Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Pogodę w Polsce kształtować będzie głęboki układ niskiego ciśnienia z centrum 970 hPa nad Morzem Norweskim. W nocy niż osiągnął maksimum głębokości (965 hPa). Teraz niż jest w ostatniej fazie rozwoju, okluduje i wypełnia się. Na zachodzie Polski znajduje się zatoka, która związana jest z ww. wspomnianym niżem, w której zalega front ciepły. Nad zachodnią Europą zalega układ wysokiego ciśnienia z centrum 1031,6 hPa nad Szwajcarią. Wyż zaczął słabnąć. Nad zachodnią Rosją zalega stary wypełniejący się niż z centrum 1000 hPa w zatoce, którego zalega front okluzji. Nad Bułgarią, przez Morze Czarne aż po Rosję rozciąga się w zatoce front chłodny przechodzący w ciepły. Centrum niżu 1007,6 hPa zalega nad Morzem Azowskim.
Na wysokości 3 km centrum niżu 264 gpdam zalega nad Morzem Norweskim. Na wysokości 5,5 km centrum niżu 512 gpdam zalega nad Morzem Norweskim. Drugie centrum 516 gpdam zalega nad zachodnią Rosją. Częściowo nad Hiszpanią zalega centrum wyżu z ośrodkiem 568 gpdam. Napływa do nas powietrze z północnego zachodu. Na mapie TB700 oraz TB500 izotermy odchylają się na prawo od izohips, czyli występuje adwekcja ciepła (zbliża się front ciepły). Występuje także duże zagęszczenie izohips co wskazuje na zwiększenie prędkości przepływu mas powietrza.
W ciągu dnia z zachodu na wschód będzie przemieszczał się układ frontów atmosferycznych (ciepły, chłodny). W nocy południowe rejony Polski pozostaną w zasięgu frontu chłodnego. Jutro południowa Polska nadal pozostanie w zasięgu frontu chłodnego, zaś północno wschodnia i północna w zasięgu frontu okluzji. Z przeglądu wyników obliczeniowych modelu numerycznych prognoz meteorologicznych wynika, że obecny ośrodek znad Morza Norweskiego będzie przemieszczał się na wschód, wypełniając się. W punkcie zwarcia frontów ciepłego i chłodnego dojdzie do pogłębienia się wiru cyklonalnego, który szybko będzie przemieszczał się na wschód. O godzinie 12 CET centrum tego wiru 980 hPa zalegać będzie nad wschodnią Szwecją, o godzinie 18 CET centrum 978 hPa powinno już zbliżać się do Zatoki Fińskiej. Między 18 a 21 CET powinien osiągnąć maksimum głębokości i od tej chwili powinien się zacząć wypełniać. O godzinie 01 CET centrum 981 hPa powinno się już znaleźć na granicy Łotwy i Estonii. Nad ranem centrum 984 hPa zalegać będzie nad Estonią.
Dzisiaj w południe najwyższa średnia temperatura warstwy o grubości 5,5 km (mapa ) znajduje się na zachodzie Polski. Na wschodzie średnia temperatura jest niższa. Rozkład temperatury południkowy. Wraz z przemieszczaniem się układu niskiego ciśnienia z północnego wschodu zbliży się zatoka chłodniejszego powietrza.
Na wysokości 5,5 km, na północy kraju, izotermy będą się odchylały na lewo od izohips co wskazywać będzie na adwekcję chłodu. W centrum kraju kąt adwekcji jest zerowy, co sugeruje, że temperatura na poziomie 500 hPa nie powinna się zmieniać. Na południu Polski dopiero nad ranem izotermy odchylają się na lewo, co wskazuje na adwekcję chłodu.
Potwierdza to prognoza pola temperatury na wysokości 5,5 km (TB500 hPa) w horyzoncie 24 godzin. Temperatura powietrza na wysokości 5,5 km na północnym wschodzie obniży się. A jutro w ciągu dnia także i na południu kraju.
Napływa do nas z północnego zachodu powietrze polarno-morskie. Potwierdza to także rozkład pola temperatury potencjalnej termometru zwilżonego na wysokości 850 hPa (mapa Theta-W).
Dzisiaj temperatura powietrza od 3°C w Suwałkach do 9°C we Wrocławiu. W nocy temperatura powietrza wyniesie od 3°C w Suwałkach do 7-8°C na zachodzie kraju.
Temperatura odczuwalna w dzień od -4°C w Suwałkach do 6°C we Wrocławiu. Temperatura odczuwalna w nocy od -3°C w Suwałkach do 6°C w Zielonej Górze.
Na wysokości 850 hPa wilgotność powietrza na poziomie 60-99%. W nocy pas dużej wilgotność 99% przebiegać będzie z NW na SE (od zachodu, po centrum i południe kraju). Na pozostałym obszarze wilgotność powietrza na poziomie 60-95%.
Na wysokości 3 km (700 hPa) wilgotność powietrza duża w pasie Polski północnej, wilgotność na tym obszarze na poziomie 60-99%. W pozostałym rejonie wilgotność mała 10-30%. W nocy wzrost wilgotności na południu i na zachodzie kraju, 60-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność powietrza niska 10-30%.
Na wysokości 5,5 km (500 hPa) wilgotność powietrza duża 95-99%, za wyjątkiem południowo zachodniej Polski, gdzie wilgotność osiągnie wartość 10-30%. W nocy jedynie w wąskim pasie przebiegającym z NW na SE wilgotność duża 60-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność mała 10-30%.
Na wysokości 9 km (300 hPa) na obszarze całego kraju wilgotność powietrza duża, a w szczególności w pasie od centrum w kierunku zachodnim gdzie wilgotność osiągnie wartość prawie 100%. W nocy cienkie pasy dużej wilgotności o przebiegu z WNW na ESE. Na pozostałym obszarze wilgotność niska.
Wilgotność powietrza na wysokości klatki meteorologicznej wyniesie w dzień od 80% we Wrocławiu do 98% w Białymstoku. W nocy wilgotność powietrza od 82% w Warszawie do 99 % w Zakopanem.
W nocy nad Polską prąd strumieniowy. Oś prądu przebiegać będzie na północno wschodnia Polską, na wysokości FL340 (11,2km). Maksymalna prędkość wiatru w osi prądu będzie bardzo duża, 80 m/s (288 km/h). Przepływ powietrza będzie z północnego zachodu na południowy wschód.
Z obliczeń modelu COSMO wynika, że strefa bardzo dużych prędkości, zalegająca na północnym wschodzie, będzie najszersza w godzinach wieczornych. W nocy strefa dużych prędkości na wysokości 9 km będzie się zmniejszała.
W nocy, na wysokości 5,5 km, obszar dużych prędkości wiatru obejmować będzie całą Polskę. W centrum i na północy prędkość będzie największa i osiągnie wartość 55 m/s. Na południu prędkość mniejsza, 45 m/s. Na wysokości 3 km pas maksymalnej prędkości przebiegać będzie z NW na SE przez obszar Polski centralnej i wschodniej. Prędkość osiągnie wartość 37-40 m/s. Na wysokości 1,5 km obszar maksymalnych prędkości, 30-35 m/s, znajdować się będzie w centrum i na południowym wschodzie.
Horyzontalny gradient ciśnienia w ciągu dnia wyniesie 24 hPa (różnica skrajnych wartości ciśnienia). W nocy wartość horyzontalnego gradientu barycznego utrzyma się na podobnym poziomie 23-24 hPa. Należy spodziewać się zwiększonych porywów prędkości wiatru.
W dzień wiatr zachodni i południowo zachodni na wschodzie kraju, 24-37 km/h. W porywach wiatr osiągać będzie prędkość 60-70 km/h. Na Bałtyku w porywach do 100-110 km/h. W nocy wiatr głównie z kierunku zachodniego, 18-33 km/h, w porywach do 60-70 km/h. Na Bałtyku nadal sztorm. Prędkość wiatru osiągnie wartość w porywach do 100-110 km/h. W porywach w Tatrach do 110-130 km/h. W Sudetach prędkość wiatru osiągnie w porywach prędkość 150-170 km/h.
W ciągu dnia opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie dość intensywne. Opady mieszane oraz śniegu na północnym wschodzie i na wschodzie. W nocy opady deszczu.
Zachmurzenie ogólne całkowite. W nocy na północy kraju umiarkowane i duże. Na pozostałym całkowite.
W warstwie zachmurzenia piętra niskiego zachmurzenie całkowite lub duże. Na południu kraju rozpogodzenia ww. piętrze chmur. Wieczorem zachmurzenie chmurami piętra niskiego całkowite w całym kraju, jedynie na północy rozpogodzenia. W nocy z północy na południe będzie przemieszczała się strefa rozpogodzeń w tej warstwie chmur. Na niebie Stratocumulus. W strefie opadów Stratus fractus.
Na południu kraju możliwe lokalnie chmury Cumulus. Po południu i w nocy mogą pojawić się na niebie chmury Cumulus congestus lub Cumulonimbus.
W dzień zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite. Jedynie w południowo zachodnim sektorze. zachmurzenie małe lub brak w ww. piętrze chmur. Wieczorem chmury piętra średniego przykryją niebo w całej Polsce. W nocy z północy na południe będzie przesuwała się strefa rozpogodzeń. Na niebie Altostratus, Altocumulus.
W dzień zachmurzenie piętra wysokiego duże i całkowite. Z czasem zachmurzenie w ww. piętrze będzie malało. Na niebie Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.
W wielu rejonach wystąpi ograniczenie widzialności do 2-3 km. W strefie opadów śniegu lokalnie do 500 metrów.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB