Komentarz do numerycznych prognoz pogody (31.05/01.06.2023)

  • Post author:
  • Post published:31 maja 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 18 UTC, 30 V 2023 roku

Wyż z ośrodkiem 1034,2 hPa nad Hebrydami nieznacznie się umocnił. Wyż swym zasięgiem obejmuje Europę zachodnią w tym i Polskę. Nad Morzem Norweskim znajduje się niż będący w stadium okludowania. Nad Europą wschodnią zalegają dwie zatoki z układem frontów atmosferycznych. Nad Bałkanami, Płw. Azji Mniejszej oraz w rejonie Cypru znajdują się słabe ośrodki wyżowe. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż. Na NNE od Morza Czarnego zalega płytki niż.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 30 V 2023 roku, godzina 12 UTC

Nad Wyspami Brytyjskimi nadal zalega wysoki układ baryczny wysokiego ciśnienia, z zamkniętą cyrkulacja antycykloniczną do poziomu 200 hPa. Nad Atlantykiem (w kierunku południowo zachodnim od wyżu) występuje wysoki układ cykloniczny, z zamknięta cyrkulacją cykloniczną do poziomu 200 hPa. Nad Islandią, Morzem Norweskim oraz nad Skandynawią i Europą północno wschodnią występuje duży gradient geopotencjału. Nad Skandynawią izohipsy pięknie gięte na kształt zatoki. W rejonie Sardynii, na wysokości 700 hPa utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Rozłożenie układów barycznych w Europie zapewnia napływ powietrza z NNW/N do Polski. W rejonie Morza Czarnego, zalegający płytki niż, jest układem niskim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 850 hPa.

Analiza górnego pola wiatru, 30 V 2023 roku, godzina 18 UTC

Nad Islandią, Morzem Norweskim, Skandynawią i Zatoką Botnicką znajduje się Jet Stream na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Na północ od tego prądu strumieniowego występuje kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad północną zachodnią Rosją zalegają dwa prądy strumieniowe na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Drugi Jet Stream znajduje się na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Tropopauza

Nad Polską zalega tropopauza na wysokości FL400. W rejonie Wysp Brytyjskich znajduje się wyż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie podwyższenie i znajduje się na wysokości FL440). Nad Morzem Śródziemnym znajduje się niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL330).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 30.05.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 30.05.2023 18 UTC

Nad Morzem Norweskim i Barentsa zalega powietrze arktyczne. Nad pozostałym obszarem Europy występuje powietrze polarno-morskie. Nad Płw. Kolskim oraz częściowo nad Morzem Barentsa występuje zamknięty obszar chłodu, zamknięta izoterma -14 st. C na wysokości 700 hPa oraz -30 st. C na wysokości 500 hPa. Nad Skandynawia i NNE Europą, w tym także i Polską, zalega pięknie ukształtowana zatoka chłodu. Na wysokości 700 hPa, nad Wyspami Brytyjskimi, zamknięta izoterma 2 st. C, zamknięty obszar ciepła. W kierunku N/NNE zaznaczony klin ciepła. Izotermy gięte na kształt klina.

Nad Polską zalega zatoka nieco chłodniejszego powietrza.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Ośrodek wyżowy znad Hebryd przemieszczać się będzie w kierunku NW. Polska nadal pozostanie na skraju tego wyżu. Nad Płw. Kolskim i Skandynawią zalegać będzie zatoka, w której zalegać będzie front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się w kierunku SSE. W zachodnim obszarze wyżu atlantyckiego znajdować się będzie front ciepły. W ciągu najbliższej doby dojdzie do frontogenezy i cyklogenezy. Nad Grenlandią utworzy się układ niskiego ciśnienia. Nad Islandią, Morzem Norweskim i Północnym utworzy się powierzchni frontowa, która ulegnie zwarciu z istniejącą już powierzchnią frontową. Utworzony front będzie dość rozległy i pofalowany. W czwartek nad Polską zalegać powinien front chłodny, przemieszczający się kierunku SSE. Na zachód od Płw. Iberyjskiego występować będzie płytki niż. Nad zachodnią Rosją znajdować się będzie pofalowany front atmosferyczny. W rejonie Cypru i Płw. Azji Mniejszej występować będzie słaby wyż. Nad zachodnią Francją i Zatoką Biskajską utworzy się płytki niż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Wyż nad Atlantykiem nadal będzie układem wysokim. Na wysokości 850 hPa oraz 300 hPa nastąpi obniżenie powierzchni izobarycznych. Wyż na ww. poziomach osłabnie. Zalegający na zachód od Płw. Iberyjskim układ niskiego ciśnienia nadal będzie układem wysokim. Nad Sardynią, na wysokości 500 hPa, nadal utrzyma się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Nad Morzem Norweskim, początkowo na wysokości 500 hPa a w czwartek także na poziomie 300 hPa utworzy się zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Prawdopodobnie będzie to górny układ baryczny. Występujący rozkład pola barycznego spowoduje przepływ północno zachodni/północy i północno wschodni mas powietrza nad Polską.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad Morzem Norweskim znajdować się będą dwa Jet Stream na wysokości FL320/290, z maksymalną prędkością w osi prądu 50/45 m/s. Nad NW Rosją zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS śro. 31.05.2023 12 UTC Prąd strumieniowy GFS czw. 01.06.2023 12 UTC

Na wysokości 300 hPa nad Grenlandią osłabnie prędkość wiatru. Nad Bałtykiem oraz Zatoką Fińską prędkość wiatru zwiększy się. Nad NW Rosją prędkość wiatru osłabnie.

Rozwój tropopauzy

Tropopauza będzie nad Polską znajdować się na wysokości FL400. Nad Atlantykiem w rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL440).

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 31.05.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS czw. 01.06.2023 12 UTC

Nad Morzem Norweskim zalegać będzie wyodrębniony obszar chłodu (powietrze arktyczne). Zamknięty wyodrębniony obszar chłodu przemieszczać się będzie w kierunku południowo wschodnim i w czwartek znajdzie się Pojezierzem Fińskim. Nad Europą wschodnią zalegać będzie oś zatoki chłodu. Nad Europą południową rozmyje się zatoka chłodu. Rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie istotnym zmianom.

W środę na zachodzie kraju znajdować się będzie klin ciepła. Rozkład średniej temperatury warstwy powietrza o grubości 500 hPa będzie miał rozkład południkowy. Na zachodzie średnia temperatura będzie wyższa. W czwartek rozkład średniej temperatury powietrza będzie miał charakter równoleżnikowy. Na południu kraju średnia temperatura będzie wyższa.

Ewolucja pola wilgotności w troposferze

W dzień na wysokości 1,5 km, wilgotność wyniesie 10-50%. Na południu kraju wilgotność osiągnie wartość 50-70%. W nocy wilgotność będzie niska i umiarkowana, 10-50 %. Na południu lokalnie 60%.

Na wysokości 5,5 km wilgotność niska, 20-30%. W nocy nad Polską będzie przemieszczała się wąska strefa dużej wilgotności, 60-80%.

Na poziomie 300 hPa będzie utrzymywać się umiarkowana i duża wilgotność, 60-80%.

Prognoza pola zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne małe. W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub brak. Głównym składnikiem zachmurzenia ogólnego to chmury piętra wysokiego, które nie powodują przysłonięcia Słońca przez chmury. Jedynie nastąpi osłabienie jasności Słońca.

W ciągu dnia, na południu kraju możliwe chmury Cu humilis. Po południu mogą lokalnie powstawać ławice, niewielkich rozmiarów, chmur Stratocumulus cumulogenitus. W nocy i nad ranem w czwartek, na północy kraju, możliwe chmury Stratus.

Brak zachmurzenia piętra średniego. Symulacje numeryczne sugerują, że na południu i w południowo wschodniej części kraju mogą pojawiać się chmury Altocumulus. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że modele przeszacowują pole zawartości wody w atmosferze.

W ciągu dnia mogą występować chmury Cirrus fibratus/spissatus. Wieczorem na zachodzie kraju oraz w nocy, na większym obszarze kraju, przemieszczać się będzie strefa chmur Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.

Prognoza widzialności

W nocy ze środy na czwartek, na południu kraju możliwe zamglenia ograniczające widzialność do 3-6 km. Na północy kraju (na Pobrzeżu oraz na Pojezierzu Pomorskim) możliwe mgły.

Prognoza pola wiatru

W ciągu dnia możliwe porywy wiatru, do 50-60 km/h na północy kraju.