Komentarz do numerycznych prognoz pogody (06/07.03.2023)

  • Post author:
  • Post published:6 marca 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Opis aktualnej sytuacji meteorologicznej w kraju i Europie

Płytki niż z rejonu Islandii dotarł do Morza Północnego i pogłębił się. Ciśnienie w jego centrum wyniosło 1005 hPa. W niedzielę w godzinach do południowych front atmosferyczny związany z tym niżem połączył się z frontem związanym z niżem znad zachodniej Rosji. W niedzielę w godzinach wieczornych część tego frontu położonego w zatoce nad Europą wschodnią uległa frontolizie i zanikła. Polska południowa pozostaje w zasięgu pofalowanego frontu z odcinkami ciepłym i chłodnym. Nad WNW Rosja zalega niż z centrum 994,3 hPa w rejonie jeziora Ładoga. W punkcie zwarcia frontu ciepłego i chłodnego (w punkcie okluzji) zalegającego nad zachodnią Rosją pojawiły się dwie zamknięte izobary o wielokrotności 5 hPa wskazujące na regenerację cyklonu. Ciśnienie w centrum wynosiło 989,2 hPa. Należy podkreślić, że rozwój niżu w tym punkcie na ogół zachodzi dość rzadko. Z analizy pola ciśnienia wynika, że głębokość wiru w tym punkcie staje się mniejsza, czyli wypełnia się. Na południu Europy zalegają płytkie niże, niezwiązane z frontami atmosferycznymi. Nad Grenlandią rozbudowany wyż z centrum 1043,2 hPa. Nad Atlantykiem zalegają dwa układy niskiego ciśnienia z rozległymi frontami atmosferycznymi.

Analiza pola barycznego na wyższych poziomach izobarycznych

W pionowym przekroju troposfery jedynie dobrze zaznaczony, rozbudowany w pionie, jest niż znad WNW Rosji, z rejonu jeziora Ładoga. Jego głębokość na poszczególnych poziomach wynosiła: 120 gpdam na wysokości 1,5 km, 504 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 848 gpdam na wysokości 9 km. Oś niżu pochylona w kierunku N, NNE (w rejon chłodniejszego powietrza). Niże znad południowej Europy nie rozwinęły się w pionie i nie są zaznaczone na wyższych poziomach. Wyż znad Grenlandii rozbudował się w pionie i widoczny jest na wszystkich poziomach izobarycznych. Na osi wyżu rozkładają się następująco centra: 166 gpdam na wysokości 1,5km, 568gpdam na wysokości 5,5 km. Na wysokości 9 km znajduje się poza zasięgiem mapy TB300 hPa. Nad Atlantykiem także dobrze uwidocznione wiry cyklonalne. Wysokość tropopauzy nad Polską na wysokości FL300.

Nad Europą Wschodnią, nad Polską, nad Europą Zachodnią, nad Morzem Północnym, nad Anglią, nad Islandią, nad Atlantykiem, nad północną Afryką rozciągają się strefy zagęszczonych izohips oraz izoterm. W obszarze tym zaznacza się strefa dużych prędkości wiatru lub prądy strumieniowe (significant europejski, na godzinę 06 UTC, 6 III 2023 roku).

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą w horyzoncie 24 godzin

Niż znad Morza Północnego nadal się będzie pogłębiał i przemieszał w kierunku ESE. W nocy ośrodek niżu, 985 hPa, powinien zalegać nad Danią. Jutro powinien zaleźć się nad południową Szwecją, a ciśnienie w centrum osiągnie wartość 975 hPa. Jutro pogodę w Polsce powinien kształtować front chłodny. Nad zachodnią Rosją, nad północną Ukrainą, nad południową Białorusią, nad Niemcami, nad Holandią, nad Belgią i nad południową Anglią zalegać będzie front atmosferyczny z wyodrębnionymi ciepłymi i chodnymi odcinkami. Znad Atlantyku do zachodniej Europy nasunie się układ niskiego ciśnienia, który okluduje i przemieszcza się w kierunku ESE. Jutro ośrodek powinien dotrzeć do SE Hiszpanii lub Morza Śródziemnego. Wyż nad Grenlandią się umocni. Nad Atlantykiem zalegać będzie kolejny głęboki układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 970 hPa.

Na powyższych mapach prognostycznych widać jak niż znad Morza Północnego będzie się przemieszczał w kierunku E/ESE. Powierzchnie izobaryczne wygięte do dołu, w kierunku ziemi, w postaci leju, których głębokość z upływem czasu będzie się zwiększała, a więc niż będzie się pogłębiał.

Również nad Polską zachodnią/północno zachodnią zwiększy się horyzontalny gradient ciśnienia. UWAGA: na różnych prognostycznym mapach pola barycznego wartości ciśnienia mogą się nieznacznie różnić. Wpływa na to kilka czynników między innymi rozdzielczość zastosowanych siatek numerycznych, oraz metod numerycznych rozwiązujących równania opisujące procesy w atmosferze.

Analiza prognostycznego pola geopotencjału na wyższych poziomach izobarycznych w horyzoncie 24 godzin

Początkowo płytki niż znad Morza Północnego będzie niżem znajdującym się w dolnej troposferze. Wraz z pogłębianiem się niżu zacznie rozbudowywać się w pionie. Jutro już powinien być widoczny na wysokości 1,5 km oraz 5,5 km. Wysokość powierzchni izobarycznej 850 hPa w centrum wiru osiągnie wartość 111 gpdam, zaś na wysokości 5,5 km wysokość powierzchni izobarycznej 500 hPa osiągnie wartość 504 gpdam. Na wyższym poziomie niż jeszcze nie zaznaczy się. Niż znad jeziora Ładoga wypełni się i nie będzie widoczny na dolnej mapie synoptycznej. Widoczny natomiast będzie na wyższych poziomach izobarycznych. Z analizy pola geopotencjału na wyższych poziomach jeszcze będzie się pogłębiał. Wiry cyklonalne nad Atlantykiem nadal będą się pogłębiać zwiększając głębokość wiru na poszczególnych poziomach izobarycznych. Nad Atlantykiem, nad Europą zachodnią, a jutro także i nad Polską obszar zagęszczenia izohips oraz izoterm. Należy spodziewać się znacznych wzrostów prędkości wiatru w górnej troposferze. Prawdopodobnie od zachodu nasunie się prąd strumieniowy, którego oś o godzinie 6UTC (7 III) zalegać będzie nad Anglią, nad Holandią oraz Niemcami, na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. W jego obrębie w obszarze FL240/350 należy się spodziewać turbulencji bezchmurnego nieba.

Jutro, między 06 a 09 UTC nad zachodnią Polskę nasunie się strefa dużych prędkości wiatru. O 15 UTC, we wtorek, prędkość osiągnie wartość 65 m/s, na wysokości 9km. Na wysokości 5,5 km, obszar zwiększonej prędkości zaznaczy się nad Bałtykiem oraz nad Pobrzeżem. Prędkość wiatru osiągać będzie wartość 50 m/s.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 06.03.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 07.03.2023 00 UTC Thck 500-1000hPa GFS wto. 07.03.2023 12 UTC

Nad Europą Północną, nad Anglią, północno wschodnią i częściowo Europą oraz nad Polską zalega chłodna masa powietrza, arktyczno-morska. Jutro, w godzinach porannych, od zachodu, nasuwać się będzie klin ciepłego powietrza, polarno-morskiego, który obejmie znaczny obszar Polski, za wyjątkiem pomorza oraz północno wschodniej Polski.

Prognostyczna analiza pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

W ciągu doby na wysokości 1,5 km występować będzie duża wilgotność, z tendencją do zmniejszenia się. W dzień 80-99%. W nocy wilgotność zmniejszy się do poziomu 60-95%. W niektórych rejonach wilgotność będzie mniejsza, a w rejonie Gdańska wilgotność obniży się do 20-30%.

W dzień na wysokości 3 km wilgotność bardzo duża, 99%, na obszarze Polski południowej, centralnej, południowo zachodniej, częściowo wschodniej i południowo wschodniej i częściowo na pomorzu. Na pozostałym obszarze wilgotność niska. W nocy obszar ze zmniejszoną wilgotnością obejmie znacznie większy obszar. Jedynie w Polsce południowo wschodniej, południowej, południowo zachodniej oraz w centrum wilgotność 60-80%.

W dzień, na wysokości 5,5 km, wilgotność powietrza bardzo duża, 80-99%, od linii przebiegającej równoleżnikowo przez centrum, aż po dzielnice południowe oraz w północno zachodniej, północno wschodniej oraz częściowo w północnych rejonach Polski wilgotność na poziomie 60-95%. W nocy obszar dużej wilgotności zwiększy się. Jednie w Polsce północno wschodniej, wilgotność niska.

W dzień na terenie całego kraju, na wysokości 9km, wilgotność bardzo duża, 80-99%. W nocy wystąpią obszary ze zmniejszoną zawartością pary wodnej.

Prognostyczne sondaże aerologiczne

Prognoza pola zachmurzenia

Zachmurzenie ogólne duże i całkowite. W godzinach wieczornych oraz nocnych, w północnych rejonach kraju, z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie strefa rozpogodzeń.

W dzień zachmurzenie piętra niskiego od umiarkowanego po całkowite. Lokalnie bez chmur ww. piętra. Z upływem czasu strefa rozpogodzeń w tym piętrze chmur będzie się zwiększała. Na niebie Stratocumulus, Stratus fractus.

Na niebie także chmury Cumulus mediocris oraz congestus, a także lokalnie wbudowane chmury Cumulonimbus. Wierzchołki chmur Cb do 5-6km.

Zachmurzenie piętra niskiego. W godzinach wieczornych oraz nocnych, w północnych rejonach kraju, z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie strefa rozpogodzeń. Na niebie Altocumulus oraz Altostratus. Grubość chmur Altostratus nawet do 5 km.

Zachmurzenie piętra wysokiego duże i całkowite. Występować będą rozpogodzenia. Na niebie będą występowały chmury Cirrus fibratus/spissatus oraz dość gruba warstwa Cirrostratus lub Cirrostratus fibratus duplicatus.

W ciągu dnia należy spodziewać się opadów w fazie mieszanej oraz stałej. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem, śniegu. Chwilami będzie to opad przelotny charakteryzujący się dużymi płatkami śniegu i zmienną intensywnością. Opady o charakterze słabym oraz umiarkowanym. Rozkład pola opadów na załączonych mapach prognostycznych.

W strefie opadów mieszanych ograniczenie widzialności do 5-6 km. W strefie opadów śniegu do 3km. W strefie umiarkowanych opadów śniegu do 0,8-2 km.

W dzień wiatr zachodni i południowo zachodni, lokalnie zmienny, 1-13 km/h. W porywach do 30-40 km/h. W Sudetach i Karpatach do 60 km/h. W nocy wiatr południowy na zachodzie i północy kraju. Południowo zachodni na południu i częściowo na wschodzie. Na pozostałym obszarze zmienny. Prędkość wiatru 3-14 km/h. Nad ranem w porywach do 40 km/h w północno zachodniej Polsce. W Sudetach do 100 km/h. Na Bałtyku do 60-100 km/h.

W dzień wilgotność powietrza 58-97%. W nocy 79-97%.

Temperatura powietrza w dzień od -2°C w Zakopanem i -1°C w Suwałkach do 4°C w Opolu, Wrocławiu i w Rzeszowie. Temperatura powietrza nad ranem od -6°C w Suwałkach do 1°C we Wrocławiu.

Temperatura odczuwalna w dzień od -6°C w Suwałkach do 3°C w Opolu i we Wrocławiu. Temperatura odczuwalna w nocy od -12°C w Białymstoku do -2°C w Katowicach.

tendencja GFS pon. 06.03.2023 18 UTC tendencja GFS wto. 07.03.2023 03 UTC

W dzień nieznacznie ciśnienie będzie rosło. W nocy zaznaczy się ujemna tendencja barometryczna, związana z nasuwaniem się pogłębiającego niż. Ciśnienie zacznie maleć.