Komentarz do numerycznych prognoz pogody (12/13.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:12 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 11 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Polska jest w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia. Nad Morzem Północnym znajduje się płytki niż z ośrodkiem 997,6 hPa. Ośrodek pogłębił się. Z ośrodkiem związana jest zatoka niskiego ciśnienia w której znajduje się front atmosferyczny. Nad Europą północno wschodnią znajduje się płytki niż. Nad Płw. Iberyjskim również występuje płytki niż. Nad Morzem Barentsa oraz Norweskim znajduje się układ frontów atmosferycznych związanych z niżem z ośrodkiem 1010 hPa znajdującym się na południowy zachód od Wyspy Niedźwiedzia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 11 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający rysowanie, szkic, diagram, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Ośrodek niżowy zalegający nad Morzem Północnym jest wysokim układem barycznym. Głębokość wiru pogłębiło się aż do poziomu 400 hPa. Na wysokości 300 hPa głębokość wiru nie zmieniła się. Niż z rejonu Wyspy Niedźwiedzia jest wysokim układem barycznym. Głębokość wiru cyklonicznego nie zmieniła się. Niż zalegający nad północno wschodnią Europą również jest wysokim układem barycznym. Nad Europą południową, centralną i Skandynawią zalega klin.

Analiza górnego pola wiatru, 11 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym aż po Skandynawię zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad wschodnią Polską, Ukrainą aż po Morze Czarne występuje prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Płw. Iberyjskim i zachodnią Francją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL400, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. W obszarze przerywanej linii [1,4] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/380. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/380. W obszarze przerywanej linii [3] okazjonalnie występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/320. W obszarze przerywanej linii [5] występuje okazjonalnie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/360. W obszarze przerywanej linii [6] okazjonalnie występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/360. W obszarze przerywanej linii [7] okazjonalnie występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/420.

Tropopauza

Wysokość tropopauzy nad Polską wynosi około FL340.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 11.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 11.07.2023 18 UTC

Nad Islandią, Morzem Norweskim, Wielką Brytanią, częściowo nad Atlantykiem oraz nad północnymi i północno zachodnimi obszarami Morza Północnego zalega obszar chłodu. Drugi obszar chłodu zalega nad Morzem Barentsa, Płw. Kolskim, południową Finlandią, częściowo Bałtykiem, Litwą, Łotwą, Estonią, Białorusią, Ukrainą. Północna i środkowa Skandynawia w obszarze wyodrębnionego ciepła. Nad zachodnią, południowo zachodnią i centralną Europą występuje klin ciepła. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepła. Zachodnia Rosja w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Powietrza zwrotnikowe obejmuje obszar Płw. Iberyjskiego, Morza Śródziemnego, Europy zachodniej i klinem sięga po Niemcy. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Polska na skraju klina ciepła, powietrza zwrotnikowego. Nad Polską ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcje ciepła. Na poziomie strumienia sterującego napływa powietrze z zachodu.

Zalegająca masa powietrza na Polską jest dość wilgotną masą powietrza. Zapas wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 wynosi od 20 mm do 36 mm.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

W środę nad Polską, z zachodu na wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych związanych z niżem, którego ośrodek zalegać będzie nad Morzem Północnym. W ciepłym sektorze niżu, przed frontem chłodnym, może utworzyć się linia konwergencji. Układ jest w stadium okluzji. Front atmosferyczny przemieści się na krańce układu barycznego. Punkt zwarcia frontu ciepłego i chłodnego występować będzie nad południową Skandynawią i już w nocy 12/13 VII przemieści się w rejon Łotwy. Nad Europą zachodnią rozciągać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Nad Europą północno wschodnią występować będzie nadal płytki niż. Nad Morzem Barentsa i Norweskim zalegać będzie zatoka z ciepłym frontem atmosferycznym. Zachodni rejon Morza Śródziemnego w zasięgu płytkiego niżu. Obszar Płw. Apenińskiego, Bałkanów, Morza Śródziemnego, Adriatyckiego, Jońskiego i Egejskiego, aż po Morze Czarne w zasięgu podwyższonego ciśnienia. Nad Atlantykiem zalegać będzie płytki niż znajdujący się w stadium okluzji.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż znad Morza Północnego będzie wysokim układem barycznym. Niż nieznacznie się pogłębi na poziomie 850 hPa. Na wyższych poziomach głębokość układu nie zmieni się. Niż znad Europy północno wschodniej również będzie wysokim układem barycznym, układ będzie się pogłębiał. Nad Europą centralną i wschodnia oraz nad Bałtykiem (w ciągu dnia) zalegać będzie klin. Nad Atlantykiem zalegający wir cykloniczny będzie niskim układem barycznym.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, szkic, rysowanie, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad południową Skandynawią i Morzem Norweskim zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Nad Atlantykiem i Płw. Iberyjskim występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Francją, południowymi Niemcami i południową Polską ukształtuje się prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad północnymi Niemcami zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Nad północno wschodnią Polską, Białorusią i Ukrainą aż po Morze Czarne występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad zachodnią Rosją ukształtuje się prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/400. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/350. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/410. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/380.

Prąd strumieniowy GFS śro. 12.07.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS czw. 13.07.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby strefa zwiększonej prędkości wiatru nad zachodnią Skandynawią rozmyje się. Strefa dużych prędkości wiatru nasunie się nad Polskę i Litwę. Prawdopodobnie prąd strumieniowy nad Płw. Iberyjskim zaniknie. Prąd strumieniowy nad Europą zachodnią przemieści się nad Włochy. Prąd strumieniowy nad Ukrainą i Białorusią przemieści się na wschód.

W nocy ze środy na czwartek, nad Polską, zalegać będzie oś prądu strumieniowego, z prędkością w osi prądu wynoszącą 50 m/s.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 12.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 13.07.2023 12 UTC

Nad Islandią, częściowo nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Norweskim i Północnym, Skandynawią, Łotwą, Estonią oraz zachodnią Rosją występować będzie obszar chłodu. W ciągu najbliższej doby nad północno zachodnią Rosją wyodrębni się zamknięty obszar chłodu. Zamknięte izohipsy względne i izohipsy bezwzględne pokrywają się. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu obszaru ciepła.

Nad Polską zalegać będzie klin ciepła (powietrze zwrotnikowe). Na południu Polski średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa wyniesie 14°C. Do kraju napływać będzie powietrze z WSW. Oś klina będzie przemieszczać się na wschód i w nocy (12/13 VII) już opuści nasz kraj.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na poziomie 850 hPa z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa wysokiej wilgotności.

Na wysokości 5,5 km z zachodu na wschód przemieszczać się będzie wąska strefa wilgotności. W nocy na północy i w centrum kraju masa powietrza będzie sucha. Na południu kraju wilgotność będzie wysoka.

Na wysokości 9 km, w ciągu dnia, jedynie w północno zachodnim obszarze kraju będzie sucho. Na pozostałym terenie wilgotno. W nocy nad zachodnimi rejonami Polski wilgotność będzie duża. Na wschodzie Polski masa powietrza będzie suchsza.

Strefa dużego zapasu wody w pionowym słupie powietrza o podstawie 1 m2 będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. W ciągu dnia wyniesie od 28 mm do 52 mm. W nocy jedynie na południe i wschodzie kraju zapas wody w pionowym słupie powietrza wyniesie 28-40 mm. Na pozostałym obszarze kraju wyniesie 20-24 mm.

Prognoza zachmurzenia

Strefa dużego zachmurzenia przemieszczać się będzie z zachodu na wschód. Późnym wieczorem i w nocy strefa frontowa dotrze do wschodnich granic kraju. W nocy od zachodu nasunie się kolejna strefa dużego zachmurzenia.

W ciągu dnia na sklepieniu niebieskim występować będą chmury Cumulus, Cumulonimbus calvus/capillatus incus arc. W strefie opadów chmurą Cb towarzyszyć mogą chmury pannus (Stratus fractus cumulonimbogenitus, Cumulus fractus cumulonimbogenitus). Możliwe chmury Stratocumulus. Chmury Cb mogą rozbudowywać się do wysokości nawet 13 km.

W piętrze chmur średnich na niebie występować będą chmury Altocumulus (perlucidus, translucidus, radiatus, undulatus, lenticularis, castellanus, floccus). W strefie chmur Cb będą występowały chmury Ac cbgen. Możliwe lokalnie chmury Altostratus.

W piętrze chmur wysokich należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus/vertebratus/uncinus/radiatus/spissatus, Cirrostratus fibratus duplicatus/undulatus. Możliwe także chmury Cirrocumulus lenticulatris/undulatus. W rejonie chmur Cb możliwe Ci spi cbgen oraz Cs fib cbgen.

Prognoza opadów

Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów przelotnych deszczu. Opady będą miały charakter intensywny. W nocy opady będą miały intensywność słabą. Lokalnie opad ciągły. Pole opadu przedstawiono na załączonych symulacjach.

Prognoza gradu

Wysokość izotermy zero temperatury termometru zwilżonego wahać się będzie między 2400-3500 metrów co wskazuje, że należy spodziewać się opadów gradu. Lokalnie rozmiary gradzin osiągną rozmiar 5 cm. Wydające gradziny z podstawy chmur Cb wpadając w obszar mniej nasyconego powietrza parą wodna oraz wysoką temperaturą mogą się stopić zanim osiągną powierzchnię gruntu. Krople powstałe ze stopienia gradzin będą charakteryzowały się dużymi rozmiarami.

Prognoza burz

MUCAPE osiągać będzie wartość 500-2500 J/kg. Ścięcie wiatru w warstwie 6 km wyniesie do 25 m/s. Bulk Richardson Number osiągnie wartość powyżej 80. K-indeks wyniesie do 40K. Chmury lokalnie osiągać będą wysokość 11-13 km. Temperatura wierzchołków chmur wyniosą -50/-60°C.

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Należy spodziewać się burz.

Nad ranem MUCAPE, na południu kraju, osiągnie wartość 800-1200 J/kg. Wierzchołki chmur Cb będą niższe 7-8,5 km. Temperatura wierzchołków będzie wyższa do -10/-20°C.

Nad ranem 13 VII możliwe słabe burze (pojedyncze wyładowania) na południu kraju.

Prognoza pola wiatru

W strefie przemieszczającego się frontu, w strefie prądów zstępujących w chmurach Cb, spodziewać się należy porywów wiatru do 70-85 km/h. Porywy wiatru niezwiązane z chmurami Cb będę osiągać niższe prędkości do 40-50 km/h.

Prognoza pola widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W strefie intensywnych opadów deszczu ograniczenie widzialności do 2,5-4 km. W nocy najmniejszy niedosyt wilgotności występować będzie na północy i na wschodzie kraju. Należy spodziewać się ograniczenia widzialności do 1,5-3 km.