Komentarz do numerycznych prognoz pogody (10/11.07.2023)

  • Post author:
  • Post published:10 lipca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 9 VII 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Skandynawią, Europą centralną (w tym i nad Polską) oraz nad Europą południową pogodę kształtuje układ wysokiego ciśnienia. Nad Europą wschodnia i północno wschodnią zalega pofalowany front atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia związany z ośrodek 1004,5 hPa nad północno zachodnią Rosją oraz 999,1 hPa nad zachodnią Rosją. Nad Morzem Norweskim i Północnym oraz nad Atlantykiem znajdują się fronty atmosferyczne związane z ośrodkami 1015 hPa nad Morzem Grenlandzkim i 1005 hPa nad Atlantykiem. Na południe od ww. frontów atmosferycznych występuje wyż, który klinem sięga po Europę zachodnią. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 9 VII 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający szkic, rysowanie, diagram, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, diagram, rysowanie, tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Niż znajdujący się nad Morzem Grenlandzkim jest wysokim układem barycznym. Wir cykloniczny zalegający nad Atlantykiem również jest wysokim układem barycznym. Nad Europą zachodnią, centralną. Skandynawią i Europą południową występuje klin. Niż znad zachodniej Rosji jest układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 700 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad północno zachodnią Rosją izohipsy gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru, 9 VII 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Wielką Brytanią, Islandią, Morzem Północnym, Morzem Grenlandzkim oraz Atlantykiem zalega łącznie sześć prądów strumieniowych na wysokości FL300-340, z maksymalną prędkością w osi prądu 40-55 m/s. Nad Polską występuje prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 40 m/s. Nad Europą północno wschodnią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/420. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL200/360. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/380. W obszarze przerywanej linii [4] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/360.

Tropopauza z godziny 18 UTC, 9 VII 2023 roku

W rejonie Jeziora Ładoga występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). W rejonie Kanału Św. Jerzego występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL270).

Analiza termiczna troposfery z godziny 18 UTC, 9 VII 2023 roku

Thck 500-1000hPa GFS nie. 09.07.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS nie. 09.07.2023 18 UTC

Nad Skandynawią, Łotwą, Estonią, Litwą, Białorusią i północną Ukrainą zalega zatoka chłodu. Nad północno zachodnią Rosją zalega centrum chłodu. Nad Morzem Północnym, Europą zachodnią występuje klin. Na zachód od klina ukształtował się obszar chłodu. Nad zachodnią Rosją zalega klin ciepła. Nad północną Skandynawią, Płw. Kolskim, Morzem Białym i Barentsa występuje powietrze arktyczne. Nad Płw. Iberyjskim, Morzem Śródziemnym zalega powietrze zwrotnikowe. Nad zachodnią Rosją występuje powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały obszar kontynentu pozostaje w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Wschodnia Polska w zasięgu zatoki chłodu. Zachodnie rejony kraju znajdują się na skraju klina ciepła. Do Polski napływa powietrze z północnego zachodu. Zalegająca masa powietrza na Polską jest dość suchą masą powietrza.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Niż nad zachodnią Rosją układ niskiego będzie się pogłębiał. Wyż znad Skandynawii przemieszczać się będzie na wschód. Centrum wyżu przemieści się nad Morze Białe. Z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front chłody poprzedzony linią konwergencji. W nocy z poniedziałku na wtorek linia zbieżności dotrze do Polski centralnej lub wschodniej. Front chłodny dotrze do Polski zachodniej. Wielka Brytania znajdować się będzie front atmosferyczny, który związany jest z rozległą rodziną niżów. W nocy z poniedziałku na wtorek nad Wyspami Brytyjskimi występować będzie zamknięta izobara, w obrębie której znajdować się będą trzy płytkie centra. Nad Morzem Norweskim zalegać będzie płytki niż. Płw. Iberyjski pozostanie w zasięgu płytkiego niżu, zaś Morze Śródziemne i Płw. Azji Mniejszej pozostaną w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia. Nad Atlantykiem, na zachód od Płw. Iberyjskiego, zalegać będzie wyż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Ośrodek znad Wysp Brytyjskich jest wysokim układem barycznym. Na poziomie 850 hPa układ będzie się wypełniał. Na wyższych poziomach wir się będzie pogłębiał. Niż nad Morzem Norweskim również będzie wysokim układem barycznym. Na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa układ będzie się pogłębiał. Na poziomie 850 hPa głębokość wiru cyklonicznego nie zmieni się. Nad Skandynawią, Polską, Europą południową zalegać będzie klin. Niż znad zachodniej Rosji początkowo będzie niskim układem, który będzie się rozbudowywał ku górze i już nad ranem we wtorek układ będzie wysokim pogłębiającym się układem barycznym.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Nad Atlantykiem, Wielką Brytanią, Morzem Północnym, aż po Niemcy występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310/320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-65 m/s. Pionowy zasięg jednego z nich obejmuje obszar FL200/410. Nad Atlantykiem i północną Francją występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Morzem Norweskim zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45m/s. Pionowy zasięg jednego z nich obejmuje obszar FL200/410. Nad Europą wschodnią aż po Morze Czarne występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/370. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL220/370. W obszarze przerywanej linii [3] okazjonalnie występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/350. W obszarze przerywanej linii [4,5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL230/370.

Prąd strumieniowy GFS pon. 10.07.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS wto. 11.07.2023 12 UTC

W ciągu najbliższej doby rozkład pola wiatru nad Europą, na wysokości 9 km, nie ulegnie istotnym zmianom. Nad południową Skandynawią i Bałtykiem ukształtuje się strefa zwiększonej prędkości wiatru. Strefa dużej prędkości wiatru nasunie się nad Morze Czarne.

W poniedziałek, nad wschodnią Polską, zalegać się będzie strefa dużej prędkości wiatru, do 50 m/s na wysokości 300 hPa. W nocy z poniedziałku na wtorek, z zachodu, nasunie się kolejna strefa zwiększonej prędkości wiatru.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 10.07.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 11.07.2023 12 UTC

Nad Europą wschodnią zalega zatoka chłodu. Centrum chłodu przemieści się na południe. Nad Wielką Brytanią i na zachód od nich występować będzie obszar chłodu. Nad południową Skandynawią zalegający klin ciepła ulegnie rozmyciu. Nad północną Skandynawią ukształtuje się obszar chłodu. Nad południową Europą występować będzie klin ciepła. Rozkład mas powietrza nie ulegnie istotnym zmianom.

Na zachodzie Polski zalegać będzie oś klina ciepła. W ciągu najbliższej doby izohipsy względne TW będą się prostować. Ciepłe powietrze będzie wypierana znad Polski. Do Polski napływać będzie powietrze z zachodu i północnego zachodu.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa zwiększonej prędkości. Na poszczególnych poziomach strefy są przesunięte względem siebie, co jest związane z pochyleniem powierzchni frontowej. Na poziomie 300 hPa, w ciągu dnia, zalegać będzie duża zawartość pary wodnej. W nocy zawartość pary zmniejszy się.

W ciągu dnia największa ilość wody w pionowym słupie powietrze występować będzie na zachodzie kraju. Strefa zwiększonej ilości wody w pionowym słupie powietrza będzie przemieszczać się na wschód. Nad ranem we wtorek najwięcej TPW występować będzie na wschodzie i południowo zachodniej części kraju.

Prognoza zachmurzenia

Strefa zwiększonego zachmurzenia ogólnego będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. W ciągu dnia na wschodzie kraju zachmurzenie małe i lokalnie bezchmurnie. Wieczorem na krańcach północno wschodnich i południowo zachodnich Polski zachmurzenie małe. W nocy na zachodzie kraju występować będą rozpogodzenia. Strefa rozpogodzeń będzie się przemieszczała na wschód.

W ciągu dnia występować będą chmury Cumulus. Z zachodu na wschód przemieszczać się strefa chmur Cumulonimbus. Występować będą także chmury Stratocumulus, Stratus.

W strefie piętra średniego występować będą chmury Altocumulus. Mogą również występować chmury Ac cas/flo. W strefie chmur Cb mogą powstać chmury Ac cbgen.

W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus/vertebratus/radiatus, Cirrostratus fibratus. Lokalnie możliwe Cirrocumulusy. W rejonie chmur Cb mogą powstawać chmury Cirrus spissatus cumulonimbogenitus.

Prognoza opadów

Jutro występować będą opady przelotne deszczu przemieszczające się z zachodu na wschód. Lokalnie opady mogą być intensywne.

Prognoza gradu

Niewykluczony grad.

Prognoza burz

MUCAPE osiągać może wartość lokalnie do 2500-3000 J/kg.

Chmury Cb będą rozbudowywały się do wysokości 12 km. Temperatura wierzchołków chmur wynosić będzie -20/-50 st. C.

Wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju burz.

Prognoza pola wiatru

W strefie frontu i linii zbieżności występować będą porywy wiatru, do 50-90 km/h. Na wschodzie kraju, w ciągu dnia, do 50 km/h.

Prognoza widzialności

Obraz zawierający tekst, diagram, mapa, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, numer

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, atlas, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Na północy, na zachodzie i lokalnie w dzielnicach centralnych ograniczenie widzialność do 1,5-4 km.