Komentarz do numerycznych prognoz pogody (22/23.02.2022)

  • Post author:
  • Post published:22 lutego 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

W pobliżu południowych rejonów Polski zalega w zatoce front chłodny. Front przechodzi we front ciepły, który związany jest z głębokim niżem, którego centrum 983 hPa zalega nad Morzem Norweskim. Niż wszedł w fazę okludowania. Nad Skandynawią rozbudowuje się układ wysokiego ciśnienia. Centrum antycyklonu 1022 hPa zalega nad północną Finlandią. Rozbudowujący się wyż zablokował dalszy ruch niżu na wschód, który przemieszczać się będzie powoli w kierunku NE. Centrum wyżu przesuwa się na S – SSE. W nocy ośrodek 1025 hPa powinien znaleźć się nad Łotwą lub zachodnią Rosją. Wyż nieznacznie umocni się. Jutro centrum wyżu znajdować się powinno nad Ukrainą. Zalegąjący front atmosferyczny na południu Polski wejdzie w fazę frontolizy i rozmyje się. Drugi układ wysokiego ciśnienia zalega nad Atlantykiem. W centrum wyżu wartość ciśnienia wynosi 1035 hPa. W ciągu doby wyż nieco osłabnie. Jutro w bruździe niskiego ciśnienia zalegać będzie rozległy pofalowany front atmosferyczny (od Skandynawii, przez Danię, Francję, Hiszpanię aż po Atlantyk). Nad zachodnią Rosją znajduje się centrum niżu 995 hPa. Z niżem tym związany jest front okluzji o charakterze frontu chłodnego, który rozciąga się aż do wschodnich granic naszego kraju.

Niż widoczny na dolnej mapie synoptycznej, nad Morze Norweskim, jest także widoczny na mapie topografii barycznej bezwzględnej TB850 na wysokości 1,5 km. Centrum niżu 124 gpdam zalega również nad Morzem Norweskim. Oś tego niżu nachylona w kierunku chłodniejszego powietrza arktycznego. Drugi ośrodek niżowy, nad zachodnią Rosją, widoczny jest na wyższych wysokościach. Oś tego niżu pochylona jest w kierunku chłodniejszej masy powietrza, a wartość ciśnienia w centrum wynosi 124 gpdam na wysokości 1,5 km, 268 gpdam na wysokości 3 km, 508 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 840 gpdam na wysokości 9 km. Na wschód od Polski występuje obszar zagęszczonych izohips oraz izoterm, w tym obszarze znajduje się oś prądu strumieniowego.

Thck 500-1000hPa GFS czw. 23.02.2023 00 UTC

Theta-W 850hPa GFS śro. 22.02.2023 12 UTC Theta-W 850hPa GFS czw. 23.02.2023 00 UTC

Do Polski napływa powietrze z północnego zachodu, polarno-morskie. Potwierdzają to także wartości temperatury potencjalnej termometru zwilżonego na wysokości 850 hPa (mapa Theta-W). Na północnym wschodzie średnia temperatura warstwy jest niższa, zalega tam chłodniejsza masa powietrza. Średnia temperatura warstwy powietrza wzrasta w kierunku SW.

W ciągu dnia temperatura powietrza wyniesie od -1°C w Suwałkach do 8°C w Opolu. Temperatura w nocy od -5°C w Suwałkach i Białymstoku do 2°C w Zielonej Górze.

Temperatura odczuwalna w ciągu dnia od -10°C w Suwałkach do 1°C w Zielonej Górze. W nocy temperatura odczuwalna wyniesie od -14°C w Suwałkach do -2°C w Opolu.

W ciągu dnia, w północno wschodnich rejonach Polski, na wysokości 9 km oraz 5,5 km, wystąpi obszar dużych prędkości wiatru. Na wysokości 9 km maksymalna prędkość wiatru osiągnie wartość 37,5-42,5 m/s, zaś na wysokości 5,5 km osiągnie wartość 35 m/s. W nocy strefa dużych prędkości opuści nasz rejon.

W dzień na wysokości 10 metrów prędkość wiatru wyniesie 3-12 km/h. Wiatr będzie wiał z kierunku E/ESE na zachodzie kraju, ESE w północno zachodniej Polsce, NE w dzielnicach centralnych, N na wschodzie, północnym wschodzie i częściowo na południu oraz z NW w południowo wschodnim rejonie. W porywach do 25 km/h. W Tatrach porywy do 60-80 km/h. W nocy wiatr ESE oraz SE, 4-20 km/h. W porywach do 40 km/h na północy kraju.

Na poziomie 950 hPa duża wilgotność powietrza 60-80%

Na wysokości 1,5 km, w ciągu dnia duża wilgotność powietrza na wschodzie i na południu kraju, 60-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność powietrza niska 10-30%. W nocy na krańcach południowych i na zachodzie kraju wilgotność duża 60-80%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska.

Na wysokości 3 km wilgotność powietrza niska 10-30%. Jedynie w wąskim pasie przebiegającym z północy na południe na zachodzie kraju w ciągu dnia, natomiast w nocy w pasie centralnym oraz na północy kraju wilgotność większa, 60-70%.

Na wysokości 5,5 km, na zachodzie oraz w centrum wilgotność powietrza na poziomie 60-95%. Na pozostałym obszarze niska. W nocy wzrost wilgotności. Na zachodzie 95-99%. Na pozostałym obszarze kraju 60-95 %.

Na wysokości 9 km wilgotność na poziomie 60-95%. W nocy, na zachodzie i w centrum kraju, wzrost wilgotności powietrza do 80-99%.

Wilgotność powietrza na wysokości klatki meteorologicznej w ciągu dnia od 62% w Suwałkach do 89 % w Szczecinie. W nocy wilgotność powietrza od 78% w Koszalinie do 95 % w Krakowie.

Zachmurzenie ogólne duże, miejscami całkowite. Pod wieczór w centrum i na południu możliwe rozpogodzenia. Późnym wieczorem oraz w nocy możliwe rozpogodzenia na wschodzie kraju.

W przebiegu dobowym wielkość zachmurzenia chmurami piętra niskiego będzie malało. Początkowo zachmurzenie duże i całkowite na wschodzie kraju i wiele rozpogodzeń na zachodzie kraju. Wieczorem i w nocy znaczne obszary kraju bez chmur tego piętra. W obszarach wystąpienia zachmurzenia piętra niskiego należy spodziewać się chmur Stratocumulus. W nocy również pojawi się Stratus. W ciągu dnia w wielu rejonach kraju także chmury Cumulus będące w różnym stadium rozwoju oraz lokalnie Cumulonimbus.

W ciągu dnia zachmurzenie piętra średniego duże. Na południu i częściowo na wschodzie małe lub brak chmur. W raz z upływem czasu wzrost zachmurzenia. Strefa chmur będzie nasuwała się z kierunku zachodniego. W obszarach wystąpienia zachmurzenia piętra średniego należy spodziewać się chmur Altocumulus, w ciągu dnia oraz Altocumulus i Altostratus w nocy.

W obszarach wystąpienia zachmurzenia piętra wysokiego na niebie należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.

Według modelu AROME w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim możliwe opady słabego śniegu. W południowo wschodnim obszarze kraju możliwe słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Szczegółowy rozkład pola opadu na mapach. Lokalnie opady będą miały charakter przelotny.

W ciągu dnia widzialność dobra. W nocy, na terenach, gdzie wystąpią rozpogodzenia i nastąpi zmniejszenie prędkości wiatru, możliwe tworzenie się mgieł ograniczających widzialność do 300 metrów. Pod wieczór lokalnie utworzą się zamglenia ograniczające widzialność do 1,5-4 km. W strefie słabych opadów ograniczenie widzialności do 4-6 km.