Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Komentarz nr LII/2023 do numerycznych prognoz meteorologicznych –
dzień 3 oraz noc 3/4 V 2023 r.
Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 18 UTC, 2 V 2023 roku
Dzisiaj pogodę w Polsce kształtował front chłody związany z niżem, którego ośrodek 1004,4 hPa zalega nad Finlandią. Nad Nową Ziemią zalega niż z ośrodkiem 990 hPa. W zatoce, nad Morzem Barentsa, zalega front okluzji. Nad Morzem Czarnym znajduje się układ wysokiego ciśnienia, z ośrodkiem 1027 hPa. Nad zachodnią Rosją znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Nad Morzem Jońskim zalega płytki niż z ośrodkiem 1008,9 hPa w rejonie Cieśniny Mesyńskiej. Nad Grenlandią znajduje się układ wysokiego ciśnienia, który klinem sięga po Europę zachodnią. W jego obrębie, w rejonie Morza Północnego utworzyła się zamknięta cyrkulacja antycykloniczna z ośrodkiem 1030 hPa. Nad zachodnią Grenlandią znajduje się klin wyżowy, zaś nad Płw. Iberyjskim utworzył się płytki niż termiczny. Nad Atlantykiem znajduje się średniej głębokości wir cykloniczny z rozległym pofalowanym frontem, z wyodrębnionymi odcinkami frontu okluzji, ciepłego i chłodnego.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 2 V 2023 roku, godzina 00/12 UTC
Niż z rejonu Nowej Ziemi jest wysokim układem barycznym, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną, aż do poziomu 300 hPa. Proces pogłębiania dotarł do poziomu 700 hPa i głębokość wiru do tego poziomu zwiększyła się. Niż zalegający nad Atlantykiem nadal jest układem barycznym wysokim z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną, aż do poziomu 200 hPa. Niż znad Finlandii jest niskim układem cyklonicznym. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna występuje na poziomie 850 hPa oraz 700 hPa. Powyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad Płw. Iberyjskim aż po Wyspy Brytyjskie, izohipsy gięte na kształt klina, na wszystkich poziomach aż do poziomu 200 hPa. Nad Morzem Tyrreńskim zalega zamknięta cyrkulacja cykloniczna aż do poziomu 300 hPa z pionową osią cyklonu. Nad Morzem Czarnym, do poziomu 700 hPa, zamknięta cyrkulacja antycykloniczna. Powyżej zamknięta cyrkulacja cykloniczna.
Analiza górnego pola wiatru
Nad Polską zalega prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s (42,5-47,5 m/s).
Nad północną Afryką, aż po Morze Egejskie, zalega prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Płw. Kolskim znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL250, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Europą wschodnią znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Morzem Norweskim i południową Szwecją znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL290, z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi oraz Europą zachodnią, aż po Afrykę rozciąga się prąd strumieniowy na wysokości FL330->350->360->370, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.
Tropopauza
Wysokość tropopauzy nad Polską wynosi FL350.
Analiza termiczna troposfery
Nad Morzem Barentsa, nad Morzem Norweski, nad Skandynawią zalega powietrze arktyczno-morskie. Płw. Iberyjski w zasięgu powietrza zwrotnikowego morskiego. Nad pozostałym obszarem Europy zalega powietrza polarno-morskie.
Północno wschodni rejon Polski w zasięgu ciepłej masy powietrza. Na północy kraju zaznacza się chłodniejsza masa powietrza. Nad północno wschodnią Polską występuje dodatni kąt adwekcji co wskazuje na adwekcję chłodu. W południowo zachodniej części kraju znajduje się ujemny kąt adwekcji, czyli adwekcja ciepła. Polska była w zasięgu powietrza polarno-morskiego ciepłego przed linią frontu i powietrza polarno-morskiego chłodniejszego, za linią frontu chłodnego.
Niż z rejonu Finlandii przemieszczać się będzie w kierunku NE/NNE i jutro ośrodek dotrze do Morza Białego i Płw. Kolskiego. Niż będzie w stadium okludowania. Nad Szwecją, Bałtykiem oraz Finlandią prawdopodobnie będzie linia konwergencji, która przekształci się we front chłodny. Nad Morzem Norweskim zacznie rozbudowywać się wyż i front chłodny będzie przemieszczał się w kierunku S/SSE. Front chłodny znad Atlantyku, w nocy 3/4 V, dotrze do Płw. Iberyjskiego i będzie przemieszczał się na wschód. Front jest związany z płytkim niżem, z ośrodkiem 1000 hPa. Niż zacznie się pogłębiać. Jutro w ciągu dnia, nad Morzem Czarnym, nadal zalegać będzie wyż, który już w kolejnej dobie rozmyje się. Nad Włochami, a później także nad Morzem Jońskim, znajdować będzie płytki niż termiczny.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Nad Atlantykiem zalegać będzie wysoki układ cykloniczny. Wir się wypełnia i proces wypełniania obejmować będzie całą troposferę. Niż który będzie znajdował się nad Morzem Białym i Płw. Kolskim będzie wysokim układem barycznym. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna aż do poziomu 300 hPa. Układ będzie się wypełniał na wszystkich poziomach. Nad Morzem Jońskim zalega zamknięta cyrkulacja cykloniczna na wszystkich poziomach izobarycznych.
Rozwój górnego pola wiatru
Prąd strumieniowy znad Polski przemieści się w kierunku NE i zalegać będzie na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Morzem Norweskim i Skandynawią znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem, Morzem Norweskim, Morzem Północnym, Danią i nad północnymi Niemcami znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem i Płw. Iberyjskim znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.
W ciągu kolejnych 12 godzin nastąpią niewielkie zmiany w rozkładzie pola prędkości wiatru na wysokości 9 km. W nocy 3/4 V, do Wysp Brytyjskich, od zachodu, zbliży się prąd strumieniowy. Do zachodnich granic Polski zbliży się prąd strumieniowy.
W północno zachodniej Polsce prędkość wiatru, na wysokości 9 km, osiągnie wartość 42,5 m/s.
Rozwój warunków termicznych troposfery
Nad Skandynawią, Morzem Norweskim i Barentsa nadal zalegać będzie powietrza arktyczno morskie. Nad Płw. Iberyjskim znajdować się będzie powietrza zwrotnikowo morskie. Nad pozostałym obszarem zalegać będzie powietrze polarno-morskie.
Północne rejony kraju obejmować będą chłodniejsze masy powietrza. Na południu kraju cieplejsze.
Rozwój pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze
W ciągu dnia, na wysokości 1,5km, wilgotność powietrza wysoka, 80-99%. W nocy największa wilgotność w południowo wschodniej Polsce, 95-99%. W północno zachodniej części kraju wilgotność, na poziomie 30-50%.
Na wysokości 500 hPa w południowo wschodniej Polsce wilgotność wysoka, 95-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska, 20-50%. W nocy w północno zachodniej części kraju wzrost wilgotności do 60-80%.
Na wysokości 9 km, w ciągu dnia w południowo wschodniej Polsce, wilgotność wysoka, 80-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność na poziomie 30-50 %. W nocy na zachodzie kraju wzrost wilgotności do poziomu 80-99%.
Prognostyczne diagramy aerologiczne
Prognoza zachmurzenia
W ciągu dnia zachmurzenie duże w południowo wschodniej Polsce oraz częściowo na południu i wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. Wieczorem i w nocy zachmurzenie duże w południowo wschodniej Polsce. W woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz w woj. warmińsko-mazurskim również nastąpi wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego.
Na niebie należy się podziewać chmur Stratocumulus, Cumulus, w tym Cumulus congestus. W południowo wschodniej Polsce możliwy także Stratus oraz Cumulonimbus.
W południowo wschodniej części kraju chmury Altocumulus oraz Altostratus. Na pozostałym obszarze możliwy Altocumulus perlucidus.
W południowo wschodniej części kraju Cirrus, Cirrostratus. Na pozostałym obszarze Cirrus fibratus/spissatus. W nocy, w północnych dzielnicach oraz na wschodzie kraju a także w południowo wschodniej części Polski Cirrostratus. Na pozostałym obszarze kraju Cirrus.
Prognoza opadów
W południowo wschodniej części kraju (dokładny rozkład pola opadów na załączonych wizualizacjach) opady przelotne deszczu, lokalnie o zwiększonej intensywności oraz opady ciągłe deszczu.
W ciągu dnia na północy kraju, możliwe słabe/symboliczne opady przelotne deszczu.
Prognoza pola wiatru
W ciągu dnia porywy wiatru do 10 m/s (36 km/h).
Prognoza widzialności
W ciągu dnia, w południowo wschodniej części kraju, w strefie opadów, ograniczenie widzialności do 2,5-5 km. W nocy lokalnie zamglenia do 3-6 km.
Prognoza pozostałych pól meteorologicznych pod adresem www.cmm.imgw.pl
Komentarz sporządzono o 3:14, 3 maja 2023 roku.