Komentarz do numerycznych prognoz pogody (27/28.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:27 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 26 VI 2023 roku

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Morzem Barentsa i częściowo nad Morzem Norweskim zalega słaby wyż z ośrodkiem 1018,9 hPa nad północnymi krańcami Norwegii. Wyż obejmuje również Europę wschodnią. Nad Morzem Czarnym w zatoce zalega front atmosferyczny. Rozległa zatoka rozciąga się od Grenlandii przez Morze Norweskiego, południową Skandynawię aż po Francję zalega w niej front atmosferyczny. Jego chłodny odcinek nasunie się od zachodu nad Polskę i będzie przemieszczał się na wschód. Przed linią frontu chłodnego utworzyła się linia zbieżności.

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalega średnio głęboki niż, który pogłębia się. Na południe od niego zalega wyż, który klinem sięga do Zatoki Biskajskiej. Nad Płw. Iberyjskim występuje płytki niż. W rejonie Płw. Azji Mniejszej również zalega płytki niż. Pozostały obszar Morza Śródziemnego w zasięgu słabego wyżu.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 26 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający diagram, tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Zalegający nad Atlantykiem niż jest układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną. Oś niżu pochylona na północ w kierunku chłodniejszej masy powietrza. Niż z rejonu Morza Czarnego również jest wysokim układem barycznym. Nad Europą zachodnią i zachodnią Polską zalega klin. Słaby wyż znad Morza Barentsa i Norweskiego jest niskim układem barycznym. Nad zachodnią Rosją, na granicy domeny, występuje prawdopodobnie średni układ baryczny.

Analiza górnego pola wiatru, 26 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Islandią i Morzem Norweskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL240/330. Nad Atlantykiem i Wielką Brytanią Islandią i Morzem Norweskim występuje prąd strumieniowy na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-60 m/s. Nad Wielką Brytanią, Morzem Północnym aż po Niemcy występuje prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/350. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/300. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL250/400.

Tropopauza

W rejonie Morza Północnego występuje niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL280).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 26.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 26.06.2023 18 UTC

Nad Skandynawią i Europą północno wschodnią zalega obszar chłodu, który zatoką sięga po Białoruś i częściowo Ukrainę. Nad północnym Atlantykiem i Islandią oraz Wielką Brytanią występuje obszar chłodu, który zatoką sięga aż po Morze Północne, Danię i północne Niemcy. Pomiędzy tymi dwiema zatokami utworzył się klin ciepła, który sięga aż po Morze Norweskie. Oś klina ciepła przebiega przez zachodnią Polską, przed linią frontu chłodnego. Europa południowa w obszarze ciepłej masy powietrza. Nad Atlantykiem, Islandią, Morzem Północnym oraz Norweskim występuje duże zagęszczenie izoterm. Nad Płw. Iberyjskim, Morzem Śródziemnym i Płw. Azji Mniejszej zalega powietrze zwrotnikowe. Powietrze zwrotnikowe klinem sięga po Europę zachodnią i południową Polskę. Nad północno zachodnią Rosją oraz Morzem Barentsa zalega powietrze arktyczne. Pozostały obszar Europy w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Theta-W 850hPa GFS pon. 26.06.2023 18 UTC

Oś klina ciepła przebiega przez Polską zachodnią. Nad południowo zachodnią Polską, na wysokości 850 hPa, temperatura powietrza wynosi około 16 st. C. Również w tym obszarze średnia temperatura warstwy powietrza o grubości 500 hPa jest najwyższa. Również w ww. rejonie wartości Theta-W 850 hPa również są najwyższe.

Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, linia, diagram, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, diagram, linia

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Polską centralną i wschodnią zalegało powietrze dość suche. Na zachodzie kraju początkowo również powietrze było suche. Z upływem czasu napływało powietrze coraz bardziej wilgotne.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Front chłodny nad Polską będzie przemieszczał się na wschód i jutro w dzień będzie kształtował pogodę na wschodzie kraju. Na pofalowanym froncie, w rejonie Łotwy utworzy się płytki wir cykloniczny. Niż znad Atlantyku będzie się pogłębiał i okludował oraz będzie przemieszczał na wschód. Znad Atlantyku aż po Francję sięgnie klin wysokiego ciśnienia. Nad północną Skandynawią, Morzem Białym oraz północno zachodnią Rosją zalegać będzie w zatoce pofalowany front atmosferyczny. Na północ od Morza Czarnego występować będzie płytki okludujący układ niskiego ciśnienia. Nad Płw. Iberyjskim nadal występować będzie płytki niż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Niż zalegający nad Atlantykiem będzie wysokim układem barycznym. Na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa wir cykloniczny będzie się pogłębiał. Klin zalegający nad Wyspami Brytyjskimi przemieści się nad Morze Norweskie oraz Morze Północne. Nad Bałtykiem, na wysokości 850 hPa, zalegać będzie cyrkulacja cykloniczna. Oś układu barycznego pochylona będzie w kierunku południowych w kierunku ciepłej masy powietrza. Na wyższych poziomach ośrodek wiru zalegać będzie nad Polską. Ośrodek będzie przemieszczać się na wschód.

Rozwój górnego pola wiatru

Obraz zawierający szkic, rysowanie, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Nad Atlantykiem zalegać będą trzy prądy strumieniowe na wysokości FL340/280/340, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-65 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego zalegającego najbliżej Europy obejmuje obszar FL260/330. Nad Morzem Północnym, nad Niemcami aż po Warszawę występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL270/390.

Prąd strumieniowy GFS wto. 27.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 28.06.2023 12 UTC

Występujący nad Polską Jet Stream przemieści się na wschód nad Ukrainę, Rumunię. Strefa dużych prędkości wiatru nad Atlantykiem osłabnie.

Strefa dużych prędkości pojawi się nad południowo zachodnią Polską, na wysokości 300 hPa, już w godzinach porannych. Strefa dużych prędkości zalegać będzie na południu od wiru cyklonicznego, znajdującego się nad Polską i przemieszczającego na wschód. Jądro strefy opuści rejon Polski już w godzinach porannych w środę.

Rozwój tropopauzy

Nad Polską zalegać będzie niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL270). Na wschód Kijowa znajdzie się drugi niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL290).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 27.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 28.06.2023 12 UTC

Nad Atlantykiem zalegać będzie obszar chłodu. Nad Wielką Brytanią ukształtuje się klin ciepła. Skandynawia, Europa północno wschodnia w zasięgu chłodu. W ciągu najbliższej doby klin ciepła będzie przemieszczał się na wschód i klinem sięgnie aż Skandynawię. Nad Płw. Iberyjskim występować będzie klin ciepły. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu ciepłej masy powietrza.

Oś klina ciepła zalegająca nad Polską opuści nasz kraj. Nad Polskę nasunie obszar chłodu, który obejmie cały kraj już w nocy z wtorku na środę. W środę obszar chłodu obejmować będzie południową i południowo wschodnią oraz wschodnią część kraju.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W warstwie granicznej atmosfery będzie najwięcej pary wodnej. Na wyższych poziomach, w ciągu dnia we wschodniej części kraju, w strefie frontu, wilgotność będzie duża. W nocy w środkowej troposferze, na północy kraju, wilgotność będzie wyższa. Na pozostałym obszarze będzie sucho. W górnej troposferze będzie również sucho.

Prognoza zachmurzenia

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne duże i całkowite na wschodzie i na południu kraju. Na pozostałym zachmurzenie umiarkowane i lokalnie duże. W nocy na północy kraju, zaznaczy się już strefa zachmurzenia frontu ciepłego przemieszczającego się na południe. Zachmurzenie będzie duże, na pozostałym obszarze zachmurzenie ogólne małe lub lokalnie brak. Strefa zachmurzenia dużego zalegającego na północy kraju będzie przemieszczała się na południe. W środę rano, jedynie na południu kraju zachmurzenie małe.

Na niebie występować będą chmury Cumulus i Stratocumulus oraz Cumulonimbus. Na wschodzie kraju wierzchołki chmur osiągną wysokość 11 km. Na pozostałym obszarze chmury Cb mogą wypiętrzyć się do 8-9 km. Podczas intensywniejszych opadów przelotnych pod chmurą Cb mogą tworzyć się chmury Stratus fractus. W nocy dominować będą chmury Stratocumulus. Niewykluczone pojedyncze chmury Cb lub Cu con.

W piętrze zachmurzenia średniego należy oczekiwać chmur Altocumulus, w tym także Altocumulus cumulogenitus/cumulonimbogenitus. W nocy i nad ranem występować będą chmury Altocumulus oraz Altostratus. W strefie zwiększonej prędkości wiatru niewykluczone będą chmury Altocumulus undulatus/radiatus/lenticularis, Altostratus translucidus/opacus/radiatus/undulatus.

Na niebie także występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus, Cirrostratus fibratus. W strefie zwiększonej prędkości wiatru występować mogą chmury Ci fib intortus/vertebratus/radiatus, Cirrostratus fibratus undulatus, Cirrocumulus stratiformis/undulatus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia front chłodny zalegać będzie już na wschodzie kraju, któremu będzie towarzyszył opad przelotny deszczu. Opady mogą być intensywne. W godzinach popołudniowych strefa intensywnych opadów przelotnych opuści Polskę. W nocy należy spodziewać się opadów deszczu w rejonach północnych kraju.

Prognoza opadu gradu

We wschodniej części kraju możliwe opady gradu.

Prognoza wyładowań atmosferycznych

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

MUCAPE wynosić będzie 800-1200 J/kg. Chmury Cb wypiętrzać się będą do wysokości 8-11 km. Temperatura wierzchołków wynosić będą około -10/-30 st. C. W ciągu dnia na terenie całego kraju wystąpią sprzyjające warunki do elektryzacji chmur Cb i utworzenia pola elektrycznego wystarczającego do inicjacji wyładowań iskrowych, a więc możliwe będą słabe burze. Na wschodzie kraju burze będą charakteryzowały się większą intensywnością. Niewykluczone wystąpienie nocnych incydentów związanych z wyładowaniami atmosferycznymi.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia występować będą porywy wiatru na terenie całego kraju. Prędkość wiatru osiągać będzie wartość od 70-80 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie intensywniejszych opadów należy spodziewać się ograniczenia widzialności do 4-5 km.

W nocy na północy kraju występować mogą zamglenia ograniczające widzialność do 3-5 km. Na południu kraju widzialność może obniżyć się do 7 km.