Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Komentarz nr CII/2023 do numerycznych prognoz meteorologicznych – 20/21 VII 2023 r.
Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 19 VII 2023 roku
Południowe rejony kraju były w zasięgu układu niskiego ciśnienia z ośrodkiem nad południowo wschodnią Polską.
W ciągu dnia nad północną Polską zalegała zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Nad północno zachodnią Rosją znajduje się układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 991,2 hPa z układem frontów atmosferycznych. W ciepłym sektorze ww. układu barycznego znajduje się drugi ośrodek 989,9 hPa z frontem okluzji. Nad Skandynawią zalega zatoka niskiego ciśnienia. Nad Płw. Iberyjskim występuje płytki niż. Nad Bałtykiem występują dwa wyże, a bruździe niskiego ciśnienia zalegającej między tymi dwoma układami antycyklonalnymi zalega front atmosferyczny chłodny związany z płytkim niżem, znajdującym się na zachód od Wysp Brytyjskich.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 19 VII 2023 roku, godzina 12 UTC
Nad Morzem Norweskim nadal zalega wir cykloniczny, który się wypełnia. Proces wypełniania dotarł do poziomu 400 hPa. Na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa głębokość wiru nie zmieniła się. Niż zalegający nad północno zachodnią Rosją jest średnim układem barycznym z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 500 hPa. Wyżej izohipsy gięte są na kształt zatoki. Drugi ośrodek znajdujący się w ciepłym sektorze układu jest układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 850 hPa. Wyże zalegające nad Atlantykiem są niskimi układami barycznymi. Nad Morzem Śródziemnym występuje klin wysokiego ciśnienia.
Analiza górnego pola wiatru, 19 VII 2023 roku, godzina 18 UTC
Od Zatoki Biskajskiej przez Francję, Niemcy, Czechy, południową Polskę aż po Kijów zalega prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s.
W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/360. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/360. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL300/420.
W południowej Polsce, aż po dzielnice centralne zalega prąd strumieniowy z maksymalną prędkością wiatru do 45 m/s.
Analiza termiczna troposfery
Nad Morzem Barentsa, Norweskim, Skandynawią, Islandią, północną Francją, Belgią, Holandią, Danią, północnymi i centralnymi Niemcami i Polską, północną Ukrainą, Białorusią i północno zachodnią Rosją zalega obszar chłodu. Pozostały obszar kontynentu zalega obszar ciepła. Nad Islandią występuje powietrze arktyczne. Północno zachodnia Rosja w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Południowy obszar Płw. Iberyjskiego, nad Płw. Azji Mniejszej, Płw. Apenińskim, Płw. Bałkańskim i Morzem Śródziemnym znajduje się powietrze zwrotnikowe. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.
Do Polski napływa powietrze z zachodu. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa wzrasta w kierunku południowym.
Zapas wody w pionowym słupie powietrza o przekroju 1 m2 (TPW) wynosi 20-32 mm.
Rozwój sytuacji barycznej nad Europą
W czwartek nad Polską powinien zalegać front okluzji. W nocy z czwartku na piątek Polska zacznie dostawać się pod wpływ rozbudowującego się klina wyżu. Nad północno zachodnią Rosją występować będzie niż, który okluduje, ale głębokość wiru pozostanie na niezmienionym poziomie. Nad południową i południową wschodnią Europą zalegać będzie zatoka z pofalowanym frontem atmosferycznym. Nad Skandynawią nadal będzie występowała zatoka niskiego ciśnienia. Nad Morzem Norweskim i Barentsa ukształtuje się wyż. Nad Morzem Czarnym występować będzie wyż. Na południowy zachód od Islandii zalegać będzie niż z ośrodkiem 1010 hPa będący członkiem rodziny niżów. Na zachód od Zatoki Biskajskiej występować będzie niż. Oba układy połączone zatoką, w której znajduje się front atmosferyczny. W wyniku rozbudowy nad Atlantykiem układu antycyklonalnego część zatoki wypełni się i fragment frontu ulegnie frontolizie.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Nad północno zachodnią Rosją zalegający niż dobrze zaznaczony na wysokości 850 hPa, gdzie występuje zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na ww. poziomie wir cykloniczny pogłębi się. Na poziomie 500 hPa izohipsa 552 gpdam obejmuje dwa ośrodki zalegające nad północno zachodnią Rosją i Morzem Norweskim. Na poziomie 300 hPa nad Morzem Norweskim i północno zachodnią Rosją zalegają zamknięte cyrkulacje cykloniczne. Nad Wyspami Brytyjskimi, Zatoką Biskajską izohipsy gięte będą na kształt zatoki.
Rozwój górnego pola wiatru
Nad północną Hiszpanią, Francją, Niemcami, nad Austrią, Węgrami, Ukrainą i zachodnią Rosją zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowy obejmuje obszar FL280/430.
W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL290/400. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/360. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL300/410.
Wyżej wymieniony prąd strumieniowy przemieści się nieznacznie na wschód. Nad Skandynawią oraz nad Atlantykiem (między Islandią i Wyspami Brytyjskimi) ukształtuje się strefa zwiększonej prędkości wiatru.
Nad południową Polską przemieszczać się będzie strefa dużej prędkości wiatru (na wysokości 300 hPa).
Rozwój warunków termicznych troposfery
Pole rozkładu obszaru ciepła i chłodu nie ulegnie istotnym zmianom. Obszar chłodu obejmie dodatkową Zatokę Biskajską oraz centralną Francję.
Rozkład termiczny masy powietrza nie ulegnie zmianie. Nadal napływać będzie powietrze początkowo z WNW a następnie z zachodu. W ciągu dnia występować będzie ujemny kąt adwekcji co wskazuje na adwekcję ciepła. W nocy 20/21 VII występować będzie dodatni kąt adwekcji wskazujący na adwekcje chłodu.
Ewolucja pola wilgotności w troposferze
Na poziomie 850 hPa zalegać będzie dość wilgotna masa powietrza.
W ciągu dnia na wysokości 500 hPa na wschodzie/północnym wschodzie kraju zalegać będzie dość wilgotna masa powietrza. Na pozostałym obszarze sucho. W nocy sucho.
Na wysokości 9 km w ciągu dnia sucho. W nocy w pasie centralnym wilgotność umiarkowana.
W ciągu dnia zasób wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 12-28 mm. W nocy zawartości zasobu wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 12-24 mm.
Prognoza zachmurzenia
Zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże. Po południu i wieczorem zmniejszenie wielkości pokrycia sklepienia niebieskiego. W nocy od zachodu nastąpi wzrost zachmurzenia. Na północy kraju zachmurzenie małe lub brak.
Na niebie chmury Cumulus, Cumulonimbus, lokalnie Stratocumulus. Ponadto można zaobserwować wypukłości, przypominające wymiona, Cumulonimbus capillatus incus mamma.
Na niebie także chmury Altocumulus (undulatus/lenticularis/translucidus/perlucidus) oraz Altostratus translucidus/opacus. W obrębie chmur Cb i Cu con występować będą Ac cbgen/cugen.
W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus, Cirrostratus fibratus, lokalnie mogą występować chmury Cirrocumulus (undulatus, lenticularis). W obrębie chmur Cb mogą tworzyć się chmury Cirrus spissatus cumulonimbogenitus.
Prognoza opadów
W ciągu dnia występować będą opady przelotne deszczu. Lokalnie opadu mogą być intensywne. Wieczorem opady zanikną. Nad ranem na północy Polski mogą występować symboliczne opady.
Prognoza gradu
Możliwy opad gradu. Rozmiary gradzin 0,5-3,5 mm.
Prognoza burz
MUCAPE wyniesie 200-1600 J/kg.
SWEAT Index wyniesie 150-250.
Uskok wiatru w warstwie 6 km wyniesie do 15m/s.
Wierzchołki chmur Cb mogą osiągać wysokość 9,5-10 km. Wierzchołki będą zimne -50 st. C.
Jutro wystąpią sprzyjające warunki do wystąpienia burz.
Prognoza pola wiatru
W ciągu dnia porywy wiatru do 70 km/h.
Prognoza widzialności
W strefie opadów ograniczenie widzialności do 3-6 km.
W nocy zmniejszy się deficyt punktu rosy do 0,2-0,5 st. C. Należy spodziewać się spadku widzialności do 3-7 km. Lokalnie do 1 km.