Komentarz do numerycznych prognoz pogody (23/24.02.2022)

  • Post author:
  • Post published:23 lutego 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

W ciągu ostatniej doby wyż znad północnej Finlandii przemieścił się nad Białoruś, gdzie zalega jego centrum 1027,1 hPa. Wyż się umocnił. Nad Atlantykiem zalega drugi układ wysokiego ciśnienia z ciśnieniem w centrum 1030 hPa. Wyż nieco osłabł. Pomiędzy tymi dwoma wyżami rozciąga się rozległa bruzda niskiego ciśnienia w której zalega pofalowany front atmosferyczny z wyodrębnionymi odcinakami o charakterze frontu ciepłego i chłodnego. Niż znad Morza Norweskiego przemieścił się nieznacznie w kierunku NNE i pogłębił się. W jego centrum ciśnienie wynosi 970 hPa. Na północ od wyżu znad Atlantykiem zalega rodzina niżów. Jeden ośrodek 996,5 hPa zalega nad Islandią niż jest w stadium okludowania. Drugi ośrodek 980 hPa również zalega nad Atlantykiem, pogłębia się. W rejonie niziny zachodnio-syberyjskiej znajduje się kolejny ośrodek niskiego ciśnienia z centrum 990,5 hPa. Nad zachodnią Rosja zalega jeszcze niż z centrum 990 hPa znajdujący się w stadium okludowania. Nad Morzem Czarnym znajduje się zatoka z zalegającym frontem chłodnym.

Wyż znad Atlantyku dobrze wyrażony na wyższych poziomach, 196 gpdam na wysokości 1,5km, 308 gpdam na wysokości 3 km i na wyższych poziomach poza zasięgiem mapy. Niż znad Morza Norweskiego również już jest dobrze wyrażony na wyższych poziomach, ale jego centrum na osi niżu znajdują się poza zasięgiem map topografii barycznej bezwzględnej TB. Na wschód od Polski na wysokości 5,5 km oraz 9 km występuje jeszcze zagęszczenie izohips oraz izoterm (TB500) w obszarze tym zalega jeszcze oś prądu strumieniowego. Na wysokości 5,5 km (TB500) występuje obszar obniżonego ciśnienia z centrum 544 gpdam nad Zatoką Biskajską.

W ciągu doby wyż znad Białorusi będzie kontynuował swój ruch w kierunku SE. W nocy centrum wyżu dotrze do Morza Azowskiego. Od zachodu do naszego kraju nasunie się front atmosferyczny, który w chwili obecnej zalega w rozległej bruździe niskiego ciśnienia. Jutro front powinien opuścić nasz kraj. Wyż nad Atlantykiem jest praktycznie stacjonarny rozbudowuje się w kierunku NE. Jutro nad Islandią i na wschód od niej znajdować się powinien klin wysokiego ciśnienia. Rozbudowujący się wyż spowoduje, że w pewnym obszarze zaistnieją warunki do frontolizy i nastąpi „przerwanie” rodziny niżów i jeden z nich, który znajduje się w obszarze NE wyżu będzie przemieszczał się w kierunku SE-SSE i jutro w dzień od zachodu zbliży się do zachodnich granic naszego kraju.

Z analizy średniej temperatury warstwy na mapie topografii barycznej względnej wynika, że z zachodu na wschód przesuwa się klin cieplejszego powietrza. Już w nocy od północnego zachodu zacznie nasuwać się zatoka chłodniejszego powietrza. Nadal pozostajemy w polarno-morskiej masie powietrza.

Temperatura powietrza w dzień od 0°C w woj. podlaskim do 11°C w Zielonej Górze. W nocy od 0°C w woj. podlaskim do 7°C w Zielonej Górze oraz we Wrocławiu.

Temperatura odczuwalna powietrza w dzień od -3°C w Suwałkach do 12°C w Zielonej Górze. W nocy od -3°C w Szczecinie do 5°C w Opolu.

W nocy w górnej troposferze wzrost prędkości wiatru. Na wysokości 9 km prędkość wiatru osiągnie wartość 20-22,5 m/s na północy kraju. Na wysokości 5,5km na północy kraju prędkość osiągnie wartość 17,5-20 m/s. Na wysokości 3 km na północy i północnym wschodzie prędkość wiatru osiągać będzie wartość 15-20 m/s. Na wysokości 1,5 km w woj. warmińsko-mazurskim i woj. świętokrzyskim prędkość wiatru osiągnie wartość 15-17 m/s.

W dzień wiatr południowo wschodni, 4-17 km/h. W porywach do 30 km/h na wschodzie kraju. W nocy zachodni na zachodzi i północnym zachodzie oraz południowo zachodni na pozostałym obszarze kraju, 6-20 km/h. W porywach do 40 km/h w północno zachodniej Polsce. W Karpatach w porywach do 60-70 km/h.

RH 0-300 m GFS czw. 23.02.2023 15 UTC RH 600-3000 m GFS czw. 23.02.2023 15 UTC

W warstwie 0-300 metrów oraz 0,6-3 km najmniej pary wodnej w troposferze znajduje się we wschodniej, północno wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Na zachodzie kraju wilgotność jest większa.

RH 3000-6000 m GFS czw. 23.02.2023 15 UTC

W warstwie 3-6 km obszar z największą ilością pary wodnej znajduje się na zachodzie, północnym zachodzie i północy Polski.

W nocy na wszystkich poziomach 950; 850; 700; 500 oraz 300 hPa wilgotność powietrza duża. Na poziomie 500 i 300 hPa wilgotność powietrza osiągnie wartość 95-99 % nad znacznym obszarem kraju. Na wysokości 1,5 km (850 hPa) oraz 950 hPa największa wilgotność (95-99%) w obszarze Polski północno zachodniej.

W dzień na wysokości 1,5 km wilgotność powietrza będzie mała, 10-30%, na wschodzie kraju a od centrum w kierunku zachodnim kraju 60-95%. Na wysokości 3 km największa wilgotność, 80-99%, w północno zachodnim i północno wschodnim rejonie Polski.

Na pozostałych poziomach wilgotność duża.

Na wysokości klatki meteorologicznej wilgotność powietrza w dzień wyniesie 76-90%. W nocy wilgotność powietrza duża 82-100%.

Zachmurzenie ogólne całkowite. W obszarze występowania pełnego pokrycia chmurami Cirrostratus fibratus lub nebulosus, Słońce będzie widoczne. Chmury Cirrostratus zbudowane są kryształków lodu między innymi płytkowych, słupkowych oraz innych. Nigdy ich ilość w jednostce objętości nie jest na tyle duże, aby powodować pełne zamaskowanie Słońca lub Księżyca. Słońce jest zawsze widoczne i przedmioty rzucają cienie (kiedy Słońce jest powyżej 30° nad horyzontem). Sytuacja się zmienia kiedy chmury Cirrostratus powstają z kowadła chmur Cumulonimbus (Cirrostratus cumulonimbogenitus). Wówczas zbudowane są z większych kryształów, są bardziej gęste i mogą przysłaniać Słońce, które może być widoczne jak przez matowe szkło. Formalnie chmury te pokrywają całe niebo stąd zachmurzenie duże i całkowite.

Zachmurzenie piętra wysokiego duże i całkowite. W nocy lokalnie rozpogodzenia w tej warstwie chmur. W strefie występowania chmur na niebie wystąpią Cirrus fibratus oraz spissatus, Cirrostratus fibratus lub nebulosus. Ze względu na obecność kryształków płytkowych oraz słupkowych na niebie można obserwować zjawisko optyczne halo.

Według modelu COSMO w dzień zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite. Ponieważ na wysokości 3 km dominuje mała zawartość pary wodnej za wyjątkiem wschodnich i zachodnich (aż do linii dzielnic centralnych) rejonów kraju zatem tylko w tych obszarach należy spodziewać się chmur Altocumulus. Po południu i pod wieczór wzrost zachmurzenia. W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Na niebie chmury Altocumulus i Altostratus.

Zachmurzenie piętra niskiego początkowo na zachodzi i wschodzie. Z upływem czasu wzrost zachmurzenia. W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Na niebie Stratocumulus. Możliwe także chmury Cumulus. W nocy Stratocumulus oraz Stratus. Wieczorem oraz w nocy będą także chmury Cumulonimbus.

W dzień bez opadów. Wieczorem w północno zachodnim obszarze wystąpi opad deszczu. Od zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa opadów deszczu oraz mżawki. Mżawka będzie padała z chmur Stratus nebulosus. W obszarze występowania chmur Cumulonimbus oraz Cumulus congestus mogą występować opady przelotne charakteryzujące się zmienną intensywnością oraz zwiększony rozmiarami kropel opadowych a także nagłym rozpoczęciem i zakończeniem.

W dzień widzialność dobra. Wieczorem i w nocy, w strefie opadów ograniczenie widzialności do 3-5 km. Przy intensywniejszych opadach ograniczenie widzialności do 1,5-2 km.