Komentarz do numerycznych prognoz pogody (11/12.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:11 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 10 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Polska znajduje się w zasięgu układu niskiego ciśnienia, z ośrodkiem 1010,9 hPa nad Morzem Północnym. Układ baryczny jest w stadium okludowania. Front ciepły zalega nad zachodnią Polską, zachodni obszar kraju znajduje się w ciepłym sektorze niżu. Nad Wielką Brytanią oraz Atlantykiem znajduje się rozległa zatoka niskiego ciśnienia, w której znajduje się front atmosferyczny. Ośrodek niżowy znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. Ośrodki znad Morza Północnego i Wysp Brytyjskiego objęte są wspólną izobarą 1010 hPa. Nad Morzem Norweskim występuje płytki niż. Niż znajduje się w stadium okluzji. Front okluzji przemieścił się już na skraj niżu. Nad Morzem Białym znajduje się słaby wyż z ośrodkiem 1021,1 hPa. Na wschodzie Europy zalega zatoka niskiego ciśnienia, w której znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Na pofalowanym froncie utworzył się płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 995,1 hPa. Nad Europą południową i Morzem Śródziemnym znajduje się obszar podwyższonego ciśnienia. Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajduje się rozległy wyż, który klinem sięga nad Europę zachodnią. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 10 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, rysowanie, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie

Niż znad Wysp Brytyjskich jest wysokim układem barycznym. Oś układu pochylona w kierunku zachodnim, w kierunku chłodniejszej masy powietrza. Na poziomie 850 hPa układ się pogłębił. Na wyższych poziomach niż się nieco wypełnił. Na wysokości 9 km głębokość wiru nie uległa zmianie. Niż znad Morza Norweskiego również jest wysokim układem barycznym. Układ na wysokości 500 i 400 hPa pogłębił się, zaś na poziomie 300 hPa głębokość wiru nie zmieniła się. Niż znad wschodniej Europy jest układem średnim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do 700 hPa. Wyżej zalega zatoka. Nad Europą centralną, Skandynawią izohipsy gięte na kształt klina. Nad Europą południowo wschodnią i Morzem Czarnym izohipsy gięte na kształt zatoki. Wyż znad Morza Białego jest bardzo niskim układem barycznym. Wyżej na wszystkich poziomach izobaryczny izohipsy gięte na kształt klina.

Analiza górnego pola wiatru, 10 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Wielką Brytanią, Morzem Północnym aż po północne Niemcy zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Nad Atlantykiem, południową Wielką Brytanią, Morzem Północnym aż po zachodnie Niemcy ukształtował się prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Morzem Północnym i Norweskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Europą wschodnią i południowo wschodnią aż po Morze Czarne zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50m/s. Nad Europą wschodnią występuje prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/390. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/350. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/380. W obszarze przerywanej linii [4] występuje okazjonalnie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/320.

Tropopauza

Nad środkową Norwegią występuje wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL390). Wysokość tropopauzy nad Polską wynosi około FL300.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 10.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 10.07.2023 18 UTC

Częściowo nad Skandynawią, Łotwą, Estonią, Litwą, Białorusią, Ukrainą, częściowo Bałtykiem, Morzem Północnym i Norweskim, nad Danią i Wielką Brytanie oraz częściowo nad Atlantykiem zalega obszar chłodu.

Nad Europą wschodnią izotermy gięte na kształt zatoki. Nad Europą centralną i Skandynawią izotermy gięte na kształt klina. Na zachód od Wysp Brytyjskich na wysokości 5,5 km izoterma -20 st. C jest zamknięta. Obszar chłodu pokrywa się z ośrodkiem niżowym na wysokości 5,5 km i częściowo zamknięta izoterma pokrywa się izohipsami względnymi TW. Europa południowa i Morze Śródziemne w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Zachodnia Rosja w pod wpływem powietrza polarno-kontynentalnego. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Nad Polską zalega oś klina ciepła. Do kraju napływa powietrze z zachodu. Nad Polską występuje ujemny kąt adwekcji wskazujący na adwekcję ciepła.

Nad zachodnią i centralną Polską zalegająca masa powietrza jest dość wilgotna. Wschodnie rejony kraju są w zasięgu suchej masy powietrza.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Niż znad wschodniej Europu będzie się pogłębiał i przemieści się na północ. Niż znad Wysp Brytyjskich będzie się pogłębiał i ośrodek przemieści się nad Morze Północne. Według DWD w południowo wschodniej Polsce zalegać powinna linia konwergencji wzdłuż, której mogą rozbijać się chmury Cb i występować opady przelotne. Symulacje pola barycznego (DWD) sugeruje, że w obszarze od Morza Barentsa, Morza Białego, Płw. Kolskiego, przez Bałtyk, aż po Europę południową rozciągać się będzie obszar podwyższonego ciśnienia. W nocy 11/12 VII nad Polską rozbuduje się klin wyżu. Jednak już nad ranem w środę do zachodnich granic kraju zbliży się front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym znad południowej Skandynawii, który przemieści się znad Morza Północnego. Nad Płw. Iberyjskim występować będzie płytki niż, który przemieszczać się będzie na wschód.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż znad Morza Północnego będzie wysokim układem barycznym będzie się pogłębiał na wszystkich poziomach. Niż znad Morza Norweskiego będzie się wypełniał i już w nocy 11/12 VII nie będzie występowała zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Niż znad Europy wschodniej będzie układem wysokim i będzie się pogłębiał na wszystkich poziomach. Nad Europą centralną, południową, południowo zachodnią oraz Skandynawią zalegać będzie klin.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym aż po Skandynawię zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Nad wschodnią Polską, Ukrainą aż po Morze Czarne występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad zachodnia i północno zachodnią Rosją również zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL260/410. W obszarze przerywanej linii [2,3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/380. W obszarze przerywanej linii [4] okazjonalnie występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/320. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/350. W obszarze przerywanej linii [6] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/420.

Prąd strumieniowy GFS wto. 11.07.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 12.07.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby prąd strumieniowy znad Polski przemieści się na wschód. Początkowo prędkość wiatru w osi prądu będzie się zmniejszała, a następnie nastąpi wzrost.

Nad Europę zachodnią nasunie się strefa zwiększonej prędkości wiatru, w której prędkość wiatru zmniejszy się. Nad Norwegią ukształtuje się strefa zwiększonej prędkości wiatru. Nad Morzem Norweskim oraz nad zachodnią i północno zachodnią Rosją prąd strumieniowy osłabnie i rozmyje się. Prędkość wiatru obniży się poniżej 30 m/s.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 11.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 12.07.2023 12 UTC

Nad Islandią, Morzem Norweskim, Wielką Brytanią, częściowo nad Atlantykiem oraz nad północnymi obszarami Morza Północnego zalegać będzie obszar chłodu. Drugi obszar chłodu zalegać będzie nad Morzem Barentsa, Płw. Kolskim, Finlandią, Bałtykiem, Litwą, Łotwą, Estonią, Białorusią, Ukrainą. W ciągu najbliższej doby klina ciepła zalegający pomiędzy dwiema zatokami ulegnie deformacji, w wyniku której nad północną częścią Skandynawii wyodrębniony zostanie obszar ciepła, który będzie rozprzestrzeniał się będzie na wschód i połączy się z klinem ciepła znad północno wschodniej Europy. Pozostały obszar kontynentu pozostanie w zasięgu ciepłego powietrza. Nad Europą południowo zachodnią występować będzie klin powietrza zwrotnikowego.

Początkowo nad Polską izohipsy względne będą się prostować co oznacza, że z południowego zachodu kraju zostanie wyparta masa powietrza o wyższej średniej temperaturze warstwy o grubości 500 hPa. Jednak w ciągu najbliższej doby klin ciepła rozbuduje się na północ i jego oś będzie przemieszczała się na wschód. Na południu kraju średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa osiągnie wartość 12°C.

We wtorek, na poziomie strumienia sterującego, do Polski napływać będzie powietrze z północnego zachodu. W ciągu najbliższych godzin nastąpi zmiana kierunku napływu mas powietrza. Powietrza napływać będzie z południowego zachodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W dzień, na wysokości 850 hPa, najwięcej pary wodnej zalegać będzie we wschodnich rejonach kraju. W nocy występować będzie suchsza masa powietrza. W drugiej części nocy od zachodu nasunie się ponownie wilgotna masa powietrza.

Na poziomie 500 hPa będzie dość sucho. W środę, w drugiej części nocy, nasunie się strefa dużej wilgotności powietrza.

Na wysokości 9 km, w pasie Polski zachodniej i południowo zachodniej oraz południowej, wilgotność w ciągu dnia duża. Na pozostałym obszarze kraju wilgotność niższa. W nocy zachodnie i wschodnie rejony Polski ze zwiększoną ilością pary wodnej. Nad ranem od zachodu nasunie się strefa zwiększonej wilgotności.

W ciągu dnia, woda w pionowym słupie powietrze będzie się wahała 24-32 mm. W nocy od 20 do 40 mm. Nad ranem w środę, na zachodzie kraju, osiągać będzie wartość 44-48 mm.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne zmienne. W nocy więcej rozpogodzeń. Nad ranem od zachodu wzrost zachmurzenia.

W ciągu dnia występować mogą na niebie chmury Cumulus oraz Stratocumulus na dwóch różnych poziomach. Lokalnie możliwe chmury Cumulonimbus. Po południu i pod wieczór mogą tworzyć się chmury Stratocumulus cumulogenitus a następnie nastąpi zanik chmur. Jedynie na wschodzie kraju mogą występować małe ławice chmur Stratocumulus. W drugiej części nocy/nad ranem w środę od zachodu nasuną się chmury Cumulus congestus oraz Cumulonimbus.

W piętrze chmur średnich na niebie występować będą chmury Altocumulus (możliwe gatunki i odmiany: perlucidus, translucidus, castellanus/floccus, undulatus, lenticularis). W rejonie chmur Cb mogą powstawać chmury Ac cbgen.

W piętrze chmur wysokich mogą występować chmury Cirrus fibratus/spissatus/radiatus/vertebratus, Cirrostratus fibratus/duplicatus oraz lokalnie możliwy Cirrocumulus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia należy spodziewać się opadów przelotnych deszczu, które z czasem będą zanikać. Nad ranem, na zachodzie kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Opady mogą być lokalnie intensywniejsze.

Prognoza gradu

Możliwy grad.

Prognoza burz

MUCAPE osiągnie wartość 800-1600 J/kg. Na południowym zachodzie możliwe będą wyładowania atmosferyczne.

Nad ranem w środę MUCAPE wyniesie od 500 do 1600 J/kg. Od zachodu nasuną się chmury Cb, z wierzchołkami nawet do 10-12 km. Na zachodzie kraju możliwe burze.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 35-45 km/h. Nad ranem w środę nasunie strefa porywów wiatru do 50-70 km/h.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Na północy i na wschodzie kraju możliwe zamglenia ograniczające widzialność do 3-5 km.