Komentarz do numerycznych prognoz pogody (06/07.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:6 czerwca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 5 VI 2023 roku

Nad Atlantykiem aż po Morze Północne zalega wyż. Nad Litwą występuje kolejny ośrodek antycyklonalny z centrum 1023 hPa. Na północ od Morza Czarnego występuje kolejny ośrodek wyżowy z centrum 1023 hPa. Zachodnia Rosja w zasięgu klina wysokiego ciśnienia. Nad Morzem Barentsa zalega średnio głęboki układ niskiego ciśnienia z centrum 990 hPa. Nad Morzem Norweskim występuje płytki układ cyklonalny, który jest w stadium okludowania. Nad Szwajcarią zalega ośrodek płytkiego niżu. Na zachód od Płw. Iberyjskiego znajduje się niż. W ciągu ostatniej doby na froncie doszło deformacji i wyodrębnił się odcinek frontu ciepłego i chłodnego. Nad Płw. Iberyjskim utworzył się płytki niż cykloniczny. Nad wschodnią Hiszpanią i Majorką zalegają dwa słabe ośrodki antycyklonalne. Nad Sycylią i Morzem Śródziemnym występują dwie linie zbieżności. Na południe od Grecji, nad Morzem Śródziemnym, również zalega linia zbieżności. Na południowym zachodzie i na południu od Polski znajduje się trzy linie zbieżności. Jedna z nich kształtuje pogodę w południowo zachodniej Polsce.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 5 VI 2023 roku, godzina 12 UTC

Zalegający nad Morzem Barentsa układ niskiego ciśnienia jest układem wysokim. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna do poziomu 300 hPa. Zalegający wyż nad Atlantykiem jest wysokim układem barycznym. Na poziomie morza jest to układ dwucentrowy. Na poziomie 850 hPa jest to układ trójcentrowy. Wyżej jest to jednocentrowy układ baryczny. Ośrodki wyżowe znajdujące się nad Litwą oraz zalegający ośrodek na północ od Morza Czarnego są układami niskim. Nad Atlantykiem zalega wysoki układ niskiego ciśnienia.

Na poziomie strumienia sterującego, do Polski północnej napływa powietrze z NW oraz NNW. Do Polski południowej napływa powietrze z S.

Analiza górnego pola wiatru, 5 VI 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Islandią i Morzem Norweskim znajduje się Jet Stream na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5m/s. Nad zachodnią Rosją występuje prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Płw. Iberyjskim oraz nad Morzem Śródziemnym a także nad północną Afryką zachodnią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL370, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Atlantykiem są dwa prądy strumieniowe na wysokości FL380 oraz FL400, z maksymalną prędkością w osi prądu 60 m/s oraz 45 m/s odpowiednio. Pionowy zasięg Jet Stream z wysokości FL380 obejmuje obszar FL280/430.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL350. Nad Morzem Północnym znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL420). Nad Sardynią znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL350). Na zachód od Cypru znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL370).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 05.06.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 05.06.2023 18 UTC

W rejonie Islandii, nad Morzem Norweskim i Morzem Barentsa, nad Skandynawią i północno wschodnią Europą zalega powietrze arktyczne. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego.

Nad południową Polską zalega cieplejsza masa powietrza, średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa jest wyższa. Na północy kraju temperatura jest niższa.

Nad Polską zalega powietrze suche. Jedynie na południu i południowym zachodzie zalegało nadpłynęło bardziej wilgotne powietrze.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

W ciągu najbliższej doby niż z układem frontów znajdujący się nad Morzem Norweskim zaniknie. Zatoka, w której zalega front atmosferyczny wypełni się, a front ulegnie frontolizie. Nad Europą wschodnią nadal będzie utrzymywał się wyż, podobnie jak i nad Atlantykiem, cyrkulacja antycykloniczna będzie się utrzymywać. Niż znajdujący się nad Morzem Barentsa przemieści się w kierunku NE, a w zatoce znad Europy północno wschodniej zalegać będzie pofalowany front atmosferyczny. Na zachód od Płw. Iberyjskiego zalegać będzie płytki niż. We wtorek w ciągu dnia nad Płw. Apenińskim utworzy się płytki niż. W nocy obszar Europy południowej oraz Morza Śródziemnego będzie w zasięgu podwyższonego ciśnienia.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Na zachód Płw. Iberyjskiego zalegający układ niskiego ciśnienia będzie układem wysokim. Proces pogłębiania dotrze do poziomu 300 hPa. Zalegający nad Morzem Barentsa układ niskiego ciśnienia będzie układem wysokim, który będzie się wypełniał w dolnej i środkowej troposferze. Na wschód od Polski zalegający układ wysokiego ciśnienia będzie układem niskim. Wyżej izohipsy gięte na kształt klina. Wyż znajdujący się nad Atlantykiem nadal zalegać będzie wysoki układ baryczny. Nad Europą południową i Morzem Śródziemnym, na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa, izohipsy gięte na kształt zatoki.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Morzem Norweskim i Skandynawią znajdować się będzie Jet Stream na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-50 m/s. Nad północno zachodnią występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Pionowy zasięg prądu strumieniowego obejmuje obszar FL230/360. Nad Atlantykiem i Płw. Iberyjskim oraz nad Morzem Śródziemnym i północno zachodnią Afryką zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL380, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Na zachód od Płw. Iberyjskim występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL400, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Prąd strumieniowy GFS wto. 06.06.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 07.06.2023 12 UTC

W ciągu 24 godzin nad Francją oraz Morzem Śródziemnym utworzy się strefa zwiększonej prędkości wiatru. Nad środkową Finlandią i obszarem Rosji przy granicy z Finlandią znajdować się będzie strefa zwiększonej prędkości wiatru. Nad Północno zachodnią Rosją wiatr na wysokości 9 km osłabnie.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL350. Nad Europą zachodnią znajdzie się niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL300). Nad Morzem Północnym znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL410).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 06.06.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 07.06.2023 12 UTC

Rozkład mas powietrza nie zmieni się w ciągu najbliższej doby, jedynie nad północną Skandynawię napłynie zimne powietrze arktyczne.

Do Polski napłynie cieplejsze powietrze. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa zwiększy się. Na poziomie strumienia sterującego kierunek napływu mas powietrze zostanie zachowane.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

Na południu kraju zalegać będzie powietrze wilgotne. W pasie dzielnic centralnych wilgoć będzie występować w średniej i wysokiej troposferze. Na północy kraju znajdować się będzie jeszcze powietrze suche.

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia od dzielnic centralne po południowe rejony kraju zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Na północy Polski zachmurzenie małe. W nocy w rejonach Polski północnej bezchmurnie. Przemieszczając się w kierunku południowym wzrost zachmurzenia ogólnego do dużego i całkowite na południu kraju.

Na niebie występować będą chmury Cumulus, Cumulonimbus, Stratocumulus oraz lokalnie możliwy Stratus fractus cumulonimbogenitus. Wierzchołki chmur Cb do 12 km.

Na niebie także chmury Altocumulus, możliwe Altocumulus castellanus/floccus, Altocumulus cumulonimbogenitus. Możliwe chmury Altostratus.

W piętrze chmur wysokich mogą występować chmury Cirrus fibratus/spissatus w tym także Cirrus spissatus cumulonimbogenitus, Cirrostratus fibratus.

Prognoza opadu

Wystąpią opady przelotne deszczu. Lokalnie opady deszczu. Miejscami opady będą o umiarkowanej intensywności.

Prognoza gradu

Możliwy opad gradu o rozmiarach 1-2 mm.

Prognoza wyładowań

Jutro w dzielnicach południowych mogą wystąpić burze. Będą rozbudowywać się chmury Cb, których wierzchołki osiągnąć mogą wysokość nawet 12 km. Temperatura wierzchołków może nawet wynieść -40/-50 st. C. MuCAPE osiągać może wartość 2000-2500 J/kg. Wystąpią sprzyjające warunku do elektryzacji chmur i wytworzone pole elektryczne sprzyjać będzie inicjacji wyładowań iskrowych. Należy jednak podkreślić, że ww. obszarach prognozowane jest zachmurzenie, które może obniżać prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 35 km/h. W centrum i w południowo wschodniej części kraju porywy wiatru do 40-45 km/h.

Prognoza widzialności

W strefie intensywniejszych opadów deszczu ograniczenie widzialności do 3-4 km.