Komentarz do numerycznych prognoz pogody (24/25.02.2023)

  • Post author:
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Wyż znad Białorusi przemieścił się w kierunku SE i obecnie jego centrum 1030 hPa znajduje się na Rosją. Wyż umacnia się. Niż znad Morza Norweskiego przesuwał się w kierunku NNE i jego centrum 975,6 hPa zalega nad Wyspą Niedźwiedzia, niż jest w czwartym stadium rozwoju i wypełnia się. Front okluzji związany z tym niżem znajduje się nad Skandynawią oraz na granicy Morza Norweskiego i Barentsa. Nad Atlantykiem znajduje się układ wysokiego ciśnienia z centrum 1025 hPa, wyż osłabł. Wyż otoczony jest od strony północnej, zachodniej oraz wschodniej układem frontów związanych z dwoma niżami. Jeden zalega nad Grenlandią (970 hPa), drugi nad południową Szwecją, 993,5 hPa. Niż jest w stadium okludowania. Nad Europą znajduje się rodzina niżów. Jeden jego ośrodek znajduje się nad Estonią, z niżem tym związany jest układ frontów atmosferycznych, które przemieszczają się nad Polską. Drugi ośrodek,1007 hPa, zalega nad Zatoką Biskajską.

Wyż nad Atlantykiem jest ładnie wyrażony na wyższych poziomach. Na osi wyżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra 148 gpdam na wysokości 1,5 km, 304 gpdam na wysokości 3 km, 560 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 920 gpdam na wysokości 9 km. Wyż ten osłabł również na poziomie 1,5 km oraz 3km. Wyż już właściwie utracił asymetrię termiczną. Oś wyżu nieznacznie nachylona jest w kierunku ciepłej masy powietrza. Niż znad zatoki Biskajskiej również dobrze wyrażony jest na wyższych poziomach. Wzdłuż osi niżu centra rozkładają się następująco: 140 gpdam na wysokości 1,5km, 292 gpdam na wysokości 3km, 544 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 896 gpdam na wysokości 9 km. Oś niżu pochylona jest w kierunku zachodnim w kierunku chłodniejszej masy powietrza. Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim oraz Morze Północnym zagęszczenie izohips oraz izoterm co wskazuje na występowanie w tym obszarze prądów strumieniowych. Nad zachodnią Rosją również obserwuje się zagęszczenie izohips oraz izoterm co również sugeruje na występowanie w tym rejonie prądów strumieniowych.

W prognozie na godzinę 06 UTC położenie prądów strumieniowych jest zgodnie z rozkładem obszarów zagęszczeń izohips oraz izoterm. Nad zachodnią Rosją zalega prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Morzem Norweskim oraz północnym zalega drugi prąd strumieniowy na wysokości FL310 z maksymalną prędkością w osi prądu 65m/s-45m/s. Kolejny prąd strumieniowy zalega nad Atlantykiem na wysokości FL310 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

W ciągu dnia nad Polską, z zachodu na wschód, powinien przemieszczać się front okluzji. W nocy centrum niżu przesunie się znad południowej Szwecji nad Bałtyk. Jutro powinien znaleźć się nad Obwodem Kaliningradzkim. Wyż nad Atlantykiem zacznie przemieszczać się w kierunku NE oraz E i juto jego centrum 1025 hPa powinien zalegać na północ od Wielkiej Brytanii. Niż znad Zatoki Biskajskiej przemieści się na wschód i jutro jego centrum znajdzie się nad północnymi Włochami. Nad Atlantykiem w zasięgu mapy znajdować będą się trzy układy niskiego ciśnienia. Dwa dość głębokie, znajdujące się w stadium pogłębiania i okludowania. Niż znad Morza Norweskiego i Barentsa wypełni się i rozmyje. Nie będzie widoczny na dolnych mapach synoptycznych oraz na mapie TB500.

Wyż nad Atlantykiem w dalszym ciągu będzie dobrze wyrażony na wysokości 5,5 km. Ciśnienia w jego centrum na tej wysokości nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie 560 gpdam. Niż znad południowych Włoch również dobrze wyrażony na wysokości 5,5 km i ciśnienie pozostanie na niezmienionym poziomie 544 gpdam. Niż którego centrum zalegać będzie nad Obwodem Kaliningradzkim nie jest widoczny na mapie topografii barycznej na wysokości 5,5 km. Na zachód i na południe od Polski występować będzie obszar znacznych zagęszczeń izohips oraz izoterm. W obszarze tym należy spodziewać się prądu/prądów strumieniowych. Z map prognostycznych na godzinę 00 UTC na zachód od Polski zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310 z maksymalną prędkością w osi prądu 40-55 m/s oraz na południu zalegać będą dwa prądy strumieniowe na wysokości FL320 i FL280 z maksymalną prędkością w osi prądu 40 m/s.

Theta-W 850hPa GFS pt. 24.02.2023 18 UTC

Z zachodu napływa do nas masa powietrza polarno-morskiego. W dzień najcieplejsza masa powietrza zalegać będzie na południu, częściowo w centrum i na wschodzie kraju. W nocy z zachodu na wschód przemieszczać się będzie zatoka chłodniejszego powietrza.

W dzień temperatura powietrza wyniesie od 2°C w Olsztynie i Szczecinie do 9°C w Krakowie. W nocy od 0°C w Suwałkach do 7°C w Rzeszowie.

W dzień temperatura odczuwalna od -1°C w Szczecinie i Koszalinie do 4°C w Rzeszowie i Lublinie. W nocy od
-6°C w Olsztynie do 1°C w Rzeszowie.

W dzień na wysokości 9 km, w zachodniej Polsce zwiększenie prędkości wiatru do 35 m/s. Na wysokości 5,5 km prędkość wiatru osiągnie wartość 20-30 m/s.

Na wysokości 9 km oraz 5,5 km następować będzie wzrost prędkości wiatru i w nocy osiągnie wartość 45-47,5 m/s w południowo wschodniej części kraju. Na wysokości 5,5 km prędkość wiatru 47,5 m/s znajdować się będzie na południu Polski i 25-37,5 m/s w południowo wschodniej. Na wysokości 3 km również nastąpi wzrost prędkości wiatru do 30 m/s w południowo wschodniej Polsce i 25 m/s na południu kraju.

W dzień wiatr południowo zachodni, lokalnie zachodni, 5-22 km/h. W porywach do 45 km/h w północno zachodniej Polsce i 60-70 km/h w Sudetach i Karpatach. W nocy zachodni na zachodzie i południowym zachodzie i południowo zachodni na pozostałym obszarze kraju, 11-22 km/h. W porywach do 40-50 km/h na zachodzie kraju oraz 70-80 km/h w Karpatach i Sudetach. Na Bałtyku wiatr będzie się wzmagał.

W ciągu dnia na wysokości 1,5 km duża wilgotność powietrza, 80-99%. Na wysokości 3 km duża wilgotność powietrza, 80-99%, oprócz wąskiego pasa przebiegającego z NE na SE, gdzie wilgotność jest niska na poziomie 10-30%.

Na wysokości 5,5 km duża wilgotność,80-99%, na wschodzie i w północno zachodnim sektorze kraju. Na pozostałym obszarze wilgotność niska, 30%. Na wysokości 9 km wilgotność wysoka na obszarze całego kraju, 80-99%, na krańcach północno zachodnich niska.

W nocy na wysokości 1,5 km oraz 3 km wilgotność duża, 80-99%.

Na wysokości 5,5 km wilgotność duża, 80-95 %, za wyjątkiem rejonów Polski południowo zachodniej. Na wysokości 9 km duża wilgotność, 95-99% na wschodzie i południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze wilgotność niska, 10-30%.

W dzień wilgotność powietrza na wysokości 2 metrów 73-96%. W nocy 89-99%.

Zachmurzenie ogólne całkowite.

Zachmurzenie piętra niskiego duże i całkowite. Możliwe przejaśnienia. Na niebie Stratocumulus, Stratus fractus. Ponadto należy spodziewać się chmur Cumulus congestus oraz Cumulonimbus.

Zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite. Możliwe lokalnie przejaśnienia w tej warstwie chmur. Na niebie chmury Altocumulus, Altostratus.

W dzień zachmurzenie piętra wysokiego duże i całkowite. Wraz z upływem czasu zmniejszenie wilgotności i zanik chmur wysokiego piętra. W drugiej połowie nocy jednie za wschodzie, południowym wschodzie, częściowo na południu, chmury piętra wysokiego. Na niebie Cirrus i Cirrostratus.

Należy się spodziewać się opadów deszczu ciągłego. Opadów przelotnych deszczu charakteryzujących się zmienną intensywnością i nagłym rozpoczęciem i zakończeniem. Oprócz opadu ciekłego należy spodziewać się opadów mieszanych, ciągłych i przelotnych, deszczu ze śniegiem. Lokalnie także i samego śniegu.

W strefie opadów ograniczenie widzialności do 1,5-3 km.