Komentarz do numerycznych prognoz pogody (19/20.02.2022)

  • Post author:
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Niż, który był odpowiedzialny za silny wiatr jest praktycznie stacjonarny i jego centrum 980 hPa nieznacznie zmieniło położenie i zalega nad Zatoką Fińską. Południowa Polska jest w zasięgu frontu okluzji związanego z niżem, którego centrum znajduje się nad Mołdawią.

W ciągu doby niż znad Zatoki Fińskiej przemieści się na wschód i wypełni zanikając na dolnym mapach synoptycznych. W nocy na pogodę w Polsce południowej powinien jeszcze wpływać front atmosferyczny. Jutro dostaniemy się pod wpływ kolejnego niżu, w zatokach którego zalegać będą fronty atmosferyczne. W ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczać się będzie front ciepły. W nocy i jutro w dzień nad Europą zachodnią zalegać będzie układ wysokiego ciśnienia, którego centrum znajdować się będzie nad Francją.

Na północy kraju zalega jeszcze zatoka chłodniejszego powietrza. Najniższa średnia temperatura powietrza (mapa) wystąpi właśnie w północno wschodnim rejonach kraju. Dzisiaj w nocy i jutro od zachodu nasunie się cieplejsza masa powietrza. Średnia temperatura warstwy powietrza wzrasta w kierunku zachodnim. Theta-W 850hPa GFS nie. 19.02.2023 18 UTC

Dzisiaj nad Polska jeszcze adwekcja chłodu (ujemny kąt adwekcji – izotermy odchylają się na prawo, mapa TB500 hPa). Już wieczorem kąt adwekcji wyniesie zero, a w nocy izotermy zaczną odchylać się na lewo od izohips co wskazuje na adwekcję ciepła. Potwierdza to prognoza pola temperatury na wysokości 5,5 km (TB500 hPa) w horyzoncie 24 godzin. Temperatura wzrośnie.

Height/Temp. 500 hPa GFS nie. 19.02.2023 12 UTC Height/Temp. 500 hPa GFS pon. 20.02.2023 12 UTC

Napływa do nas z północnego zachodu powietrze polarno-morskie. Potwierdza to także rozkład pola temperatury potencjalnej termometru zwilżonego na wysokości 850 hPa (mapa Theta-W).

Dzisiaj temperatura powietrza od 0°C w Zakopanem i 1°C w Suwałkach do 3-4°C na pozostałym obszarze kraju. W nocy temperatura powietrza wyniesie od -6°C w Zakopanem i -2°C w Suwałkach do 2°C w Szczecinie.

Temperatura odczuwalna w dzień od -8°C w Suwałkach do -1°C w Zielonej Górze. Temperatura odczuwalna w nocy od -17°C w Zakopanem i -10°C w Suwałkach do -6°C na północy i w Zielonej Górze.

Na wysokości 950 hPa utrzymywać się będzie wilgotność powietrza na poziomie 60-99%, na południu kraju wilgotność największa. W nocy wzrost wilgotności na poziomie 950 hPa w całym, 80-99%.

Na wysokości 3 km (700 hPa) wilgotność powietrza mała, 10-30%. Jedynie na południu kraju wilgotność powietrza powyżej 80%. Wieczorem od północy wzrost wilgotności. W nocy na terenie całego kraju (za wyjątkiem woj. opolskiego) wilgotność powietrza >80%.

Na wysokości 5,5 km (500 hPa) wilgotność powietrza mała, 10-30%. Jedynie na południu kraju wilgotność powietrza powyżej 80%. Na zachodzie wilgotność powietrza na poziomie 60%. W nocy na terenie całego kraju (za wyjątkiem krańców woj. podlaskiego) wilgotność powietrza na poziomie 60-80%.

Na wysokości 9 km (300 hPa) na obszarze całego kraju wilgotność powietrza duża 80-95%. W nocy wzrost wilgotności powietrza lokalnie do 95%.

Wilgotność powietrza na wysokości klatki meteorologicznej wyniesie w dzień od 57 % w Gdańsku do 99% w Zakopanem. W nocy wilgotność powietrza od 81% w Zakopanem do 97 % w Gorzowie Wielkopolskim.

Wieczorem na zachodzie kraju prognozowany prąd strumieniowy na wysokości FL350 (11,5km). Maksymalna prędkość wiatru w osi prądu będzie bardzo duża, 75 m/s (270 km/h). Przepływ powietrza będzie z północy na południe Polski.

Oś prądu strumieniowego będzie przemieszczała się na wschód. W nocy znajdzie się na pasem Polski centralnej, na wysokości FL350 (11,5 km). Prędkość w osi prądu jeszcze wzrośnie i osiągnie wartość 85 m/s (306 km/h). Przepływ powietrza będzie z północy na południe Polski.

Z obliczeń wynika, że nad ranem oś prądu strumieniowego powinna znaleźć się już poza granicami wschodnimi kraju. O godzinie 4CET oś prądu powinna jeszcze zalegać nad wschodnią Polską.

W nocy, na wysokości 5,5 km, obszar dużych prędkości wiatru 40 m/s, zalegać będzie w północno wschodniej Polsce. Na wysokości 1,5 km obszar maksymalnych prędkości, 22,5 m/s, znajdować się będzie na północy kraju.

Horyzontalny gradient ciśnienia w ciągu dnia wyniesie 14 hPa (różnica skrajnych wartości ciśnienia). W nocy wartość horyzontalnego gradientu barycznego utrzyma się. Należy spodziewać się zwiększonych porywów prędkości wiatru.

W dzień wiatr północno zachodni, 13-23 km/h. W porywach wiatr osiągać będzie prędkość 40 km/h na północy kraju, 40-50 km/h w centrum i na południu kraju. Wieczorem wzrost porywów wiatru w górach do 70 km/h i do 100 km/h Tatrach. W nocy wiatr zachodni i południowo zachodni na zachodzie kraju. Prędkość wiatru 11-21 km/h, w porywach do 50 km/h na północy kraju i do 80 km/h w Tatrach. W nocy na Bałtyku silny wiatr, do 80 km/h.

W ciągu dnia opady głównie na południu kraju. Pod wieczór zanik opadów. W Tatrach możliwy opadu deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Nad ranem w obszarze północno zachodnim wystąpi opad deszczu. W nocy na północy i północnym wschodzie możliwe opady śniegu lub opady mieszane deszczu ze śniegiem. Przy silniejszym wietrze i opadach śniegu może wystąpić lokalnie zawieja śnieżna.

Początkowo zachmurzenie ogólne duże. Pod wieczór na znacznym obszarze kraju rozpogodzenia. W nocy wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego.

W warstwie zachmurzenia piętra niskiego wiele rozpogodzeń. Miejscami brak chmur w ww. piętrze chmur. W nocy wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego. Jedynie obszar południowo wschodni pozostanie obszarem z małym zachmurzeniem lub jego brakiem. Na niebie Stratocumulus. W strefie opadów Stratus fractus.

Na południu kraju możliwe wbudowane chmury Cumulonimbus. Na pozostałym obszarze chmury Cumulus znajdujące się w różnym stadium rozwoju.

W dzień zachmurzenie piętra średniego umiarkowane oraz duże. Wieczorem na znacznym obszarze rozpogodzenia lub brak chmur w ww. piętrze. W nocy wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego. Na niebie Altostratus, Altocumulus.

W dzień zachmurzenie piętra wysokiego umiarkowane oraz duże. Wieczorem na znacznym obszarze rozpogodzenia w ww. piętrze. Na niebie Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus.

W strefie opadów ograniczenie widzialności do 2-4 km.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB