chmur piętra średniego na niebie występować będą chmury Altocumulus radiatus/undulatus/translucidus/opacus/lenticularis. Lokalnie Altocumulus cumulogenitus/cumulonimbogenitus.

Ponadto na niebie chmury Cirrus fibratus/spissatus/radiatus/vertebratus, Cirrostratus fibratus/undulatus. Możliwe chmury Cirrocumulus undulatus/lenticularis.

Prognoza opadów

W ciągu dnia możliwe opady przelotne deszczu. Nad ranem w czwartek opady przelotne mogą być intensywne.

Prognoza gradu

Na południu kraju możliwe opady gradu. Rozmiary gradzin do 3,5 cm.

Prognoza burz

MUCAPE wyniesie od 200 J/kg do 3000 J/kg.

Lifted Indeks wyniesie od -2 K do -9 K.

SWEAT Indeks wyniesie 150-300. Lokalnie mogą występować groźne zjawiska.

Ścięcie wiatru w warstwie 6 km wyniesie 15-25 m/s.

MLCAPESHEAR osiągnie wartość 30000 m3/s3. Ponieważ wskaźnik przekroczy lokalnie 20000 m3/s3 co oznacza, że zjawiska mogą być intensywne.

Chmury Cb będą rozbudowywać się do wysokości 11 km. Temperatura wierzchołków chmur wynosić będzie -50/-60 st. C. Sprzyjające warunki elektryzacji chmur Cb aż do osiągnięcia pola elektrycznego wymagającego do inicjalizacji wyładowania iskrowego.

Różnica pomiędzy LFC a LCL osiągnie najmniejsze wartości 100-500 metrów. Im mniejsze wartości tym większe prawdopodobieństwo groźniejszych zjawisk.

Bulk Richardson Number osiągnie lokalnie wartość 60. Tak duża wartość wskazuje na możliwość lokalnego, na południu kraju, rozwoju superkomórki.

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Jutro możliwe burze zgodnie z mapą. Na północy kraju prawdopodobieństwo burzy zmniejsza się ze względu na zwiększone zachmurzenie, które osłabi dynamikę burz.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru, do 60 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie burz ograniczenie widzialności do 2-5 km.